Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Co nás čeká v důchodu? Ptali jste se Jiřího Rusnoka

Jiří Rusnok, ekonom a politik

UKONČENO

Koalice dokázala najít řešení, jak změnit penze. Po více než dvaceti letech se Češi dočkají zásadní důchodové reformy. Co to pro ně znamená? Lidé mladší 40 let si budou povinně odvádět 3 procenta sociálního pojištění na soukromý penzijní účet. Lidé mezi 40 a 50 lety to mohou udělat dobrovolně. Co čeká střední a mladší generaci v důchodu? A v kolika letech bude do penze odcházet? Jak se dotkne reforma nynějších penzistů? Na tyto a další otázky jste se ptali bývalého ministra financí a ekonoma Jiřího Rusnoka.

položených otázek: 51 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (2.2.2011 10:35) Jiří Levý
Dobrý den. Poraďte mi prosím, co mám dělat. Jsem dlouhodobě zaměstnán (v hlavním pracovním poměru) na celkem atraktivní pozici a i mé příjmy jsou nadstandardní. Z toho vyplývá, že i daně a odvody (mé i mého zaměstnavatele za mou osobu), což jsou v zásadě i mé odvody, protože jsem na ně zaměstnavateli musel vydělat, jsou vysoce nadstandardní. Podle daňových přiznání za posledních 10 let jsem na daních a dalších odvodech odvedl mnoho milionů korun, odhaduji, že okolo 10 mil. Kč. Po celou uvedenou dobu jsem byl v hlavním pracovním poměru se všemi odvody. Otázka zní? Myslíte si, že mi stát vrátí (např. na penzi) alespoň 10-20% toho, co mi (proti mé vůli) dosud sebral? Vzhledem k tomu, že mám před sebou ještě 20 let produktivního života s perspektivou současných příjmů a svou práci mohu dělat v zásadě z jakékoliv civilizované země na světě, již delší dobu uvažuji o odchodu z ČR. Mé daně a odvody se mi zkrátka zdají nemravně vysoké. Je jisté, že solidarita musí být, ovšem podle mého za 3 podmínek, a to: 1) musí být rozumná, nikoliv nemravná, rozumnou solidarity vidím v té úrovni, že mi stát odebere okolo 30% příjmů, nyní je to vysoce přes 50% příjmů, za 2) stát s mými daněmi a odvody rozumně naloží - že se tak děje, tak ten pocit opravdu nemám a za 3) v momentě, kdy já se dostanu do potíží, tak zase stát bude solidární se mnou v úrovni alespoň vzdáleně se blížící výši mně odebraných prostředků - tento pocit ovšem také nemám s přihlédnutím k tomu, co se v tomto státě již dlouho děje. Prosím odpovězte mi, mám odejít někam jinam nebo co mám udělat? Protože já jsem opravdu téměř rozhodnut toto udělat a jak hovořím se svými přáteli, tak řada z nich také. Děkuji za názor a jsem s pozdravem.
OTÁZKA (2.2.2011 10:32) Radek
Dobrý den, výnosy penzijních fondů jsou velmi nízké, stěží pokryjí inflaci, proč bych tam měl dávat své peníze.
OTÁZKA (2.2.2011 10:32) Petr Hrachovec
Dobrý den, je mi 30 let. Po maturitě se stále držím práce. Ted když čtu že bych měl jít do důchodu min. ve 67 a za par korun od státu, tak já i mladší generáce si řikáme že se ho nedožijem a že tedy důchodu užijem částěčně na pracáku a sociálních příplatcích a zbytek vyděláme na černo aby jsme nedělaly jen na stát. Asi by bylo rozumné vyměřit důchod vzorcem za odpracováné léta někomu kdo sedí na řiti jinak než někomu kdo se dře jak mezek a je zřejmé že ani 60 se s velkou pravděpodobností nedožije. Možná by právě pracujicí lid měl mít nařízenou zodpovědnější lékařskou péči, aby se jich co nejvíce důchodu dožilo. Dost doktoru je arogantních a dělají naschvály. Kolikrát člověk si pomyslí že to dělaj proto, že za každého který se nedožije důchodu dostavají připlatek. Dále se píše že s prodloužením odchodu do důchodu ubyde práce a zvýší se logicky nezaměstnanost, což jako ted lze odhadnout že důchodci a staří budou dělat a mladí se potulovat na pracákach a krást z nudy. Co Vy na to ? Děkuji
OTÁZKA (2.2.2011 10:26) Radek
Dobry den, proc bych si mel spořit duchodové pojištění, když nevím kdy půjdu do důchodu a nevím zda se ho vůbec dožiji. Není lepší si spořit obecně a nespořit penzijně, proste nelhat si, že si jako spořím na důchod
OTÁZKA (2.2.2011 10:18) Josef
Stát není schopen uhlídat vlastní investice( obrovská korupce ve všech resortech ) , jak a kdo bude hlídat investice soukromých penzijních fondů? Aby to neskončilo jako investiční fondy v kuponové provatizaci, ty byly absolutně bez kontroly a podle toho to taky dopadlo.
