Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je Islámský stát největší hrozbou dnešního světa? Ptejte se arabisty Ondřeje Beránka

Extremisté z radikálního sunnitského hnutí Islámský stát (na snímku Čečenec... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Tento týden je tomu přesně rok, kdy severní Irák podlehl triumfálnímu tažení sunnitských extremistů a nad jeho metropolí Mosulem zavlála černá vlajka džihádu. Al-Káida, někdejší hvězda globálního terorismu, pohasla a titulní stránky novin zaplnila čtyři písmena: ISIS, Islámský stát v Iráku a Sýrii. Od té doby z nich tato zkratka nezmizela. Tyranie ozbrojených extremistů v Iráku a Sýrii trvá a snaha ji zlomit je zatím marná. Teroristické výboje džihádistů navíc zasahují daleko za hranice Blízkého východu - včetně Evropy. Jde Islámskému státu skutečně o víru, jak deklaruje jeho propaganda, nebo jsou na prvním místě moc a peníze? Z čeho pramení nechvalně proslulá krutost džihádistů? Proč se je ani po měsících intenzivní vojenské kampaně nedaří porazit? A jak velké nebezpečí Islámský stát představuje - ať už pro blízkovýchodní region, nebo celý svět, včetně Česka? Arabista Ondřej Beránek je ředitelem Orientálního ústavu Akademie věd ČR a odborníkem na problematiku radikálního islámu. Na dotazy čtenářů serveru Lidovky.cz bude odpovídat on-line ve čtvrtek od 13 hodin.

položených otázek: 52 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (11.6.2015 13:10) honza vetchy
dobrý den, myslíte si, že případné vojenské úspěchy iráckých Kurdů mohou vést ke vzniku samostatného Kurdistánu? Přeci jen drží hlavní tíhu bojů, narozdíl od irácké armády.
OTÁZKA (11.6.2015 12:50) Petr Neuman
Dobrý den, jak moc je mezi muslimy rozšířen antisemitismus? Dle mých zkušeností téměř stoprocentně. Jak se na to díváte vy?
OTÁZKA (11.6.2015 12:25) J. Zeman
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli náboženství, kterým se řídí IS a které má ve svém základu násilí a nesnášenlivost by nemělo být v ČR postaveno mimo zákon. Děkuji
OTÁZKA (11.6.2015 12:19) Pavel
Proč arabisté a islamologové většinou říkají, že doslovné následování Mohameda není islám, ale radikální islám, který nemá s islámem nic společného? Pokud se nemýlím, Mohamed je dokonalým příkladem muslima. Nebylo by účinnější (než výše uvedená milosrdná lež) přesvědčit muslimy, že je v jejich zájmu islám od základu reformovat (i když je to smrtí trestaný hřích)?
OTÁZKA (11.6.2015 12:11) Brano
Co muzeme delat my - jako jednotlivci, stat a EU - abychom ochranili nas spusob zivota - nasi kulturu, apod. - pred teroisty, ale i neprispusobivymi imigrantmi, ktery by se mohli snazit poarabstovat nasi zemi? (Niekam problem s imigranty, ale zaroven nechci mit z Cech Emiraty.) Diky
OTÁZKA (11.6.2015 12:10) Pavel Skřivan
Dobrý den, jakou spojitost má Islámský stát podle Vás s radikálním Islámem ? Podle mne žádnou. Podle mne jde o moderní superbrutální totalitní režim, který si Islám vzal jen jako ideologii, ale nejde o vážně míněný pokus nastolit stát pro muslimy, kde hlavním cílem bude soulad s jejich vírou.
OTÁZKA (11.6.2015 12:04) Aleš Vnoseprst
Je pravda, že v IS je legální kouřit hašiš?
OTÁZKA (11.6.2015 11:58) Lubak
Dobrý den. Můžete popsat základní kroky, které by měl Západ udělat k dosažení eliminace IS/DAESH? Děkuji.
