Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Může se člověk předávkovat homeopatiky? Zeptejte se lékaře Jaromíra Šrámka

Jaromír Šrámek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Ve stejný den a ve stejnou hodinu jako na Slovensku, předávkují se čeští skeptici homeopatiky. A když se nám to podaří, vytvoříme třeba do Bratislavy telemost. Proč? Protože "Nic v tom není". Tak zní pozvánka na akci Hromadné předávkování homeopatiky, které mělo být původně jen akcí pro pár přátel. Na facebookové stránce je už ale přes tisíc přihlášených lidí. Co jsou homeopatika? Dá se jimi předávkovat? A mohou léčit? Zeptejte se místopředsedy českého klubu skeptiků Sisyfos pro medicínu Jaromíra Šrámka. Čtenářům serveru Lidovky.cz odpoví ve čtvrtek ve 13 hodin.

položených otázek: 43 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (20.10.2016 11:53) PN
Proč jsou některá homeopatika pouze na lékařský předpis?
Jaromír Šrámek: (20.10.2016 15:00)
Dobrý den, podobnou otázku jsem odpovídal výše. Jde o to, že požadavek na omezení výdeje léku může vycházet i z přání výrobce.
OTÁZKA (20.10.2016 11:22) Mirek
Vážený pane, pokud budeme apriori pracovat s názorem, že homeopatika jsou jeden velký "podvod", nazvu-li to takto expresivně, jak racionálně vysvětlíte následující: Homeopatikům se někdy přezdívá "placebo zbraň", funkci placeba Vám jistě nemusím vysvětlovat. Náhodně-li vyselektujeme dysfunkční zvíře, které podrobíme testování, vykáže pozitivní výsledky na použitá homeopatika/k. A to i v případě, že bude použita metoda "double blind test". Nejsou to mé fabulace, nýbrž vědecky podložené závěry. A jak je známo, zvířata nejde oklamat placebem, zvíře neví, že toto je obyčejná bílá pilulka a toto "neobyčejná" bílá pilulka (kupříkladu jistý druh jedu). Na jakém principu tedy homeopatika fungují u zvířat, když se tvrdí, že to je obyčejný podvod? Jsem obeznámen se studiemi, např. těmi z Austrálie, které vyvracejí funkčnost těchto léků atd.. Samotného mě zároveň zaráží, jak je možné, že tato léčiva u lidí fungují, a to dokonce v případě, že vše ostatní selhalo, když samotné složení hovoří o "nula nic" % výtažku z kachních jater. Buď je tedy autosugesce mocnější než jakýkoliv lék, nebo výrobci homeopatik lžou ve složení, nebo je tlak korporátních společností tak velký, že masa lidí podlehla dogmatu. Děkuji za erudovanou odpověď na toto kontroverzní téma.
Jaromír Šrámek: (20.10.2016 14:59)
Dobrý den, především si vás dovolím opravit. Představa, že homeopatie je jeden velký podvod, není apriorní ale aposteriorní, protože t.č. už máme dostatek nepřímých (fyzika, biologie) i přímých (klinické studie, jejich metaanalýzy a kritické přehledy) důkazů pro předpoklad, že homeopatie jako lék nefunguje, tedy její aktivní provozování jde v mravním slova smyslu pokládat za podvod. Není pravdou, že by na zvířata placebo nepůsobilo. Na působení placeba se podílí řada faktorů, u zvířat není možné jen očekávání vycházející z vyšší míry abstrakce, ale je možné přímočaré podmiňování a zejména reakce na okolí. Dalším problémem u hodnocení zvířat je placebo by-proxy, velmi zhruba to, že se zkreslí vnímání hodnotitele. Zejména majitel nebo příliš sebevědomý veterinář může vidět zlepšení i tam, kde ve skutečnosti k ničemu takovému nedochází. Na toto téma si chystá na začátek příštího roku přednášku dr. Pierzynová, zazní v cyklu Věda kontra iracionalita, takže pokud se chcete dozvědět víc, jste srdečně zván.
OTÁZKA (20.10.2016 11:13) Antonín
Existují nějaké vědecké studie o účinnosti homeopatik? Jak to vychází, pokud se na tento fenomén podívá objektivní věda? Dosahují nějakých reálných léčebných výsledku?