OTÁZKA (2.2.2011 10:13) Pavel
Není to perpertum mobile, když si lidé budou povinně spořit do fondů, které za jejich peníze stejně nakoupí zase státní dluhopisy a tak budou vlastně financovat ten obrovský státní dluh?
OTÁZKA (2.2.2011 9:57) Ladislav Řezáč
Dobrý den. Souhlasím s tím, že je třeba provést důchodovou reformu ale... 1. Myslíte si, že zvyšování věku odchodu do důchodu na více jak 65 let je z fyziologického hlediska normální? Může např. 65 letý tesař lézt po výškách nosit břemena atd? To snad mohou duševně pracující lidé ale ne většina manuálně pracujících. 2. Kdo nám zaručí, že soukromé fondy do nichž nás stát bude nutit povině spořit za těch např. 45 let nezkrachuje nebo nebude rozkraden (stát to určitě nebude)? Žijeme přece v České republice!!! Kolik jich již v USA zkrachovalo, Maďarsko je znárodnilo a podobně. Něco jiného je pokud budu spořit do soukromého fondu dobrovolně. Pak je to moje věc. 3. Povinné vyvedení části peněz do soukromých fondů považuji za supertunel století! Děkuji za odpovědi.
OTÁZKA (2.2.2011 9:46) Svatopluk Otisk
Termín odchodu do mého starobního důchodu je 11.2.2012. Prosím, napište, jaké se chystají, případně budou v platnosti změny ve výpočtu st. důchodu v souvislosti s tzv. "malou důchodovou reformou" ve smyslu nálezu Ústavního soudu, pro nastávající důchodce od 1.10.2011.
OTÁZKA (2.2.2011 9:45) Tomáš
Penzijní fondy bede podle návrhu vlastnit soukromá osoba,je tudíž nasnadě otázka,kdy a kdo zaručí,že tento vlastník neuteče mimo ČR jak se to často stává,nebo nevytuneluje fondy tak,že příštím důchodcům zůstanou jen oči pro pláč tak jak tomu je v Maďarsku.
OTÁZKA (2.2.2011 9:39) Tomas Chicago
Otázka 7: Pracujete, nebo budet pracovat pro nějaký pezijní fond? Děkuji za fundované odpovědi.
OTÁZKA (2.2.2011 9:38) Tomas Chicago
Dobrý den, Nékolik otázek: 1) můžete mi vysvělit na základě z jakých údajů vyvozujete (Bezděkova komise) , že je výhodnějši vyvést 3% ze současného penzijního systému do soukromých rukou? 2) Režie a Benefit. Nechápu co je benefit. Dosavadní penzijní fondy nezhodnotili úspory které do nich vkládali moji rodiče snad ani o procento, jenom max. vyrovnávali inflaci. Soukromé fondy mají výrazně vyšsi režiji než ČSSZ, takže kolem deseti procent z vložených peněz zmizí na vysokoých platech managerů, zlatých padácích, přepychových budovách a luxusních limuzínách. 3) Právní stát. Slovo fondy ve mě vyvylává nepšijemnou vzpomínku na to jak z mojí kuponóvé knížky, již jsem investoval do fondů jsem neviděl nic, protože fond pětkrát změnil jméno, destkrát profolio až (moje) akcie konečně odktekly někam na Kypr a nidko za to nešel sedět. Promiňte jak zabráníte machinacím a okradení lidí které povinné naženete k soukromé společnosti. Až ta soukromá společnost padne, necháte lidi okradené bez peněz, nebo společnost zachráníte státní injekcí (to big too fall) jako Goldman Sachs apod? 4) Finacovatelnost současného systému. Podl Vladimíra Špidly vydává ČR na na svůj důchodový systém 8,4 % HDP zatímco evropský průměr je 11,9 %. a podle Špidly je systém finacovatelný přibližně s 13%. Co si myslíite o těchto argumentech? Prosím čisla ne fráze. 