Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

On-line o zdravotních dopadech radaru

UKONČENO

Hlavní hygienik byl na Marshallových ostrovech, aby ověřil, jaký má na místní obyvatele vliv radar, který se možná přestěhuje do Brd. Otázky jste pokládali 17.10. v 10:00 hlavnímu hygienikovi Michaelu Vítovi.

položených otázek: 47 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (17.10.2007 10:51) Antonín Bílý
Dobrý den, normálním lidem je víceméně jasné, že z hygienického hlediska je přítomnost tohoto radaru na našem území naprosto neškodná. Tento argument se vytasil odpůrci pouze jako zástupný. Ale teď nikoliv jako státní úředník, ale jako pan Vít: Můžete a chcete říci Váš osobní postoj k jeho umístění u nás? ...pro pořádek, já osobně jsem pro.
OTÁZKA (17.10.2007 10:38) Xaver
Mohl byste stručně popsat interakci mikrovlnného záření s živou tkání ? Jak se liší pulsní a kontinuální interakce ? Jste ochoten nést i trestní odpovědnost za případné nepravdy ve Vaší zprávě ?
OTÁZKA (17.10.2007 10:29) jirka
Jakou mate jistotu, ze v dobe mereni na ostrovech jel radar na 100% a v ostrem rezimu. Verit udajum "ano jel" od vojenskych uradu USA je asi naivni. Nemyslite ?
OTÁZKA (17.10.2007 10:21) M. Halúzka
Jak budete reagovat, pokud některý z politiků řekně, že vaší zprávě nevěří? Není to už trestný čin, když Vás de facto obviňuje ze lži?
OTÁZKA (17.10.2007 10:20) Zirk.J.
Pane Vít, jak můžete říci že radar nemůže škodit, vždyť sám víte, že vše je ndáno úrovní našeho poslání. Dále když se podíváte na umístění radaru na ostrovech a kde má být umístěn zde v ČR tak to je rozdílné. Dále radar bude modernizován s cílem vyššího výkonu - tudíž nelze současný stav srovnávat s následujícím. Plně chápu váš postoj je dán tím že jste státním zaměstnancem.
OTÁZKA (17.10.2007 10:20) CTOKOKOTOB
Dobrý den. Myslíte si, že závěr odborného posouzení rizik bude mít nějaký vliv na odpůrce radaru? Nebo je tento odpor motivován spíš vším ostatním než zájmem o zdraví a bezpečnost občanů ČR? Získal jsem trochu dojem, že nejviditelnější odpůrci (Neoral etc.) nejprve strašili ohrožením zdraví obyvatel a pak jim "kdosi" vysvětlil, že tomu nikdo nevěří. Takže teď "oficiálně" je pro ně radar zdraví neškodný, ale karty "nebezpečné paprsky" se nevzdávají snadno.
OTÁZKA (17.10.2007 10:17) vladimír bernard
Není největším zdravotním rizikem radaru zvyšování politického napětí, skutečnost, že bude mnohem užitečnější pro sledování Ruska a proto provokuje?
OTÁZKA (17.10.2007 10:00) greezle
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli bude potřeba k provozu radaru i jaderný reaktor, bez něhož to nemůže i vzhledem ke spotřebě energie fungovat. Případně co bude radar pohánět jaký typ energie ? Netajíte nám něco ? Děkuji Nový
OTÁZKA (17.10.2007 9:59) Jaroslav
Dobry den Rad bych se zeptal, jako asi vsichni zde. Ma vliv vyzarovany vykon a frekvence na zdravi a zivotnimu prostredi ? Pokud ano, jaky a jak a kde se to overovalo. Jak jsou tyto informace zohledneny v hygienickych normach ? Neskodi vic "zelene silenstvi" ?
OTÁZKA (17.10.2007 9:16) anonym
Vazeny pane doktore! Prosim o jednoduche vyjadreni se k problematice radiologickeho ovlivneni a ne ''radiacniho" na lidsky organismus. Matrix pro diskusi je v ucivu sedme tridy zakladni skoly predmetu fyziky"spektrum el.mag.vlneni"vse ostatni vec politicka.Dekuji Bartos-Prerov
OTÁZKA (17.10.2007 8:29) Kozina J:Sladký
Jste odborník s politickým zázemím, ale zkuste být občanem, který nechce rozehrávat studenou válku.Co říkáte na odpor lidí proti radaru a cizím armádám??? Děkuji.