OTÁZKA (11.6.2015 11:55) David Pokorný
Když Varg Vikernes ve jménu Ódina v Norsku v 90. letech zapaloval kostely a zabil člověka (kvůli obchodním sporům, ale i kvůli neskutečné rivalitě, kdo bude větší guru na black metalové scéně), tak progresivní norská společnost začala doslova hon na čarodějnice (satanisty, pohany atd.). A na levici nebyl nikdo, kdo by říkal "všichni satanisté/ódinisté /pohané nejsou stejní". Co má islám tak zázračného, že to satanismus a pohanství nemá? Děkuji za odpověď
OTÁZKA (11.6.2015 11:47) Lukáš
Dobrý den, mám dvě otázky. Jaká je největší slabina Islámského státu? Jaká je podle Islámského státu největší slabina Evropy a USA? Děkuji
OTÁZKA (11.6.2015 11:32) milan bátor
Rád bych se zeptal, proč umlka kauza ohledně únosu českého kuchaře Pavla H. islamisty v Libyi. Je to více než dva měsíce a žádné nové informace ministerstvo zahraničí nevypátralo?
OTÁZKA (11.6.2015 10:30) Jirka
IS se pod různými názvy formuje už od roku 1999 a navzdory více či méně efektivním snahám Západu o omezení jeho expanze má v současnosti desítky tisíc členů, jeho příjmy dosahují stovek miliónů dolarů a spojence či příznivce nachází od Maroka přes Jemen až po Filipíny a Malajsii. Nabízí se otázka: má smysl nadále pokračovat v nákladných a neefektivních leteckých útocích? Nebylo by efektivnější (a levnější) lokality pod nadvládou IS důkladně izolovat a odříznout od finančních zdrojů? S tím souvisí další otázka: není možné vysvětlit impotenci Západu vůči IS tím, že IS pere peníze přes vlivné západní banky a přispívá tak jejich ziskům?
OTÁZKA (11.6.2015 10:27) Ludvik Křivan
Jak je to s tím islámským rájem ? Ty panny, co čekají na teroristu jsou už 1300 let staré. Jejich hymen taky, takže má kvalitu podrážkové kůže. Chudák terorista do ní buší svým maličkým camprlíkem a 71 starých bab kolem něj ječí, ať sebou hodí, že chtějí taky. To nejhorší nakonec, ty blány přes noc srostou a druhý den musí chudáček zase od začátku makat. Allah strašně trestá svoje mučedníky ? Není na tom Sysifos lépe ?
OTÁZKA (11.6.2015 10:15) Eliška Bartůšková
Evropě nevadí islám jako netolerantní a nerovnoprávné náboženství? Víru povyšuje nad právo na svobodu,kritiku, toleranci,pochybnost. Islám vyžaduje toleranci jen pro sebe.Islám je gendrově pro západní polečnost nepřijatelný. Z evropského gendrového pohledu zde přeci dochází k ponížení ženy. Zahalování žen do burek je nesmírně pokrytecké, pokud je možné znásilnit nevěřící ženu. To se islámští muži neumí ovládat při pohledu na ženu, nebo si tak nevěří? Nesmyslná demagogie potírá lidská práva ke kterým se západní společnost stovky let propracovávala. Proč muslimové, kteří naše pravidla neuznávají, tolik touží žít v naší společnosti a pokouší se prosazovat polehoučku právo šaria (čím víc jich bude, tím více budou mít volební síly. viz.VB). Proč nebudují své vlastní domoviny a tam si mají svá islámská pravidla. My je tam respektujeme. Západní civilizace vyrostla na křesťanských hodnotách a stálo ji to mnoho úsilí, mnoho lidí zaplatilo i svými životy za to, aby se dostala tam kde. Chceme snad, aby jednou naše vnučky musely chodit zahalené, abychom měli aranžované sňatky, rány bičem, nevhodnost vánočních stromků, diktát vůle Alláhově (respektive demagogických immámů) v době cest do vesmíru? Evropo, přemýšlej co s Tebou bude za dvě za tři generace. Je nám to snad jedno? Proč je islám tak pokrytecký, netolerantní a nesvobodný. Proč ničí památky, jen proto že on je neuznává. Možná jim to Alláh jednou spočítá. Pokud přeci existuje síla nás všechny přesahující, je jedno zda ji říkáme Alláh, Bůh či jakkoliv je našemu srdci blízké. Proč toto islám neví. Možná má víru v puse, ale ne v nitru srdce. Proč se ti laskaví muslimové nepostaví zvěrstvu IS? Proč ženy nemohou ošetřovat islámské muže, a měly by ošetřovat v jejich náboženských symbolech, proč mají některé islámské země problém ve vzdělávání žen? Vrátíme se do středověku, kvůli flustrovaným muslimům, co si myslí, že mlácení hlavou o kobereček jim zajistí opečovávání pannami v nebi? Chceme tuto nevzdělanost?
