Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Nákup zájezdu - na co si dát pozor?

Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Prodeje first minute zájezdů se letos rozjely naplno. Češi si stále raději zařizují dovolenou v předstihu, aby čerpali slevy a výhody za předčasný nákup. Na co si dát pozor při nákupu zájezdu? Které destinace jsou nyní cenově výhodné? Hrozí v Egyptu nějaké nebezpečí? Může dovolenkář v Řecku pocítit tamější dluhovou krizi? Ptali jste se Jana Papeže, místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR.

položených otázek: 23 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (27.2.2012 18:10) Zuzana
Doporučil byste letos zájezdy do Řecka nebo je to příliš riskantní investice?
ODPOVĚĎ (28.2.2012 14:09)
Určitě bych se nebál cestovat na ostrovy. Lidé na ostrovech jsou natolik závislí na turistice, ze jsou samozřejmě připraveni poskytovat služby tak jak mají a udělají všechno proto, aby turisté nebyli ovlivněni tím co se děje v Aténách. Navíc cestovní kanceláře neustále situaci monitorují a jsou připraveni ihned reagovat na změny situace.
OTÁZKA (27.2.2012 18:55) Lenka
Dobry den, myslite, ze je nyni vyhodne zakopit letni dovolenou v Turecku, u ktere je uvedeno "dite zdarma" ci "dite za 999 Kc"? Neni pravdepodobnejsi, ze CK tyto zajezdy nevyproda a pak je bude nabizet v ramci lastminute za celkove nizsi cenu (tj. vyrazneji klesne cena za dospeleho, i kdyz dite bude treba jiz za cenu letenky)? Dekuji za vas nazor.
ODPOVĚĎ (28.2.2012 14:11)
Tady není jednoduché odpovědět bez znalosti konkrétní nabídky. Pokud Vám současná nabídka vyhovuje, tak si ji kupte. Turecko bude v letošním létě jedním z hitů nejen u nás, ale i v Německu a Británii a nepředpokládám, že bude příliš nabídek Last minute, které by nabízely dítě zdarma nebo za 999,--.
OTÁZKA (27.2.2012 19:16) Petr
Do jakých destinací bude finančně nejvýhodněji jet vzhledem k předchozím cenám? Jaký přímořský region/země by mohly letos překvapit?
ODPOVĚĎ (28.2.2012 14:13)
Překvapit mohou destinace jako je Bulharsko, Černá hora, ale i třeba Spojené arabské emiráty. Já osobně očekávám, že s mimořádnou nabídkou přijde i Španělsko a některé lokality Itálie.
OTÁZKA (28.2.2012 7:13) Janka
Dobrý den, chtěli bychom na dovolenou autem do Černé hory, navigace nás posílá přes Bosnu a Hercegovinu,je tato trasa bezpečná? Myslím tím z bezpečnostního hlediska- následky tehdejší války atd.
ODPOVĚĎ (28.2.2012 14:14)
Zatím nemáme žádné indicie, které by takové cestě bránily. Je ale ještě příliš daleko k době odjezdu. Určitě doporučuji celou věc sledovat a reagovat na vývoj v oblasti. Vaše cestovní kancelář Vám jistě bude připravena poskytnout reálné informace včas.
OTÁZKA (28.2.2012 9:01) allua
pane kdy se povede presvedcit MZ aby udelal neco i pro vcelku bezne lidi.Aby bylo pro ceskou cestovaci obec dostupne visum pro UAE?
ODPOVĚĎ (28.2.2012 14:17)
Vízová politika je v rukou každého státu a vliv na ni má na MZ jen omezenou - především v rámci dvoustranných jednání. Výzum do UAE (Spojené arabské emiráty) mezi takové věci nepatří. Mám k práci MZ velké výhrady a pokládám toto ministerstvo za špatně vedené a našeho pana ministra zahraničí za člověka, kterému jsou turisté úplně jedno. V tomto případě ale nemohou opravdu nic dělat, protože vláda UAE nemíní nic měnit.
OTÁZKA (28.2.2012 9:11) Radek
Dobrý den, rád bych se zeptal, zda je finančně výhodnější využít služeb cestovní kanceláře či si cestu zajistit sám (letenka a hotel přes vyhledávač srovnávající ceny a kvalitu). Co Vám může cestovní kancelář dát navíc, pokud jste poměrně nezávislý cestovatel? Děkuji
ODPOVĚĎ (28.2.2012 14:23)
jako u každé jiné služby, je nutné promyslet co mi ten, kdo mi službu nabízí dá navíc. To je naprosto legitimní otázka. Co mi dá navíc kadeřník, vždyť se mohu ostříhat sám, co dostanu navíc v restauraci, když si mohu uvařit sám, nebo proč si kupuji již ušité tričko, když bych si ho mohl ušít sám. Určitě si lidé dokáží koupit sami letenku a sami si přes internet zarezervovat hotel. Pokud se ale chystají do destinace o které nic neví, předpokládám, že jim cestovní kancelář může nabídnou své znalosti, své zkušenosti z destinace a zázemí, které v destinaci má. Navíc, pokud si vše kupujete sám, nejste samozřejmě pojištěn pro případ, že vaši dodavatelé selžou. Musíte pak vymahat svou reklamaci na jednotlivých dodavatelých nebo se smířit se ztrátou peněz. Pokud jste klient cestovní kanceláře máte mnohem větší jistotu. Dnes je zároveň celá řada cestovních kanceláří, která nabízí i jednotlivé služby, tak si svobodně můžete rozhodnout, co si koupíte u ck a co si zajistíte sám.
