Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Je Islámský stát největší hrozbou dnešního světa? Ptejte se arabisty Ondřeje Beránka

Extremisté z radikálního sunnitského hnutí Islámský stát (na snímku Čečenec...

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Tento týden je tomu přesně rok, kdy severní Irák podlehl triumfálnímu tažení sunnitských extremistů a nad jeho metropolí Mosulem zavlála černá vlajka džihádu. Al-Káida, někdejší hvězda globálního terorismu, pohasla a titulní stránky novin zaplnila čtyři písmena: ISIS, Islámský stát v Iráku a Sýrii. Od té doby z nich tato zkratka nezmizela. Tyranie ozbrojených extremistů v Iráku a Sýrii trvá a snaha ji zlomit je zatím marná. Teroristické výboje džihádistů navíc zasahují daleko za hranice Blízkého východu - včetně Evropy. Jde Islámskému státu skutečně o víru, jak deklaruje jeho propaganda, nebo jsou na prvním místě moc a peníze? Z čeho pramení nechvalně proslulá krutost džihádistů? Proč se je ani po měsících intenzivní vojenské kampaně nedaří porazit? A jak velké nebezpečí Islámský stát představuje - ať už pro blízkovýchodní region, nebo celý svět, včetně Česka? Arabista Ondřej Beránek je ředitelem Orientálního ústavu Akademie věd ČR a odborníkem na problematiku radikálního islámu. Na dotazy čtenářů serveru Lidovky.cz bude odpovídat on-line ve čtvrtek od 13 hodin.

položených otázek: 52 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (11.6.2015 12:04) Aleš Vnoseprst
Je pravda, že v IS je legální kouřit hašiš?
Ondřej Beránek: (11.6.2015 14:59)
Nevím o tom, že by to oficiálně schvalovali, spíš naopak, podle jejich intepretace je to zakázané. Ale že někteří jeho členové jsou na drogách? O tom nepochybuju. Že ISIS sám má finanční podíl na obchodu s drogami? Téměř určitě. Že tu a tam vypouští do světa obrázky, na nichž třeba zásoby hašiše demonstrativní spaluje nebo popraví obchodníka? Ano, propaganda je nutná a osvědčená věc a obyvatelstvo je nutné udržovat v napětí a strachu. A touto odpovědí se se všemi loučím. Díky všem za otázky i čas a zároveň se omlouvám těm, na něž se nedostalo - třeba jindy a jinde!
OTÁZKA (11.6.2015 10:30) Jirka
IS se pod různými názvy formuje už od roku 1999 a navzdory více či méně efektivním snahám Západu o omezení jeho expanze má v současnosti desítky tisíc členů, jeho příjmy dosahují stovek miliónů dolarů a spojence či příznivce nachází od Maroka přes Jemen až po Filipíny a Malajsii. Nabízí se otázka: má smysl nadále pokračovat v nákladných a neefektivních leteckých útocích? Nebylo by efektivnější (a levnější) lokality pod nadvládou IS důkladně izolovat a odříznout od finančních zdrojů? S tím souvisí další otázka: není možné vysvětlit impotenci Západu vůči IS tím, že IS pere peníze přes vlivné západní banky a přispívá tak jejich ziskům?
Ondřej Beránek: (11.6.2015 14:48)
Jestli vidíte přímou úměrnost mezi vojenskými snahami Západu a růstem ISISu, vidíte ji správně. Je to bohužel lekce, která se opakuje po celou druhou polovinu 20. století, jen Západ ji zdá se bohužel nevnímá. Ano, hermetické uzavření by bylo asi nejideálnější, leč obávám se zhola nemožné - ta oblast funguje jako živý organismus a je provázaná ekonomickými, lidskými a dalšími vazbami. O tocích financí ISIS nemám bohužel žádné solidní informace, takže nedokážu posoudit.