OTÁZKA (11.6.2015 10:03) Ludvik Křivan
Neměli by být politici, kteří umožňují immigraci muslimů do Evropy, přísně potrestáni ? Kdo umožňuje vraždy a teror je stejné svinstvo jako ten, který je provádí. Já bych hlasoval pro zavedení trestu smrti pro takové politiky.
OTÁZKA (11.6.2015 10:03) M. Maršíková
Zajímalo by mě, proč okolní arabské státy (např. Turecko, Libanon, Irán, Saudie, Kuwajt) nevytvoří armádu, kterou by zasáhly proti IS. Necítí se jím ohroženi? Nebo jim v podstatě šíření islámu touto cestou vyhovuje? Děkuji za odpověď.
OTÁZKA (11.6.2015 9:49) Ondřej Ch.
Dobrý den, evidentně budeme zde v Evropě v blízké budoucnosti stát před velkým problémem, který se již v řadě západních států objevuje a to sice problém integrace muslimského obyvatelstva, které přichází do Evropy a ačkoliv se tváří, že se integruje, tak tomu tak není. Politické špičky se snaží všelijak zamaskovat pravdu o tom co se děje a zkreslovat statistiky, ať už se jedná o kriminalitu nebo zaměstnanost. V některých státech dokonce již není plnohodnotná svoboda slova, když se např. ve Švédsku kriminalizuje kritika imigrace atd. Zmínil jsem to ve vztahu k imigraci, protože většina lidí co do Evropy v součastnosti přichází je právě z muslimských zemí. Evidentně je ale muslimská kultura neslučitelná s tou Evropskou. Můžeme se ještě nějakou dobu tvářit, že to funguje, ale vše vypadá, že v budoucnu dojde mezi skupinami Evropanů a muslimského obyvatelstva k velkému konfliktu. Myslíte si, že je možné tento průběh zastavit nebo nějak odvrátit? Případně jak? Děkuji za odpověď.
OTÁZKA (11.6.2015 9:48) Josef
Islám samotný není základním problémem. Kdo někdy pobýval v muslimských zemích to musí vědět. Mnohé položené otázky jsou krásným dokladem, jakým vymýváním mozků prošli lidé díky masmédiím. Veškerý terorizmus je založen na existenci masmédií. K čemu by bylo dělat teror, když by se o tom nikdo nedozvěděl a nikoho by to neděsilo. Veškeré informace o teroristické akci by měly být čistě faktografické, bez děsivých obrázků a dalších podrobností. A mělo by být zdůrazněno, že všichni pachatelé byli zabiti či jinak zneškodněni a že život se vrátil do původních kolejí. Základní příčina veškeré nestability v arabském světě je necitlivá vojenská politika západu proti diktátorským vládám zejména po září 2001. Vlády Talibanu, Hussaina, Mubaraka, Asada i Kadáfího byly jistě nedemokratické, ale na většině jejich území a většině obyvatelstva včetně menšin dávaly právo na slušný život. Po jejich odstranění zavládl v celém regionu strašný chaos, jehož důsledkem je i příliv uprchlíků do Evropy. Není obtížné zničit něco, co funguje špatně. Větší problém je vytvořit něco lepšího. Jakou šanci vidíte na záchranu Asadovy Sýrie, dostane západ konečně rozum a podpoří jeho vládu ? Jak bude možné rychle stabilizovat situaci v na dalších územích ovládaném Islámským státem. Existuje možnost, že by Egypt a ostatní sousedé Libye mohli zavést na jejím území právní pořádek.
