Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jak šetřit energie?

Juraj Krivošík (SEVEn)

UKONČENO

V současné finanční krizi je další zdražování energií nemilý zásah do rodinného rozpočtu. Přitom existuje několik jednoduchých opatření, jak energií šetřit, a tak částečně na zdražování vyzrát. Otázky jste pokládali 10. prosince od 12:00 řediteli SEVEn, Střediska pro efektivní využívání energie Juraji Krivošíkovi.

položených otázek: 34 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (10.12.2008 13:21) wurm
Pane Krivosiku, podle testu nemeckeho spotrebitelskeho casopisu Ökotest ze zari tohoto roku maji tzv. usporne zarovky ve srovnani s klasickymi skoro vsechny nectnosti, ktere se jinak vsude snazime potlacit: napr. carove spektrum svetla (zcela nefyziologicke) ve srovnani se spojitym spektrem svetla zarovky, coz vede ke zkresleni barev a unave oci, obsahuji vysoce toxicke latky (rtut, PCB, PAK), ktere se pri provozu zarovky casto uvolnuji do okoli (PCB, PAK, usporna zarovka casto proste smrdi), vysoka hladina elektrosmogu, osvetleni je prostorove nerovnomerne (stiny a svetlejsi mista). V energeticke bilanci se pocita 20W usporna = 100W klasicka zarovka, coz ovsem neni nikdy splneno, 20W = obvykle 60 - 80 W klasicka, svetlo usporne zarovky postupne slabne. Zivotnost je zpravidla podstatne nizsi nez udavaji vyrobci a nez se pocita v energetickych bilancich. A samozrejme musime vic topit. Na tohle tema (chybejici topeni) jste uz nekolikrat odpovidal a zaujala me Vase odpoved "topi i v noci, když spíte" - Vy si svitite, kdyz spite ? To normalne ale nikdo nedela, ja, kdyz jdu spat, tak si zhasnu. A v lete taky moc nesvitim - nez se setmi, jdu pomalu spat. Takze to je argument dost zcestny, rekl bych.
OTÁZKA (10.12.2008 12:59) Jaroslav
Nebylo by od ČZU slušné, kdyby lidem, které nalákal na přímotopy poskytl dotaci na tepelné čerpadlo? Peněz od nich vybírá dost, snad by mohl být alespoň trochu slušný ?
OTÁZKA (10.12.2008 12:54) c
"topení žárovkou nemá význam, protože je jinde (lustr), než chcete a jindy než chcete (i v noci, když spíte, nebo v létě...)" - Nemyslíte, že většina lidí si při spánku nesvítí a že se svítí hlavně v topném období a mnohem méně v létě?
OTÁZKA (10.12.2008 12:52) c
1) Chystá se EU zakázat také tzv. bodovky? Nemyslím, že by byly lepší než normální žárovky. Pokud ano, existuje za ně nějaká náhrada? 2) Elektřinou topím, žárovkou svítím hlavně v zimě - z tohoto důvodu pro mne úsporné zářivky nemají přínos, není v takovém případě jejich zákaz nesmylsný? 3) Jak je přínosná výměna žárovek za úsporné v místech, kde se svítí pár minut denně (sklepy apod.)? 4) Nemyslíte, že bohužel většina úsporných zářivek skončí v komunálním odpadu?
OTÁZKA (10.12.2008 12:51) JK
Jak se orientovat při výběru domácích elektrospotřebičů? Budou nové energetické štítky, když většina výrobků na trhu je již v třídě A?
OTÁZKA (10.12.2008 12:47) Faethor
Komu prospěje úspora energie, když dle logiky trhu funguje, že čím méně odebereme v globálu, tím více si připlatíme, protože ČEZ, Veolia a jiní nechtějí přijít o svoje zisky? Nebylo by ekologičtější snížit cenu energie, aby lidé netopili uhlím a plasty, jak se stále více děje? Je logické, že lidé hledají, kde ušetřit a to zase nutí Čez zdražit, aby bylo na prémie. Začarovaný kruh..
