Jak se dělá nový cirkus? Ptejte se Rosti Nováka

Herec, režisér, akrobat a performer Rostislav Novák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Čechům vůbec poprvé představil "nový cirkus", žánr původem z Francie, který čerpá z klasické cirkusové techniky, kombinuje divadlo, tanec a akrobatické prvky. Po úspěšném představení La Putyka následovala další, jako Up´End´Down či Slapstick Sonata. Ty mohou teď diváci spatřit i ve stanu ChapiteauX na Letné. Probíhají tu i různé kabarety a koncerty. Jak se divadelníkům daří? Kde čerpají inpsiraci? Co plánují během léta? A co je pro ně nejtěžší? Na tyto a další otázky se ptejte zakladatele souboru Cirk La Putyka, herce, divadelníka a principála Rostislava Nováka. Odpoví v pátek ve 13 hodin.

položených otázek: 36 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (11.7.2012 16:57) Jaroslav Křížek
Jak se Vám daří prosadit se doma, eventuelně v zahraničí. Co je těžší? (Jinak přeju jen to nejlepší a at'' se Vám daří všude).
ODPOVĚĎ (13.7.2012 13:01)
Dobrý den máme to štěstí,že jsme měli možnost hrát nejen v české republice,ale i po Evropě a dostali jsme se dokonce až do Austrálie.Je jedno jestli hrajeme doma nebo venku-doma je to někdy možná težšší,lidi nás znájí a jednotlivá představení srovnávají a už od nás nějaké věci očekávají
OTÁZKA (11.7.2012 17:27) PanTau
Ahoj, offtopic otázka, jen z čisté zvědavosti. Slávista či Sparťan? :)
ODPOVĚĎ (13.7.2012 13:02)
Fotbal nemám rád!
OTÁZKA (11.7.2012 22:43) Ivana
Troufnu si tykat, protože se známe. Rosťo, kdyby sis do některého ze svých připravovaných představení mohl vybrat libovolného herce, akrobata, zpěváka....., z tuzemska či zahraničí, který by se ti samozřejmě hodil, kdo by to byl? Myslím mimo ansámbl Cirku La Putyka. Díky za odpověď a držte se! Všechny na Letné zdravím a těším se na další setkání.
ODPOVĚĎ (13.7.2012 13:04)
Je tady spousta šikovných a talentovaných lidí,ale myslím,že jsem zatím ty spravné lidi našel,a to jsou ty které můžete vídat v našich představeních.Jsme ,ale v kontaktu se spoustou lidí,se kterými bychom rádi spolupracovali v budoucnosti,teď spíše hledáme režisérské osobnosti,které by bavilo spolupracovat s naším souborem- potvrdila se spolupráce s jirkou Havelkou a na tu se velmi těším nejen já,ale i herci.
OTÁZKA (12.7.2012 12:06) Patrik Vejda
Dobrý den Rosťo, četl jsem, že připravujete společný projekt s Cirkusem Cirkör, a zajímá mě, jak vás osobně a Cirk La Putyku berou takový zkušení matadoři?
ODPOVĚĎ (13.7.2012 13:06)
Každá návšteva ve švédksu je ohromnou zkušeností nejen pro nás,ale i pro produkci,herce ,techniky- ale i kaší potěše oni mají zájem o to spolupracovat s námi- s našimi lidmi- choreografové,scenografové,muzikanti,herci atd...je to oboustrané objevování a inspirování se navzájem
OTÁZKA (12.7.2012 17:42) Marek
Jak se díváte na "obyčejný" cirkus ala Humberto? Respekt, nebo despekt? A co třeba knížka (seriál) Cirkus Humberto? Zanechalo to na vás v dětství nějaké stopy?
ODPOVĚĎ (13.7.2012 13:08)
Myslím,že ve světě má tradiční cirkus mnohem větší úroveň než tady v Čechach,Cirkus ktery tady v čechach má krásny program je Cirkus Jirky Berouska- ale pak je myslim pár,který drží krok a pak je propast.Ale rozhodně nemám despekt.Někdy je to spíše smutné vidět v jakých podmínkách musejí tvořit a fungovat.
