Novinářka Petra Procházková odpovídala k případu Babčenka

Petra Procházková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Ukrajinské tajné služby předstíraly vraždu ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka. Chtěly tak chytit "vraha". Podle Ukrajinců si vraždu objednaly ruské tajné služby. Proč umírají tak často ruští novináři? Mělo by Česko novinářům, kterým hrozí v Rusku problémy, pomáhat? Jaké má s Putinovým režimem zkušenosti ona sama? Na to všechno odpověděla čtenářům válečná reportérka Petra Procházková v on-line rozhovoru.

položených otázek: 50 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (30.5.2018 18:50) maruška
paní Pprocházková, už jste našla svého /asi bývalého /ztraceného manžela ?
petra prochazkova: (31.5.2018 12:07)
Dobrý den, nenašla. Ztratil se v roce 2002, stejne jako tisíce Čečensů a Ingušů, kteří zmizeli za války, a už nikdy je nikdo nenašel. Takových tragických osudů je bohužel v tom regionu mnoho.
OTÁZKA (30.5.2018 19:28) Johanka
Dobrý večer, paní Procházková, předně Vám chci poděkovat za Váš přístup, za Vaši přínosnou práci i za Vaši solidaritu a lidskost. Oceňuji také Vaši poctivost... Doma Vás máme všichni moc rádi. Mohu se Vás zeptat, je to tedy dost široká a asi ne dobře formulovaná otázka, jaká je Vaše vize vývoje Putinova režimu? Máte nějakou prognózu, kam se může Putinovo Rusko v tomto volebním období posunout? A též, nejsem v tomto dostatečně informovaná, ale četla jsem, že Skripalova dcera se chce vrátit zpět do Ruska. Proč prosím Vás chce přímo do jámy lvové...?? Poněkud mě to udivilo... Děkuji a přeji mnoho hezkých chvil j.
petra prochazkova: (31.5.2018 12:10)
Dobry den, ja si myslim, že Vladimir Putin zůstane jiste u moci do roku 2024, kd ymu vyprší poslední legální mandát. Co bude pak, to je velká otázka pro celý svět a samozřejmě hlavně pro Rusy. Je možné, že zůstane u moci v nějaké jiné funkci, kterou si třeba sám vymyslí, Rozhodně ale určitě už teď přemýšlí o následovníkovi, který zaručí jemu a jeho okolí beztrestnost a jakousi kontinuitu režimu. Zda se to Kremlu podaří realizovat záleží hlavně na občanech RF - zda jim skutečně tento stav vyhovuje, nebo budou požadovat razantněji než teď zásadní změny. Zatím to nevypadá. Ohledně Skripalovy dcery - myslím, že se chce vrátit do Ruska až za určitých okolností, nikoliv teď hned. Navíc ona asi nebyla cílem otravy... ale tatínek. A zřejmě má osobní důvody, proč by ráda domů. Zda s etak uskuteční ale v nějaké brzké době, to nevím.
OTÁZKA (30.5.2018 19:53) AntiEU
Dobrý den, myslíte si, že po dvou zjevně zpackaných provokacích (Skripal, Babčenko) už si dá Západ vůči Rusku konečně pokoj? Nebo to bude pokračovat až do smutného konce, kdy bude Putinovi držet palce každý normální Evropan? Přečtěte si, jak se lidé vysmáli třeba Mitrofanovovi z Práva; reakce "Sašo - hop na špek" nebo "Co mají společného Ježíš, Skripal a Babčenko (zmrtvýchvstání)" jsou ty nejjemnější...
petra prochazkova: (31.5.2018 12:13)
Myslím si, že je krajně nespravedlivé se vysmívat novinářů, tím spíš panu Mitrofanovi, že sedli na špek. Informaci z oficiálních zdrojů citovaly včera všechny světové renomované agentury, včetne Reuters, BBC... atd. Co jiného v takové chvíli chcete dělat, když oficiální místa vydají zprávu... vy ji prostě citujete a uvedete zdroj. Rozhodně bych nevinila ty, kteří tak včera učinili. Zda celá akce ukrajinské SBU měla či neměla smysl a zda to hazardování s city lidí bude opodstatněno zjištěními, ke kterým dojdou, to se ještě ukáže.