OTÁZKA (10.12.2008 12:33) Honza
Přeji pěkný den, proč se úsporný dům počítá podle spotřeby na m2, místo spotřeby na osobu? Přijde mi nesmyslné nazvat 200 m2 RD se spotřebou 50 KWh/m2 (celková spotřeba 1000 kWh) za úsporné řešení, bydlí-li tam rodina s jedním dítětem (průměrná spotřeba ~333 kWh/os), ve srovnání (například) 60 m2 RD se spotřebou 150 kWh/m2 (celková spotřeba dokonce nižší - 900 kWh), bydlí-li tam rodina se dvěmi dětmi (průměrná spotřeba ~225 kWh/os, tedy o třetinu níže)? Děkuji
OTÁZKA (10.12.2008 12:15) Lukáš
Dobrý den, chci se zeptat, proč myslíte, že náš monopolní dodavatel energie nemravně zdražuje i přesto, že má mnohamiliardové zisky a daří se mu dobře. Do hrobu si to nikdo z nás nevezme, tak v čem je problém? Nestačí snad milionové platy a stamilionové odměny ke spokojenosti?
OTÁZKA (10.12.2008 12:13) VL
Není zákaz normálních žárovek, speciálně v našich zeměpisných šířkách nesmysl? Jde argumentovat tím, že přes 90 % příkonu se mění na teplo, ale v okamžiku použití předražených "úsporných žárovek" budu muset na podzim a v zimě dodat do vytápění cca 200 - 400 W na vytápění na místnost z jiných zdrojů. Takže výsledný bilance je záporná, a to nepočítám zvýšené energetické náklady na výrobu takových zařízení se kterými je třeba z hlediska ekologie také počítat.
OTÁZKA (10.12.2008 12:10) František
Co pořád melete úspory a zase úspory. Spoří se aby rostly zisky energetických společností. Za druhé Vámi doporučovaná opatření už mám 10 let zrealizovaná a další opatření k úsporám jste nevymysleli nebo snad ano: Co takhle kdyby jste radil za minimální mzdu a ne za manažerskou odměnu?
OTÁZKA (10.12.2008 11:31) Václav
doplňuji jen proč se ptal na faktickou možnost nakoupení energie jinde - to je přeci také jeden ze způsobů jak vyzrát na zdražování. Pokud cena poroste o deset procent každým rokem, začnou být ty nákupy přes hranice ze sousední rakouské eko-vesnice možná velmi zajímavé.
OTÁZKA (10.12.2008 11:08) Václav
Jak je to s liberalizací trhu s elektřinou. Mohu si tedy objednat dodávku energie z rakouské vesnice, která provozuje elektrárnu na bioplyn nebo to není možné a jako občan ČR jsem odkázán jen na E.ON či ČEZ?
OTÁZKA (10.12.2008 11:07) ispi
Propagujete např. LED "žárovky". Svítil jste tím. Víte jaký je jejich světelný tok. Jaké je jejich frekvenční spektrum. Jaká je jeich životnost jako celku včetně elektroniky?
OTÁZKA (10.12.2008 10:41) anonym
Svítí se většinou hlavně v zimě a to teplo, které žárovka vyrobí, přispěje k vytápění bytu - je tedy využito. Pokud budu mít všude úsporné zářivky, budu muset víc topit - nemám pravdu?
OTÁZKA (10.12.2008 10:34) anonym
Dobrý den, jakým způsobem je v současné době řešena záruka úsporných žárovek? Máte nějaký přehled o rozdílu mezi jejich deklarovanou a skutečnou životností a praktické zkušenosti s reklamacemi?
OTÁZKA (10.12.2008 10:12) Ferda Hulwath
Klasická žárovka má malou účinnost, tj. pouze 8% ze spotřebované energie se využije na výrobu světla, zbytek se převážně vyzáří do prostoru jako infračervené záření a přemění se na teplo. Ale je to vždy špatně? Zvláště teď v zimním období, kdy se v budovách tak jako tak musí topit? Jaký je rozdíl mezi tepelnou energií dodanou do budovy formou "odpadního" tepla z klasických žárovek a mezi teplem dodaným např. elektrickými přímotopy, spalováním plynu nebo uhlí, popřípadě dálkovým teplovodem? Všechno se musí přece platit. V létě, kdy se v budovách netopí, je to samozřejmě jiné, nicméně mám pocit, že skutečnost, že v zimě se odpadní teplo z klasických žárovek v budovách využije jako příspěvek k vytápění, obvykle v kalkulacích o rentabilitě jinak mnohem výrobně nákladnějších úsporných žárovek chybí.
OTÁZKA (10.12.2008 9:45) Jaroslav
Zateplený dům, okna 1.1 , topení, svícení, voda, vaření- to vše elektřina.Třetina platu na elektřinu. Mrzneme. A ČEZ pořád zdražuje. Co s tím? Střílet ?