OTÁZKA (17.10.2007 8:21) Frank
Dobrý den, můžete nám sdělit, jaké hodnoty jste naměřili a jakou metodou bylo prováděno ono měření? Dále by mně zajímalo, jestli onen radar jel na plný výkon a máte o tom relevantní důkazy? Vládě Topolánka nevěřím ani "dobrý den", proč bych měl věřit vám, když vy prosazujete zájmy této vlády? Máte k dispozici zdravotní studie obyvatel v blízkosti radaru?
OTÁZKA (17.10.2007 8:01) Hans z dědiny
Přeji dobrý den. Rád bych se zeptal, zda máte ovšechny podklady k reálnému posouzení vlivu radaru a zda budete schopni vlastními prostředky (nebo prostředky jinýmy než patřícími a provozovanými americkou armádou) monitorovat jeho činnost i po uvedení do provozu a při překročení povolených norem jeho činnost omezit, případně zrušit. Děkuji
OTÁZKA (17.10.2007 7:12) J.Hnízdil
Docent L.Pekárek z Národní referenční laboratoře pro neionizující záření varoval,že: "Kdyby radar nakonec postavili,může se u některých lidí objevit takzvaný psychosomatický syndrom". Má zřejmě na mysli vážné zdravotní problémy, které se zářením radaru přímo nesouvisejí. Jaké "psychosomatické" nemoci mohou obyvatele Trokavce a okolí postihnout? Jak bude organizována prevence těchto nemocí? Budou pro jejich léčbu vyčleněni specielně vyškolení lékaři, nebo budou pacienti odkázáni na rutinní medicínu? Jak bude tato specializovaná péče hrazena?Děkuji. MUDr. Jan Hnízdil
OTÁZKA (17.10.2007 2:15) Martin
Jak nam muzete podavat zarucene verohodne informace o zdravotnich dopadech neceho, co ve velikosti jaka ma vzniknout u nas nikde neexistuje ? Navic dostal jste vsechny supertajne udaje o nejmodernejsich technologiich, se kterymi se hloupa verejnost seznamit nemuze ? A na konec, odbornici vlad a armad a to v demokratickych zemich kdysi tvrdili, ze vubec zdravi neskodi zametani prachu a popelu na lodich co se ucastnily jadernych testu a o jinych zdravych vojenskych vynalezech ani nemluve, proc mame verit, ze tentokrat mate vsechny informace (zvlast ty supertajne) a verejnost nebude znovu oklamana ?
OTÁZKA (17.10.2007 1:17) 4EK
Vážený (jak vidno) provládně orientovaný hygieniku, bylo by podle vás obecně hygienické, kdyby se díky vašemu "hygienickému" radaru stala republika obětí militaristických útoků různých teroristických fanatiků, pro které je každý "hrdý spojenec" bushovské USA automaticky jejich nepřítelem? A muselo by být hygienické i jednání Američanů, kteří by v plánovaném radaru pracovali? A bylo by hygienické pro naši demokracii, pokud by se onen radar postavil navzdory většinovému odporu občanů (bez možnosti referenda) a za podpory vlády s potenciálními korupčníky zajištěným slaboučkým mandátem, jejíž koaliční strany neměly stavbu této nadhéry ve svých programech?
OTÁZKA (16.10.2007 23:47) Františka K
Pane doktore, jakou máte kvalifikaci sám o sobě, k posuzování zdravotního rizika radaru ? Nebo se spoléháte jen na vyjádření jiných odborníků ?
OTÁZKA (16.10.2007 23:07) Rohan
Kdyz se stane nejaka nehoda ci zavada, jak to zname napriklad u jadernych elektraren, vznikne nejake zdravotni nebezpeci? Jestli tedy muze byt zarizeni poskozeno jinym zpusobem, nez ze misto k teroristum posle raketu na Prahu.
OTÁZKA (16.10.2007 23:05) Pavla
Dobry den, casto se mluvi o zdravotnich potizich, ktere by radar mohl zpusobovat, ale nic konkretniho jsem se zatim nedocetla. Kdybychom pripustili, je by nejake zarizeni produkovalo zareni vysoce presahujici normy, jak by poskodilo cloveka? Zatim si to predstavuji jako neco mezi karcinogenim bujenim a zvetsenim poctu koncetin.
OTÁZKA (16.10.2007 23:02) Plus
Mluvite-li o tom, ze radar je nekolik radu pod ceskou normou, je na nasem uzemi nejake zarizni, ktere se k norme blizi?
OTÁZKA (16.10.2007 22:58) chytrak
Mne uz ten radar leze i nosem, a to jeste ani nezacal vysilat bezpecne paprsky. Navrhuji tomu rikat vysilacka, strikacka nebo radsi rentgen? Mozna by bylo lepsi Pepa nebo Karel... Pro jakou vyriantu jste vy?
