Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 14 °C skoro jasno Předplatné LN

Může mluvčí Hradu veřejně kritizovat ostatní? Ptejte se Jiřího Ovčáčka

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Novináři serveru Lidovky.cz prošli 2606 tweetů Jiřího Ovčáčka, které publikoval na účtu @PREZIDENTmluvci do 31. října 2016. Vybrali všechny příspěvky, ve kterých se prezidentův mluvčí o někoho otřel. Ze získaných dat vyplývá, že každý pátý příspěvek hradního mluvčího někoho napadá, zesměšňuje či je jinak kontroverzní. V čem spočívá jeho trojjediná úloha? Vnímá sám sebe stále jako mluvčího prezidenta a úředníka? Uvědomuje si, že se jeho vyjadřování během posledních několika měsíců změnilo? Ptejte se hradního mluvčího Jiří Ovčáčka. Čtenářům serveru Lidovky.cz bude odpovídal v úterý od 13 hodin.

položených otázek: 234 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (8.11.2016 11:17) Martin S.
Dobrý den. Zajímají mě čtyři věci. 1. Proč jste opět lhal, když jste osočil ČT a Divadlo Petra Bezruče z plánování veřejného útoku na paní Zemanovou, aniž byste si dostatečně ověřil informace? 2. Jaký je Váš osobní názor na to, že je členům vlády zakazováno se svobodně vyjadřovat a scházet se světovými osobnostmi, aniž by se nebáli být politicky perzekuováni, přestože vědí, že patříme politicko-hospodářsky k západu, nikoliv k východu? 3. Proč pan prezident a česká vláda rozhoduje o tom, kudy má naše země směřovat bez toho, aniž by to věděli občané (viděli konkrétní čísla, konkrétní plány, konkrétní kroky a byli ujištěni, že tohle je skutečně to, co česká ekonomika (ne)potřebuje), a kteří posléze musí zkousnout podobnou potupu jako je ujišťování totalitního režimu v českou bezmeznou věrnost? A poslední otázky 4., nemyslíte, že se pan prezident obklopuje špatně pracujícími lidmi (Forejt, Mynář)? Děkuji a přeji nesobecký nadhled, nestrannost a diplomatickou eleganci ve Vaší práci.
Jiří Ovčáček: (8.11.2016 14:04)
Dobrý den : 1) Za svými slovy si stojím. Mám k dispozici nejen důkazy v podobě průkazných fotografií, ale také další. Divadlo se s ČT domluvilo na natáčení dne 20.10. Jaká shoda náhod, že zrovna v ten den byly zakoupeny vstupenky na konkrétní představení a konkrétní datum pro paní Zemanovou.... 2) Pan ministr Herman se neustále ohání morálními kategoriemi. Pokud nesouhlasí s politikou vlády k ČLR, nechť tento kabinet opustí. S dalajlámou se nesetkal neoficiálně, ale oficiálně, za přítomnosti novinářů na půdě ministerstva. 3) Pokud jste nespokojen s českou zahraniční politikou, na které se shodla vláda a pan prezident, můžete svůj názor projevit ve volbách. Připomínám, že v uplynulých letech jsme byli svědky hořekování novinářů nad údajnou nejednotností české zahraniční politiky. 4. Nezaznamenal jsem, že by pan prezident v tomto směru pronášel nějaké výtky. - Děkuji Vám za zajímavé dotazy, děkuji za zajímavé dotazy i ostatním čtenářům lidovky.cz a přeji všem krásný podzim. Jiří Ovčáček
OTÁZKA (8.11.2016 11:17) Ondřej Ondřej
Co byste dělal, kdyby vás teď pan prezident z funkce mluvčího propustil?
Jiří Ovčáček: (8.11.2016 13:57)
Dobrý den, nechal bych se překvapit životem, s čím by přišel.
OTÁZKA (8.11.2016 11:15) Ondřej Ondřej
Jak jste se cítil na tiskové konferenci s panem Forejtem k situaci ohledně vyznamenání pana Bradyho?
Jiří Ovčáček: (8.11.2016 13:56)
Dobrý den, byla to velmi důležitá tisková konference a jsem rád, že proběhla důstojně. Něco Vám ovšem prozradím. Při tiskových konferencích vždy pozoruji tváře přítomných novinářů. Zvláště mne baví někteří veřejnoprávní, kteří se nechávají unést emocemi.