OTÁZKA (11.6.2015 9:46) Josef Švejk
Proč panovníci měli celá staletí rozum a nepouštěli si tu pakáž do Evropy? Proč "demokraté" nejsou schopni vyřešit jediný problém a místo toho řeší zákaz používání žárovek, názvů rum a pomazánkové máslo. :)
OTÁZKA (11.6.2015 9:44) Tomáš Slezák
Dobrý den, pane Beránku, zajímalo by mne,zda-li nějak blíže sledujete integraci muslimské populace v západních/severských zemí? Které největší problémy toto soužití přináší, a zda-li vůbec existuje nějaký návod na to, co by měli představitelé evrospký států udělat (dělat lépe), aby integrace muslimů neomezila evropany ve vyznávání evropských hodnot? Děkuji
OTÁZKA (11.6.2015 9:34) Oranit Machluf
Mel by se Izrael citit ze strany Islamskeho statu vazne ohrozen? Dekuji.
OTÁZKA (11.6.2015 9:24) Jan
Dobrý den. Proč podle Vás v médiích existuje neustálá snaha vykreslit ISIS jako pokřivení nebo zneužití islámu? Pokud člověk sleduje tuto problematiku, tak si všimne, že džihádisté z ISIS se velmi upjatě snaží, aby jejich činy následovaly příklad Mohameda tak, jak je zachycen v síře a hadíthech. Když ve svém oficiálním časopise Dabiq (anglická verze zde: http://www.clarionproject.org/news/islamic-state-isis-isil-propaganda-magazine-dabiq) obhajují otroctví, dávají si velmi záležet, aby to bylo podloženou Mohamedovou sunnou. Myslíte si, že se média obávají radikalizace české populace? Nebo jde prostě o nepoctivý výzkum tématu a přebírání zpráv ze zahraničních médií? Nebo něco jiného? Děkuji, Jan.
OTÁZKA (11.6.2015 9:18) Ludvik Křivan
Islámský stát je jedovatá houba. Podhoubí, ze kterého vyrostla, se jmenuje Islám. Není nutné zbavit svět Islámu ? Nejdřív odislamit Evropu, Ameriku a Australii, ....
OTÁZKA (11.6.2015 9:15) Lubomír Král
Dobrý den, tisíce imigrantů, nynějších evropanů, bojuje v ISIS a určitě se vrátí zpět. Další připlouvají přes moře do Evropy. Tito lidé následují Proroka ve všech aspektech života. Jak tento problém vnímáte a jak by jste zabránil šíření náboženského práva v Evropě. Jedná se o tisíce lidi, pravděpodobně dobře vycvičených vojáků - tedy armádu.
OTÁZKA (11.6.2015 9:13) Karban
Dobrý den, můžete mi prosím, jako arabista uvést pár příkladů z dějin kdy muslimové alespoň rok v kuse nevedli nějaké válečné tažení, ať již proti bezvěrcům či proti sobě samotným. Z médií neustále zaznívají názory, že islám je náboženství míru, takže takových příkladů musí být mnoho. Rád bych také věděl, zdali je slučitelná listina lidských práv a svobod s koránem pokud si pečlivě přečtu jak korán, tak základní listinu práv a svobod tak jsou dle mého názoru nekompatibilní. Pokud v Evropě chceme dodržovat základní listinu práv a svobod, musíme odmítnout islám v opačném případě je nevyhnutelné rezignovat na základní lidská práva.
OTÁZKA (11.6.2015 9:10) Asam Hladiš
Dobrý den, prosím o váš názor: Islámská kultura je postavená na dualismu (protichůdné odpovědi jsou správné obě), diskriminaci (jsi/nejsi muslim?), hlubokém provázání náboženství do všech aspektů společnosti, neustálým tlakem na své okolí,.. Severoatlantická stojí na Zlatém pravidle (všichni by si měli být rovni), křesťanském novozákonním soucitu s druhými, rovnoprávnosti (rasy, pohlaví, vyznání..), snaze o kompromis pro lepší spolužití. .. Myslíte, že jsou tyto civilizace kompatibilní? Souhlasíte s šířením Islámu v Evropě?
OTÁZKA (11.6.2015 9:02) MS
Dobrý den, zajímalo by mě co předpokládáte, že se stane s ISIS v časovém období 1 až 5 let, jestli dojde ze strany spojenců k pozemnímu zákroku na ISIS. Dále by mě zajímalo proč ostatní vojenské operace jak v Iráku, Afghánistánu apod. byli otázkou okamžiku a proč v případě jasně prokazatelného teroru Evropa a USA zatím váhá...Děkuji za odpověď a přeji hezký den :).