Jaromír Šrámek: (20.10.2016 14:48)
Dobrý den, homeopatií se zabývala celá řada vědeckých prací, databáze vědeckých článků MEDLINE indexuje více než šest tisíc článků týkajících se homeopatie. Sumarizací všech těchto výsledků lze dnes pokládat za prakticky potvrzené, že homeopatie není efektivnější než placebo, tedy že nemá žádný léčebný potenciál.
OTÁZKA (20.10.2016 10:49) Combat
Dobrý den pane Šrámek. Jaký je váš všeobecný názor na účinnost homeo. V mém případě mělo homeopatikum za následek rozpad manželství a to jsem nepožil ani jednu kuličku. Vskutku účinná věc. Děkuji za odpověď.
Jaromír Šrámek: (20.10.2016 14:45)
Dobrý den, podle mě je homeopatie je instantní placebo.
OTÁZKA (20.10.2016 10:46) Petr Maček
Dobrý den, slyšel jsem, že homeopatika se tak dlouho ředí, až v nich nezůstane žádná účinná látka ale jen jakási magická prasíla. Na krabičce ale bývá uvedeno kolik jakých látek léčivo obsahuje. Takže tam přecejen něco málo je? Nebo jak to tedy je? Není tedy homeopatie spíše nějaká víra nebo náboženství?
Jaromír Šrámek: (20.10.2016 14:44)
Dobrý den, v příbalovém letáku je uvedena potence, tedy v zásadě počet ředení čisté vody, která podstoupila proces výroby. V době svého vzniku byla homeopatie v zásadě korektní vědecká teorie, byť vycházela z dosti odvážného zobecnění. Dnes máte pravdu v tom, že homeopatie je v zásadě spíše víra, protože proti jakékoliv argumentaci se ad hoc imunizuje, někdy dokonce tak, že se stává v podání toho kterého příznivce logicky nekonzistentní.
OTÁZKA (20.10.2016 10:24) Karel
Souhlasíte s předepisováním homeopatik neodbytným pacientům dožadujících se nějakého léku i v případě že jejich diagnóza nevyžaduje podání žádného léku ? Přece jenom je v takovém případě vhodnější placebo s nulovými vedlejšími účinky, než standardní farmaka.
Jaromír Šrámek: (20.10.2016 14:39)
Dobrý den, tohle je otázka spíše etická. Podle mého názoru není ani v tomto případě homeopatie indikovaná. To, že je pacient neodbytný a že vyžaduje nějakou léčbu, může být projevem hlubší psychopatologie, která spíše než nějaké šidítko může vyžadovat vyšetření odborníkem. Pokud má lékař dobrý důvod se domnívat, že placebo je na místě a že nehrozí nějaké komplikace ze zanedbání nebo z progrese případné psychické poruchy, tak má řadu možností, jak předepsat placebo, které v sobě nebude obsahovat legendu o schopnosti léčit téměř vše.
OTÁZKA (20.10.2016 10:20) Emilia
Jaromir pozdravujem ta z PNK :) Vela sil a nervov!!!
Jaromír Šrámek: (20.10.2016 14:35)
Taktéž zdravím a děkuji :-)
OTÁZKA (20.10.2016 10:17) Katka
Dobrý den, jakými homeopatiky konkrétně se budete snažit předávkovat? Sdělíte nám prosím název a jejich sílu? Na vaší FB se nic takového neobjevuje. Bez těchto údajů je tato akce taková - polovičatá. Děkuji.
Jaromír Šrámek: (20.10.2016 14:33)
Dobrý den, pokužijeme metodu "toxikologická brokovnice", tedy jako poměrně velká skupina pokusných morčat se každý předávkujeme v zásadě náhodnou dávkou náhodně vybraného a náhodně potentního homeopatika. Pro zvýšení rizika komplikací to alespoň někteří z nás zapijí alkoholem, samozřejmě taktéž homeopaticky potencovaným.
OTÁZKA (20.10.2016 9:19) Michal Kolesa Revival
Umíte plavat? Kolik uplavete bazénů? Máte rád filmy s plavajícími ženami?

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (20.10.2016 8:56) Pavel
Dobrý den, mohou homeopatika nějak pozitivně ovlivnit atopický ekzém, pokud osmileté dítě není léčeno klasickou medicínou?
