Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odpovídal Jiří Ježek, nejlepší paralympijský cyklista všech dob

Jiří Ježek získal v Londýně zlato v silniční časovce a s jedenácti medailemi je nejúspěšnějším cyklistou v historii paralympijských her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Vyhrál už 11 medailí, z toho šest zlatých, a stal se nejúspěšnějším cyklistou paralympijské historie. Poslední dva cenné kovy přidal sedmatřicetiletý Jiří Ježek na hrách v Londýně, kde český reprezentant s podkolenní amputací získal zlato v silniční časovce a stříbro ze stíhacího závodu na 4 kilometry. Sympatický závodník, který rád boří lidské hranice, odpovídal ve čtvrtek 13. září od 11:00.

položených otázek: 22 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (10.9.2012 18:52) venda
Zdravím ,přeji hodně dalších úspěchů a ptám se ,kdo Vás trenuje ?
ODPOVĚĎ (13.9.2012 10:45)
Dobrý den Vendo, už šestou sezónu mě připravuje Viktor Zapletal, což je v současnosti jeden z nejlepších cyklistických trenérů světa. V jeho tréninkové skupině je Jaroslav Kulhavý - mistr světa a olympijský vítěz z Londýna, cyklokrosař Radek Šimůnek, fourkrosař Michal Prokop, moje kolegyně paralympionička Tereza Diepoldová... Prostě vybraná společnost :-) Motivujeme se navzájem...
OTÁZKA (10.9.2012 18:55) Radek
Jirko, gratuluji Vám ke všem dosavadním úspěchům! :) Chtěl jsem se vás zeptat, zdali si najdete čas i na nějakou tu knížku, případně kdo je Vaším oblíbeným autorem. Děkuji a přeji hodně zdaru ve všem! ;)
ODPOVĚĎ (13.9.2012 10:49)
Dobrý den Radku, přiznám se, že dříve jsem četl víc, ale třeba na dlouhá, vícetýdenní soustředění si knížky beru pravidelně. Nemám vyloženě nějakého konkrétního oblíbeného autora, ale spíše dávám na doporučení mých přátel. Vybírám si ale hlavně českou literaturu.
OTÁZKA (10.9.2012 20:55) Miloš Černý
Hezký den, nejdříve gratuji k úspěchu na paraolympiádě a rád bych se zeptal jakou průměrmou rychlostí jezdí silniční závod ti nejlepší cyklisté s vašim stupněm postižení /rovinatější etapa/ a jak dlouhé jsou etapy ? Moc děkuji za odpovědˇ a přeji další úspěchy.
ODPOVĚĎ (13.9.2012 10:55)
Samozřejmě záleží na profilu, ale pokud je závod rovinatější, pohybují se průměry okolo 40km/h. Vítěznou časovku na 25km v Londýně na hodně těžké trati, která po rovině nebyla skoro vůbec :-), jsem jel průměrem přes 43km/h. Silniční závody se jsou většinou spíš kratší, do 100km. Co se týče náročnosti, můžu říci, že ty závody jsou pro mě náročné úplně stejně jako např. závod Českého poháru Elite.
OTÁZKA (11.9.2012 10:46) Amos Comenius
Pane Ježku, gratuluji k mimořádným výkonům. Myslíte, že byste se věnoval cyklistice a na jaké úrovni, kdybyste nebyl přišel v dětství o nohu. Jinak doufám, že ještě něco vyhrajete.
ODPOVĚĎ (13.9.2012 10:58)
To je těžká otázka :-) Před úrazem jsem hrál fotbal za žáky Sparty, dělal jsem i gymnastiku v Sokole Dejvice, atd. Na kole jsem jezdil jako každý kluk, ale závodně bych ji nejspíš neprovozoval. Přišla mi jako strašně náročný sport, takže jsem spíš jen tiše obdivoval závodníky, třeba při tehdejších přenosech Závodu míru.
OTÁZKA (11.9.2012 21:02) Karel P.
Dobrý den, Jaké je vaše životní heslo, které nejblíž definuje vaši životní fylozofii?
ODPOVĚĎ (13.9.2012 11:02)
Dobrý den Karle, asi vás zklamu, ale žádné takové heslo nemám. Věřím jen, že všechno v životě něco stojí, že člověk nedostane nic zadarmo. A díky manželce vím, že je život strašně krásný a že je potřeba se z něj radovat každý den! Nejdůležitější je mít kolem sebe opravdové přátele.
OTÁZKA (11.9.2012 21:05) Otakar
Myslíte, že handicapovaní sportovci mají ze svých úspěchů větší radost než ti zdraví? A myslíte, že to platí pro sport obecně, že si jej lidé s handicapem víc užívají?
ODPOVĚĎ (13.9.2012 11:05)
Já nevím, já nerozlišuji hendikepované sportovce (myslím ty špičkové) a nehendikepované. Každý z nás samozřejmě rád vítězí...
OTÁZKA (11.9.2012 21:06) Ondra
Donrý den Jirko, blahopřeju k úspěchům. Co rád děláte ve volném čase? Hrajete počítačové hry? Koukáte na telku? Nebo nejraději trávíte čas někde venku?
ODPOVĚĎ (13.9.2012 11:08)
Dobrý den Ondro, počítačové hry tedy opravdu nehraji :-) na to už jsem asi dost starý :-) Když jsem unavený po tréninku, rád se natáhnu u televize, ale jinak spíš trávím čas s manželkou a s přáteli. Volného času ale moc nemáme... To si samozřejmě nestěžuji, jen si vlastně tak uvědomuji, že když zrovna nepracuji, tak buď jím, nebo spím...
