Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak se připravuje na nové Události? Pteje se moderátora

Jakub Železný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Události České televize dostanou nový formát. Prodlouží na hodinu a místo dvojic je bude uvádět pouze jeden redaktor. Do moderátorského křesla nově usedne i Jakub Železný, který zatím uváděl Události, komentáře. Kromě něj i Aneta Savarová, Jolana Voldánová a Marcela Augustová. Jak probíhaly kamerové zkoušky? Co bylo nejtěžší? A jak se na svou novou roli připravuje? Čtěte odpovědi Jakuba Železného.

položených otázek: 55 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (2.3.2012 12:16) Aleš R.
Dobrý den pane Železný, myslíte si stejně jako já, že jakmile žurnalista/žurnalistka jednou vystoupí od své každodenní, mravenčí, anonymní práce před oponu do záře reflektorů, kde se mu zalíbí, zpravidla to velmi negativně ovlivní kvalitu jeho budoucí novinářské práce (Moravec, John, Klíma, Kroupa, Kmenta, Bosák, Ťoušlová...)? Nebojíte se, že se něco podobného může stát i Vám? Dík za odpověď, Aleš
ODPOVĚĎ (6.3.2012 12:03)
Dobrý den, předem děkuji za všechny dotazy a za Váš zájem o zpravodajství veřejné služby v ČT. Nesdílím Váš názor, každý musí vědět, co chce a kam směřuje. Navíc u kolegů, které jmenujete - mluvím o těch z ČT, u ostatních si nedovoluji komentovat - rozhodně nemám pocit, že by stáli primárně v nějakém světle reflektorů, naopak dělají dobře svou práci!
OTÁZKA (2.3.2012 12:42) Margie
Dobrý den, jak vnímáte skutečnost, že budete jako jediný chlap uvádět Události? Ostatními jsou Vaše kolegyně. Moc Vám fandím a přeji hodně úspěchů. Margie
ODPOVĚĎ (6.3.2012 12:05)
Dobrý den, výběr prováděli naši nadřízení po důkladných konzultacích s řadou odborníků. Jsem za léta práce zvyklý pracovat s kolegyněmi, takže tohle opravdu neřeším. Děkuji za přání.
OTÁZKA (2.3.2012 17:51) Ivan
Není Vaše převedení do Událostí trochu podraz?Budete tam pouze číst texty,což asi svede pomalu každý,kdo umí trochu číst.Spíš bych Vás viděl někde v Hydeparku,když už..
ODPOVĚĎ (6.3.2012 12:07)
Ne, tak v kategoriích "podraz" fakt neumím uvažovat a Vy v nich, moc prosím, taky neuvažujte. Fakt si myslíte, že kdybych měl jakoukoli pochybnost o tom, proč mi tuhle práci vedení nabízí, že bych do toho šel? Odpovím jasně: nešel. Ale cítím opravdu nebývalou důvěru. A nemyslím, že to bude jen o čtení textů...
OTÁZKA (2.3.2012 21:11) Tereza
Dobrý večer, veliká škoda, že nezůstanete v Událostech, komentářích, nebude to bez Vás ono :) V UK jsem oceňovala Vaši připravenost, precizní formulace a věcné argumentace. Nebude Vam tento druh moderování chybět? Co Vás láká na čtení hlavních zpráv?
ODPOVĚĎ (6.3.2012 12:09)
Dobrý den, moc děkuju. No...upřímně: to víte, že mi je na jednu stranu líto, že odcházím z Událostí, komentářů, to byla jedna z věcí, kterou jsem velmi pečlivě promýšlel. Ale vždycky je to něco za něco. Po pěti letech docela náročné práce bude nepochybně osvěžující zkusit něco nového. Věřím navíc, že v nových Událostech bude i prostor zúročit něco z toho, co jsem se v Událostech, komentářích naučil. A láká mě to, že je to opravdu něco nového.
OTÁZKA (4.3.2012 8:35) Colombo
Jste gay?
ODPOVĚĎ (6.3.2012 12:11)
No, co na tohle napsat? Asi, že v této zemi pořád platí, že když je někdo jakkoli jiný (chová se jinak než ostatní, myslí jinak než ostatní), musí v tom něco být. Něco...něco, nad čím musí spousta zvláštních lidí přemýšlet, že? A Colombo se píše ColUmbo. A ještě jedna věc: myslím, že Peter Falk by takhle stup...promiňte, pane...takhle hloupou otázku fakt nepoložil, nic ve zlém.
