Generálka maturit objevila chyby, ty odstraníme, řekl Dobeš

Ministr školství Josef Dobeš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Studenti si vyzkoušeli, jak budou vypadat státní maturity. Při generálce ale neuspěl každý třetí. Například lehčí zkoušku z matematiky nezvládlo 48 procent studentů, 34 procent neuspělo v anglickém jazyce a 22 procent v češtině. Maturitní zkouška naostro ale těžší nebude. Jak to, že tolik studentů propadlo? Je to jen tím, že se nanečisto nesnažili? Nebo je projekt špatně připravený? Je možné, základě těchto výsledků, státní maturity ještě zarazit? Co se bude dít dál? Ptali jste se ministra školství Josefa Dobeše.

položených otázek: 58 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (4.11.2010 11:56) Karel
Dobrý den pane ministře. Z maturit nemají největší strach studenti, ale majitelé soukromých škol, jejichž úroveň je ve většině případů katastrofální. Proto ta reakce pánů Klausů a dalších, protože se bojí, že tyto nevyhovující školy mohou být zavřeny. Hrozí skutečně školám, které nevyhoví požadovaným standardům jejich uzavření?
ODPOVĚĎ (4.11.2010 13:40)
Hezký den, děkuji za dotaz. Nekvalitní školám hrozí, že studenti neobejdou státní maturitu (neuchodí to), buď se to doučí nebo ne a pak to může tyto školy vážně ohrozit.V úctě Josef Dobeš.
OTÁZKA (4.11.2010 9:06) Marek Sloup
Pane ministře, několikrát jste veřejně zopakoval, že na jaře zde bude 20 % žáků čtvrtých ročníků středních škol, kteří v jednotné části maturitní zkoušky neodmaturují. Tzn., že budou mít pouze základní vzdělání. Co bude s těmito žáky? Mají jít na úřad práce? Nebo je zaměstnáte na ministerstvu školství?
ODPOVĚĎ (4.11.2010 13:43)
Hezký den, děkuji za dotaz. 20 procent vyplynulo z pretestů, podle kterých byla ještě přede mnou nastavena úroveň obtížnosti. Já tuto verzi respektuji a nehodlám ji měnit a zůstane zachována i pro ostrou verzi. Je to jediná šance, že se to procento sníží - studenti se to doučí. Mohu samozřejmě rezignovat a nechat plynout maturity tak jak jsou a ze středních škol budou vycházet studenti, o které nebude nikdo stát. Pak mají jedinou cestu na úřad práce. Ne vždy je něco trvého a přísného ke škodě. V úctě Josef Dobeš.
OTÁZKA (4.11.2010 10:35) Jan Votava
Vážený pane ministře, zkoušel jste si sám složit některou z generálkových zkoušek, případně některý z ukázkových testů? Pokud ano, jak hodnotíte jejich obtížnost?
ODPOVĚĎ (4.11.2010 13:44)
Hezký den, děkuji za dotaz. Ano zkusil jsem si jen matematiku - obtížnější verzi a moc se mi líbila to bez ohledu na to, že ne vše jsem odpověděl na 100 procent a nebyl jsem si jistý zda je to správně. V úctě Josef Dobeš.
OTÁZKA (4.11.2010 11:05) Ingrid
Prekvapilo me, jak malo studentu u maturity propadlo. Vzdy nemohli znat 1/4 uciva (4.rocnik)!!! A navic to jiste odflakli, kdyz to nebyla maturita naostro. Evidentne jsou testy prilis lehke. Neuvazujete naopak o zprisneni (pocet neuspesnych mel byt preci logicky vyssi...)? Je pan premier skutecne takovy populista? Vyridte mu, ze me velice zklamal a v dalsich volbach uz stejnou chybu neudelam (krouzek na jeho jmene). Vas si naopak vazim! Cim dal, tim vice:).
ODPOVĚĎ (4.11.2010 13:47)
Hezký den, děkuji za dotaz a podporu. I já cítím, že základní verze je lehká, na druhou stranu veřejně sděluji, že kvalita některých veřejných škol je tak nízká, že kdybych přitvrdil výsledky (a zde jsem s vámi v souladu), tak by výsledky neudělalo mnohem větší procento studentů. Naopak si dokáži představit, že jak bude postupně zkvalitňovat výuku, může tato kritéria přitvrzovat. V úctě Josef Dobeš.