5) Podel Špidly se sytém dostal do deficitu, m.j. i proto že Kočárník sníźil odvody do systému. Až vyvedete tři procenta pryč nebude sytém směřovat o to více ke krachu? Jaké je vaše poučení z Maďarké penzijní reformy a z té Chilské. Opravdu je to ta správná cesta i pro nás? 6) Žiju teď dočasně v USA. Můj kamarád Mirek - emigrant z roku 68 si spořil 40 let celý život tady do fondů. Do důchodu by rád, má na to věk, ale nechystá se. Víte kolik mu toho zbylo v těch fondech po letech spoření? Je mi 36 let. Opravdu nedopadnu po vaši reformě s fondy jako Mirek, který teď plače že z toho po těch 40 letech na důchod moc nezbyl [tato otázka byla zkrácena]
OTÁZKA (2.2.2011 9:24) Jiří Zelený
Mám otázku, nebylo by levnější a snazší zrušit sociální pojištění - daň, která jde tak jako tak jen na platy státních zaměstnanců a zároveň zrušit důchody? Stát by nám vrátil, o co nás okradl a přestal by nás okrádat a my bychom si důchod vyřešili, třeba částečně formou spoření, pomocí rodiny apod. a pomáhalo by se skutečně jen starým, opuštěným a nemocným?
OTÁZKA (2.2.2011 9:20) Broge
dobrý den, co říkáte na nutnost nechat si od penzijního fondu vyplácet doživotně rentu? Já bych raději měl možnost vybrat si v důchodovém věku naspořené peníze najednou. Můžete mi říci výhody a nevýhody těchto variant a proč není v návrhu možnost vybrat si peníze najednou? díky PB
OTÁZKA (2.2.2011 9:02) Daniela
ráda bych se zeptala, zda si myslíte, že je vůbec reálné, aby si - vzhledem k výši příjmů, výši odvodů, struktuře nákladů domácností a kupní síle - dnešní třicátníci, většinou rodiče malých dětí splácející hypotéku, odkládali dostatečně vysokou částku na své důchody (přesněji řečeno, zda je reálné, aby toho byl schopen dostatečně velká část populace tak, aby se s důchodovým věkem neocitla většina z nich v sociální síti, což by problém důchodového zabezpečení jen přesunulo do jiné rozpočtové položky)?
OTÁZKA (2.2.2011 8:57) kamil
Dobrý den, je mi 35 a jsem multimilionář. V současné době oficiálně nepracuji, platím si pouze zdravotní pojištění jako OBZP. Jakou má mít člověk jako já motivaci pracovat a odvádět různé odvody? Přiznám se, že motivace ve formě potencionálního mikrodůchodu v 67 letech, na který si mám ještě našetřit z části sám, pro mně není moc motivační. Myslím, že v mém věku je lepší se na stát vykašlat, vydělávat peníze na černo a z uspořených částek, které bych odvedl státu si od 60 let (nebo i dřív) budu vyplácet nemalý důchod.
OTÁZKA (2.2.2011 8:44) marie
Dobrý den, zdá se vám vhodné, aby ženy, které jsou více zatěžovány, odcházely stejně jako muži do důchodu v 65, možná později. ? A už vůbec není správné vyplácet důchod a ještě být zaměstnán na celý úvazek a k tomu, aby byl důchod valorizován, když je tak velká nezaměstnanost? Nejsou současní důchodci oproti budoucím privilegovanou kastou?
OTÁZKA (2.2.2011 8:42) ciric
Dobrý den. Myslíte si, že je spravedlivé v průběžném systému, aby matka, která vychovala 3 děti - plátce důchodové daně, měla nižší důchod než žena, která žádné dítě - plátce nevychovala?Pokud říkáte že to je nespravedlivé, tak proč to neřeší váš návrh důchodové reformy?
OTÁZKA (2.2.2011 7:53) Jarek
Jsem zásadně pro odpovědné chování občanů , rodin. Myslet tzv. na zadní kolečka není v této zemi nějak in. Ale proč občan,který si bude spořit na důchod nebude mít možnost předčastně odejít do penze i za cenu krácení státního důchodu. Např. v 62-63, kráceno třeba cca 20-25 % ???