Jaromír Šrámek: (20.10.2016 14:31)
Dobrý den, atopický ekzém není setrvalá nemoc, v čase se může měnit. Z toho důvodu můžete skutečně najít na internetu příběh o tom, že za nějakou dobu po nasazení homeopatik se atopický ekzém zlepšil. Neexistuje ale žádný důkaz, že by homeopatie mohla jakkoliv ovlivnit atopický ekzém.
OTÁZKA (20.10.2016 8:55) Remco
Bral jsem jeden čas homeopatika a pomohla mi. Mám kameny ze sopky kterými se úspěšně sám léčím už roky, přiložím je na bolestivé místo a někdy hned jindy po čase cítím výrazné zlepšení. Podle vás je to určitě nesmysl a placebo. Ale není důležitější to, že se člověk uzdraví než jakým způsobem?
Jaromír Šrámek: (20.10.2016 14:29)
Dobrý den, placebo jako takové není nesmysl, je to naopak velmi zajímavý fenomén. Pokud vám homeopatie pomáhá, klidně si ji užívejte, to vám nikdo nemůže a ani nechce zakazovat. Problém je v tom, že homeopatie je instatní placebo v rouše skutečné terapie, což může být zdrojem zanedbáním terapie, zbytečného utrpení nemocného nebo dokonce zbytečné smrti nemocného.
OTÁZKA (20.10.2016 8:25) petr
Myslenky homeopatie vc. zpusobu pripravy homeopatik vychazeji z okultismu jiz od jejich pocatku, proto se muze nekdy zdat, ze "funguji". Nasledky jsou ale strasne - jak vuci osobe, ktera toto uziva, tak vuci jejim vztahum, apod. Nemeli byste ve sve kampani upozornovat i na tento aspekt? Preji Vam i ostatnim ucastnikum akce, aby se na vas neprojevily ucinky zla, ktere je s konzumaci homeopatik spojene.
Jaromír Šrámek: (20.10.2016 14:20)
Dobrý den, bohužel podobně jako jsme skeptičtí k účinkům homeopatie, jsme skeptičtí i k účinkům okultního zla. Ale děkuji za připomínku, pokud se skutečně všichni otrávíme, můžeme tvrdit, že nás skolilo nějaké okultní zlo.
OTÁZKA (20.10.2016 8:11) Dr.M.
Vzkaz pro :Haňa A. - oblibena fraze obhajujici ucinek homeopatik,. totiz ze homeopatika funguji u zvirat jer naprosta blbost a blabol - mohu Vam to dokazat v prubehu 3 minut, pokud uslysite moji prednasku, Ovsem pokud nechcete aby se zhroutil Vas svet a prestala jste verit v homeopatii tak radeji to slyset nechtejte ....

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (20.10.2016 8:04) Dr.M.
Dobry den, kdy a kde se presne akce bude konat? kontakt na organizatory? (nepouzivam facebook) Rad bych prednesl kratkou prednasku o tom jak lze jednoznacne a srozumitelne prokazat NEUCINNOST homeopatie resp.dokazat princip na kterem je zalozena.
Jaromír Šrámek: (20.10.2016 14:16)
Dobrý den, akce se bude konat tuto neděli 23.10. v 16:00 na Palackého náměstí v Praze, u jezdecké sochy Jošta Lucemburského v Brně a na Hlavní třídě v Ostravě. Pokud máte nějaký námět, můžete kontaktovat výbor Sisyfa, kontakty naleznete na našich stránkách, viz http://www.sysifos.cz/index.php?id=kontakt
OTÁZKA (20.10.2016 7:37) Donald Trump
Prezidentské volby mi asi nakonec nevyjdou. Plánuji tedy sebevraždu, jaká homeopatika a v jakém množstvi byste mi pro tenhle účel jako zkušený patolog doporučil? Lets make homeopatika great again. Donald J. Trump
Jaromír Šrámek: (20.10.2016 14:12)
Dobrý den do země nekonečných možností. K sebevraždě jde použít jakékoliv homeopatikum, jen musí být v množství nejméně jedné tuny. Zasypání takovým množstvím tablet je spolehlivě smrtící.