Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvalita normalizačních staveb? Vladimir 518 právě odpovídal on-line

Vladimir 518 před projekcí z inscenace Karel Gott Prager, která se zabývá dílem zatracovaného architekta Karla Pragera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Vladimir 518 není jen výjimečným hudebníkem a spoluzakladatelem legendárních PSH. Stejně jako hudba mu kdysi učarovalo výtvarné umění a dnes je jedním z nejvýraznějších propagátorů architektury druhé poloviny 20.století. V časopise ERA 21 mu vyšla série komiksů Výlety s ČSSA, vedl zajímavý rozhovor s autorkou Kotvy architektkou Věrou Machoninovou, v rámci festivalu 4x4 dny v pohybu připomněl jedinečnou audiovizuální performancí dílo architekta Karla Pragera. Co chystá pro festival světla Signal? Proč si architektura a graffiti neodporují? A proč ho zaujal zrovna Prager?

položených otázek: 36 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (9.9.2013 20:12) Franta Stýblo
ahoj Vladimíre, posloucháš techno? Chodíval jsi na techno třeba do Crossu na Los Tekkenos, do Matrixu, Abatonu, na Harfu, do Kolbenky nebo jinam? A teda když to má být chat o architektuře, kdybys hypoteticky měl tu moc, kterých 5 baráků bys v Praze hned zboural?
ODPOVĚĎ (11.9.2013 9:03)
Na techno jsem nikdy moc nechodil a když jsem bydlel na Ladronce, tak tam měli v tý době základnu Cirkus Alien a techna bylo všude až dost. Taky mě tehdy po pravdě mrzelo, že hodně lidí z graffiti scény mizí do techno komunity a některý z nich dost slušně ujeli na drogách. Tvrdost a radikálnost týhle scény mi je ale sympatická. Co se týká bourání domů - nejsem toho uplně příznivcem, v historii se často ukázalo, že stavby které byly považovány ve své době za nedůležité, by pro nás měly dnes obrovskou kulturně-historickou hodnotu. Po městě je samozř spousta nekvalitní nebo kýčovitý architektury, ale i ta by měla existovat.
OTÁZKA (9.9.2013 20:15) Libor
Co si mam predstavit pod pojmem "festival svetla? A co tam tedy chystate?
ODPOVĚĎ (11.9.2013 9:09)
Světlo ve veřejnym prostoru je velký a široký téma. Noční město a světlo jsou média, takže v rámci tohoto festivalu bude šance po městě vidět spoustu světelného umění a instalací. My konrétně pracujeme na projektu SPAM - Interpretace černo-bílých struktur Zdeňka Sýkory pro jednu ze zdí u Muzea Kampa.
OTÁZKA (10.9.2013 15:17) Liška
Ahoj Vladimíre, máš nějakou oblíbenou stavbu v Brně? (popřípadě stavby)
ODPOVĚĎ (11.9.2013 9:14)
Spousty, Brno je samozř zásadní díky koncentraci kvalitního funkcionalismu! Ze současnosti je mi sympatická například skupina A PLUS, už jenom tím, jak se po svém vyrovnává právě s tím velkým místním zatížením tradice.
OTÁZKA (10.9.2013 19:58) Anonym
Není postava Pragera spíš kontroverzní? Je to to, co na něm lidi přitahuje? Nebyli tady i "lepší"? Pavel
ODPOVĚĎ (11.9.2013 9:19)
Nepasuju se do role historika architektury, pro mě je to předně městotvorná disciplína, která mne neskutečně inspiruje. Dílo Karla Pragera mě intuitivně přitáhlo svojí zasněností (směrem k utopii a budoucnosti) a svojí průrazností. V rámci mnoha rozhovorů s jeho generačními kolegy se mi potvrdilo, že i oni ho vnímají jako nejvýraznější postavu druhé poloviny 20. století. Těch kvalitních jmen je samozř ale celá řada.
OTÁZKA (11.9.2013 3:06) Ondřej Hladík
Máte nějaké výčitky vůči architektonické práci Karla Pragera? Jaké?
ODPOVĚĎ (11.9.2013 9:23)
Přílišná radikalita - která mě na něm ale zároveň i fascinuje. S Pragerem realizovaným, jsem naprosto srovnaný. Druhá kapitola je ovšem Prager nerealizovaný, tam by bylo o čem polemizovat. Je nutné si ale uvědomit, že určitá radikálnost je všeobecná tendence té doby a to i na západě.
OTÁZKA (11.9.2013 3:11) Anonym
Budovy od Karla Pragera mám rád, ovšem mám "problém" s budovou Komerční banky na Smíchově, jak by jste zhodnotil konkrétně tuto budovu?
ODPOVĚĎ (11.9.2013 9:29)
Jedná se vlastně o fragment většího celku, tedy o přestavbu Smíchova, kde Prager představil mnoho dobrých, ale také mnoho sporných myšlenek. Konkrétně budova banky je jedna z mála realizovaných staveb z období jeho fascinace pyramidou, zbytek zůstal bohužel pouze na papíře. Odkazuje tím i na jiného velkého architekta - Josefa Havlíčka, který také závěr své kariéry věnoval návrhům mnohdy pyramidálních staveb. I v bance je cítit dotek větších myšlenek a určité utopie, já osobně jí mám rád.
