Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN

Jaké měl důvody k rezignaci? Ptali jste se Jiřího Dienstbiera ml.

Senátní a komunální volby 2010: kandidát na pražského primátora za ČSSD Jiří Dienstbier. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

V Praze se schyluje k velké koalici ODS s ČSSD. Lídr pražských sociálních demokratů Jiří Dienstbier je zásadně proti a tak rezignoval na místo ve vyjednávacím týmu, který měl připravit onu koaliční dohodu. Jaké byly okolnosti jeho odchodu? Rezignoval dobrovolně, nebo byl donucen? A nebyl jen nastrčenou 'čistou tváří' strany? Co bude dělat nyní? Na tyto a další otázky ptali jste se Jiřího Dienstbiera ml.

položených otázek: 37 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (10.11.2010 15:17) Jan Štefanides
Dobrý den, jste pro mě symbolem inteligentní a volitelné, "poparoubkovské" ČSSD. Jak vnímáte Vy svůj odchod v kontextu tváře strany jako celku? Setrváte vůbec u sociálních demokratů? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ (11.11.2010 10:09)
U sociálních demokratů setrvám, protože chci prosazovat své představy o fungování společnosti, ty se shodují se základními hodnotami sociální demokracie a bez členství v politické straně nelze politické názory efektivně uplatňovat. Odešel jsem pouze z vyjednávání s ODS, protože si myslím, že je nutné dodržovat předvolební sliby a se současnou pražskou kmotrovskou ODS nelze dosáhnout žádné změny a určitě ne transparentnosti a otevřenosti v rozhodování radnice. V kontextu tváře strany jsem už několikrát opakoval, že povolební jednání v Praze je otázkou důvěryhodnosti ČSSD, zejména samozřejmě její pražské organizace.
OTÁZKA (10.11.2010 22:43) Marki
Dobrý den, rádi bychom vám poblahopřáli v naší politické sféře k dodržení slibu a slova, kdyby takových bylo v ČSSD aspoň 99,9 procent, tak bychom ji možná či skoro určitě volili. Myslíte, že byste měl větší vliv k prosazení dobrých věcí v poslanecké sněmovně, kam vás pražští kolegové chtějí "ukrýt", nebo byste mohl ovlivnit k lepšímu situaci na pražském magistrátu. Jak jste si před volbami sám představoval přibližování k životu ve Vídni. My sami bychom vás radši viděli na magistrátu. Děkujeme a hodně sil.
ODPOVĚĎ (11.11.2010 10:17)
Děkuju za blahopřání. Pokud vznikne tzv. velká koalice ČSSD a ODS, tak by šance něco změnit k lepšímu byly značně omezené, přestože některé naše programové priority by byly zřejmě naplněny. Jednoznačně jsem řekl, že bych se na ní nepodílel. Poslanecký mandát bych mohl získat jedině, pokud by některý z našich pražských poslanců na svůj mandát rezignoval, protože jsem první náhradník, případně v dalších volbách. V každém případě se nenechám nikam ukrýt např. výměnou za souhlas s koalicí ODS. Jak v Poslanecké sněmovně, tak v pražském zastupitelstvu je šance prosazovat dobré věci, máte-li dost odhodlání a dobré vůle.
OTÁZKA (11.11.2010 9:36) Olga
Myslíte si, že stížnost zelených na nepravost voleb kvůli rozdělení Prahy na sedm obvodů, byla opodstatněná? soud sice (zřejmě) rozhodne v jejich neprospěch, ale malé strany to přeci jenom vážně poškozuje, nebo ne?
ODPOVĚĎ (11.11.2010 10:18)
Volby v Praze férové nebyly ani zdaleka. ODS Prahu rozdělila právě tak, aby co nejvíce poškodila malé strany. Jejich stížnost na volby považuju za zcela legitimní. Do budoucna by se zákony měly změnit tak, aby se nic podobného nemohlo opakovat.