OTÁZKA (5.3.2012 16:41) Elmar
Co říkáte tomu, že vaší kolegyní v Událostech bude A.Savarová,která nafotila erotické snímky,víte žena Moravě její fotka na bilboardu láká k návštěvě pánského nočního podniku?Moje favoritka byla D.Písařicová. Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (6.3.2012 12:15)
Už jsem psal, že výber dělali šéfové po důkladné konzultaci s experty, takže mě opravdu moc, jak určitě chápete, nepřísluší tohle komentovat. Já jsem ty snímky neviděl, nezajímají mě, ale je pravda, že jsem o nich slyšel. Nevím, co je na jakém billboardu, to fakt neumím posuzovat a nemohu komentovat. Snad můžu říct jediné: Jsem zcela přesvědčen, že kolegyně Savarová udělá vše proto, aby pracovala poctivě a všechny pochybnosti, má-li je někdo, rozptýlila. My ostatní jí v tom jistě pomůžeme. A pokud jde o Danielu PísařOVicovou (zdůrazňuji ta dvě písmenka, co Vám tam vypadla), nepochybně patřila mezi favoritky, nepochybně by tu práci zvládla a myslím, že ve zpravodajství ČT určitě neřekla poslední slovo.
OTÁZKA (5.3.2012 16:46) Elmar
Ještě mám jednu otázku:Už se kamarádíte s Petrem Čechem?
ODPOVĚĎ (6.3.2012 12:18)
Vy jste nějak aktivní dotazovatel:-). Máte na mysli to, co jsem dodnes nepochopil? Jak jeden asistent vzal špatnou verzi scénáře Sportovce roku a zavolal p. Čechovi špatné otázky? A pak se bůhvíproč říkalo, že JÁ jsem s panem Čechem dělal nějaký ostrý rozhovor? No, i kdybych ho dělal, nejsem si jist, že by šlo o nějakou svatokrádež, ale navíc: já s ním žádný rozhovor nedělal, klidně se ho zeptejte. Bylo to nedorozumění, které se strašně hodilo těm, kdo měl v tom večeru byznys a těm, kdo nedělají svůj sport poctivě. To byli ti, kdo se pak s pomocí několika spřátelených sportovních novinářů ozvali. Vvíte, my novináři, co děláme politickou žurnalistiku, se s objekty našich rozhovorů nekamarádíme (kdo to dělá, je lump:-)
OTÁZKA (6.3.2012 8:14) Hledík Karel
Proč většina hlasatelů mluví tak rychle, že není možné sledovat zprávy. Pokud je to záměr, tak má jasný výsledek: přepínám nebo vypínám a přejdu na internet.
ODPOVĚĎ (6.3.2012 12:19)
Dobrý den, je pravda, že mluvní tempo v médiích v poslední době roste. Tak se zkuste od 1. dubna dívat na Události ČT:-)
OTÁZKA (6.3.2012 8:22) Namhal
Dobrý den. Konečně se něco snad změní. Ti současní komentátoři si mysleli že tam jsou doživotně. Hlavně Toušlová. Jak to bude náročné když to budete moderovat sám? A ještě jedna věc. Jak mocná je cenzura od politiků? Hezký den.
ODPOVĚĎ (6.3.2012 12:24)
Dobrý den, předně bych rád řekl, že dosavadní kolegové si zaslouží jediné: velmi upřímně poděkovat za léta, kdy to byli oni, kdo nesl na trh kůži zpravodajství ČT, které může každý lehce kritizovat (to umí fakt každý), ale přesto je trvale nejdůvěryhodnějším zpravodajstvím široko daleko. Myslím, že všichni zaslouží za ta léta ocenit a ne hledat, co mohli dělat jinak a lépe. To jde vždycky. Také se ptejte, jakou možnost měli zrovna oni cokoli měnit. Myslím, že moc ne a že to leželo úplně, ale úplně někde jinde...Navíc - oba předchozí ředitelé zpravodajství, p. Bradáč i p. Fridrich měli snahu něco nového vymyslet, ale nepodařilo se to - z opět jiných důvodů - dotáhnout. Nynější vedení zpravodajství v čele se Zdeňkem Šámalem dostalo konečně prostor a silný mandát a je dobře, že se ho chopilo. Moderování v jedné osobě je pro někoho dokonce jednodušší než ve dvou, já rád moderuju tak i tak. A o cenzuře opravdu nevím.