OTÁZKA (2.2.2011 7:43) Břetislav
Dobrý den,3.února 2012 mám odejít do starobního důchodu.Bude pro mně výhodnější odejít do předčasného důchodu o cca 130 dní dříve tedy před 1.říjnem letošního roku? Děkuji Břetislav
OTÁZKA (2.2.2011 7:35) Tomáš
Dobrý den, kdy bude možné odejít do předčasného důchodu? Jaká bude minimální doba pojištění? Rád bych odešel po řiceti letech zaměstnání, klidně za minimální důchod. Děkuji Tomáš
OTÁZKA (2.2.2011 7:24) Lenka
Dobrý den pane Rusnoku, důchodový věk mám v prosinci 2013.Mám dvě otázky: jak moc se mě dotkne navrhovaná důchodová reforma odchodem do DS / vyměřovacím základem spadám do střední kategorie / a lze si požádat např. v září letošního roku o předčasný starobní důchod bez výplaty a požádat si o výplatu důchodu / jeho uvolnění /až dovrším svůj důchodový věk? Mohla bych za této situace - pokud bych sice měla požádáno o předčasný důchod, ale bez výplaty chodit do zaměstnání. Děkuji.
OTÁZKA (2.2.2011 6:59) Jiří Kubík
V letošním roce v říjnu mám odejít do řádného důchodu.Mám plat pod celostátním současným průměrem. Obávám se zhoršených podmínek od října, proto zvažuji , zdá odejít do řádného důchodu o něco dřív.Poradťe.Děkuji Vám.
OTÁZKA (2.2.2011 5:50) Pavel Liška
Mužete mi laskavě vysvětlit, jaký smysl má spořit si na důchod s Vaším ING fondem? Když za posledbí 2 roky bylo zhodnocení 0 /nula) procent, Tedy po započtěni inflace jste vlastně peníze střadatelů ZMNEHODNOTILI...! Děkuji za srozumitelnou odpoved! (Mám VS vzdělaní, tak se nebojte klidně používat odborné výrazy...:-))
OTÁZKA (2.2.2011 4:49) Atheist
Dobry den. Vim, ze duchodova reforma je v tomto state a v teto dobe nutna a s vetsinou navrhovanych reseni souhlasim. Zajimalo by me ale, proc je navrhovana povinost ukladani 3% do fondu. Nemelo by byt spise na kazdem z nas, co s danymi penezi na stari udelame? Tzn. kdo bude chtit, muze ukladat do fondu, investovat apod., ten kdo je takzvane prozere, pozna to v duchodu. Stat prece nemuze neustale narizovat a vodit lidi za rucicku. Dale si myslim, ze vlada by mela rozjet opravdu poradnou a podrobnou informacni kampan, protoze se mnozi v okoli lide, kteri nemaji dost jasnou predstavu v cem tato reforma vlastne spociva (napr. uz jsem zaslechl nazor, ze nas stat bude nutit sporit do jakychci fondu 3% nasich penez, ktere od nas vybere navic, coz je samozrejme hloupost). Jinak reforme fandim a drzim palce, aby vysla. A kdyz uz nebude schvalena ted, doufam, ze alespon do budoucna rozproudi celospolecnskou debatu na toto tema.
OTÁZKA (2.2.2011 0:33) Vlasta K.
Pane Rusnoku, z čeho se vypočítává důchod lidem, kteří NIKDY nepracovali?
OTÁZKA (1.2.2011 23:30) Ivan
Pane Rusnoku.Mohl byste říci,jako bývalý ministr financí,kdo je odpovědný za bilionový dluh ve státní kase,resp.za zadluženost státu?Myslíte,že tyto dluhy mají nyní platit občané ve zvýšeném DPH, aby měl stát vůbec nějaké rezervy na důchody?
OTÁZKA (1.2.2011 23:02) Carlos V.
Umím investovat mnohem výnosněji a efektivněji než fondy. Nechápu, proč mám ze svých peněz platit špatnou práci zaměstnanců penzijiních fondů. Chápu fondy jako dobrovolnou formu investování, jejíž státní podpora je nesmyslná, ale rozhodně nikoli jako vhodného nuceného správce jakýchkoliv mých peněz. Otázka : Je vám příjemné vydělávat na lidech, kteří Vám nevěří a nic Vám svěřit nechtějí ?
