Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C oblačno Předplatné LN

Je důležité vcítit se do role Izraelců i Palestinců

Marek Čejka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Izrael slaví šedesáté výročí od vzniku židovského státu. Při této příležitosti chce americká vláda nabídnout Izraeli radarový systém k obraně proti raketám, zatímco čeští neonacisté si 14. května vybrali k demonstracím. Magistrát jim ale všechna shromáždění už několikrát zakázal. Co znamená existence státu Izrael pro svět a co pro Českou republiku jste se ptali 14. května v 11:00 politologa Marka Čejky.

položených otázek: 66 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (13.5.2008 14:45) Jan
Myslíte si, že se dá srovnávat postavení ČR a Izraele ve vztahu nabídky amerického radaru? Je ČR ohrožena stejně jako Izrael?
ODPOVĚĎ (14.5.2008 10:41)
Nemyslím si, že by bylo potřeba velkých znalostí současné politiky, aby bylo možné vyhodnotit, který region je v současnosti nebezpečnější – jestli soudobý Blízký východ, č soudobá střední Evropa – a tím způsobem i dovodit, kde je radaru více zapotřebí.
OTÁZKA (13.5.2008 15:10) Petr
Myslíte, že kdyby Stát Izrael nevznikl, nebylo by ani palestinského či arabského terorismu?
ODPOVĚĎ (14.5.2008 10:42)
Mnoho palestinských radikálních skupin má přímou spojitost s bojem proti Izraeli. Je tak pravděpodobné, že kdyby byl Izrael založen např. v jižní Americe, mnoho ze současných palestinských skupin by neexistovalo. …je ale na druhou stranu možné, že by existovaly jihoamerické radikální protiizraelské skupiny.
OTÁZKA (13.5.2008 15:53) Kateřina
Dobrý den, ráda bych se Vás, pane Čejko, zeptala na Váš názor ohledně mírových jednání mezi Sýrii a Izraelem, které probíhalo v zákulisí. Jako odborníka na izraelskou politickou scénu bych se zvlášť ráda zeptala, jestli se domníváte, že existuje možnost, že Izrael přistoupí na požadavky Sýrie ohledně Golanských výšin. Jaký postoj k odstoupení z Golan zaujímá izraelská společnost? Myslíte si, že současné směřování izraelské společnosti se stává spíše pravicové? Děkuji za odpověď či odpovědi.
ODPOVĚĎ (14.5.2008 10:43)
Katko, mír se Sýrií byl už několikrát na spadnutí, ale vždycky nakonec ztroskotal. Přesto si myslím, že otázka vyřešení budoucnosti Golanských výšin je daleko jednodušší než např. otázka budoucnosti Západního břehu a vzniku plnohodnotného Palestinského státu. Proto si myslím, že jednou kompromisu se Sýrií bude dosaženo. Izraelci mají Golany rádi, protože je to jediné místo „v Izraeli“, kde se dá v zimě lyžovat. Pevně ale doufám, že se této výhody určitě mnozí vzdají ve prospěch míru se svým sousedem.
OTÁZKA (13.5.2008 16:50) Václav Chmelíř
Pozoruji ten dvojí metr, že Izraeli prochází jaderné zbraně. A na druhou stranu je Irán z nich jen podezřelý a už se na něj chystá případný útok. Co si Vy myslíte o tomto dvojím metru?
ODPOVĚĎ (14.5.2008 10:45)
Dvojí metr vůči jakýmkoliv zemím není z pohledu spravedlnosti dobrý. Na druhou stranu, pokud se podíváme na izraelskou historii, je izraelské úsilí o jejich získání pochopitelné. Izrael by ale mohl učinit svůj jaderný program průhlednější, protože je každému jasné, že jaderné zbraně má. Domnívám se také, že současná íránská jaderná hrozba je poněkud přeceňována a účelově využívána některými západními politiky.
OTÁZKA (13.5.2008 12:40) slavomirvacha
Dobrý den.Co znamená existence státu Izrael pro svět a Českou republiku? Děkuji.
ODPOVĚĎ (14.5.2008 10:48)
To je příliš široká otázka, kterou si v prvé řadě musí každý člověk zodpovědět sám pro sebe. Na Izrael najdete u nás i ve světě tak široké spektrum názorů (od zarytých odpůrců po fanatické stoupence - stačí se jen podívat na některé dotazy v této diskusi), že se nedá odpověď na tento dotaz prakticky zobecnit.