OTÁZKA (11.6.2015 9:48) Josef
Islám samotný není základním problémem. Kdo někdy pobýval v muslimských zemích to musí vědět. Mnohé položené otázky jsou krásným dokladem, jakým vymýváním mozků prošli lidé díky masmédiím. Veškerý terorizmus je založen na existenci masmédií. K čemu by bylo dělat teror, když by se o tom nikdo nedozvěděl a nikoho by to neděsilo. Veškeré informace o teroristické akci by měly být čistě faktografické, bez děsivých obrázků a dalších podrobností. A mělo by být zdůrazněno, že všichni pachatelé byli zabiti či jinak zneškodněni a že život se vrátil do původních kolejí. Základní příčina veškeré nestability v arabském světě je necitlivá vojenská politika západu proti diktátorským vládám zejména po září 2001. Vlády Talibanu, Hussaina, Mubaraka, Asada i Kadáfího byly jistě nedemokratické, ale na většině jejich území a většině obyvatelstva včetně menšin dávaly právo na slušný život. Po jejich odstranění zavládl v celém regionu strašný chaos, jehož důsledkem je i příliv uprchlíků do Evropy. Není obtížné zničit něco, co funguje špatně. Větší problém je vytvořit něco lepšího. Jakou šanci vidíte na záchranu Asadovy Sýrie, dostane západ konečně rozum a podpoří jeho vládu ? Jak bude možné rychle stabilizovat situaci v na dalších územích ovládaném Islámským státem. Existuje možnost, že by Egypt a ostatní sousedé Libye mohli zavést na jejím území právní pořádek.
Ondřej Beránek: (11.6.2015 14:41)
Díky za názor - samotného už mě unavuje, jak se plánovaná debata o ISISu stále stáčí k islámu jako takovému. Je skoro nemožné vysvětlit, že důvody ke vzniku ISISu je potřeba hledat v politických dějinách Blízkého východu ve 20. století, ne v islámu. Co se týče Sýrie, myslím, že Západ už x měsíců toto de facto činí. Nalézt fungující a jednotnou opozici vůči Asadovi se nepodařilo a opět váháme mezi dvěma zly: jeho režim, či islamistická chiméra. Nedomnívám se, že zrovna Egypt by byl v pozici, kdy by mohl pomáhat stabilizovat situaci ve svém okolí. Sám má problémů víc než dost a jeho cesta tuhého vojenského režimu není pro oblast dlouhodobým řešením.
OTÁZKA (11.6.2015 11:32) milan bátor
Rád bych se zeptal, proč umlka kauza ohledně únosu českého kuchaře Pavla H. islamisty v Libyi. Je to více než dva měsíce a žádné nové informace ministerstvo zahraničí nevypátralo?
Ondřej Beránek: (11.6.2015 14:36)
I mě by to zajímalo - bohužel k tomu nemám jiné informace než Vy. Snad jen, že některé věci je lepší neprohánět medializací a spíše se spolehnout na zákulisní a delikátní jednání.
OTÁZKA (11.6.2015 11:55) David Pokorný
Když Varg Vikernes ve jménu Ódina v Norsku v 90. letech zapaloval kostely a zabil člověka (kvůli obchodním sporům, ale i kvůli neskutečné rivalitě, kdo bude větší guru na black metalové scéně), tak progresivní norská společnost začala doslova hon na čarodějnice (satanisty, pohany atd.). A na levici nebyl nikdo, kdo by říkal "všichni satanisté/ódinisté /pohané nejsou stejní". Co má islám tak zázračného, že to satanismus a pohanství nemá? Děkuji za odpověď
Ondřej Beránek: (11.6.2015 14:34)
To není úplně otázka pro mě - je to dost individuální a jelikož nevyznávám ani jedno zmiňované, těžko se mi vyjadřuje k tomu, co má které zázračného. Ale pokus o odpověď: rozdíl je asi především v tom, že islám je jedno ze zavedených 3 monoteistických náboženství, ke kterému se hlásí nějakých jeden a půl miliardy lidí - to se špatně ruší. Navíc se domnívám, že projevy a východiska satanismu a většinového islámu (když neberete v potaz výstřelky typu ISIS) nejsou srovnatelné. A jinak: co má křesťanství či judaismus tak zázračného, že to nemá islám? Pokud muslim, křesťan, animista, pohan, black metalista atd. nechodí a nepáchají přečiny proti zákonu, je důvod je pronásledovat nebo zpochybňovat jejich právo na existenci?
OTÁZKA (11.6.2015 11:58) Lubak
Dobrý den. Můžete popsat základní kroky, které by měl Západ udělat k dosažení eliminace IS/DAESH? Děkuji.
