On-line o DNA

Struktura DNA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Chcete najít příbuzné či pátrat po svém původu. Laboratoř Genomac nejen za tímto účelem založila unikátní databázi vzorků DNA. Kritici ale tvrdí, že data se mohou lehce zneužít. Na téma jste se mohli ptát ředitele společnosti Marka Minárika 20. června v 10:00.

položených otázek: 39 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (19.6.2007 13:41) Tomáš
Dobrý den Mám dotaz : Pokud moje rodiče a prarodiče jsou všichni odjinud-tj.z Čech,Slovenska,Polska,Ukrajiny apod. co ukáže genové pátrání ? Když člověk je z 20% Čech a další národnosti po 20%.....
ODPOVĚĎ (20.6.2007 10:46)
Dobrý den, co ukáže "genové pátrání" samozřejmě dopředu nemůžeme odhadnout, nicméně máte patrně na mysli onen odhad skladby obyvatelstva, který byl v poněkud zjednodušené formě presentován v mediích. Ta procenta se vztahovala na naši populaci jako celek, nikoli na každého z nás.
OTÁZKA (19.6.2007 15:08) kam
Dobrý den, mám dotaz, zda je z hlediska původu dle anylýz DNA rozdíl mezi původem obyvatel Čech a Moravy. Děkuji
ODPOVĚĎ (20.6.2007 10:49)
Není mi známo, jelikož u vzorků, které dostáváme nejsme schopni jednoznačně určit, zda je např. človek "původním obyvatelem" Čech nebo zda je z Moravy a v Čechách pouze momentálně přebývá. Nicméně připravujeme projekt společně s kolegy z Českého statistického úřadu zaměřený na skutečně statistické vzorkování v dané lokalitě na úrovni okresních měst.
OTÁZKA (19.6.2007 16:41) matěj
Nedovedu si představit větší narušení soukromí. Vy ano?
ODPOVĚĎ (20.6.2007 10:53)
Nejsem si jist, zda rozumím Vašemu komentáři, nedovedu si představit jak by to, co provádíme, mohlo narušit nečí soukromí. Pokud však chcete hezký příklad možnosti narušení soukromí, tak je to fakt, že si mohu na stánkách státní správy volně nalézt rodná čísla velkého množství lidí - mimo jiné i ředitele Úřadu na ochranu osobních údajů.
OTÁZKA (19.6.2007 21:30) horňajs
1/WERICH V ROLI RUDOLA II. SI STĚŽUJE NA PODÁGRU NEBOLI DNU. MĚL TEDY CÍSAŘ RUDOLF II. TAKÉ DVĚ DNY?? 2/A muži, ti mají také SVÉ DNY?
ODPOVĚĎ (20.6.2007 10:54)
Máte pravdu, je to v podstatě tak nějak přibližně jak říkáte ... ;)
OTÁZKA (19.6.2007 21:20) Tol
Je to zajímavá věc, to zjišťení původu podle DNA. Jen je škoda, že je to tak drahé, myslím, že když byste výrazněji zlevnili, stalo by se to u nás (ve spojení s nějakou propagací) masovější zábavou...
ODPOVĚĎ (20.6.2007 10:59)
Tak ono se to popravdě řečeno do jisté míty již "masovou zábavou" stalo. V drtivé většině jsou našimi zákaznící lidé, kteří do tajů své vlastní praminulosti teprve pronikají. Ta cena odpovídá především faktu, že pro každého zájemce vypracováváme individuální interpretaci získaného profilu. Řekl bych, že vlastní laboratorní vyšetření při současné automatizaci v naší laboratoři představují pouze zhruba asi 1/3 ceny. Ostatní jsou leckdy i hodiny trávené hledáním informací. Takový genografický oříšek nám přichází zhruba jednou denně a my si nemůžeme dovolit ho odmítnout.
OTÁZKA (20.6.2007 10:02) Jana K.
Vazeny pane doktore, kde mam jistotu, ze moje vzorky budou vyhodnoceny spravne. Ucastni se Vase laborator nejakych testu kvality? Dekuji.
ODPOVĚĎ (20.6.2007 11:05)
Ano, pro genetické identifikační testy (zahrnující take testy otcovství) procházíme již od roku 2003 každoročně domácí certifikací Národní laboratoře pro DNA diagnostiku, což je stále jediný nezávislý subjekt provádějící kontrolu a certifikaci výsledků těchto DNA testů u nás. Současně se v oblasti DNA sekvenování (metoda, kterou používáme např. při určení původu v mateřské linii) účastníme Evropských kontrol kvality v rámci systemů Eurogentest. V neposlední řadě, pokud dovolíte, uvedu i fakt, že jsme ke dnešnímu dni provedli tisíce testů a ještě jsme se nezmýlili.