OTÁZKA (8.11.2016 11:15) RNDr. Jana Zuberova
Pane Ovcacku, stale marne cekam na omluvu pana prezidenta, kdyz se pred casem zminoval o kralovne Alzbete I. jako o Alzbete krvave. Tuto v Anglii velice uznavanou panovnici si vsak nas pan prezident pouze popletl s jeji nevlastni sestrou, bigotni katolickou Marii Tudorovnou, recenou Marie krvava, pro jeji rozsahle pronasledovani a upalovani kaciru. Take by se nam nelibilo, kdyby treba premier VB mluvil o Karlu IV jako o lisce rysave, ktera dala upalit Mistra Jana z Husi.
Jiří Ovčáček: (8.11.2016 13:54)
Dobrý den, a Vy jste Alžběta I., že se dožadujete omluvy?
OTÁZKA (8.11.2016 11:15) Pavel
Dobrý den, jak často a jak dlouho si upravujete svůj zevnějšek? Kdy a proč jste si nechal tvář zarůst vousem?
Jiří Ovčáček: (8.11.2016 13:54)
Dobrý den, pravidelně chodím k holiči. Půjdu třeba zítra. Jiná zařízení určená ku zušlechtění zevnějšku nenavštěvuji. Tvář jsem si nechal zarůst ještě v době, kdy jsem nebyl mluvčím pana prezidenta.
OTÁZKA (8.11.2016 11:15) Anonym
Pane Ovčáčku, bydlíte na Hradě? Děkuji.
Jiří Ovčáček: (8.11.2016 13:52)
Dobrý den, nebydlím.
OTÁZKA (8.11.2016 11:14) František Bystřický
Pane mluvčí, vysvětlete prosím, odkud konkrétně (!) pan Zeman čerpá informace o vzájemném obchodování s Čínou, jsou-li prý tyto "přesnější" než informace, které má k dispozici ministr financí této země.
Jiří Ovčáček: (8.11.2016 13:52)
Dobrý den, pan prezident je pravidelně informován jak z úrovně vlády, tak má k dispozici podklady od svého týmu. Více se dozvíte už brzy, 15. listopadu se na Hradě koná Česko-čínské investiční fórum, na které pan prezident tradičně zavítá.
OTÁZKA (8.11.2016 11:13) Pavel Stehlík
Zajímáte se o sport? Máte nějaký oblíbený?
Jiří Ovčáček: (8.11.2016 13:49)
Dobrý den, o sport se nezajímám a tudíž nemá žádný oblíbený. Mám rád pěší turistiku, letních 20 kilometrů v Krkonoších je pro mne to pravé ořechové.
OTÁZKA (8.11.2016 11:12) Ondřej Ondřej
Kdy jste byl naposledy v nějaké pražské kavárně?
Jiří Ovčáček: (8.11.2016 13:48)
Dobrý den, docela nedávno. Velmi rád do pražských kaváren chodím, mají svou osobitou atmosféru - pražská kavárna prostě není totéž, co Pražská kavárna.
OTÁZKA (8.11.2016 11:12) Pavel Novák
Dobrý den, níže cituji z projevu Miloše Zemana ve Sněmovně 21.1.1992. Skutečně si myslíte, že něco takového pan Höschl někdy pronesl? Nebyl už tehdy spíše Miloše Zeman lhářem a nevymýšlel si a nezaštiťoval se známou osobou, které přisoudil něco, co s velkou pravděpodobností nikdy nevyslovila? Není to tedy s Milošem Zemanem pořád stejné, není jen lhářem? Např., když mluvil o o tom, proč nevyznamenal pana Bradyho, což zdůvodnil tím, že jen nevyznamenal ani Václav Havel ani Václav Klause. V době jejich působnosti, ale nebyl pan Brady na vyznamenání navržen. Jak si tedy vysvětlujete vyjádření Miloše Zemana? "Toto populistické krédo ostatně napadá i psychiatr prof. Cyril Höschl ve svém projevu, který koncem září přednesl v pražském Karolínu. Chtěl bych velkou většinu svého diskusního příspěvku vyplnit právě touto citací, neboť se domnívám, že tak jako k tomuto ctihodnému shromáždění mluví zástupci různých profesí, neuškodí, jestliže k němu promluví - byť zprostředkovaně - i psychiatr. Dovolte mi tedy, abych citoval. "Tato země v této době prochází rozumovou, mravní i citovou krizí. Zamýšlíme-li se hlouběji nad tím, jak k této krizi došlo, proč právě teď, musíme si připustit některá velice nepříjemná, ale bohužel pravdivá fakta. To, co nyní řeknu, není projevem univerzitní povýšenosti ani sarkasmu. Je to suché konstatování skutečnosti. Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt. Proč se o tom dnes zmiňuji?"