OTÁZKA (3.11.2010 23:08) Frantisek
Dobry den, bude k dispozici priblizne hodnoceni dle procent, ktere jste rozeslali nam zakum?
ODPOVĚĎ (4.11.2010 13:49)
Hezký den, děkuji za dotaz. Ministerstvo opakovaně zveřejnilo výsledky, a to jak celkové, tak z jednotlivých předmětů. Tyto výsledky jsou dostupné. Konkrétní výsledky byly zaslány ředitelům škol a je na školách jak s nimi naloží. V úctě Josef Dobeš.
OTÁZKA (3.11.2010 18:27) Jiří Zlatuška
Jestliže třicet procent studentů nesplnilo ani lehčí verzi testů a přesto byla v tradičních maturitách poměrně malá celková neúspěšnost, znamená to, že vypovídací hodnota starých maturitních vysvědčení je velmi nízká. Jaké opdstatnění v této souvislosti mají astronomické náklady na "absolutní" bezpečnost státních maturit, cca dvacetkrát vyšší, než náklady na ně na Slovensku? úspory v řádu desítek procent jsou tváří tvář tomuto plýtvání neopodstatnitelné. Máte představu o tom, kdo má z těchto nákladů, provizí, atd. největší prospěch?
ODPOVĚĎ (4.11.2010 13:53)
Hezký den, děkuji za dotaz. Souhlasím s vámi, že náklady jsou astronomické, je pro vaši informaci se mi podařilo dodtky smluv získat slevu ve výši 215 milionů. Jak došlo k nárůstu? Nepochybně dvojím způsobem- roky odkládání státních maturit, ale nepochybně i ideální cenou, která se vysoutěžila ve výběrových řízeních. Na CERMATu probíhá hloubkový audit a věřím, že dokáže odpovědět na vaše otázky. Měření kvality vzdělávání nám za to stojí, protože analýzy ekonomů sdělují, že pokud bude pokračovat prudký pokles kvality našich žáků, tak to v číslech bude znamenat v roce 2050 propad HDP o jedenáct procent a to už jsou velmi zásadní ekonomická čísla. V úctě Josef Dobeš.
OTÁZKA (4.11.2010 8:54) Anonym
Dobrý den, chci Vám podělovat za uvedení státní maturity do praxe - byla potřeba. Jak to vidíte se zavedením zápisného, když UK byla proti návrhu? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (4.11.2010 13:56)
Hezký den, děkuji za dotaz a podpru ve státních maturitách. Zápisné je jedna z variant jak zastavit ekonomický propad VŠ, do konce tohoto týdne připravím komplexní novelu, která zohlední i sociální aspekty, tak aby se nedotkla nadaných studentů a sociáloně slabších. Nabídnuji ji rektorům a pokud se proti ní postaví, budu hledat další možnosti. Obdobné zapísné se platí na VOŠ a nikomu to nevadí. Vzdělání je něco hodnotného a já se domnívám, že je třeba za to něco zaplatit. úctě Josef Dobeš.
OTÁZKA (4.11.2010 11:17) Klára B.
"Nesprávné vyhodnocení vyplněných digitalizovaných formulářů z generálky státních maturit ... Až několik desítek chybných výsledků ..." Tušila jsem, že něco takového přijde. Jak zaručíte, pane ministře, že se, až to opravdu vypukne, už nic takového nestane?
ODPOVĚĎ (4.11.2010 13:59)
Hezký den, děkuji za dotaz. Právě kvůli takovýmto věcem byla generálka připravena. Zjistili jsme řadu chyb a toto je jedna z nich. Pro jejich odstranění je důležité: říci, že tu jsou a nezametat to pod koberec, zjistit jejich příčinu a tu příčinu odstranit. Garantuji vám, že toto uděláme a zjištěné chyby napravíme. Nezakrývám, že celý projekt je drahý a neskutečně administrativvně náročný. Když jsem zvažoval, zda do něčeho takového jít, tak mi bylo jasné, že toto při generálce přijde. Na druhou stranu je pozitivum, že jsme se po 14 letech konečně pokusili něco spustit. Kdyby tu maturita běžela už několik let, tak věřím, že máme vše vychytané a je to levnější a administrativně méně náročné. V úctě Josef Dobeš.