OTÁZKA (11.6.2015 9:02) Oranit Machluf
Dobry den, rada bych vedela, jaky je podle vaseho nazoru duvod, ze k Islamskemu statu se pridavaji i muslimove zijici jiz po tri generace napr. ve Velke Britanii. Co je k takovemu kroku vede? Dekuji.
OTÁZKA (11.6.2015 9:01) Karol Kolomann
Je vlna utečencov súčasťou politiku IS ?
OTÁZKA (11.6.2015 8:50) Tomáš Kotas
Přeji dobrý den, chtěl bych se zeptat zda je vůbec šance porazit ISIS. Jak to tak sleduji tak když měli být na lopatkách, tak najednou zase vedli ofenzívu a celkově to vypadá jako běh na hodně dlouhou trať. A ač by to bylo nejspíše nereálné tak byla by možnost uprchlíky vyzvednuté na moři hned odvážet zpět odkud vypluli? Už jenom z důvodu zvětšujícího se počtu uprchlíků a také kvůli hrozby propašování většího počtu mučedníků z ISIS do Evropy. Děkuji.
OTÁZKA (11.6.2015 8:48) Karel
V souvislosti se stovkami tisíc válečných uprchlíků ze Sýrie by mne zajímalo, jestli všichni prchají po moři do Evropy nebo se nějaká část přesouvá přes severní část ovládanou Kurdy do Iráku potažmo Iránu/Azerbajdžánu. Máte nějaké informace o uprchlických táborech v těchto zemích? Děkuji.
OTÁZKA (11.6.2015 8:45) Marek
Dobrý den, mám dotaz, Podle Hadisu byl Muhammad psychopatický masový vrah a pedofil, jak je možné, aby takový člověk byl vzorem někoho? Díky za odpověď Marek
OTÁZKA (11.6.2015 8:40) Terry
Poradce libyjské vlády: Ozbrojenci ISIS jsou „pašováni do Evropy v lodích přistěhovalců“. Harounova explozivní tvrzení odráží tvrzení dalších expertů, kteří varovali, že IS vydělává na obchodu s lidskou bídou a využívá krizi k pašování ozbrojenců do Evropy, aby tam provedli teroristické útoky. Jaké je vaše hodnocení a stanovisko?
OTÁZKA (11.6.2015 8:40) Jan Novák
Pane Beránku, nepřijdete si jako kolaborant s nepřátelským režimem? V médiích pod souhrnným pojmem arabista vystupují hlavně obhájci Islámu snažící se integrovat Islám do evropské kultury. Myslíte že vlna znásilňování žen ve Švédsku je kulturní obohacení které by bylo vhodné i pro ČR ?
OTÁZKA (11.6.2015 8:37) mudra
Arabistům příliš nevěřím. Většina z nich má tendenci skutečnost malovat růžověji, než je pravda. Přesto se zeptám - abych si tuto zkušenost potvrdil nebo oslabil - vede korán skutečně k pokojnému soužití lidí, když je v něm tolik výzev k násilí? Například v jedné ze súr se píše: "Když se setkáte s nevěřícími, udeřte je do šíje a až jim způsobíte úplnou porážku, pevně je spoutejte."
OTÁZKA (11.6.2015 8:30) Pigi
proč mezinárodní koalice nezaútočí a nezničí je ? nejlepší by bylo všechny fanatiky shromáždit v jednom státe a pak tam hodit atomovku, a bude klid od terorizmu minim.na 100 let myslím, že tak to i dopadne - až se IS zvětší tak ho USA srovnají se zemí...
OTÁZKA (11.6.2015 8:27) Jiří Šrámek
Proč náboženskému šílenství propadají pohříchu i ti,co delší dobu žili v Evropě?Není přece tak těžké pochopit,že nějaká božstva neexistují!