OTÁZKA (11.9.2013 3:18) Ondřej Hladík
V případě dostavění Pražského okruhu byl by jste pro zrušení či omezení dopravy (alespoň v centru) na Severojižní magistrále, která sousedí hned s několika architektonicky cennými budovami (Národní muzeum, Fantova budova, budova Národního shromáždění atd.)? Kdyby jste měl tu moc, co by jste udělal s tímto prostorem?
ODPOVĚĎ (11.9.2013 9:34)
Strašně složitá otázka. V odpovědi musím trochu uhnout - strašně bych si přál, aby se doprava v těchto ulicích sklidnila a bylo možné po nich opět chodit, sedět na zahrádkách, otvírat okna a tak dál. Příběh magistrály ale také neni černobílý, sice ničila kudy šla, ale ve své době byla pravděpodobně nutným zlem. Dnes by jsme měli být schopní se s tímto stigmatem vypořádat.
OTÁZKA (11.9.2013 3:25) Ondřej Hladík
Máte nějakého oblíbeného českého architekta/tektu do 35 let?
ODPOVĚĎ (11.9.2013 9:38)
Spousty kamarádů, kteří se prokousávají od malých realizací k větším. Radši nebudu jmenovat, abych na někoho nezapoměl. Architektura je běh na dlouhou trať a jedna z mála disciplín, kde osobnosti zrají do plné síly až v druhé polovině života.
OTÁZKA (11.9.2013 3:27) Anonym
Kdyby jste si mohl nechat postavit rodinný/obytný dům od jakéhokoliv architekta/architektky (žijící nebo zesnulý), kdo by to byl? A na jakém místě?
ODPOVĚĎ (11.9.2013 9:44)
Taky velmi složitá otázka, v neomezenosti je úskalí neschopnosti si vybrat. Ale určitě bych senapříklad cítil dobře v nějakém zahradním futuristickém domě od R.Rogerse, nebo v betonový kompozici P. Rudolpha. V Praze bych klidně obsadil atmofixovou kostku od manželů Machoninových na úbočí Strahova.
OTÁZKA (11.9.2013 3:32) Ondřej Hladík
O sídlištích se mluví jako o místech, ve kterých hrozí sociální úpadek, pokud se nebudou tyto prostory revitalizovat. Natírat na paneláky barevný pruhy určitě nestačí - jaké možnosti a zásahy na sídlištích vnímáte jako důležité pro jejich dlouhodobou udržitelnost a spokojenost jejich obyvatel?
ODPOVĚĎ (11.9.2013 9:49)
Předně fukčnost, pak estetiku. A on by to mělo jít ruku v ruce, což bohužel v současnosti nejde. Obrovskej biznis kolem zateplování přinesl do problému spoustu nekvalitní estetiky a skutečnou kulturní regresi v rámci panelových sídlišť. Současný stav by se měl definovat jako vážný problém a pomocí celospolečenské diskuze protlačit k rozhodování skutečné progresivní architekty.
OTÁZKA (11.9.2013 3:35) Ondřej Hladík
Nehovořil jste s Věrou Machoninovou i o práci na projektu sídliště Kyje-Lehovec? Popřípadě co Vám o něm pověděla?
ODPOVĚĎ (11.9.2013 9:51)
Pokuď si dobře vzpomínám, jen se o něm zmínila. Na příští týden máme ale domluvený ještě jeden rozhovor, zeptám se)
OTÁZKA (11.9.2013 7:48) Anonym
Jakým způsobem jste vybíral setlist na křest Idiota ve Veletržním paláci? Podle mě tam bylo moc věcí od PSH, zato například Stroj a Město je prales by si zasloužili zaznít.
ODPOVĚĎ (11.9.2013 9:54)
To je možná pravda. Zároveň obě zmíněný věci jsou spíš nekoncertní, jedná se o poslechové záležitosti. Od koncertu očekávam, že to bude i jízda a zábava. Na podzim ale plánuju turné, kde z Idiota budu hrát víc věcí, třeba dojde i na zmíněný tracky.
OTÁZKA (11.9.2013 7:57) Roman
Co si myslíte o Hotelu Praha?
ODPOVĚĎ (11.9.2013 9:55)
Velmi zajímavá stavba, z mnoha aspektů unikátní. Likvidace mě mrzí.
OTÁZKA (11.9.2013 8:40) Krys
Kolik si dal písů na subway?
ODPOVĚĎ (11.9.2013 9:56)
Mezi 60 a 70.
OTÁZKA (11.9.2013 8:44) Katka
Ahoj Vladimíre, zajímalo by mě, jestli tě při tvojí tvorbě výrazně ovlivnil nějaký jiný autor (knihy, filmu) popřípadě jestli můžeš nějakého umělce označit za oblíbence. máš nějaké své osobní motto? - zajímalo by mě, jestli tě v životě ovlivnil nějaký filosofický nebo náboženský směr, duchovno apod.
ODPOVĚĎ (11.9.2013 10:00)
Těch bylo, je a bude spousta! Všichni skládáme svojí osobytost ze střípků našich vzorů, přejímáme fragmenty a stavíme vlastní nové celky. Vzorů mam desítky, za svoje největší inspirace považuju například S.Kubricka nebo J.Koláře.
přeposlat e-mailem