OTÁZKA (19.6.2007 22:39) Pavel Verner
Pane Minariku, jak dlouho jste v Cesku? Jak byste srovnal podminky pro vedu tady a v USA? Je tam take tolik zavisti?
ODPOVĚĎ (20.6.2007 11:10)
Vrátil jsem se po 5 letech studijí a dvouletém angažmá u biotechnologické firmy v roce 2002. Rozhodně si nemyslím, že by věda u nás měla nějak zoufalé podmínky. Je zřejmé, že v USA jsou např. mnohem lépe propracovány podmínky spolupráce výzkumných center s průmyslem vzhledem k ochraně a převodu duševního vlastnictví, autorství k vynálezům apod. Ale i to k nám již postupně přichází. Pokud jde o tu závist, i když jsem to v USA většinou nepociťoval, tak i při hodnocení situace zde doma já osobně zůstávám optimistou - není to až tak zlé ... :).
OTÁZKA (19.6.2007 23:02) Slovan
Som cerstvym drzitelom Genograf certifikatu ale este radsej by som vlastnil CD-cko s mojou kompletnou DNA informaciou. No i tak vase aktivity povazujem za preikopnicke. Otazka: Myslite si ze zamer genetickeho krala Craiga Ventera kompletne osekvenovat stovky jednotlivcov je realny? Dokazalo by vase pracovisko osekvenovat aspon jedneho cloveka?
ODPOVĚĎ (20.6.2007 11:16)
Gratuluji k certifikátu. S tím genom-CD si však budete patrně muset ještě pár let počkat. Ono po zveřejnění první draft sekvence a následných doplnění lidského genomu došlo poněkud k útlumu a leckdy i zklamání některých velkých očekávání. Přestože máme v našich zeměpisných končinách poměrně ojedinělé vybavení, osekvenování celého genomu jediného člověka by nám trvalo několik let. Nyní se však skutečně začínají objevovat zcela nové technologie, které (především právě na základě zveřejněné informace o sekvenci genomu) jsou schopny velmi rychlého "čtení" DNA. Jedním z takových projektů je i to, na čem momentálně pracuje Craig Venter, který slibuje kompletní genom v průběhu dnů.
OTÁZKA (20.6.2007 10:47) anonym
Pane doktore, nekde jsem cetl, ze jste byl ve finalovem tendru Craiga Ventera, je to pravda? Co si myslíte o jeho soucasnych aktivitách ve vyzkumu ?
ODPOVĚĎ (20.6.2007 11:20)
S dovolením jsem tento dotaz "předřadil" neboť trochu souvisí s tím předchozím. Ano, měl jsem to štěstí být při tom, když Craig Venter zakládal svůj TCAG institut a vybíral mezi v té době nejmodernější technologií pro masivní sekvenování patogenů atd. My jsme mu v Californii presentovali robotický systém Caddy, který zrychlí dávkování DNA vzorků a který ještě dnes používáme v naší laboratoři. Nakonec se Craig rozhodl pro zavedenou technologii ABI, nicméně zážitek to byl úžasný .. to si asi dovedete představit .. :) Jeho aktivity jsem okomentoval v predchozí odpovědi.
OTÁZKA (19.6.2007 16:49) vašek
Proč je cena Vašich testů (na 12 markerů) tak vysoká. Ostatní firmy z Čech jsou lacinější a testují třeba 17 markerů. Řekněte mi něco o haplogrupě N, co je to zač a odkud pochází.
ODPOVĚĎ (20.6.2007 11:26)
Jak jsem již uvedl v jedné z předchozích odpovědí, naše cena je dána tím, že narozdíl od ostatních vypracováváme skutečne individuální interpretace nalezených profilů. Když jsme před rokem s náš GenoGraf(TM) zaváděli, tak jsme si také mysleli, že bude stačit analýza markerů a každý si zbytek dohledá. Také jsme tenkrát za to ůčtovali 1000,- Kč (+DPH), nicméně následně jsme zjistili, že právě ten individuální přístup je to, co lidi táhne. Je to nesmírný nápor na personální processing a nezakrývám, že jsme na počátku měli velké problemy s administrativní stránkou. Tím chci říci, že reálná cena testu na 12 nebo 17 markerů (mezinárodní databáze akeptuje 11) je bez individualizované interpretace někde kolem 800 - 1000 korun, v případě, že má laboratoř malou kapacitu a tím i vyšší náklady, možná o něco málo více.