OTÁZKA (1.2.2011 20:29) PhDr. František Spěchal
Proč současní důchodci mají mají velkou měrou přispívat budoucím důchodcům tím, že se sjednotí DPH na l9 procent? Bla, bla o kompenzacích jsou nefér mj. i proto, že se výrazně znehodnotí současné úspory na stáří.
OTÁZKA (1.2.2011 20:22) Pražský F.
Proč stát zaměstnává lidi ve věku, kdy mají být, nebo jsou v důchodu? To za 1. republiky bylo vyloučeno. Fungovala tzv. pragmatika. I v 50. letech pracující důchodce bral jen 1/3 důchodu.
OTÁZKA (1.2.2011 20:13) Nováček
Proč si lidé myslí, že si na svůj důchod u státu nenaspořili? Vysvětlete jim, že to tak není.
OTÁZKA (1.2.2011 19:51) Pavel_Brno
Dobrý den pane Rusnoku, můj dotaz se týká maximálního vyměřovacího základu v roce 2011. Je mi přesně 40 let a pravidelně v 2. polovině roku dosahuji maximálního vyměřovacího základu. Letos jsem očekával, že poklesne z 6-ti na 3-násobek. To se ale nestalo. Můžete mi prosím říci, jakou kompenzaci za to dostanu, pokud beru v úvahu i rozsudek Ústavního soudu? Mám za to, že každá tzv. "skupina" měla být nějak kompenzována tím že se ještě letos nesníží. Pro sebe jsem to ale nijak nezaznamenal. Děkuji, PB.
OTÁZKA (1.2.2011 19:39) jan kalina
co nás čeká v malé zemi která už dnes není schopna slušně zaplatit zdravotníky která rozprodala majetek za 100ky miliard a přes to vygenerovala bilionovou sekeru je plná chamtivejch a všeho schopnejch politiků a finančních podvodníků nemáme žádné nerostné bohatství takže co nás ještě čeká kromě toho do čeho neradi šlapeme
OTÁZKA (1.2.2011 18:36) Lukáš Fiala
Je nám slibována reforma důchodů, ale nakonec z celkových odvodů na "důchodové pojištění" do průběžného systému přejde jenom pár procent. Není to na něco, čemu se má říkat pilíř, trochu málo? A druhá otázka: jak moc výhodné je spoření v nezajištěných fondech? Může v našich geopolitických podmínkách skutečně dlouhodobě nějak výrazněji přerůst inflaci?
OTÁZKA (1.2.2011 18:17) Rosta
Dobr den, jaky mate nazor na vseobecne doporuceni, ze je treba si setrit na duchod? Jak to mam jako normalni obcan financne stihnou kdyz bych mel splacet hypoteku (abych v duchodu zil ve svem, jinak "duchod nestaci"), mel bych mit alespon 2 deti (abych mel kdo na muj duchod vydelavat) a vydelat na jim na vzdelani a platit na duchod svym rodicum? Pripada Vas spravne, ze po "jen" 34 odpracovanych letech a mesicnich odvodech az mi bude 65 let, tak mi stat neda nic, protoze nebudu mit ucast v systemu po dobu 35 let? Jak to mam udelat, abych neskoncil pod mostem, kdyz stat saje z mych prijmu 34 let tucne pojistne a pak mi nic neda? Proc myslite, ze se stale zduraznuje vek odhodu do duchodu, a o povinnosti ucasti na pojisteni v delce 35 let pri zruseni nskoro vsech nahradnich dob se rafinovane mlci (pritom dnesni generace daleko vic cestuje nebo pracuje v zahranici)?
OTÁZKA (1.2.2011 18:12) Gregora Pavel
Pane Jiří, je mně 52 let, podnikám jako OSVČ od roku 1994. Od státu nic nechci, nečerpu nemocenskou, protože je v této sazbě nečerpatelná, vše si obstarávám sám. Bohužel jsem se dozvěděl, že je na nás, kteří platí pojištění pouze ze třetiny vyměřovacího základu, hledí jako na "bílé cikány", které je nutno trestat snížením penze. Rád bych věděl, jak to plánujete, možná jsem smělý, ale i přes to bych rád znal záměr koalice a jaká je možnost, že t opozice za 3 roky změní?