OTÁZKA (28.2.2012 11:24) Dana
Dobrý den, jaký chorvatský ostrov byste mi doporučil k rekreaci? Nebo obecně, znáte nějaké tamější místo, které je opravdu hezké, ale turisticky málo navštěvované? Děkuji
ODPOVĚĎ (28.2.2012 14:24)
Omlouvám se, ale nejsem odborník na Chorvatsko. Já jsem spíš odborník na Peru, Thajsko, Barmu a Jihoafrickou republiku.
OTÁZKA (28.2.2012 11:28) Igor
Mě zajímá, kam jezdíte na dovolenou vy. Odborník v oblasti cestování by určitě nejel nikam, kde to není tak růžové, jak to vypadá na obrázku v propagačních materiálech :).Díky za odpověď.
ODPOVĚĎ (28.2.2012 14:25)
Já jsem "postižený" Afrikou a starou peruánskou indiánskou kulturou. Když mohu na dovolenou, tak mě srdce táhne do divoké přírody nebo do hor za památkami po starých indiánských kulturách.
OTÁZKA (28.2.2012 11:34) Vanda
Dobrý den, jaké jsou nejčastější triky prodejců zájezdů, kterými chtějí oklamat zákazníky? Na co bych si měla dát zejména pozor? Jsem zvyklá cestovat nezávisle, ale nyní plánuji cestu k moři s cestovkou. Děkuji za odpověď. Vanda
ODPOVĚĎ (28.2.2012 14:28)
Nejčastější triky jsou stejné jako v jiných oborech - především se neříká celá pravda. Na zákazníovi je, aby se co nejvíc ptal a co nejvíc konfrontoval svoje znalosti s tím, co dostává za informace od cestovní kanceláře. Když například pojedete na poznávací zájezd, trvejte na to, že dopředu víte s kým poletíte, v kterém konkrétním hotelu budete bydlet, co všechno máte v ceně apod. Kdo vám takové informace nebude ochoten dát a napsat je do cestovní smlouvy, může ve výsledku manipulovat s obsahem zájezdu. Ptejte se!
OTÁZKA (28.2.2012 11:42) Ella
Dobrý den, ráda bych vyrazila k moři, ale v létě mi přijdou všechna přímořská letoviska přeplněná rekreanty. Které evropské destinace ještě nabízejí oblasti, kde není hlava na hlavě a člověku se nabízí dobrý přístup ke koupání? Kterou byste doporučil? Děkuji.
ODPOVĚĎ (28.2.2012 14:29)
Takových míst je celá řada - Sardinie, Korzika, některé lokality na Krétě apod. Jen srpen je plný úplně všude.
OTÁZKA (28.2.2012 12:19) Jiří Kadrnol
Dobrý den, má si smysl nyní kupovat letní zájezd do Řecka? Když to tam krachuje a vůbec co pak bude? Děkuji za upřimnou odpověď
ODPOVĚĎ (28.2.2012 14:32)
Už jsem na podobnou otázku odpovídal. Vladní a státní krize financí nemusí zákonitě znamenat finanční krizi poskytovatelů služeb v cestovním ruchu. Ti žijí tak trochu mimo tyto problémy. Když bude mít naše vláda problémy nemusí to zákonitě znamenat, že hotel v Krkonoších nebude schopen dostát svým závazkům vůči klientům. A lidé v turistice jsou odhodláni na problémy vlády nedbat a udržet si především své stálé klienty.
OTÁZKA (28.2.2012 12:23) Ondřej
Dobrý den, jakou destinaci byste letos doporučil z hlediska poměru cena/výkon?
ODPOVĚĎ (28.2.2012 14:34)
Z destinací v Evropě je to bezesporu Bulharsko a Turecko. V některých lokalitách i Řecko, Španělsko a Portugalsko. Ze vzdálených destinací je to určitě stále ještě Thajsko, Barma, Jihoafrická republika nebo například Filipíny. Z Karibiku Dominikánská republika.
OTÁZKA (28.2.2012 12:26) Lucie K.
Dobrý den, na co si mám dát pozor při podepisování smlouvy? Co by měla obsahovat?
ODPOVĚĎ (28.2.2012 14:36)
Cestovní smlouva je základní právní dokument. Je třeba velmi pečlivě dbát na její správné vyplnění. Musí obsahovat vše, co jste si s cestovní kanceláří dohodli. Jméno hotelu a jeho kategorie, typ pokoje, počet nocí a typ stravování, druh dopravy, typ pojištění atd atd. Opakuji : mělo by tam být vše co jste si dohodli.
OTÁZKA (28.2.2012 12:28) Ivoš
Dobrý den, nemáte náhodou zkušenosti s cestováním po slovinských horách? Zajímalo by mě, jak je to tam s přespáváním na horských chatách. Bohužel jsem české stránky, kde by se o tomto psalo, nenašel. Děkuji
ODPOVĚĎ (28.2.2012 14:37)
Bohužel osobní zkušenosti nemám, ale doporučuji obrátit se na kolegy ze serveru www.horydoly.cz a ti vám jistě rádi odpoví
OTÁZKA (28.2.2012 12:33) Jana
Albánie , jak to tam vypadá s cestovním ruchem? Bezpečnost?Viděla jsem fota dlouhých úžasných a zejména poloprázdných pláží i v plné sezoně.Bohužel nějaké bližší info se po netu nedá sehnat
ODPOVĚĎ (28.2.2012 14:39)
Albánie je nádherná země a je jen škoda, že není v hledáčku turistů mnohem více. Není tam ještě infrasturktura pro masovou turistiku, ale i tak se tam dá cestovat. Staré antické památky, velmi zajímavá příroda a krásné pobřeží a hory. Pro ty, kteří hledají zajímavou destinaci, mohu doporučit.
přeposlat e-mailem