OTÁZKA (4.11.2010 9:05) Petr Skáče
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak budete řešit fakt, pokud u maturity neuspěje značná část studentů? Děkuji za odpověď. Hezký den.
ODPOVĚĎ (4.11.2010 14:03)
Hezký den, děkuji za dotaz. I s tímto rizikem jsem do tohoto projektu šel a hodlám toto obhájit, je však potřeba říci, že dle pretestů a generálky státní maturitu neudělá 15 - 21 procent studentů. Můj názor je ten, že kredit státní maturity není v tom, že ji udělá každý, ale právě v tom, že nastavuje laťku vědomostí, znalostí a dovedností, kterou nemusí zvlánout každý, dokonce nesmí zvládnout každý, protože je to laťka kvality.V úctě Josef Dobeš.
OTÁZKA (4.11.2010 12:13) Pepa
Dobrý den, jak se vám spolupracovalo se sparťanem Kadlecema tou mladou herečkou při natáčení maturitního spotu? A to byljako Váš nápad? Nebo pana Kadlece? A oslovili jste ještě někoho jinýho známějšího? A kolik spot stál? Díky za odpověď, Pepa
ODPOVĚĎ (4.11.2010 14:06)
Hezký den, děkuji za dotaz. Velice si vážím obecně sportovního prostředí, važím si podpory Václava Kadlece i Ivana Haška, stejně jako opozičního poslance Jiřího Šlégra. Dalo by se to shrnout, že je tu konečně ministr, který chce pomoci sportu a sportovci jsou ochotni pomoci ministrovi.V úctě Josef Dobeš.
OTÁZKA (4.11.2010 11:12) Kisha
Dobrý den pane ministre, chci se zeptat, zda se budou na kazdy rok vymyslet nove otazky do didakticke casti nove maturity, nebo existuje moznost, ze se otazky po case budou opakovat. Dekuji, Ja
ODPOVĚĎ (4.11.2010 14:08)
Hezký den, děkuji za dotaz. Otázky nikdy nemohou být stejné, to bych udělal medvědí službu celému školství. Obměňované otázky musí prověřovat požadované znalosti a dovednosti, stejně tak i logické uvažování. Není cílem dát studentům seznam otázek, aby se je bezchybně naučili. Cílem je, aby studenti měli vědomosti a mohli je uplatnit.V úctě Josef Dobeš.
OTÁZKA (4.11.2010 12:37) eva
Dobry den, pane ministre, jak se osvedcilo rozvazeni zadani maturitnich otazek auty? Neselhalo neco? A jaky je pravy duvod, proc nejsou testy zadavany on-line? Chybi skolam vybaveni? Diky
ODPOVĚĎ (4.11.2010 14:11)
Hezký den, děkuji za dotaz. Rozvážení auty je 19. století, to s vámi souhlasím. Ještě bychom to mohli nechat rozvážet koňskými povozy, ale dost legrace. Ten, kdo tvořil tuto varinatu primárně nevěřil učitelům a ředitelům. Firmy zavázal vysokými sankcemi. Toto uvažování se mě nepříjemně dotýká a po vypršení smluv hodlám posílat testy elektronicky. V úctě Josef Dobeš.
OTÁZKA (4.11.2010 9:25) Marie Nováková
Dobrý den pane ministře, chtěla bych se zeptat, jaké kroky ohledně státní maturity plánujete nyní.
ODPOVĚĎ (4.11.2010 14:15)
Hezký den, děkuji za dotaz. Moje kroky vyplývají z nařízení vlády, když se maturita schválila. Do konce listopadu podám zprávu vládě o průběhu generálky a mám čas odstranit do března nedostatky generálky. V březnu nabídnu studentům ke stažení cvičné verze ke stažení. Stejně tak chci do konce března novelizovat zákon a vyhlášku, abych zlidštil a zjednodušil administraci státní maturity. V květnu a červnu proběhne státní maturita a já budu netrpělivě čekat na skutečné výsledky. Děkuji za všechny vaše dotazy. Bohužel nemohu na všechny odpovědět. Přeji všem maturantům hodně úspěchů. V úctě Josef Dobeš.
přeposlat e-mailem

Najdete na Lidovky.cz