OTÁZKA (11.11.2010 9:36) Pavel
Dobrý den, svým stylem vyjednávání jste podle mě podobný Tůmovi. Jste zásadový, kompromisy příliš nemusíte, dáváte si pozor aby na vás neulpělo zrnko prachu. Vypadá to ale, že on ani vy úspěšní při tvorbě vlády v Praze nebudete. Moje otázka zní: předložila TOPka ČSSD seriozní návrh koaličního vládnutí v Praze? Prosím uveďte jen ANO nebo NE. V případě že ano, co konkrétně bylo hlavní příčinou nedohody. Děkuji
ODPOVĚĎ (11.11.2010 10:22)
TOP se jako vítěz voleb rozhodla jednat přednostně o koalici s ODS. Zároveň sdělili, že v případě krachu těchto jednání předloží následně nabídku ČSSD. Zatím tedy žádný konkrétní nárh na stole není. Z úvodních jednání jak s TOP, tak s ODS jsem si udělal závěr, že programová shoda je případně možná s oběma partnery. Bude-li jí dosaženo, nelze však zatím říct.
OTÁZKA (11.11.2010 9:43) Lada F
Je alespon castecne pravda, ze ODS a CSSD v podstate ridi lobbyiste, kteri udelaji cokoli, aby dosahli sveho cile a napojili se na "penezovody" magistratu? Pokud to neni zcela pravda, jak lze pote vyvetlit absolutni absenci urcite "stranicke sebereflexe", ktera by mohla vest k alespon minimalni hygiene?
ODPOVĚĎ (11.11.2010 10:25)
Je pravda, že touha některých politiků obou stran po společné koalici je zjevná. Chybějící "stranická sebereflexe" je možná u některých dána tím, že řeší své zájmy teď a spoléhají, že lidé za čtyři roky zapomenou, nebo o tak vzdálené budoucnosti nepřemýšlejí vůbec.
OTÁZKA (11.11.2010 9:52) Kamil
Ja opravdu nechapu, ze si prazska CSSD neuvedomuje, ze kdyz pujde do koalice s ODS, tak ze ztrati 3/4 svych volicu - chapete je Vy?? A kdyz rikaji, ze to bude jenom kratkodoby jev, tak to je bohuzel musim zklamat, ale jestli se stane velka koalice, tak muj hlas uz neuvidi.. Ja jsem chtel zmenu a ne aby vse zustalo pri starem..
ODPOVĚĎ (11.11.2010 10:30)
Vašemu postoji rozumím. Vnímám situaci shodně. Snažím se své kolegy přesvědčovat, že předvolební závazek je nepřekročitelný a že se jedná, jak jsem už psal výše, o dlouhodobou důvěryhodnost ČSSD. Program sociální demokracie je založen na sociální spravedlnosti, solidaritě a ohledech na starosti a potřeby všech lidí. Jakákoliv bezohlednost k názorům svých voličů se takto orientované straně musí nutně vždy vymstít. Následná ztráta vlivu sociální demokracie na společenský vývoj by byla mrzutá, protože hodnoty prosazované sociální demokracií jsou prospěšné pro většinu společnosti.
OTÁZKA (10.11.2010 13:57) Pavel Konopásek
Vsaďte se, že vím jak to dopadne, ČSSD se spojí s ODS, pan Hulínský Vám za to, že jste mu uvolnil místo a neblokujete vyjednávání, pustí post poslance. Takže vlastně odejdete hrdě na poslanecký post a budete se tvářit že s velkou koalicí nesouhlasíte... no a kolegům v Praze uvolníte ruce. Obchod za odchod, co říkáte? :)
ODPOVĚĎ (11.11.2010 10:33)
Neumím vyloučit vznik velké koalice. V žádném případě se nebudu podílet na jejím vzniku a v zastupitelstvu nebudu hlasovat pro volbu takové koaliční rady. Za tento svůj postoj těžko budu "odměnou" dostávat poslaneckký mandát. Něco ve Vaší úvaze skřípe.
OTÁZKA (10.11.2010 14:11) žížala
Dobrý den, udělal jste správnou věc a politicky získal nejvíc ze všech zúčastněných. Nechcete kandidovat na toho předsedu socdem Vy? Ve srovnání s bábovkou Sobotkou, co po jedné facce nosí 3 neděle páteřní límec, byste byl opravdu hvězda. ČSSD jsem nikdy nevolila, ale kdyby tam bylo takových jako vy víc, kdo ví...:-)
ODPOVĚĎ (11.11.2010 10:35)
Na předsedu sociální demokracie kandidovat nebudu. V sociální demokracii je řada bezvadných lidí (bohužel ne všichni, ale to z podstaty věci v žádné straně). Doufám, že Vás svým jednáním v budoucnu pro naši politiku a program získáme.