Jiří Ovčáček: (8.11.2016 13:47)
Dobrý den, ano, jde o citaci, které se s gustem pravidelně věnují novináři. V případě pana Bradyho si položte otázku, proč ho na státní vyznamenání nenavrhli jak Václav Havel, tak Václav Klaus. O tom, komu je státní vyznamenání uděleno, rozhoduje prezident republiky, nikoliv Poslanecká sněmovna nebo Senát.
OTÁZKA (8.11.2016 11:11) Michaela Sedláková
Dobrý den pane Ovčáčku, není Vám někdy stydno, za to jak se vyjadřujete na svém Twitteru. Urážíte kdekoho. Neumíte přiznat chybu. Mě z vás stydno je. Michaela Sedláková
Jiří Ovčáček: (8.11.2016 13:45)
Dobrý den, na Twitteru vskutku nikoho neurážím. To je doménou Pražské kavárny, která mi na Twitteru tu vyhrožuje násilím, tu mne častuje vulgárním výrazivem. V příštím roce ty nejodpornější reakce Pražské kavárny na mém Twitteru zvažuji zveřejnit. Bude to jakýsi výbor z díla, možná i sebrané spisy.
OTÁZKA (8.11.2016 11:11) Jan Janků
Zajímaly by mě Vaše zkušenosti ze základní školy. Například zda-li jste někdy čelil výzvě typu "Sundej brejle ty jeden šprte užalovaná!"? Pokud ano, zamyslel jste se někdy nad jejím smyslem nebo Vás to spíše utvrdilo v přesvědčení o správnosti Vašeho nesnesitelného počínání? Děkuji, Janků, absolovent ZŠ Grafická, kde všichni vážili slova a činy, pokud se jim nechtělo do fyzické konfrontace...
Jiří Ovčáček: (8.11.2016 13:43)
Dobrý den, musím Vás zklamat. Byl jsem vždy drobný provokatér a ne žalobníček.
OTÁZKA (8.11.2016 11:11) Martin Bergl
Pane Ovčáčku, co z Vás vyroste, když budete pořád lhát? Maminka Vás neučila, že lhát se nemá?
Jiří Ovčáček: (8.11.2016 13:42)
Dobrý den, musíte být konkrétní. Lži nemám rád.
OTÁZKA (8.11.2016 11:09) Tomáš Tománek
Dobrý den, dokážete si představit, že byste pracoval pro jiného prezidenta než je Miloš Zeman?
Jiří Ovčáček: (8.11.2016 13:41)
Dobrý den, nedokázal. Má mise je spojena s Milošem Zemanem.
OTÁZKA (8.11.2016 11:09) František Bystřický
Pane mluvčí, vysvětlete prosím tento protimluv: Zeman v r. 2012: "Podle něj (MZ) je totiž politika řemeslo, které se musí studovat, a prezidentský kandidát by měl mít politické zkušenosti. „Když je nemá, tak bych ho v žádném případě nevolil, vysvětlil expremiér (MZ)“ --- Zeman v r. 2016: "Kdybych byl americkým občanem, volil bych Trumpa." --- Domnívám se, že v případě prezidentského systému v USA by váha prvního výroku měla být několikanásobně vyšší v USA než v ČR. Pokud odpovíte ve smyslu, že "jen idiot nemění názory", pak bych poprosil o odpověď na doplňující otázku: Jaký je mezní počet takto podstatných změn názorů, aby dotyčný nebyl prohlášen za někoho, kdo se jednoduše mýlí pořád...?
Jiří Ovčáček: (8.11.2016 13:41)
Dobrý den, myslím, že Donald Trump v průběhu kampaně dokázal, že se politiku naučil. Ale to je můj subjektivní názor. Jak volby v USA dopadnou, to je věc amerických voličů. Pokud jde o výrok pana prezidenta, jistě tomu tak je. Fikus na Hradě opravdu nepotřebujeme, ač by se to jistě Pražské kavárně líbilo.
přeposlat e-mailem