OTÁZKA (30.5.2018 19:58) Miroslav Fribert
Proč jste rusofobka ?
petra prochazkova: (31.5.2018 12:15)
Dobrý den, nemyslím si, že jsem rusofobka. Naopak, já jsem v Rusku prožila 11 let a byla to jedna z nejzajímavějších a nejhezčích obdopbbí mého života. Mám tam stále nejlepší přátele, mám ráda ruskou kutluru, stýkám se s řadou skvělých Rusů i tady v Praze. Že kritizuji praktiky současného ruského režimu neznamená, že jsem rusofobka.
OTÁZKA (30.5.2018 22:03) Vladimír
Petro , nepřipadáte si někdy jako užitečný pitomec. Napsala jste o tom jak se chová USA , o jejich válkách nebo máte klapky na očích a vidíte zlo jen někde ?
petra prochazkova: (31.5.2018 12:18)
Dobrý den, asi se také lékaře z ORL nebudete ptát, oroč se nezabývá dětskou psychiatrií. Já se již 30 let specializuji na východ, na Rusko, na země bývalého SSSR, umím Rusky, čtu ruské noviny aznám ruskou literaturu. O USA toho vám velice málo na to, abych o nich mohla psat. Jsou tady u nás v redakci ale kolegové, kteří zas enepíší o sovětském prostoru, o Afghánistánu, jako já, ale o západních zemích, o Bruselu, Washingtonu atd. Takže prosím, nenuťte mne vyjadřovat s ek věcem, o kterých mám stejně informací, jako laik. Ano, sleduji rusko-americké vztahy, ale nejsem odborníkem na Blízký východ, to přenechám kolegům. Vy si pak můžete přečíst názory jejich i mé, a máte záruku, že se tématům dlouhodobě věnujeme, ne že jen plácáme, co nám slina na jazyk přinese.
OTÁZKA (30.5.2018 18:55) Josef Lhotsky
Jak v podobnych pripadech zjistujete, ktera strana mluvi pravdu?
petra prochazkova: (31.5.2018 12:25)
Těžko. Když vydá zprávu oficiální instituce, když vám desítky novinářů podávají svědectví o tom, že jseou na místě, kde došlo k činu, nezbývá vám nic jiného, než ty zprávy převzít, poctivě npsat zdroje - odkud je máte, kdo co říkal, co s ena místě děje atd. Dobré je odvolávat se na renomované a lety prověřené zdroje, to děláme zcela zásadně. Jk vidno, i to se včera ukázalo být k ničemu. Když ovšem sdělení pochází od oficiální instituce, SBU v tomto případe (Služba bezpečnosti Ukrajiny), tak nemáte jinou možnost, než je citovat.... Navíc, nebyl žádný důvod pochybovat o tom, že s eBabčenko stal obětí trestného činu. Nebyl by první novinář, který zaujímá jednoznačně kritický postoj ke Kremlu, prezidentu Putinovi, okupaci Ukrajiny atd., který by skončil na márách. Takže je logické, že nikdo nepochyboval. Přístě už to bohužel bude jinak...
OTÁZKA (30.5.2018 23:47) Zdena
Rusko financuje ruzne extremisticke strany po cele Evrope. Verite, ze u nas Rusko sponzorovalo nebo nejak jinak podporoval0o ve volbach SPD, KSCM a Zemana?
petra prochazkova: (31.5.2018 12:30)
Protože nemám pádné důkazy, nemohu to jako novinář šířit. Ale z některých projevů například pana Okamury mám dojem, že slouží ruské propagandistické mašinérii... ať už zadarmo nebo ne. Byla jsem svědkem několika konferencí, které pořádal jistí Institut slovanských strategických studií na půdě českého parlamentu pod patronací pana Okamury. A to, co tam šířil pan poslanec Okamura například o československých legionářích mi vyrazilo dech. Zda to dělá dobrovolně, nebo zda je za to placen, nevím. O případném financování se mnohé šušká, ale důkazy nasbírat, to je asi už spíš práce buď pro nějaký investigační tým, nebo dokonce BIS. Vím, že v Rusku s etítmo zabýval jeden kolega z Jekatěrinburgu, a ten s důkazy přišel.... nicméně, u nás jsme právě proto, že nebyly úplně dokonale podložené, odmítly jeho zjištění puiblikovat. V tom je podstata solidních novin - o když si můžeme myslet, že je nabízený ,materiál pravdivý, pokud ho nedokážeme důkazně podložit, musíme ho oželet.