OTÁZKA (19.6.2007 16:24) Mrg.Pavel Hladíkl
Je to všechno jenom velký kšeft jedné firmy. Každý Čech má přeci trochu krve slovanské, německé, polské a bohužel i romské. K tomu není třeba chodit na testy DNA.
ODPOVĚĎ (20.6.2007 11:29)
No, těžko s Vámi budu polemizovat. Ne každý je fanda do těchto věcí. Samozřejmě je to komerční záležitost, avšak naprosto postavená na vědeckém základě. Ten výsledek Vám řekne něco zcela jiného, než zde naznačujete. Mimochodem, nevím, proč u "romské" krve píšete "bohužel" ... :/
OTÁZKA (19.6.2007 13:52) Abonent_HN
Při rozhodování soudů je např. usvědčení pachatele pomocí porovnání DNA jednoznačným argumentem nebo ho lze v některých případech odborně zpochybnit ?
ODPOVĚĎ (20.6.2007 11:33)
Záleží na okolnostech, nicméně ze své znalecké praxe bych řekl, že pokud je onen "DNA argument" předložen na základě znaleckého posudku, pak je nezpochybnitelný. Sám jsem vypracovával kontrolní revize několika posudků Kriminalistického ústavu a ať si již veřejnost o Policii myslí cokoli, testování prováděná minimálně v posledních několita letech v Kriminalistickém ústavu jsou naprosto perfektní.
OTÁZKA (19.6.2007 19:25) Karel
Můžete říct, kdy bude spuštěna databáze a porovnávání vzorků - možné hledání příbuzných?
ODPOVĚĎ (20.6.2007 11:36)
Vzhledem k těm uměle rozpoutaným pseudo-kontroverzím jsme se rozhodli spuštění ještě pozdržet do doby, kdy bude vše naprosto bez možnosti připomínek. Tímto bych rád vyjádřil i velkou omluvu všem, kteří již netrpělivě na spuštění čekají. Je nám to velice nepříjemné, nicméně abychom databázi vůbec spustit mohli, jistě se vyplatí pár dnů navíc posečkat.
OTÁZKA (20.6.2007 8:37) Jura
Velice se mi dotkl útok Dr Vaňka na Vás jako uznávaného odborníka a soudního znalce v oblasti genetických analýz,nezvažujete právní kroky ,které by podobným výstřelkům mohly zabránit?
ODPOVĚĎ (20.6.2007 11:44)
Toto je pro mne velice nepříjemné téma, nerad zacházím do osobních invektiv. Pan Vaněk se do nás pustil zcela nečekaně, dokonce jsme před jeho mediálním útokem zvažovali možnost spolupráce pro vyhledávání žijících potomků Přemyslovců v naší databázi v rámci vědecko-populárního projektu pod záštitou Českého Rozhlasu. Mně na tom všem nejvíce vadí, že si stačí s partou bývalých spolužáků a kamarádů založit jakousi odbornou společnost, zvolit se za jejího presidenta a následně jste hned presentován jako expert či nezávislý odborník. Pokud vím, pak Vaněk s laboratoří teprve začíná, nabízí hlavně testy otcovství. V oblasti lékařské genetiky nemá naprosto žádné zkušenosti natožpak výsledky. Pokud jde o právní kroky, zatím to skutečně pouze zvažujeme. Máme (možná narozdíl od pana Vaňka) spoustu práce a toto nás pouze stojí čas a úsilí.
OTÁZKA (20.6.2007 9:58) Petr Michalík
Jak je zajištěna ochrana údajů? Přece jen je to dosti citlivý osobní údaj. Co vše se lidem sděluje? I dispozice k určitým závažným nemocenm? děkuji
ODPOVĚĎ (20.6.2007 11:51)
V tom je právě ten největší omyl provázející (nebo možná uměle našroubovaný na) naši databázi. Celou věc jsme technicky připravili tak, že tam žádné soobní údaje přístupné nejsou. Představte si to jako kdybychom lidem měřili barvy očí, velikosti nosů a uši. No a ta databáze je jakýsi seznam nic neříkajících číselných kódů a u každého kódu je pouze napsáno kolik dalších lidí má stejnou barvu očí, stejně velký noc a uši jako Vy. To je vše - žádné medicínské údaje, žádné DNA profily. Kdyby se o to někdo nezávislý skutečně zajímal, pak bychom mu to i předvedli. Mimochodem jedním z dalších důvodů, proč jsme to takto vymysleli je i to, aby nám nějakou DNA databázi vystavenou na internetu neukradla naše konkurence, pro kterou, jak se zdá, by měla patrně největší hodnotu.
přeposlat e-mailem