Ondřej Beránek: (11.6.2015 14:27)
Přispění k vyřešení katastrofální situace v Sýrii (snaha o vytvoření smysluplné regionální aliance, která by toto řešení zaštítila a přitom nehleděla na své partikulární zájmy); tlak na irácký režim, aby konečně zavedl již léta slibované (a odkládané) politické reformy; přesvědčení sunnitských kmenů ze severního Iráku, že jim může být nabídnuto něco lepšího, než co jim momentálně nabízí ISIS; snaha v rámci existujících partnerství s muslimskými partnery na reformu jejich vzdělávacích systémů... Těch kroků je mnoho a musí být učiněny zároveň. Samozřejmě sám vím, že řada z nich je v tuto chvíli nemožná - je to úkol na x desetiletí, pokud je vůbec realizovatelný.
OTÁZKA (11.6.2015 9:34) Oranit Machluf
Mel by se Izrael citit ze strany Islamskeho statu vazne ohrozen? Dekuji.
Ondřej Beránek: (11.6.2015 14:22)
Ne více, než ostatní regionální země a ne více než ze strany ostatních regionálních zemí. V jistém slova smyslu Izraeli může ISIS vyhovovat - přece jen ten konflikt na sebe váže to, co by jinak mohlo být použito proti Izraeli.
OTÁZKA (11.6.2015 12:10) Pavel Skřivan
Dobrý den, jakou spojitost má Islámský stát podle Vás s radikálním Islámem ? Podle mne žádnou. Podle mne jde o moderní superbrutální totalitní režim, který si Islám vzal jen jako ideologii, ale nejde o vážně míněný pokus nastolit stát pro muslimy, kde hlavním cílem bude soulad s jejich vírou.
Ondřej Beránek: (11.6.2015 14:20)
Přesně. To je přece skoro definice radikálního islámu. Copak třeba úsilí al-Qáidy bylo mnohem upřímnější a na náboženství více založené? Jedná se o zne/využití náboženství s cílem dosažení nějakých politických cílů. V případě ISISu se jedná o pokus o vytvoření autonomní enklávy, do níž přesídlí dostatek kvalifikovaných lidí, aby ten projekt mohl fungovat. Za tímto plánem stojí jak radikální islámští ideologové, tak ex-baasističtí důstojníci a mafie ze severoiráckých měst - ten pláštík islámu velmi dobře funguje, proč ho tedy nevyužít...
OTÁZKA (11.6.2015 12:50) Petr Neuman
Dobrý den, jak moc je mezi muslimy rozšířen antisemitismus? Dle mých zkušeností téměř stoprocentně. Jak se na to díváte vy?
Ondřej Beránek: (11.6.2015 14:15)
To rozšíření rozhodně není malé - i když je dobré rozlišovat mezi antisemitismem a antisionismem. Rozšířeno je hlavně to druhé - tedy nelibost na základě buď existence, nebo aspoň chování Izraele. Jinak v teorii muslim s židem nemá problém (je to pro něj legitimní náboženství). V realitě je silná nelibost mezi muslimy, židy a křesťany navzájem, mezi Rusy a Američany, černochy a bělochy...
OTÁZKA (11.6.2015 11:47) Lukáš
Dobrý den, mám dvě otázky. Jaká je největší slabina Islámského státu? Jaká je podle Islámského státu největší slabina Evropy a USA? Děkuji
Ondřej Beránek: (11.6.2015 14:10)
Vnitřní rozhádanost a nesoudržnost. ISIS vznikl díky příhodným historickým podmínkám: rozložený Irák vlivem západní invaze, v němž šíitská vláda nedbala o začlenění sunnitských oblastí do politiky (odtud nárůst sunnitské nespokojenosti), k tomu najednou nastalý chaos v sousední Sýrii a osvobození tisíců trestanců a k tomu konečně fascinace násilím mnohých lidí ze Západu, kteří se k tomu chtěli přidat. Nicméně projekt, který mediálně nabízí ISIS je neudržitelný - není to systém, který by dlouhodobě dokázal fungovat a v němž by dlouhodobě a dobrovolně chtěla žít většina lidí. Slabina Západu podle ISISu: morální rozklad, neochota položit život v boji za věc, fatální nechápání blízkovýchodních reálií a fascinace médii, z nichž si skládáme svůj pohled na svět...