OTÁZKA (13.5.2008 13:33) Daniel
Dobry den, jaky mate nazor na okupaci Zapadniho brehu? Jaky mate nazor na budovani zidovskych osad tamtez?
ODPOVĚĎ (14.5.2008 10:50)
Můj názor na většinu okupací je negativní (i když mohou být někdy v kontextu situace pochopitelné) a k budování židovských osad se vyjadřuji v jiné odpovědi. Co největší počet z nich by měl být evakuován a v případě těch, u kterých to není možné, by měla být Palestincům poskytnuta spravedlivá kompenzace.
OTÁZKA (13.5.2008 13:03) Pavel Tejc
Dočetl jsem se z oficiálních zdrojů (Novinky,speciál Arabové x Izrael), že Izrael vznikl uměle na území Palestiny, díky velkému přistěhovalectví Židů do Palestiny po válce a krvavým střetům jejich ilegálních ozbrojených sil s původními obyvateli, včetně teroristických útoků, které už britská armáda nezvádala a vyřešilo se to na půdě OSN založením nového státu. Není toto právě v pozadí konfliktů v dané oblasti, že byl vytvořen uměle?
ODPOVĚĎ (14.5.2008 10:54)
Do jisté míry ano, protože po staletí skutečně nebylo z náboženského hlediska na Blízkém východě výraznější napětí mezi muslimy a Židy. Pokud to hodně zjednoduším, je možné říci, že až politika 20. století (a z velké části to byla politika západních velmocí jako Británie a Francie, později USA a Sovětského svazu) přinesla zásadní změny. Izrael není budován na náboženském, ale na světském nacionalistickém principu a konflikt s Araby souvisí především se srážkou mezi židovským a arabským nacionalismem. Náboženství se ale na konflikt „nabalilo“ v průběhu 20. století a dnes je jeho neoddělitelnou součástí.
OTÁZKA (13.5.2008 12:53) f-prag
krestane , muslimove,......... budou delat vse aby ZIDE ani nahodou uz na planete Zeme nebudou mit nic """TAK NEJAK SVE MISO- PUDU""" je to trest za to , ze Zide vzdy byli a dalsi nabozenstvi jako je napr. krestanstvi je nabozenstvi mladsi ........ VZDY ZIDE BUDOU PROHRAVAT ....... par let ...desetileti nic, a pok POHROMA bohuzel jen pro Zidy
ODPOVĚĎ (14.5.2008 10:55)
f-pragu, není mi jasný váš dotaz.
OTÁZKA (13.5.2008 14:18) Přidal
Existuje mezi židy určitá forma rasismu či jiné formy diskriminace s ohledem na zemi,z níž do Izraele přišli (Etiopie,USA atd.) ?
ODPOVĚĎ (14.5.2008 10:56)
S problémy souvisejícími s vnitroetnickým původem Židů je stále možné se v Izraeli setkat. Někteří židovští extremisté – v minulosti např. rabín Kahane – otevřeně napadali etiopské a některé sefardské Židy z rasových důvodů. Mnoho problémů vzájemného napětí mezi židovskými komunitami se již podařilo vyřešit. Přesto je ale například pro část etiopských Židů stále daleko složitější najít uplatnění, než kdyby byli „bílí“ aškenázští Židé.
OTÁZKA (13.5.2008 14:16) Agáta
Dobrý den.Bylo vysídlení Izraele v době Římské říše nějakým organizovaným procesem nebo se jednalo o panický útěk před genocidou ? Zbyla na tom území část židovské populace až do 19.století nebo sem přišli postupně všichni židé z různých zemí světa ?
ODPOVĚĎ (14.5.2008 10:56)
Agáto, nejsem historik starověku, ale když si vzpomenu například na výjevy na Titově vítězném oblouku, nebo na obrazy některých malířů znázorňující boření Jeruzaléma, je mi jasné, že Římané nejednali s Židy zrovna v rukavičkách... Nicméně malá židovská komunita (řádově několik tisíc Židů) zůstala na území dnešního Izraele nepřetržitě od dob římských až do dneška a neměla v průběhu staletí výraznější konflikty ani s muslimy, kteří později území na dlouhá staletí ovládli.
