Minimalismus? Moser zůstane u řemesla, říká designér Jabůrek

Lukáš Jabůrek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Sklářský výtvarník a designér Lukáš Jabůrek získal v sobotu na udílení cen Czech Grand Design zlatou špejli s cukrovou vatou v kategorii Cena veřejnosti. Češi ocenili jeho skleněné vázy Kolorit a Hruška pro firmu Moser, ve které působí jako umělecký ředitel a vedoucí vývojového a designového centra. Zajímá vás, jestli si prototypy i sám brousí? Co ho při práci inspiruje, proč si vybral právě sklo a jaký design se mu líbí ?

položených otázek: 9 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (20.3.2013 8:02) Milena
Dobrý den, chystá se Moser spolupracovat is jinými českými designéry? Je těžké prosazovat design? Jáký kousek od Moseru s evám nejvíce líbí? Děkuji a přeji hodně štěstí a gratuluji, Milena
ODPOVĚĎ (20.3.2013 12:04)
Dobrý den, děkuji za gratulaci. Moser externě spolupracuje průběžně s více než padesáti českými výtvarníky, designéry a architekty, žádné další spolupráci se nebráníme. Design není zase až tak těžké prosazovat, horší je hledat kvalitní design a vytvářet nové formy. Co se týká výrobku, který se mi od Moseru nejvíc líbí. Není jeden, je jich víc, výrobky z období secese s intarzovanými nálepy. Originální moserovská linie.
OTÁZKA (20.3.2013 9:11) Karel Chonovka
Dobrý den, můžeme čekat, že se bude Moser ubírat více minimalistickýt stylem a sledovat tak trend ve světě designu, nebo si bude chtít udržet současnou linii? Karel Chonovka
ODPOVĚĎ (20.3.2013 12:11)
Dobrý den, určitě neplánujeme pouštět se do minimalismu, protože naší devízou je především řemeslo. Ruční práce mistrů sklářů, brusičů a rytců. Snažíme se propojovat 155 ti letou tradici a historii sklárny se současným designem. Důležité pro nás je, aby si Moser zachoval vlastní nezaměnitelný rukopis.
OTÁZKA (20.3.2013 9:14) Anonym
Zdravím a gratuluji! Byla jsem příjemně překvapená, když jsem v Technickém muzeu viděla i vázy značky Moser, moc ji mezi "designem" není vidět. Plánujete třeba Designblok? A ještě by měl zajímalo, v jaké zemi se nejvíc Moser prodává? Díky PK
ODPOVĚĎ (20.3.2013 12:17)
Dobrý den, děkuji za gratulaci. Designbloku se budeme letošní rok již po čtvrté v řadě účastnit a to instalací celé novinkové série v prodejní galerii Moser Na Příkopě v Praze. Moser se nejvíc prodává v Japonsku, Taiwanu, USA, Rusku, Anglii a celé řadě dalších států.
OTÁZKA (20.3.2013 8:03) Anonym
Kdo nebo co z nominovaných v CGD se vám nejvíce líbilo? Jaký máte rád design?
ODPOVĚĎ (20.3.2013 12:28)
Dobrý den, z nominovaných se mi velmi líbila módní kolekce Panto a její přehlídka od Hany Zárubové a litinové nádobí od Daniela Gonzáleze. Osobně mám rád výrobky, které spojují funkčnost s krásným tvarem, barvy a řemeslo, jedinečné umění lidí, které design obohacuje a dává mu přidanou hodnotu.
OTÁZKA (20.3.2013 9:15) Anonym
Ahoj, co je to vývojové centrum? Co konkrétně vyvíjíte: )
ODPOVĚĎ (20.3.2013 12:32)
Ahoj, vývojové centrum je Studio Moser, kde vznikají nové produktové linie sklárny,unikátní broušené objekty, ceny a trofeje pro kulturní a sportovní akce a v neposlední řadě speciální zakázky na přání zákazníka a našich partnerů.
OTÁZKA (20.3.2013 9:42) jiří raboch
moc blahopřeji k Vašim úspěchům a těším na další výsledky Vaší práce
ODPOVĚĎ (20.3.2013 12:33)
Dobrý den, pane profesore, děkuji za gratulaci a těším se na další spolupráci.
OTÁZKA (20.3.2013 11:33) Anonym
Dobrý den, jako umělecký ředitel ale i sklář jste u vzniku "svých" průdkutů od začátku do konce ? Podílíte se i na jejich výrobě, třeba prototypu, nebo zůstáváte u návrhů? A co ze sklářského řemesla by vás v bodoucnu nejvíc lákalo?
ODPOVĚĎ (20.3.2013 12:38)
Dobrý den, u vývoje produktů jsem od začátku do konce, ručím za celý proces realizace od návrhu k výrobku. Co se týká vlastních návrhů, první prototypy si vždy brousím sám, abych si ověřil pracnost, odstranil případné problémy při výrobě a jednoduše, aby první kus byl přesně podle mých představ a výrobě sloužil jako předloha. Ze sklářského řemesla mě nejvíc láká broušení skla, u toho chci zůstat a zdokonalovat se.
OTÁZKA (20.3.2013 11:57) Mirek
Dobrý den,nelákalo by vás založit vlastní studio?
ODPOVĚĎ (20.3.2013 12:42)
Dobrý den, mít vlastní studio je lákavá věc, ale momentálně jsem rád a vážím si příležitosti, že mohu pracovat pro sklárnu Moser,využívat všech možností a prostoru, které mi dává. Navíc je to pro mě obrovská zkušenost a závazek, který mě baví.
OTÁZKA (20.3.2013 11:57) Anonym
Ahoj, co si myslíš o designu?
ODPOVĚĎ (20.3.2013 12:51)
Ahoj, slovo design je dnes tak rozšířeným a používaným pojmem, že si pod ním můžeme představit cokoli. To mi trochu vadí, že tento název tak zlidověl, že design říkáme všemu. Určitě by to mělo být spojení praktičnosti a funkce se zajímavým tvaroslovým a nápadem. Stejně tak v designu hledám tu hodnotu, kterou je práce, řemeslo, umění, které tam člověk vloží. Pak může vzniknout kvalitní, prodejně úspěšná věc, která v sobě nese poselství i do budoucna.
přeposlat e-mailem