OTÁZKA (10.11.2010 14:24) Adam
Dobrý den, zdravím Vás a chtěl jsem se zeptat jaký máte názor na přímou volbu starostů a primátorů? Proč se podle Vás současná koalice dohodla na přímé volbě pouze u malých obcí? Nebyla by přímá volba řešení pro "Váš" problém, kdy strana z nějakých pokoutních důvodů odstaví leadra po volbách?
ODPOVĚĎ (11.11.2010 10:39)
Vždy jsem podporoval prvky přímé demokracie a přímou volbu starostů považuju za zajímavý nápad. Musely by se jinak upravit pravomoci starosty v zákoně, protože přímo volený starosta by musel mít silnější pozici a muselo by se upravit i řešení konfliktů mezi starostou na jedné straně a radou či zastupitelstvem na druhé, protože starosta by mohl zastupovat jinou stranu, jiné postoje, než většina v zastupitelstvu s nutnými s tím souvisejícími střety.
OTÁZKA (10.11.2010 14:30) Jiří
Dobrý den, docela mě mrzí, že pan Svoboda se nezachoval tak charakterně jako Vy a raději bude s vlky výti... Myslíte, že tak rozhodl dobrovolně, že ho zaslepila vidina funkce?
ODPOVĚĎ (11.11.2010 10:41)
Asi se budete muset zeptat příležitostně pana Svobody, protože do hlavy mu nevidím. S jistou znalostí pražské ODS se domnívám, že pan Svoboda by nikdy nezískal primátorskou nominaci, kdyby to nebylo po chuti panu Hrdličkovi a lidem z jeho okolí.
OTÁZKA (11.11.2010 7:27) Jan Hejl
Dobrý den přeji, byl na vás činěn nějaký nátlak od vašich bývalých spolupracovníků, abyste odešel? Nebo snad byla vaše rezignace naprosto dobrovolná? Pokud byla dobrovolná, proč jste odstoupil? Děkuji.
ODPOVĚĎ (11.11.2010 10:45)
Nátlak samozřejmě činěn byl. Minulý pátek předsednictvo pražské ČSSD, o jehož jednání jsem ani nevěděl, navrhlo mé odvolání z vyjednávacího týmu. Po několikahodinové debatě v pondělí na klubu zastupitelů jsem řekl, že s ODS se jednat o koalici ani nemá a že se proto této části jednání účastnit nebudu. Bylo by absurdní, vyjednával-li bych o něčem, co zásadně odmítám. Pokud budou jiná jednání, tak se jich jako člen vyjednávacího týmu účastnit budu.
OTÁZKA (11.11.2010 7:39) Bureš
No jo, pane Dienstbiere, kdyby Vás pp. Poche, Dolínek, Hulínský a spol. nevytáhli nahoru a neudělali pražským lídrem, tak byste byl dnes celkem neznámým pražským členem ČSSD. To bylo nějakého masírování členské základny, aby Vás dobrovolně-povinně zvolila lídrem, jako za bolševika! Pak na Vámi ztratili kontrolu. Prvním náměstkem primátora nechcete být, poslancem nechcete být, vždyť to bylo všechno s Vámi tak pěkně předem domluvené! Co teď, co s tím? V Praze jste samozřejmě skončil, o to se postarají ti samí pánové, hlavně Poche, tomu hodně sklaplo, sliboval si od Vás svůj comeback ... co teď, co s tím budete dělat?
ODPOVĚĎ (11.11.2010 10:51)
Pokud by se tito pánové postavili proti mé nominaci, tak bych s jistotou nebyl pražským lídrem, protože jejich síla v pražské ČSSD na to byla dostatečná. O tom, jak kdo a kde masíroval členskou základnu, nevím. Já obcházel všechny obvodní konference v Praze a snažil se získat podporu, kterou jsem nakonec získal. Nikdy jsem neřekl, že nechci být poslancem, proč bych jinak ve sněmovních volbách kandidoval. Funkce je vždy dobrá, pokud vám pomůže v prosazování konkrétních politických představ, sama o sobě žádnou hodnotu nemá. V Praze jsem jistě neskončil, jsem členem sociální demokracie a budu nadále aktivně vystupovat. Teď se například chystám kandidovat do vedení pražské organizace. Neuspěju-li, svět se nezboří, uspěju-li, získám možnost měnit sociální demokracii podle svých představ.