OTÁZKA (13.5.2008 14:14) jiskrná korsičanka
Vážený pane doktore, přečetla jsem všechny Vaše knihy, které jste o dané problematice vydal (od výtečné práce Judaismus, politika a Stát Izrael až po poslední knihu Encyklopedie blízkovýchodního terorismu, kterou jste se snažil vydat pro nás jako příjemný a očekávaný dárek k vánočním svátkům - u této jen namátkou jsem přečetla některá hesla). Rovněž tak jsem přečetla mnoho Vašich článků o téže problematice. Ale abych příliš neotálela - mám k Vám dvě otázky: a) z Vaší tvorby vyplývá, že se z neotřesitelné objektivní pozice nepřímo malinko přikláníte na stranu sekulární a nerurální. Je tomu skutečně tak nebo je to jen můj laický dojem? A pokud je můj laický dojem správný táži se proč? b) jaké židovské a jaké palestinské jídlo máte pane doktore nejraději? Když doplníte i vhodný nápoj (aperitiv) k danému pokrmu, jakož i předkrm a závěrečný dokrm byla bych Vám velmi vděčná. Škoda, že na svých stránkách tyto údaje nemáte. Vím nechcete se snížit na úroveň bedekra. Vaše čtenářka JK
ODPOVĚĎ (14.5.2008 10:58)
Velmi mě těší, že jiskrné dívky z toho krásného a hrdého ostrova tak pilně a pozorně čtou moje knihy a články :) Ano, máte pravdu, jsem člověk ze značně sekularizované země a dívám se tak na dění na Blízkém východě spíše z pohledu racionálního vědce. Pevně ale doufám, že to nezastírá můj respekt k abrahamským (i jiným) náboženstvím, který v sobě mám. A máte pravdu i v tom, že jsem člověk spíše urbánní, takže v mých pracích některé rurální nuance možná občas lehce ustupují do pozadí :) Co se týká mých oblíbených nápojů – z tradiční blízkovýchodní kuchyně mám rád falafel, chummus, baba-ganúš a dezert knaffe. Z židovské kuchyně jsem si oblíbil gefilte fiš, kterou si vždy z Izraele vozím. No a pokud se týká nápojů, tak mi chutnají některá izraelská vína – spíše suchá Yarden a Golan (vína Rothschild bývají moc sladká). Také mám v oblibě zdejší lokální piva (i když v minulosti jsem si dával hanušovický Hostan – ryzí pivo z Golanských výšin ;) – které se do Svaté země vozilo) Vcelku dobré je izraelský mok Gold Star, ale úplně nejraději mám Taybe (což je jediný palestinský pivovar, který má zřejmě nějakého dobrého evropského sládka). Jiskrná Korsičanko, tam nahoře, v jeruzalémské čtvrti Šejch džarra v jedné hospůdce, mají úplně úžasně točené Taybe… vřele doporučuji!
OTÁZKA (13.5.2008 14:08) petr r.
dobry den. izrael byl vytvoren na uzemi palestiny lidmi, kteri odesli z evropy ze strachu pred hitlerem. mam pocit, ze se meli chovat vice jako navstevnici. pote zacali okupovat dalsi uzemi a zde vidim zrod radikalizace arabu a vyvolani konfliktu trvajiciho dodnes a jen stezi resitelneho. izraelska vlada je extremni pravice a myslim, ze ma hodne spolecneho s byvalou jihoafrickou republikou. neni na snade uvalit zbrojni embargo na izrael? (jiz kvuli lobby je to samozrejme nemyslitelne). nejsem antisemitista, ale vice chapu palestince a myslim, ze jim bylo ukrivdeno nejvice. vzdyt i v evrope jsme hnali hitlerovske nemecko a nasi bojovnici jsou hrdiny. neni to to same s palestinou? diky za odpoved
ODPOVĚĎ (14.5.2008 10:59)
Petře, vidíte to možná až příliš kriticky. Současná izraelská vláda není určitě vytvořena jen z extrémní pravice (i když ta na ní má také vliv). Podobnosti s některými zeměmi je na Blízkém východě určitě možné najít, ale izraelsko-palestinský spor je značně osobitá věc. Na izraelské straně ale nelze určitě najít omluvu pro politiku výstavby židovských osad a pro skutečnost, že se osady stále rozšiřují (což je v přímém rozporu s principy mírového procesu). Na palestinské straně je to zase důraz na násilí u mnoha radikálních skupin. Podívejme se například na protikoloniální Gándhího hnutí v Indii, které dokázalo dosáhnout nezávislosti prakticky bez násilí. Mnozí Palestinci sebe také stále velice litují. Určitě mají v mnohém pravdu, ale je třeba, aby se dívali především do budoucnosti. Je na světě mnoho národů, které jsou v daleko horší situaci než Palestinci, ale nikdo se o ně nezajímá, ani jim nikdo prakticky nepomůže.