OTÁZKA (1.2.2011 18:10) Nováková
Dobrý den! Myslím si, že povinné spoření do fondů by se mělo týkat pouze těch zaměstnanců, které platí erár (státu apod). Ostatní ať si spoří, investují kam chtějí. zároveň s tím zavést rovný minimální důchod. Každý bude od začátku vědět, co (ne)dostane. Samozžejmě mnozí budou mít minimum i částečně toho, co mu naspoří stát. Co Vy na to?
OTÁZKA (1.2.2011 18:10) Josef
Dobry den, zpravodajstvi k chystanym zmenam mi prijde velmi tendencni. Neustale je zduraznovana role soukromych fondu. Pokud se prodluzuje prumerny vek, je zrejme, ze je pro hospodarstvi neunosne, aby penziste pobirali penzi v prumeru treba 20 - 25 let. Nebylo by jednodussi nemilosrdne posunut vek pro odchod do duchodu? Chapu, ze to zrovna nebude popularni opatreni, ale je to lepsi nez investovat s penzijnimi fondy - opravdu netusim, kde a jakym zpusobem zazracne zhodnoti vlozene prostredky... At si kazdy spori, jak uzna za vhodne. Dekuji za reakci.
OTÁZKA (1.2.2011 17:59) Novotný
Dobrý den, je mi 33 let. Od 18 let pracuji. Myslíte si že dostanu nějaký důchod, nebo jsem prostě byl solidární a co se mého důchodu týká, tak mám prostě smůlu?
OTÁZKA (1.2.2011 17:52) Tomas
Muzete prosim uvest srovnani, jak si za posledni obodbi vedly fondy ING, ktere reprezentujete? Mam takovy pocit, ze prave vase fondy si vedly ze vsech nejhure.
OTÁZKA (1.2.2011 15:31) František N.
Dovolte prosím ještě jednu otázku: Jak to bude po zavedení reformy s OSVČ? V naší zemi je téměř 1 milion živnostníků, přičemž většina z nich platí na soc. pojištění minimální zálohy. Děkuji za odpověď.
OTÁZKA (1.2.2011 15:17) František N.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat co se stane po vytvoření druhého (pravděpodobně povinného) pilíře se současným dobrovolným penzijním připojištěním? Nebylo by možné ho nějak zakomponovat do připravovaných změn? A zda je prosaditelná varianta, aby fondy (současného penz. připojištění) mohli investovat méně konzervativně a nebyli ze zákona nuceny každý rok dorovnávat případnou ztrátu? On totiž výnos na hranici inflace nikoho nemotivuje ke spoření větší částky... Děkuji za odpověď.
OTÁZKA (1.2.2011 13:27) Daniel
Když doběhne penzijní spoření, musí si dle návrhu MPSV občan zakoupit anuitu (doživotní rentu) u životní pojišťovny, což je jeden z nejdražších produktů. Bude nějak regulován nemravný zisk z využívání přemrštěných tabulek dožití, jako je tomu v dnešní době, kdy nabídnutá anuita je cca 2/3 proti výplatním plánům na dobu průměrného dožití dle ČSÚ (dokonce bez zhodnocování zůstatku)?
OTÁZKA (1.2.2011 13:23) Daniel
Jakým způsobem budou ve spoření do PF zohledněny náhradní/vyloučené doby? V průběžném systému se ženám započítává průměrný příjem za dobu péče o malé dítě. Bude to stát dotovat i ve fondovém systému nebo prostě matky mají smůlu?
OTÁZKA (1.2.2011 13:20) Daniel
Dobrý den. Takže člověk si vyvede 3-5% na soukromý účet, kde se mu bude znehodnocovat (dosavadní průměrné zhodnocení PF nekryje ani inflaci, natož růst mezd), tuhle "výhodu" zaplatí ve zvýšené DPH a pak se mu ještě zmenší důchod vyměřený z průběžného systému, že? Proto se to dělá, aby se v průběžném systému ušetřilo, ne? Takže znehodnocenou výhodu člověk 2x zaplatí (jasně, pomůžou mu to zaplatit jeho děti a rodiče důchodci). Proto to musí být povinné. Protože ve srovnáním s průběžným systémem bude reálná hodnota nároku při stejných odvedených částkách přesně poloviční (při 4,4% růstu reálných mezd). Takže ze stovky odvedené do PF budu mít na konci 50, ale zaplatím za to 200. Opravdu máte pocit, že tahle ekonomická habaďůra na lidi je řešení?