OTÁZKA (31.5.2018 9:01) Jitka Přikrylová
Dobrý den, paní Procházková. Domníváte se, že jsou opravdu někteří novináři takovou hrozbou pro ruský režim, respektive pro Vladimíra Putina, že by mu stálo za ty ,nepříjemnosti' se jich zbavit vraždou?
petra prochazkova: (31.5.2018 12:40)
Nemyslím si, že v Kremlu sedí nějaký likvidační tým a ukazuje na vybrané novináře, které pak komando smrti vraždí. Spíš jde o vytváření atmosféry nenávisti vůči různým skupinám, v tomto případě profesní - opoziční novináíři, kteří kritizují Rusko, jsou vlastizrádci.... nemají rádi svou zemi, očeňují ji v zahraničí a ještě za to berou prachy. No že pak nějaký horlivý vlastenec vystřelí takovému padouchovi do zad... co na tom. Část ruské veřejnosti si jistě řekne, že si to zasloužil. I náš pan prezident přece říká, že novináři jsou špína, pitomci a idioti.... takže to mohou říkat všichni, když si to myslí hlava státu ne? Ono to vypadá celkem nevinně, ale takhle začínají i větší průšvihy. Z historie máme pár příkladů, kdy se o jedné skupině začne šířit, že jsou to třeba podvodníci, lenoši, nečistá rasa... a pak se už snáze najde pár horlivců, kteří očištění společnosti od této nižší sorty vezmou na svá bedra. Politici jako pan prezident Zeman a pan prezident Putin jsou zodpovědni za vytváření společenské atmosféry, která umožňuje diskreditaci některé ze skupin...a to je v takovém divočejsím prostředí jako je ruské celkem dobrá pobídka pro samozvané vykonavatele spravedlnosti.
OTÁZKA (30.5.2018 19:28) Karel CB
Inscenaci povazuji za dobrou zpravu, ze se Ukrajinci zlepsuji a jsou vice schopni odolavat hybridni valce, kterou proti nim Moskali / Kreml neustale vedou na vsech frontach. Jak to vidite Vy? (Babcenkova zena by si minimalne zaslouzila dovolenou na Seychelach). Slava Ukrajini!
petra prochazkova: (31.5.2018 12:42)
No, já doufám, že to tak je. Jsem především ráda, že kolega Babčenko žije a to je podle mne ten nejdůležitější fakt, okterý tak nějak zapadl v záplavě rozhořčení. Za druhé, je možné, že ukrajinské tajné služby skutečně dokázaly přehrát své ruské kolegy... a že přijdou ještě s dalším odhalením a důkazy, které budou pro veřejnost přesvědčivé. Nevím, zda bylo nutné to sehrát všechno v tak velkém a dramatickém stylu... a s vědomím, že to bude mít i negativní důsledky, ale myslím, že to brzy zjistíme a že to téma nesmíme nechat zapadnout a na ukrajinské straně požadovat postupně, jak to bude možné, další vysvětlení celého případu.
OTÁZKA (31.5.2018 11:54) Petr
Dobrý den, domníváte se, že se podařilo SBU chytit nějakou vekou rybu, která by je mohla dovést k objednatelům vraždy tj. důstojníkům GRU? Děkuji
petra prochazkova: (31.5.2018 12:45)
Doufám, že se SBU povedlo chytit organizátora, onoho občana "G", jak o něm hovoří, který má napojení na objednatele. A že se časem dozvíme celou a hlavně verohodnou pravdu. zatím máme jen málo informací a protože jsme se a takovým jevem setkali poprvé, nalespoň já bych se nerada dopouštěla nějakých jednoznačných soudů. Že to věrohodnost novinařiny hodně zranilo, to je pravda amusíme se s tím nějak vypořádat.