OTÁZKA (11.6.2015 8:17) Miroslav Košťál
Pane Beránku, často se mluví o tom, že Islám je náboženstvím míru. Jenže není to vlastně tak, že Mohamed sice zakázal věřícím bojovat mezi sebou, ale naopak je ujistil, že kdo se vydá šířit Islám se zbraní v ruce mezi nevěřící, bude odměněn buď na tomto světě vítězstvím a kořistí anebo ho na onom světě přivítají hurisky? V médiích se občas klade rovnítko mezi výboje Islámu a křižácká tažení křesťanů, Jenže není rozdíl právě v tom, že Kristus přikazuje milovat bližního jaksi bez přívlastků, zatímco Mohamed ty své ovečky posílá zabíjet nevěřící?
OTÁZKA (11.6.2015 8:00) Honza
Získali by Daish větší legitimitu pokud by se jim podařilo řádně rozkymácet saudský režim a vyvěsit černý prapor nad Kaabou?
OTÁZKA (11.6.2015 7:59) Emil
Jak přežít, když se člověk stane rukojmím ISIL? V médiích jsou jenom zkratkovité zprávy, že svá rukojmí podrobují testu (recitace částí koránu) kterým když projdou, tak je pustí. Druhá možnost přežití je náhoda, když se netrefí, protože ti co neprojdou testem, dostanou kuli. Jaké pasáže a v jakém jazyce by měl umět zarecitovat "každý muslim" (tedy evropský rukojmí), aby to bylo alespoň za 3 a člověk prolezl s odřenýma ušima?
OTÁZKA (11.6.2015 7:58) David
Dobrý den, myslíte si, že současné dění v arabském světě má potenciál zásadně ohrozit stávající podobu života v západním světě? Připadá mi, že západní civilizace čím dál tím víc ztrácí schopnost bojovat sama za sebe, bránit své hodnoty a postupně ustupuje cizím tlakům, dostává se do úpadku, který mohou arabští radikálové díky své bezohlednosti a odhodlanosti ještě uspíšit. Děkuji za odpověď.
OTÁZKA (11.6.2015 7:55) Donny Donowitz
Dobrý den přeji, zajímají mne blízkovýchodní problémy a můj dotaz je: do jaké míry se angažuje Izrael v boji proti IS? Mysíte si že vyzbrojuje nebo cvičí některé skupiny v boji s islamisty? Jaké jsou vztahy dejme tomu mezi Izraelem a kurdy nebo náboženskou menšinou jezídů? Děkuji
OTÁZKA (11.6.2015 7:51) Pavel Novák
Dobrý den, když čtu zprávy o ISIS tak se mi na tom nezdá nic zlého, ve srovnání s životem Proroka Mohameda. Je zde zřejmá ispirace jeho příkladem, zvláště v jeho imigračním období. Cíl je podobný jako např. u skupiny sharia4czechia (země je řízena islámskými náboženskými pravidly) http://sharia4czechia.com/vstan-a-varuj-jsem-muslim-a-chci-pomoci-rozsirit-islam-a-pomoci-umme/. V ISIS boují tisíce Evropanů. Tato armáda se vráti zpět do Evropy. Do Evropy připlovají sta tisíce dalších muslimů, mezi nimi s velkou pravděpodobností bojovníci ISIS. I kdyby to bylo 10% jedná se o cca stotisíc lidi. Ve švýcarsku muslimové vyhlásili islámskou revoluci. V evropě se již požívá náboženské právo šaria v našem sekulárním právním řádu (což není radikalismus). V roce 2050 by dle odhadů mělo být křesťanů přibližně jako muslimů. Jaký je váš názor na tato fakta? Jak podle vašeho názoru udržet demokracii a sekulární společnost i v budoucnosti?
OTÁZKA (11.6.2015 7:33) Hajaja
Římskou říši položili barbarské kmeny. Položí západní - křesťanskou civilizaci islamisté?
OTÁZKA (11.6.2015 7:24) Dalibor Nováček
Když srovnám počínání džihádistů s životním příběhem proroka Mohameda, tak vidím paralelu. Oni jej imitují. Korán v 91 verších vyzývám muslimy, aby uctívali Alláha jako Mohamed, jenž je příkladem dokonalého muslima. Není pokrytecké označovat radikály za nesprávné muslimy? Není problém s ideologií obsaženou v islámu?
OTÁZKA (11.6.2015 7:22) Raol
Islamský štát má zrejme program sociálnej starostlivosti. Z čoho vychádza? Existujú zákony alebo ide o ústne nariadenia vodcov v tomto smere? Ako funguje kultúrny program - koncerty, tance, ornamentálne umenie, užité umenie. Existujú/ fungujú nejaké predstavy, vyjadrenia alebo zákony v tomto smere?
