Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je Islámský stát největší hrozbou dnešního světa? Ptejte se arabisty Ondřeje Beránka

Extremisté z radikálního sunnitského hnutí Islámský stát (na snímku Čečenec... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Tento týden je tomu přesně rok, kdy severní Irák podlehl triumfálnímu tažení sunnitských extremistů a nad jeho metropolí Mosulem zavlála černá vlajka džihádu. Al-Káida, někdejší hvězda globálního terorismu, pohasla a titulní stránky novin zaplnila čtyři písmena: ISIS, Islámský stát v Iráku a Sýrii. Od té doby z nich tato zkratka nezmizela. Tyranie ozbrojených extremistů v Iráku a Sýrii trvá a snaha ji zlomit je zatím marná. Teroristické výboje džihádistů navíc zasahují daleko za hranice Blízkého východu - včetně Evropy. Jde Islámskému státu skutečně o víru, jak deklaruje jeho propaganda, nebo jsou na prvním místě moc a peníze? Z čeho pramení nechvalně proslulá krutost džihádistů? Proč se je ani po měsících intenzivní vojenské kampaně nedaří porazit? A jak velké nebezpečí Islámský stát představuje - ať už pro blízkovýchodní region, nebo celý svět, včetně Česka? Arabista Ondřej Beránek je ředitelem Orientálního ústavu Akademie věd ČR a odborníkem na problematiku radikálního islámu. Na dotazy čtenářů serveru Lidovky.cz bude odpovídat on-line ve čtvrtek od 13 hodin.

položených otázek: 52 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (11.6.2015 7:24) Dalibor Nováček
Když srovnám počínání džihádistů s životním příběhem proroka Mohameda, tak vidím paralelu. Oni jej imitují. Korán v 91 verších vyzývám muslimy, aby uctívali Alláha jako Mohamed, jenž je příkladem dokonalého muslima. Není pokrytecké označovat radikály za nesprávné muslimy? Není problém s ideologií obsaženou v islámu?
Ondřej Beránek: (11.6.2015 13:09)
O životě Muhammada sice zdánlivě víme mnohé, ale ve skutečnosti se jedná většinou o interpretace mnohem pozdějších generací. Navíc třeba v prorockých tradicích – velmi obsáhlém souboru informací z Muhammadova života – najdeme často si protiřečící si věci. Takže pokud chcete věřit tomu, že Muhammad byl přísný, z dnešního pohledu bychom řekli fundamentalistický, člověk – najdete k tomu opření. Pokud naopak chcete věřit tomu, že to byl vlídný a velkorysý muž, najdete k tomu stejné množství podkladů. Záleží tak na každém, co si vybere. Otázka toho, kdo je správný muslim a kdo ne, je velmi složitá. Ale jistě máte pravdu – interpretace islámu ze strany ISIS je stejně tak autentická jako to, jak si islám vykládá sekulárně laděný, moderně vzdělaný tuniský obchodník. Hlavní problém tedy podle mého názoru není v islámské “ideologii”, ale v různících se povahách lidí. Podívejte se na ty džihádisty, kteří se k ISISu připojují z Evropy. Zpravidla to jsou kriminálníci, kteří se před svým náboženským “probuzením” věnovali hraní počítačových her a třeba drogám. Nyní dostali příležitost zastřílet si v realitě a dosáhnout určitého uznání (byť samozřejmě velmi pochybného). To, že si své konání umí náležitě ospravedlnit na základě islámských textů, je bohužel aspekt většiny náboženství či ideologií.
OTÁZKA (11.6.2015 7:33) Hajaja
Římskou říši položili barbarské kmeny. Položí západní - křesťanskou civilizaci islamisté?
Ondřej Beránek: (11.6.2015 13:07)
Pevně věřím, že ne. Uvidíme, jak silné jsou její základy. Navíc ani v případě pádu říše Římské to nebylo tak jednoduché a nemohli za to jen barbaří. Bez kombinace ekonomické krize, politické korupce, přílišné územní expanze, přehnaných vojenských výdajů a přírodních katastrof (podobnost s EU je čistě náhodná) by se jim to asi nepodařilo.
OTÁZKA (11.6.2015 6:52) petr
TAK HOCHU CO S TÍM UDĚLÁŠ? PŮJDEŠ BOJOVAT?
Ondřej Beránek: (11.6.2015 13:05)
Bohužel koukám, že diář mám na nejbližší dny plný a navíc se blíží doba letních dovolených, takže mi to asi nevyjde. Vy se chystáte? Dejte když tak vědět - zvlášť pokud se budete chtít přidat po bok ISIS, tak vám můžu dát pár užitečných teoretických rad (základem je plnovous, nic jiného není zapotřebí, zbytek pochytíte na místě)...
OTÁZKA (11.6.2015 6:38) Milan
ISIS je teroristická organizace a proto v boji proti ní není nutno dodržovat obvyklé válečné konvence. Proč myslíte, že doposud proti ní nebyly nasazeny chemické nebo bakteriologické zbraně, které by byly schopny problém vyřešit za pár měsíců? Je v tom zase jen politická korektnost nátlakových lidskoprávníků, aby při útoku Sarinem, Anthraxem nebo Ebolou náhodou kromě tisíců džihádistů nezemřel také jeden nevinný kůň a jeden nevinný důchodce?
Ondřej Beránek: (11.6.2015 13:03)
Ukazuje se, že ISIS zvládá nabírat nové členy možná rychleji, než jeho protivníci likvidují ty stávající. Pokud byste chtěl zasáhnout tyto rekrutovací místa, musel byste vypustit Vámi zmiňované zbraně na většinu Blízkého východu a polovinu západního světa. V samotném místě bojů – v Sýrii a Iráku – je také velmi těžké nasadit byť i třeba jen plošné bombardování. Členové ISIS jsou přítomni ve velkých městech, takže ty související ztráty na životech nevinných lidí by neměly podobu koně či důchodce, ale statisíců či milionů.
OTÁZKA (11.6.2015 6:33) Dena182
Dobrý den, Existuje možnost, že mezi uprchlíky, jenž směřují do Evropy, se mohou vyskytnout též členové IS? Jak přísné jsou kontroly? Děkuji.
Ondřej Beránek: (11.6.2015 13:02)
To je bohužel velmi nebezpečná realita. Kontroly se liší zemi od země – monitoring je zpravidla velmi důkladný a pohyb rádikálů jde do určité míry sledovat a možným rizikům předcházet. Vše ale zachytit nejde.
přeposlat e-mailem