OTÁZKA (10.12.2008 9:02) Karel Svoboda
Co přinesou úsporné žárovky občanům? Kromě vysoké pořizovací ceny nic, protože ČEZ okamžitě zvýší cenu s odůvodněním, že prodal málo.
OTÁZKA (10.12.2008 8:59) Petr
Dobrý den, v minulých letech bylo doporučováno našimi "odborníky" topení přímotopy. Existuje nějaký dotační program pro domácnosti, které chtějí přejít z topení přímotopy na jiný systém topení ?
OTÁZKA (10.12.2008 8:58) Pavel S., Liberec
Dobrý den, chtěl bych jenom upozornit na to, že situace s úsporkami není tak jednoznačná, jak se často tvrdí. Nemám sice k dispozici průkaznou statistiku, ale nejsem rozhodně sám, kdo absolvoval dlouhodobou a smutnou, a potažmo i drahou zkušenost, kdy jsem zkoušel různé druhy značkových (a příslušně drahých) úsporek. Avizované životnosti se nedožila ani jedna, parametry sítě jsou v pořádku, s úsporkami rozhodně často neblikám, ani nijak jinak jim není ubližováno, ráno je slušně pozdravím, atd. Po cca 10 pokusech spočítám a vidím, že jsem výrazně prodělal. Stranou nechávám problémy s jejich likvidací, rizika při explozi úsporky (zažil jsem, skvělý efekt, ale nedoporučuji), poblikáváním, dlouhým startem atd. Nechci nechat vyznít tento dotaz nebo spíše nářek jako subjektiní popravu úsporek, též jsem se z nich kdysi radoval, ale - opakuji - jejich přínos nevidím jako jednoznačný a z našeho domu již letěly skoro všechny. Není to dotažené a obávám se, že ani úspory nebudou mít kladné znaménko, propočítá-li se bilance pořádně, objektivně a hlavně komplexně. A o to jde, o ty všechny dlouhodobé a objektivní souvislosti, což platí i o informacích o zapnutých stand-by režimech atd. Zareagujete-li, předem děkuji, zdravím a přeji Vám hodně úspěchů. P.S.
OTÁZKA (10.12.2008 7:40) L
Jednou z dulezitych otazek je kogenerace. Mam dojem, ze v Cesku je temer zakazano o teto veci mluvit. Muzete naznacit, jak se ma situace v zahranici a jsou-li nejake moznosti pro domacnosti?
OTÁZKA (10.12.2008 5:54) Holeček
Doma u mě nenajdete jedinou žárovku. Všude mám úsporné energiemi šetřím. Jenže pak nám pan Roman oznámí , že museli zdražit ,protože se snížily odběry. Ano šetřím , Ale je to vždy krátkodobé, až se zřejmně dostanu do stavu, že víc to již nepůjde a budu platit jako mourovatý?
OTÁZKA (10.12.2008 2:47) 1888
Pripravuji se take novely zakazujici prodavat osobni automobily, ktere maji spotrebu vyssi, nez 5 litru na sto kilometru? Na cenovy kolotoc lze prakticky vyzrat jedinym zpusobem. Vydelavat vice nez ostatni. Jinak se s uspornymi zarivkami siri zvyk, nechat svetlo stale svitit asi tak jako v Norsku.
OTÁZKA (9.12.2008 22:18) B
Až všichni začnou šetřit energií, nedopadne to jako s vodou po roce 1989? Tehdy došlo ke zdražení vody, lidé začali maximálně šetřit, ale zdražilo se znovu, protože byl malý odběr.