OTÁZKA (16.10.2007 22:55) Honza Ježek
Dobry den. Chci se zeptat, jestli existuji duveryhodne americke studie, ktere vznikly uz predtim, nez byl radar umisten na Marshallovych ostrovech a jestli probehla podobna spolecenska debata, ktera ted probiha u nas? Mam skoro pocit, ze Americane ten radar tak chvali, aby se ho ce nejdriv zbavili :-)
OTÁZKA (16.10.2007 22:50) Karel Bok
Byl jsem v Chorvatsku na hore Vojak (pobliz Opatie), kde trunilo podobne zarizeni jako radar, jak jej zname z obrazku. Bylo zakazano ho fotit a priblizovat se k nemu. Osobne problem se zarenim nemam, protoze jsem si jisty, ze se zabijim mnohem rychleji treba jenom tim, co jim, ale byl opravdu zvlastni pocit, kdyz pobliz onoho radaru nesel nadalku ani zapnout alarm auta. Rikal jsem si, kdy zacnu svetelkovat. Muzete slibit, ze v Brdech se nic podobneho nestane?
OTÁZKA (16.10.2007 22:48) milkom
Jak můžete tvrdit, že radary jsou neškodné. Vím z vlastní zkušenosti, jak nepříznivé jsou dopady na kvalitu mého života, když mě byť jen kratičkým slabým impulsem zaměří svým směšně malým radarem policie ČR! Stačí si na to jen vzpomenout a srdce mi z toho puká!
OTÁZKA (16.10.2007 22:46) mravenec
Dobry den, slychame argumentaci, ze radar nebu skodit vice, nez bezne radary napriklad na letistich apod. Nechci zpochybnovat, ze se v atmosfere prohani spousta paprsku, ale opravdu jsou pro fungovani nasi spolecnosti nezbytne? Skoro bych se nedivil, kdyby se moje dite narodilo s antenkou...
OTÁZKA (16.10.2007 21:48) Novák
Proč lžete, stejně jako o bezdotykových bateriích do restauracích, které jste prý jako HS nenařídili?
OTÁZKA (16.10.2007 21:14) Marek
Dobrý den, proč je ve zprávě o předběžném posouzení vlivu radaru na zdraví kalkulováno s tzv. "středním výkonem" radaru (170kW) a nikoliv s "pulzním výkonem" (řádově v MW) ?
OTÁZKA (16.10.2007 20:50) clinton
Opravdu se divim proc ten vas hygienik jezdi na vylety kdyz v Nemecku na erbeskopfu je jeste radar NATO v provozu ktery observoval celou Evropu az do ruska.
OTÁZKA (16.10.2007 20:33) Zvědavec
Pokud budete obhajovat bezpečnost radaru - jste ochoten to odpřísahnout na zdraví a život vlastního dítěte?
OTÁZKA (16.10.2007 20:23) MIrek
Pusobi radar priznive na lidske zdravi? Byl byste sam ochoten bydlet 1km od aktivni radarove stanice a vychovavat tam male deti? Co kardiaci s se srdecnim stimulatorem a take spoluobcane s coechlearnim implantatem jaky vliv to bude mit na jejich zdravi kdyz se budou pohybovat v blizkosti radaru pracujiciho na plny vykon?
OTÁZKA (16.10.2007 20:16) Štefan
Dobrý den.Lze podobně jako se počítají rozptylové studie na spad z komínů,počítat také konkétní úroveň vlivu dopadů působení radaru na lidský organismus ?
OTÁZKA (16.10.2007 19:01) log-in
Je pravda,že si také myslím,že ty zdravotní rizika nebudou tak hrozné,ale spíš se mi nelíbí opětovná vojenská přítomnost na našem území.Ale je pravdou také to,že je to už spíš věcí těch mladších,koho jim zde dobrovolně necháme let jsme zde měli Rudou armádu te´d pro změnu zástupce zámořské.
OTÁZKA (16.10.2007 18:29) sojka
při jakém výkonu radaru se dopady záření zkoumaly- zda při pohotovostním - 170 kW nebo při plném (nejen bojovém, ale i výcvikovém 2hodúsměnu obsluhy)- 4,5 kW
OTÁZKA (16.10.2007 18:04) Tomas Solar
Neprijde Vam osobne, ze diskuse o zdravotnich dopadech radaru se pouze snazi odvest pozornost od skutecne podstaty veci?