OTÁZKA (11.11.2010 8:07) Jan Rabell
Dobrý den, Pane Dienstbiere. Chtěl jsem Vám v první řadě vyjádřit poděkovaní za Vaši angažovanost v těchto volbách. Sociální demokraté potřebují více takto schopných lidí, jako jste vy. A z toho plyne má otázka, nechtěl by jste jít do boje o vedení celé ČSSD? Vidím Vás minimálně na místo mistopředsedy ČSSD. Troufl by jste si na něj, už na příštím sjezdu strany? Děkuji předem za odpověď a s pozdravem Jan Rabell.
ODPOVĚĎ (11.11.2010 10:52)
Děkuju. Jak už jsem uváděl, na předsedu kandidovat nebudu. Jiné možnosti nechci dopředu vylučovat.
OTÁZKA (11.11.2010 8:38) Marek B , Ostrava
Pane Dienstbiere, na rozdíl médií, které Vás adorují ,Vás nepovažuji za hrdinu. Prosazoval jste totiž koalici s TOP 09. Jak jste toho chtěl dosáhnout, když se TOP s Vámi bavit nechce? Není to od té strany trochu divné? Není primátním cílem politické strany získat moc a ne být v opozici? Já Vás nepovažiji za sociálního demokrata, tím se můžete zdát pouze v pravicové Praze, kde Váš liberalismus trochu zabírá, ale Pražáci ho stejně většinově neocení. Na zbytek republiky jste na sociálního demokrata moc vpravo. To, že Vás liberální média na rozdíl od jiných socialistu tak milují, je doklad, že Vaše pravá politická pozice je "pravda a láska" to, znamená jste koněm pana Bakaly. Předpokládám v budoucnu, že budete postrkován medii a Bakalou dopředu jako úžasná nová krev v ČSSD, abyste nakonec pomáchal splichtit nejakou formu dohody s jeho TOP 09 na celostátní úrovni v roce 2014. Také nepochybuji, že kdybyste byl předseda ČSSD, tak pan Bakala by socialistické straně nezapomněl také poslat sponzorské peníze. Já ,ale nechci aby ČSSD byla Bakalova strana schválená médii a jsem hrdý, že doposud nejsme v jeho stáji. Proto doufám, že Vaše pravdoláskyzace socialistické strany, která už zničila Unii Svobovy a Zelené neproběhne.
ODPOVĚĎ (11.11.2010 10:58)
Primárním cílem každé politické strany přirozeně je získat moc, protože jinak nemůže svůj program realizovat. Nesmí se tak ovšem dít za každou cenu a po získání moci nesmí okamžitě na svůj program a sliby voličům zapomínat, což by se podle mě v pražském případě stalo, pokud bychom uzavřeli koalici s ODS. Stav jednání s TOP jsem popsal výše. Vaše úvahy o mé podpoře ze strany pan Bakaly jsou maličko paranoidní, toho pána vůbec osobně neznám. Můžu Vás ujistit, že svými názory jsem sociální demokrat.
OTÁZKA (11.11.2010 8:46) Pařízek
je to jednoduché. Váš čas (pro slušné lidi) ještě nenastal. Jste mladý takže stačí jen 4 roky se slušně chovat nadále a pak - doufám, bude vládnout sociální demokracii opět duch jejich zakladatelů. Nemyslíte ? Pozdravujte pana otce.
ODPOVĚĎ (11.11.2010 11:00)
Čas pro slušné lidi by měl být kdykoliv. Neměli by však vyklízet pozice a naopak se snažit věci aktivně ovlivňovat. Za nejlepší bych považoval, kdyby každý, komu jsou blízké hodnoty jako svoboda, pravedlnost, solidarity, vstoupil do sociální demokracie a o důslednou a slusnou politiku se tam přičinil. Pak by nebylo třeba na žádné pozitivní změny čekat celé čtyři roky.
přeposlat e-mailem