OTÁZKA (1.2.2011 12:05) Radovan Novotný
Vyjmenuji-li z hlavy přelomy, kdy se značně znehodnotila kupní síla peněz, pak to bylo v roce 1918 (oddělení československé měny), v roce 1939 (Protektorát Čechy a Morava a administrativní snížení kurzu měny), v roce 1945 (vázané vklady), 1953 měnová reforma, 1989 ("transformační inflace"). Za sto let pětkrát změna reálné hodnoty peněz. DOTAZ: Jak je systémově zaručeno, že reálná kupní síla úspor na penzi nebude znehodnocena? Proč by se neměla historie opakovat?
OTÁZKA (1.2.2011 10:16) Martina B.
Dobrý den, mohl byste prosím blíže objasnit smysl šetření na důchod v penzi v důchodových fondech? Pokud bude příspěvek do fondu 3 - 5% z částky placené nyní zaměstnancem a zaměstnavatelem jako penzijní pojištění, bude se její výše u zaměstnance s průměrným platem pohybovat v řádu stokorun, podobně jako šetření prostřednictvím penzijního připojištění. A průměrná výše tohoto spoření (ca Kč 500,00) je všeobecně označována ze nedostatečnou. Navíc při povinném konzervativním investování fondů (do státních dluhopisů) peníze stejně skončí v rukou státu. Nejedná se pouze o odůvodnění navýšení DPH? Při předčasné smrti pojištěnce předpokládám, že peníze v těchto fondech propadnou státu. Je to tak?
OTÁZKA (1.2.2011 5:16) Martin
Dobrý den, rád bych se zeptal na odměny penzijních fondů.Nyní si berou 15% ze zisku pokud projde reforma a penzijní fondy budou moci nabídnout různé investiční strategie,měli by být odměnováni také ze zisků? Podle mě by to bylo spravedlivé pokud nevydělá fond tak nevydělají ani klienti a tak nemají nárok ani fondy jaký je váš názor? Děkuji MJ
OTÁZKA (1.2.2011 1:21) Ales
proc odvádět 3 procenta sociálního pojištění na soukromý penzijní účet s tim ze penzijni fondy nakoupi zahranicni dluhopisy s urokem 3% pri inflaci okolo 2%. Proc vlastne vyvadet (pujcovat) penize do ciziny, proc by nemohly cyrkulovat v Cechach v prubeznem duchodovem systemu. Duchodovy system muze byt ufinancovatelny se zvysenim veku odchodu do duchodu a postupnym zvysovanim DPH ?
OTÁZKA (1.2.2011 0:43) Petr Doležal
Dobrý den, Nebylo by lepší místo složité reformy která je velmi politicky citlivá a má velké politické riziko do budoucna (viz znárodnění důchodů v Madarsku), jednoduše postupně s úmrtností starších důchodců po dobu desítek let snižovat pojistné až na nějaký minimální důchod, který by byl sice nízký ale silně solidární. Ušetřený peníz na pojistném by si lidé mohly spořit například investicemi do nemovitosi, podílových fondů (zde je menší riziko "znárodnění"), zlata apod. Pro stát by to byla výhoda že by nemusel nikomu platit nějaké příspevky na penzi a tím ho motivovat (na co, nespoříš si, tak v důchodě žer trávu) a pro obyčejné lidi by to byla větší jistota, že až stát nebude mít nebo se změní politická situace radikálně doleva, tak jim penze neznárodní či jinak jim na ně nešáhne. Naši politici vymýšlejí (pravděpodobně pod vlivem různých lobostických skupin), složité nápady, když se to dá řešit tak jednoduše. Teším se na vaši odpověd
OTÁZKA (31.1.2011 21:23) Petr Fiala
Mohl byste modelovat v číslech od r.2012 toky mlr.Kč od pracujících a zaměstnavatelů na finanční subjekty, a kolik je dnes vypláceno současným důchodcům? Předpokládám, že bude vznikat nějaký přebytek, který se bude ve finančních subjektech zhodnocovat a zhodnocení vyplácet postupně novým důchodcům. Předpokladám, že bude vše v souladu s důchodovými systémy v EU.
OTÁZKA (31.1.2011 17:45) Slavomír Vácha
Dobrý den pane Ruskoku.Odpovězte mně co bude se starodůchodci.Pracovali jsme 44 let,platili a nyní máme důchody pod průměrem důchodů.Děkuji.