OTÁZKA (11.6.2015 12:25) J. Zeman
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli náboženství, kterým se řídí IS a které má ve svém základu násilí a nesnášenlivost by nemělo být v ČR postaveno mimo zákon. Děkuji
Ondřej Beránek: (11.6.2015 14:05)
Nezákonně se chová ISIS - ten by měl být vystaven kriminalizaci. Mnohé křesťanské fundamentalistické skupiny v USA, které třeba útočí na potratové kliniky, nebo jejich misijní odnože v Africe, které útočí na homosexuály, se také řídí náboženstvím. Mělo by být postaveno mimo zákon? Podobně bychom mohli pokračovat s mnohými buddhisty v některých oblastech Asie, kteří podpalují své sousedy. Je opravdu těžké kriminalizovat komplexní věroučné systémy - nejedná se o pevný soubor hodnot, který můžete vzít a vepsat do pár paragrafů.
OTÁZKA (11.6.2015 9:18) Ludvik Křivan
Islámský stát je jedovatá houba. Podhoubí, ze kterého vyrostla, se jmenuje Islám. Není nutné zbavit svět Islámu ? Nejdřív odislamit Evropu, Ameriku a Australii, ....
Ondřej Beránek: (11.6.2015 13:57)
To podhoubí se nazývá radikální islamismus - většina muslimů s ním nemá nic společného. Podívejte se na globální dění, rizika spojené s agresivním Ruskem a záborem okolních států, kyberzločin, aktivity drogových kartelů. Byť mám z leckterých věcí spojených s radikálním islamismem také obavy, nedomnívám se, že to je největší stávající hrozba lidstva. Ale dobře, představme si, že skutečně "odislámštíte" svět - myslíte, že všude rázem zavládne mír a pohoda? Nebude pak zapotřebí další a další mýcení?
OTÁZKA (11.6.2015 9:15) Lubomír Král
Dobrý den, tisíce imigrantů, nynějších evropanů, bojuje v ISIS a určitě se vrátí zpět. Další připlouvají přes moře do Evropy. Tito lidé následují Proroka ve všech aspektech života. Jak tento problém vnímáte a jak by jste zabránil šíření náboženského práva v Evropě. Jedná se o tisíce lidi, pravděpodobně dobře vycvičených vojáků - tedy armádu.
Ondřej Beránek: (11.6.2015 13:51)
Je to problém bezpečnostní. I kdyby se jednalo o tisíce lidí, tak pokud dobře počítám, zbylých Evropanů, kteří si třeba právo šaría nepřejí, je o pár stovek milionů víc. I jejich armády disponují větším počtem (pevně doufám lépe vycvičených a vyzbrojených) lidí. Neumím si představit, jak by toto ISIS mohl zvrátit a jak by proti vůli všech mohl islámské právo zavést. Mnohem horší vyhlídka je, že Evropa stávající problémy s uprchlíky a muslimy (respektive debaty o nich) nezvládne a začne se drolit...
OTÁZKA (11.6.2015 13:10) honza vetchy
dobrý den, myslíte si, že případné vojenské úspěchy iráckých Kurdů mohou vést ke vzniku samostatného Kurdistánu? Přeci jen drží hlavní tíhu bojů, narozdíl od irácké armády.
Ondřej Beránek: (11.6.2015 13:48)
Obávám se, že nikoliv. Mnozí odborníci upozorňují na to, že vyzbrojování jakýchkoliv milicí (včetně kurdských) je velmi neuvážené. Byť mnohým z nich fandím, tak řada z nich byla ještě před lety sama na seznamu teroristických organizací. Ne nadarmo. Navíc nic jako jednota Kurdů neexistuje - existují hlavní rody a frakce, které spolu v případě nutnosti umí vycházet, ale jinak se neumí v politických otázkách shodnout.
OTÁZKA (11.6.2015 8:45) Marek
Dobrý den, mám dotaz, Podle Hadisu byl Muhammad psychopatický masový vrah a pedofil, jak je možné, aby takový člověk byl vzorem někoho? Díky za odpověď Marek
Ondřej Beránek: (11.6.2015 13:43)
Aha, můžete mi prosím citovat ty konkrétní hadíthy? A věděl jste, že hadíthy se formovaly převážně až v 9. století (tedy nějaká dvě století po Muhammadově životě), promítly se do nich politické a náboženské zájmy nejrůznějších skupin a už tisíc let o nich existuje celá věda, která některé označuje za účelové podvrhy? Není to úplně hodnověrný historický pramen. Pokud je pro někoho Muhammad vzorem, tak je tomu – domnívám se – pro jiné vnímání jeho činů. Pokud ho má někdo za vzor s tím, že to byl psychopatický masový vrah a pedofil, tak je to samozřejmě věc pro psychiatrickou léčebnu či bezpečnostní složky.