OTÁZKA (16.10.2007 17:29) Karel Ubl
Co vite o radarovych zarizenich a technice? Jake postupy mereni byly pouzity ? Mate detailni technicke dokumentace planovaneho zarizeni ? Mate vy pocit ze instalace vojenskeho zarizeni cizi mocnosti, ktere nespada do NATO kterehoz jsme clenem je rozumna vec ? Ano i vam prislusi odovidat na takove otazky. Ptal jsem se na Vas osobni nazor. Jak se vam jevi se svetem nesrovnatelne vydaje USA na zbrojeni ? Nani naopak mozna hrozba na zapade ? Vzdyt ani soucasny americky prezident mnoho nepobral a jakekoli bludne uvahy argumentuje bohem.
OTÁZKA (16.10.2007 16:43) Vojta
Dobrý den.Probíhalo měření i při pulzním režimu radaru?
OTÁZKA (16.10.2007 16:07) OBČÁNEK
Přeji dobrý den. Zajímalo by mě jak dlouhá náštěva na ostrovech byla, jaký jste měl program, kdo návštěvu financoval a jakým způsobem jste zjištoval zdravotní nezávadnost radaru? děkuji
OTÁZKA (16.10.2007 15:55) Ondřej Hetmánek
Kdo Vás jmenuje a kdo Vás odvolává z Vaší funkce?
OTÁZKA (16.10.2007 15:52) Pavel
Nemyslíte, že se zvýší zdravotní rizika při možných teroristických útocích třeba v Praze v metru ? Možné dopady Radaru v Brdech , bohužel...
OTÁZKA (16.10.2007 15:46) Grating lobe
Dobrý den, table 4.3.4.7-1: Distances Required to Prevent High Power Effects from the XBR to Communications-Electronics Equipment www.mda.mil/mdalink/pdf/fchap4c.pdf rozlišuje „average sidelobe“ (průměrný boční lalok) a „grating lobe“. Vaše slavné „Předběžné posouzení“ pracuje pouze s „postranními vyzařovacími smyčkami“ - což zřejmě odpovídá onomu „sidelobe“. Kampak se Vám ztratil „grating lobe“ - v uvedené tabulce má „average sidelobe“ možný rušivý vliv do 100 metrů, ale grating lobe do 36 kilometrů !!? (viz též www.atmonline.cz/news/2007/rijen/091007b.htm)
OTÁZKA (16.10.2007 15:45) Agáta
Jakými argumenty by bylo dle Vašeho názorun možné přesvědčit obyvatele obcí v okolí místa,kde je plánován radar o jeho "hygienické bezpečnosti" ?
OTÁZKA (16.10.2007 15:43) Pavel Šafařík
Proč jezdíte na Marschallovi ostrovy, když je známo, že američané daný radar budou upgradeovat na řádově vyšší výkon? Budete radar jako hygienik posuzovat i z hlediska možného sestřelu nepřátelské rakety nad našim územím a tudíž možného radioaktzivního spadu ze zničených jaderných hlavic??
OTÁZKA (16.10.2007 15:38) Pavel Šafařík
Proč byly v roce 2000 14x navýšeny hygienické normy pro toto záření? Kdo to navrhl a kdo to schválil? Co říkáte na slova armádního lékaře(jméno si nevzpomenu) přítomného na debatě vlády(Topolánek, Parkanová) s občanu tuším v Trokavci, že záření z radaru není nebezpečné pouze zahřeje lidem v okolí do hloubky několika centimerů tkáň. Měl pravdu?
OTÁZKA (16.10.2007 15:33) Přidal
Jak se promítnou změny rozpočtu do činnosti krajských hygienických stanic ?
OTÁZKA (16.10.2007 15:21) Radek
Udávaný dosah radaru je 2.500 km pro dané rozlišení cíle. Z jednoduchého empirického vztahu vyplývá, že Vámi udávaná hodnota "10 wattů na metr čtvereční po dobu šesti minut" je dost velký nesmysl. To by radar nemohl mít rozlišení v řádu cm na tak velkou vzdálenost. Může udat také hodnoty které vyzáří radar za 1 min. a za 1. sec? Jak bude zabezpečeno, aby člověku ozářeného paprskem či odraženým paprskem nelupalo v hlavě? (problém každého radaru)
OTÁZKA (16.10.2007 15:20) Pázlar
Dobrý den.Jakým objektivním způsobem se provádí měření negativního působení radaru na obyvatelstvo ? Jaké jsou konkrétní verifikované výsledky ?
OTÁZKA (16.10.2007 15:02) Grovik
Můžete osvětlit nesmyslné výpočty ve zprávě, kterou předkládá vláda? Můžete vysvětlit proč cestujete za naše peníze na výlet když na posouzení reálného dopadu stačí "pravdivé" informace o skutečném vyzářeném výkonu? Proč nám politici tvrdí, že lidé umírají všude?