OTÁZKA (13.5.2008 13:21) Jiří Plaček, Pardubice
Obdivuji židovskou kulturu stejně jako ostatní vyspělé kultury. Jako účastník různých internetových diskusí se však bohužel setkávám i s nenávistí k Izraeli a všemu židovskému. Nedokáži to pochopit proto, že u nás Židů žije velmi málo, takže nějaká "negativní osobní zkušenost" nepřichází v úvahu ani teoreticky. Máte pro takové postoje nějaké vysvětelení?
ODPOVĚĎ (14.5.2008 11:01)
Docela by mě zajímalo, na základě čeho posuzujete „vyspělost“ kultur? Na základě toho, jaké sofistikované zbraně dokáží vyvinout? A co tisíciletá tradice etiopských a sefardských Židů v arabském světě, kteří dnes tvoří polovinu izraelské společnosti? Ti byli podle vašich kritérií také vždy vyspělí? Pokud vím, projevy antisemitismu jsou u nás značně ojedinělé. Pokud se v médiích dává nepřiměřený prostor některým radikálně-pravicovým subjektům, je to zase jiný problém. A ty internetové debaty v mnoha případech raději nečtu, protože se tam často vyžívají právě individua s vazbou na tyto skupiny a debaty tohoto typu nejsou objektivním obrazem naší společnosti.
OTÁZKA (13.5.2008 13:08) jony
Jsem Zastancem politiky i zivota Obcanu Svate zeme Izrael, bohuzel denne se v Cesku dovidame zejmena z Medii o proti zidovskych naladach, a to zejmena od Fasistu vseho druhu, Komunistu vseho druhu, extremnich skupin ruznych nazoru, vim cim Zeme Izrael prosla abdivuji vuli a odhodlanost vsech kteri se na tom podileli, v posledni dobe je take dost videt Ceske Islamisty kteri pod Pseudo. Vyhlasili Svatou Valku Dzihad ! nikddo s techto se k tomu nehlasi, ovsem tusime kdo se o to Postaral, zaljimalo by mne jestli vite o teto zalezitosti a jak se stavite k reakci Min. Vnitra kterou zverejnil tusim ze na Blogu , jinak vse o teto veci na Eurabia.cz
ODPOVĚĎ (14.5.2008 11:02)
Nemám žádné zprávy o tom, že by naši muslimové vyhlásili svatou válku. Pokud je máte vy, určitě je dejte dispozici ministerstvu vnitra! Budou vám vděční!
OTÁZKA (13.5.2008 12:53) xxxx
60 let + 2000 let pře Kristem!Izrael je jeden z nejstarších států na světě!Bouhužel byl položen na trase arabů kteří ovládli tamní oblast a půlku Španělska!Později tam bylo velké Turecko které ovládalo celej Balkán + kus Ruska!Ono to za těhlech podmínek dříve nešlo!Největší sranda je to že třeba v Libanonu a v Gaze jsou ve skalach Izraelská písma stará 2000 - 3000 let!To jasně ukazuje kdo tam byl první!Dále i to že spojencem Izraele je Turecko.Arabové v Gaze a polovině Jeruzaléma jsou přistěhovalci to tam dříve kočovali a tak pře 200 roky se tam usadili!Je to stejné jako když by cikání chtěli po nás Žižkov,Karlín nebo Nusle!Že prý to bude jejich hlavní město!
ODPOVĚĎ (14.5.2008 11:02)
Ta otázka má lehce xenofobní podtext, takže jakmile bude přeformulována, rád ji zodpovím.
přeposlat e-mailem