OTÁZKA (6.3.2012 8:34) Petr Halva
Dobry den. Vysliani, aby bylo moderni a dokonale, je stale vice zavisle na moderni technice. Neobavate se, ze technika selze (napr. kdyz dotykova obrazovka se stane opravdu jen "dotykova" a ani se nehne :-)). 2) Bude Vas bavit zpravodajsky porad, kde nejsou diskuse s hosty? Vzdyt mit Kalouska, Paroubka, Bartu nazivo je mnohem vice zabava, tedy vice kreativity, pohotovosti, apod..
ODPOVĚĎ (6.3.2012 12:25)
Dobrý den, když technika selže, je moderátor tím posledním a jediným článkem, který to může zachránit. To je pak ten pravý adrenalin...Určitě mě to bude bavit, navíc možná se ještě někdy s nějakým hostem budu moci bavit:-).
OTÁZKA (6.3.2012 8:35) kenedz
Dobrý den. Jaký máte názor na stále tvrdší cenzuru na internetu ale i v ostatních sdělovacích prostředcích? To nejde přehlédnout a kdo ji nevidí tak lže. Hezký den.
ODPOVĚĎ (6.3.2012 12:25)
Na internetu to neumím posoudit. To je sám o sobě anonymní a v řadě aspektů i nebezpečný prostor. V televizi o žádné cenzuře nevím. Tedy mluvím o České televizi.
OTÁZKA (6.3.2012 8:45) Kolofa
Pěkné poledne, ráda bych se zeptala, zda bylo těžké rozhodování přijmout nabídku, abyste šel do těchto Událostí? Děkuji za odpověď, Kolofa
ODPOVĚĎ (6.3.2012 12:26)
Dobrý den, milá Kolofo, ano bylo to těžké, už jsem na podobnou věc odpovídal.
OTÁZKA (6.3.2012 8:46) Petr Halva
Nemyslite si, ze se zmenilo chovani rodin do te miry, ze zacatek TV zprav v 19 hodin je prilis brzo? Pokud vim, tak v okolnch zemich je hlavni zpravodajstvi ve 20 hodin. Tam ale nejsou dalsi zpravy ve 22 hodin. Co si o tom myslite Vy?
ODPOVĚĎ (6.3.2012 12:27)
Víte, programming je to nejtěžší, co podle mě v televizi je. Necítím se na to býti takovým expertem, ale máte asi pravdu v tom, že na tom něco může být. Ten čas v 19 je ale přece jen tradiční, navíc, jak víte, diváci v Česku prostě jsou zvyklí na přísun televizních zpráv zhruba v tomto čase.
OTÁZKA (6.3.2012 9:03) Petr Halva
Sledujeme zahranicni televizni zpravodajstvi, protoze nam chybi obsahlejsi zpravy ze zahranici. Tim si doplnujeme zpravy domaci, jako ze nekomu utekl pes, nebo ze uplatek byl predany v koupelne kdyz tekla voda. Nemyslite si, ze by zpravodajstvi verejnopravni televize melo prinaset vice zahranicnich udalosti nez jen domaci lokalni problemy? Nebylo by mozne do zpravodajsti sem tam prinest i nekonfliktni (uvolnujici) zpravy nez jen korupci, vrazdy a valky. Myslim tim sem tam mezi dnesni zpravy prinest nejakou kratkou a zajimavou zpravicku ze sveta na uvolneni, pro pohodu.
ODPOVĚĎ (6.3.2012 12:29)
To "nekonfliktní" zpravodajství je obtížné. Už v 60. letech definovali norští médiologové Galtung a Rugeová tzv. zpravodajské hodnoty a mezi nimi jmenovali "negativitu" jako důležitý prvek, který může informaci dostat do zpráv. Je to určitě na obsáhlejší diskusi...
OTÁZKA (6.3.2012 9:03) Trojička
Kterou z těchto tří osobností preferujete: Zdeněk Svěrák, Karel Gott a režisér Radovan Urban? Děkuji za odpověď, Trojička
ODPOVĚĎ (6.3.2012 12:31)
Milá Trojičko, pana režiséra Urbana moc neznám, jen vím, co o mě kdysi říkal, naproti tomu za Zdeňkem Svěrákem i Karlem Gottem je skvělá práce a respektabilní kariéra, ne?:-))
přeposlat e-mailem