OTÁZKA (9.12.2008 21:48) Jaromír Vacek
dobrý den, opravdu si myslíte, že zákaz klasických žárovek bude mít takový úsporný efekt, jak si eurokonstruktéři myslí? Nezvrhne se tento socialistický výmysl v něco horšího? To už je ale politický pohled. Každopádně zákaz žárovek nic neřeší - jsou přece jiní a významní žrouti elektřiny - např. přehnaná klimatizovanost kdejakého prostoru. Toho si soudruzi z evropské komise nevšimli? Nebo to záměrně nechtějí vidět - asi by se jim v létě potily "pr...e"
OTÁZKA (9.12.2008 21:38) lk
Pravdepodobne nam chcete vysvetlit proc my musime platit nehorazne ceny a MARTIN ROMAN pri svem nehoraznem platu a vysi OPCI z CEZu ma dotovanou energii. Drzim Vam palce at to vysvetlite tomu hlupackemu narodu dobre, aby sklapl hubu a ochotne platil !!!!!!! Dale netusim proc vlada necha sedrit do krve svuj lid-volice, kdyz polostatni firma ma miliardove zisky. Rada bych to chtel vysvetlit cim jste ovlivnily politiky ze tohle vykoristovani nezatrhnou (obalka, dotovana elektrina...jine??? ) Kolik lidi z vedeni CEZu ma dotovanou elektrinu a kolik lidi co ziji pod zivotnim minimem?????? Dekuji za odpovedi (snad se jich dockame)
OTÁZKA (9.12.2008 21:16) Karel Jirásek
Dle mne tohle všechno je šaškárna.Myslím si, že zájem společnosti je šetřit energií a surovinami. Ale v Česku je to jinak. Jak si jinak vysvětlit větu pana mluvčího přes ČEZ , že se zdražuje mimo jiné proto, že se zmenšila spotřeba. Domácnosti a podniky používají modernější přístroje a stroje s menším příkonem.To samé, co řekly vodárny a kanalizace v nedávné historii.Domácnosti a podniky používají modernější udělátka. Navíc velká demagogie je srovnávat ceny se zahraničím. Vidím v tom i logiku, protože i pro zaměstnance Čezu platí každoročná inflace.Ale při těch ziscích? Takže bych radši poradil:" Plýtvejte, plýtvejte, protože v konečném důsledku Vám to přijde laciněji".
OTÁZKA (9.12.2008 20:18) Jolana Deméterová
pane Juraji, všechny rady, které se nám zde snažíte dávat, jsou dle mne pouze krátkodobé a neprozíravé. Nevím, zda tu jste proto, abyste zabil čas, anebo na přání Vašeho nadřízeného. Souhlasíte se mnou, že nejvíce za energii ušetří bezdomovec, dále komunita, která nepracuje a plně využívá sociální dávky, či Martin ROMAN, kterému je to při odměně 677 miliónů celkem jedno. Energie se BUDOU dále zdražovat, takže mi promiňte moji upřímnost - myslím, že jsem na Vás dostatečně slušná - nezdají se Vám Vaše odpovědi tak trochu o nažraném vlku a celé koze? Budete později pociťovat odpovědnost za svá dnešní tvrzení?
OTÁZKA (9.12.2008 19:18) René Glöckner
Dobrý den. Poraďte mi, jak platit méně, nechci šetřit energii na úkor mého komfortu. Mám skoro všude úsporné žárovky (všude se použít nedají), televizi na "standby" nenechávám, atd... Chci nižší cenu! Nezajímá mne kolik stojí elektřina v zahraničí, nikoho z Vás také nezajímá platový rozdíl mezi zahraničím a ČR.
OTÁZKA (9.12.2008 18:49) Schubertová M.
Bydlím v nově rekonstruované garsonce (45 čtv.metrů) v ve 400 let starém domě v přízemí,stará opravená okna s těsněním, elektr.topení v podlaze. Při venkovní teplotě kolem 5 st.C je spořeba asi 35 kWh, při nižších teplotách asi 50 kWh, teplota v místnosti je 22 st.C. Jak můžu ušetřit? Děkuji
OTÁZKA (9.12.2008 18:45) Helen
Jake slevy na energii poskytuji energet. firmy zdravotne postizenym? A v jake vysi? Uz tak setri energii a presto je to pro ne velky napor. Zamestnat je nikdo nechce, ze nemaji zabirat misto zdravym lidem, ale snad maji take pravo zit.
OTÁZKA (9.12.2008 18:35) Rad
dnes lze využívat alternativní dodavatele energií, velmi dobře to jde u elektřiny. Jaké dodavatele by jste doporučil? A má to smysl i z hlediska využití energie, nebo je tam jen cenový rozdíl?
OTÁZKA (9.12.2008 18:12) Vilém
Když topím v chaloupce, mohl bych vzniklé teplo z kamen ještě nějak efektivně využít na výrobu energie ? Všechno to vyletí komínem..
OTÁZKA (9.12.2008 18:11) pepa
nemeli by europsti politici zacit treba tim ze prestanou nasvetlovat miliony zarovek vse co nekdo prohlasi za dominantu vesnice? podivejte se jak vesnice a mesta zbytecne zari a mrhaji energii. Jako ospravedlnitelne verejne svetlo beru osvetleni chodniku a cest.