OTÁZKA (30.5.2018 23:43) Dan
Casto slysime, jak nase urady nedavaji viza ruskym obcanum, kteri jsou v Rusku v nebezpeci. Na druhe strane v Praze zije velka komunita Rusu, kteri jsou volici Putina, prinejmensim pri poslednich volbach. Je nas stat vuci temto lidem v udelovani viz vstricny? Co je to vubec za lidi? Proc jsou tady?
petra prochazkova: (31.5.2018 12:47)
Řada z nich jsou podnikatele, lide, kteří jsou sice bohatí, ale ne zas tk, aby si koupili dům v Londýně. A tak se spokojí s Prahou, uklidí sem manželky, milenky a děti, protože se tady lépe a svobodněji žije, je zde lepší zdravotnictví a méně korupce, a dál podnikají v Rusku. Například. Tak jim to vyhovuje a nemají důvod něco měnit. Prezident Putin jim dodává sebevědomí velkého silného národa, pobyt v Praze jim umožňuje dostatečný komfort. Tak proč by ho nevolili, když si za něj takto hezky zařídili své životy?
OTÁZKA (31.5.2018 10:01) Pavel Novák
Dobrý den, proč se nikdy ani slůvkem nezmíníte o našich současných okupantech? S USA na věčné časy a nikdy jinak! "Takhle se mává, takhle se bije" (návod k plácačce na mouchy ve filmu Tři veteráni)
petra prochazkova: (31.5.2018 12:49)
Dobrý den, já se necítím být okupována... Naopak. Žiji svobodný život. takže možná se proto o žádných okupantech nezmiňuji. Část života jsem prožila i za sovětské okupace Československa, a bylo mi teda mnohem hůř.
OTÁZKA (31.5.2018 9:47) Andrej Ruskich
Dobrý den! Podle Vašeho nazoru je nebezpečně ruským novinařům jen v Ukrajině nebo v celém světě? Děkuji.
petra prochazkova: (31.5.2018 12:51)
Obávám se, že pro jisté ruské novináře jsou nebezpečné nejen státy tak říkajíc na dosah Moskvy. A nejde jen o novináře. Těch záhadných úmrtí Rusů v zahraničí je opravdu dost. Takže ano. Některé osoby nejsou v bezpečí asi nikde.
OTÁZKA (31.5.2018 11:44) Antonín
Myslíte si paní Petro, že to byl od SBU dobrý krok?
petra prochazkova: (31.5.2018 12:54)
zatím nevím. Doufám, že si to Ukrajinci opravdu dobře promysleli, protože tento krok má i řadu negativních důsledků. A snad to věděli a vážili na hodně přesných vahách, zda jim to stojí za takový humbuk. Pokud to jinak nešlo, jak tvrdí, pak asi ano - získat pádné důkazy o účasti ruských tajných služeb na likvidačních akcích je nesmírně důležité. Ale ted musejí ty důkazy veřejnosti předestřít a vysvětlit, proč se k takové inscenaci za účasti emocí lidí na celém světě uchýlili.
OTÁZKA (31.5.2018 10:10) Ivan Hopta, Slovensko
Občania Ruska v posledných prezidentských voľbách vyjadrili Putinovi obrovskú podporu. Nezdá sa Vám, že Vaša činnosť novinárky vyznieva smiešne, keď je zameraná len na kritiku Ruska a jeho prezidenta? Kto Vás platí za písanie rôznych protiruských nezmyslov?
petra prochazkova: (31.5.2018 13:00)
za moji každodenní práci pro Lidové noviny mne platí vydavatelství Mafra. Naší snahou je informovat především o faktech, ale také upozorňovat na porušování lidských práv, na korupční aféry, na nejrůznější nešvary a zločiny. A to dělám. O volbách prezidenta Putina jsem tez referovali poctivě a rovněž jsme psali o tom, kolik lidí ho zvolilo a jak volby proběhly. Víc opravdu dělat neumím.
přeposlat e-mailem