OTÁZKA (12.7.2012 22:59) Karolína
Co musím udělat abych se k vám mohla přidat?Fascinuje mě to!
ODPOVĚĎ (13.7.2012 13:09)
Přijít se podívat na naše představení ,přijít se ukázat a třeba se mi ozvat rosta@laputyka.cz
OTÁZKA (13.7.2012 11:09) Martin Sojka
Založili jste Putyku před čtyřmi lety a během krátké chvíle jste dosáhli obrovského úspěchu. Kde vidíte svůj soubor třeba za další čtyři, pět let? A jak úspěšný je váš projekt Chapiteau_X, budete ho chtít zopakovat? Díky a držím palce!
ODPOVĚĎ (13.7.2012 13:12)
Zrovna v tuto chvíli vymýšlíme plán až do roku 2017- oslovujeme režiséry,spolupracovníky.Všichni si chceme užívat to ,že můžeme dělat to co nás baví,že můžeme hledat ,hledat společně,cestovat nnejen doma po České republice.A ChapiteauX je ohromný zážitek pro všechny a doufám,že i pro diváky,když se nám podaří sehnat potřebné lidi ,kteří tento projekt podpoří,tak ho rádi zopakujeme.Je to strašná svoboda.
OTÁZKA (13.7.2012 11:35) Pepa
Zdravím, ještě vám někdo z vašich známých říká Oline? A proč jste se vlastně nechal zlákat do VKVéček? Díky
ODPOVĚĎ (13.7.2012 13:14)
Občas mě tak někdo osloví,hlavně mimo Prahu.A seriál byl pro mě ohromnou zkušenosti- spoluprace s Vladimirem Drhou ,setkání s Honzou Plouharem,Janem Zadražilem,Filipem Rajmontem- já jsem si to užíval a hlavně ,kde se člověk může otrkat před kamerou,pokud nejde z role do role.
OTÁZKA (13.7.2012 11:50) Lenka
Chtěl byste, aby vaše děti pokračovaly v rodinné tradici? Určitě je teď baví, co děláte...ale co v dospělosti? Co byste jim poradil?
ODPOVĚĎ (13.7.2012 13:16)
Nechávám to na nich.Tak jako jsem to měl já,nechci je do ničeho nutit.Přál bych si ,aby mohli cestovat ,a aby to co budou dělat ,at to bude cokoliv ,tak to dělali poctivě.Teď třeba ChapiteauX je pro ně veliké dobrodružství,ale každý z nich je úplně jiný,ten nejstarší příští rok děla příjmačky na střední tak uvidíme,tam se bude lámat chleba
OTÁZKA (13.7.2012 11:52) Eda
Zahrál byste si v nějaké reklamě? Pokud ano, na jaký výrobek by to bylo?
ODPOVĚĎ (13.7.2012 13:18)
Hrál jsem ve spostě reklam.Zase veliká zkušenost,vždycky.Od hlavních rolí,přes komparz,a i pytlík od bramburek jsem animoval..Nemám vysněný výrobek,ale je spousta věcí s kterými bych měl asi problém.