OTÁZKA (11.6.2015 7:13) Milan H
Jak nebezpečný je IS pro arabské země a pro islámské náboženství?
OTÁZKA (11.6.2015 6:52) petr
TAK HOCHU CO S TÍM UDĚLÁŠ? PŮJDEŠ BOJOVAT?
OTÁZKA (11.6.2015 6:45) Marcel Koníček
Dobrý den, Jsem toho názoru, že současná situace v Sýrii a Iráku je nepřímým důsledkem imperiální politiky dohodových mocností po první světové válce: Anglie a Francie si přivlastnily kontrolu nad etnicky a nábožensky různorodým územím slábnoucí Osmanské říše, aniž by vůbec brali ohled na zájmy lidí, kteří v těchto oblastech žili. Tímto vznikly státy, jejichž hranice neodpovídají příliš historickým mezím etnik a tím pádem se stávají neustálým zdrojem sektářského a etnického násilí, Tímto se dostáváme k mé otázce Myslíte si, že až za několik let bude Islámský stát (alespoň v Iráku) poražen, že Irák a Sýrie jak je známe nyní dovedou přežít a nedočkáme se spíše jejich rozpadu na menší celky dle etnických linií? Už nyní se objevují zprávy, že dochází k vyhánění těch či oněch (podle toho, kdo zrovna postupuje) z etnicky smíšených oblastí na místech jako je Rojava v Sýrii, či okolí Sindžáru v Iráku, mohou se tyto incidenty později rozrůst v novou válku, tentokrát dle etnických linií? Vydrží podle vás Irák a Sýrie, nebo v budoucnu budeme mít samostatný Šiitský, Sunnitský a Kurdský stát v Iráku a Alávitský, Sunnitský a Kurdský stát v Sýrii?
OTÁZKA (11.6.2015 6:45) anonym
Dobrý den, Jsem toho názoru, že současná situace v Sýrii a Iráku je nepřímým důsledkem imperiální politiky dohodových mocností po první světové válce: Anglie a Francie si přivlastnily kontrolu nad etnicky a nábožensky různorodým územím slábnoucí Osmanské říše, aniž by vůbec brali ohled na zájmy lidí, kteří v těchto oblastech žili. Tímto vznikly státy, jejichž hranice neodpovídají příliš historickým mezím etnik a tím pádem se stávají neustálým zdrojem sektářského a etnického násilí, Tímto se dostáváme k mé otázce Myslíte si, že až za několik let bude Islámský stát (alespoň v Iráku) poražen, že Irák a Sýrie jak je známe nyní dovedou přežít a nedočkáme se spíše jejich rozpadu na menší celky dle etnických linií? Už nyní se objevují zprávy, že dochází k vyhánění těch či oněch (podle toho, kdo zrovna postupuje) z etnicky smíšených oblastí na místech jako je Rojava v Sýrii, či okolí Sindžáru v Iráku, mohou se tyto incidenty později rozrůst v novou válku, tentokrát dle etnických linií? Vydrží podle vás Irák a Sýrie, nebo v budoucnu budeme mít samostatný Šiitský, Sunnitský a Kurdský stát v Iráku a Alávitský, Sunnitský a Kurdský stát v Sýrii?
OTÁZKA (11.6.2015 6:38) Milan
ISIS je teroristická organizace a proto v boji proti ní není nutno dodržovat obvyklé válečné konvence. Proč myslíte, že doposud proti ní nebyly nasazeny chemické nebo bakteriologické zbraně, které by byly schopny problém vyřešit za pár měsíců? Je v tom zase jen politická korektnost nátlakových lidskoprávníků, aby při útoku Sarinem, Anthraxem nebo Ebolou náhodou kromě tisíců džihádistů nezemřel také jeden nevinný kůň a jeden nevinný důchodce?
OTÁZKA (11.6.2015 6:33) Dena182
Dobrý den, Existuje možnost, že mezi uprchlíky, jenž směřují do Evropy, se mohou vyskytnout též členové IS? Jak přísné jsou kontroly? Děkuji.