OTÁZKA (11.9.2012 21:07) Josef
Dobrý den, Doufám, že otázkou nurazím: Co byste poradil člověku, který právě přišel o končetinu a je zoufalý? Díky za odpověď
ODPOVĚĎ (13.9.2012 11:15)
Vite, já tuhle otázku řeším poměrně často, protože se na nás s manželkou obrací hodně lidí, jejich příbuzní právě náhle přišli při úrazu, či kvůli nemoci, k nějakému závažnému hendikepu. Každá rada je samozřejmě v takový moment těžká, ale asi nejlíp funguje samotný dobrý příklad. To je důvod proč ještě stále ten sport dělám. Jen tak nejlépe můžu pomoci motivovat lidi, aby zkusili žít život aktivně, aby byli společnosti nějak prospěšní, aby se ze života mohli i nadále radovat. Myslím, že můj životní příběh je právě takovým příkladem. Ale je pravda, že se s tím každý musí nakonec vypořádat sám.
OTÁZKA (11.9.2012 21:27) Kubík
Blahopřeji k medailím i k tomu, že jste nejúspěšnějším cyklistou v historii paralympiád. Mám dvě otázky: 1) Jste profík, kolik ročně najezdíte kilometrů? 2) Je menší počet medailí české výpravy oproti Pekingu, Aténám atd. opravdu jen záležitostí slučování kategorií v jednotlivých disciplínách a odvětvích na paralympiádě? Díky za odpovědi.
ODPOVĚĎ (13.9.2012 11:23)
Děkuji za blahopřání i za otázky. Ročně najedu přes 30 tisíc km... Je to dost, ale protože hodně závodím se "zdravými" profíky, musím trénovat stejně jako oni. Co se týče počtu medailí, částečně za to samozřejmě může slučování kategorií a změny pravidel v paralympijském sportu, ale zároveň je to i trochu odraz stavu v českém paralympijském hnutí. Jsem ale optimista a věřím, že si to zainteresovaní rychle uvědomí, a že dojde k určitému posunu, stejně jako se situace snad už mění k lepšímu ve sportu zdravých. Já jsem připravený k tomu pomoci.
OTÁZKA (11.9.2012 21:48) Ivana Dvořáčková
Spor v českém paralympijském sportu není tajemstvím. Myslíte, že Český paralympijskýý výbor funguje tak, jak má? A že se Český svaz tělesně postižených sportovců, jehož jste, pokud se nepletu, byl členem, konečně dočká rovnoprávnosti s ostatními svazy? Pamatujete přece, že na hrách v Aténách byl vedoucím výpravy jeho šéf Jan Nevrkla, že? V Lidovkách jsem četla, že mezi postiženými cyklisty máte autoritu. Využijte ji i doma!
ODPOVĚĎ (13.9.2012 11:37)
V českém paralympijském hnutí žádný spor není. To se jen velice úzký okruh lidí stále snažil nějaký spor vyvolávat. Média a někteří politici tu hru chvíli hráli také. Byla za tím klasická touha po penězích, či po nějaké pochybné moci... Je to smutné. Myslím ale, že samotným sportovcům a lidem kolem nich už je tahle pseudokauza s prominutím ukradená a celou záležitost a její aktéry už nikdo nebere vážně :-)
OTÁZKA (12.9.2012 18:15) KUba 27
Jirko zvedá se konkurence v bikingu handicapovaných ..jaká je současná situace ?
ODPOVĚĎ (13.9.2012 11:42)
Přiznám se, že na biku moc nejezdím, takže asi nebudu moc fundovaně odpovědět, ale vím, že díky aktivitám mého trenéra Viktora Zapletala se rozvinula celoroční soutěž, je spousta závodů, kde jsou hcp bikeři vítáni. Výrazným motorem téhle sekce cyklistike je Tomáš Pouch a jeho tým Černí koně. Tomášovi a Černým koním strašně moc fandím a děkuji ji za všchno, co dělají pro lidi, kteří mají nějaký hendikep a chtějí jezdit na horském kole!
OTÁZKA (12.9.2012 19:57) John
Dobrý den, slyšel jsem, že v paralympijském sportu nejde primárně o medaile. Jak je to u vás? Děkuji
ODPOVĚĎ (13.9.2012 11:46)
Ten sport má určitý přesah, který asi nemusím vysvětlovat. Zároveň ale každý sportovec chce vyhrávat, takže oba ty aspekty jsou důležité.
OTÁZKA (12.9.2012 20:21) Adam
Zdravím vás, máte můj velký obdiv. Co vás v životě pohání - motivuje? Máte nějaký sportovní vzor?
ODPOVĚĎ (13.9.2012 11:50)
Dobrý den Adame, úplně krátce - motivují mě báječní lidé kolem mě... Moje úžasná manželka, skvělý trenér, věrní fanoušci... Je strašně snadné a krásné vítězit, ale i dřít v přípravě, když máte pro koho...
OTÁZKA (12.9.2012 20:52) Soňa
Jaký je vás nejoblíbenější film? :) Mějte se krásně
ODPOVĚĎ (13.9.2012 11:54)
Jeéé, těch by bylo... V současné náladě třeba Láska nebeská, Moulin Rouge, Gladiator... Z čekých už bych nebyl schopný vybrat žádný - mám rád všechny!! Myslím, že máme nejlepší kinematografii na světě!
OTÁZKA (12.9.2012 21:15) František
Gratuluji ke statutu - nejlepší paralympijský cyklista všech dob :) jak probíhala vaše příprava před hrami v Londýně? Jak často jste trénovat atd... Děkuji
ODPOVĚĎ (13.9.2012 11:56)
:-) Na Londýn jsem trénoval stejně, jako na všechny předchozí důležité akce. Musíte najet přes 30 tisíc km za rok, pak jde všechno snadno :-)
přeposlat e-mailem