OTÁZKA (11.7.2012 21:12) Hanka
Dobrý den, Rosťo, shodou šťastných náhod jsem, ač mimopražská, objevila scénu Chapiteaux a konečně se na vlastní oči setkala s Vaší tvorbou a od té doby jsem Vaší velkou fanynkou - zatím jsem viděla 2 představení a plánuji do konce července stihnout Váš kompletní repertoár, mám lístek na úplně poslední představení La Putyky (protože jste mne posledně po Slapstick sonátě navnadil, že to bude už derniéra)... Nyní k mému dotazu - jako lékařku mne zajímá, přibližně kolik úrazů jste zaznamenali během zkoušení Vašich představení, jaké jsou nejčastěji zastoupeny a jaký byl nejvážnější? A stal se nějaký horší během představení? Také bych uvítala pár slov k tomu, jak probíhá regenerace u Vašich herců... Děkuji mnohokrát za odpovědi, držím palce všem!! Pokud je nějaká možnost, jak Vás podpořit nejen dobrým slovem (koneckonců jste všichni přibližně mého věku) , sem s ní! P.S.: Vaše bílé tričko nosím v práci pod doktorskou košilí a snažím se ji mít často rozhalenou... ;-P
ODPOVĚĎ (13.7.2012 13:21)
Začnu od regenerace- máme pana primáře Hradila- a fyzioterapeutku Kateřinu Mikynovou,kteří se o nás o všechny starají a dávají nás dohromady.Když jsme začínali,dělali jsme to všechno trochu víc pohlavě než teď,takže bohužel k nějakým úrazům došlo- nějaké utržené úpony,zlomeniny,ale zatím jsme vždycky hráli i se sadrou na nochách jako Anička s Jirkou,já s rukou.Ta touha hrát je obrovská ,ale pochopili jsme ,že bez přípravy a snahy eliminovat všechna rizika,se moc dál neposuneme
OTÁZKA (11.7.2012 23:16) Jana
Já chci jen pozdravit a poděkovat za skvělý zážitek z LaPutyky. Bylo to kouzelné, vtipné, dech beroucí, zábavné, nechtěli jsme domů! Chvílemi jsem měla strach, že to musí špatně dopadnout a někdo se zraní, ale ten hned vystřídala úleva a nadšení - neuvěřitelná směs pocitů! Nás jste si zcela podmanili a budeme muset z Brna dojet zase.. :-) Díky!
ODPOVĚĎ (13.7.2012 13:22)
Přijedte ,bude nám ctí a hlavně v ChapiteauX už jsme jen pár dní.A ještě jednou děkujeme
OTÁZKA (12.7.2012 8:45) Martina Hudlířová
Dobrý den, proslýchá se, že představení La Putyka končí, proč, když je tak úspěšné? Není to škoda? CHystáte nějaké další nebo budete teď "jenom" hrát Up End Down a Slapstick Sonatu?
ODPOVĚĎ (13.7.2012 13:25)
Chystáme další s pracovním názvem Lacrimae -RISK,to bude mít první uvedení na začátku prosince 2012,na jaro chystáme další premiéru s Jirkou HAvelkou.LA Putyka končí protože je těžké udržet 4 představení na jednou a budou vznikat další-ve světě hrají jednu inscenaci do té doby dokud je o ní zájem ,pak teprve zkouší nové věci,my jsme ale udělali 4 inscenace- a to je pro herc moc těžké udržet,ale třeba se k Putyce ,pokud diváci budou chtít ,tak vrátíme
OTÁZKA (12.7.2012 10:58) Iva
Hezký den, Rosťo, nechci se ani na nic ptát, chci jen chválit. Konečně jsem se díky Chapiteau-X dostala na La Putyku, objevila, co všechno s Cirk La Putyka provádíte a rozhodně se chystám ještě na další vaše představení! Líbí se mi celý koncept projektu Chapiteau-X, koncerty, workshopy... Udělejte si tedy čárku za novou velkou fanynku a buďte si jisti - řečeno slovy mých nejmilejších Blue Effect - VĚRNÁ ZŮSTANU :) Krásný zbytek dne a úspěšnou další sezónu! S úctou a pozdravy Iva R.
ODPOVĚĎ (13.7.2012 13:26)
Děkujeme moc.
OTÁZKA (12.7.2012 12:35) janban
Plánujete zveřejnit videozáznamy z vystoupení ? Případně dělat online promítání z vystoupení? Díky a mnoho zdaru.
ODPOVĚĎ (13.7.2012 13:27)
On line vysílání- o tom jsme neuvažovali,záznam z představení jsme dělat nechtěli protože jsme chtěli ,aby lidi přišli do divadla,ale vrtá mi v hlavě natočení celovečerního filmu
přeposlat e-mailem