Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN

ON-LINE rozhovor s Davidem Rathem: proč cvičí s českou justicí

Rath prohlásil, že vyhodil advokáty a že nově ho bude zastupovat Michal... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

David Rath obžalovaný kvůli mnohamilionové korupci v samém finále své kauzy zamotal hlavu české justici. Nejdříve ke Krajskému soudu v Praze nechodil kvůli pádu z kola, když mu znalecký posudek určil, že se hlavního líčení musí účastnit, neváhal Rath vytáhnout mnohem těžší kalibr. V pondělí oznámil soudci Robertu Pacovskému, že ho zastupuje jeho strýc, advokát Michal Pacovský. Místo čtení závěrečných řečí se tak rozběhla nepřehledná přetahovaná o Rathovu obhajobu. Advokát Pacovský totiž tvrdí, že ho expolitik oklamal, prý ho měl hájit v jiné kauze. Rath zase vyrukoval s Pacovským podepsanou plnou mocí, na níž je spisová značka právě dobíhající kauzy, a trvá na zastupování soudcovým strýcem. Předseda senátu však Rathovi přidělil advokáta ex offo a jednání soudu přerušil do 2. června. Co se přesně odehrálo mezi Rathem a strýcem soudce? Co sleduje oddalováním rozsudku, po němž mu hrozí až 12 let vězení a propadnutí veškerého majetku? Ponechá si přiděleného obhájce, nebo se vrátí k původní dvojici Roman Jelínek/Adam Černý? David Rath na otázky čtenářů serveru Lidovky.cz odpoví v pondělí ve 14 hodin.

položených otázek: 140 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (24.5.2015 11:46) Janusz Konieczny
Dobrý den, kdy promluvíte o korupčním pozadí CSSD? Netvrďte mi, že v CSSD je vše krystalicky čisté a vy zajisté jste měl k mnohým informacím přístup.
David Rath : (25.5.2015 14:25)
Jistě, mám mnoho informací, ale proč bych měl škodit ČSSD? Nemám pocit, že by ostatní byli lepší, navíc současná oligarchizace je bagrem ve srovnání s lopatičkou tradičních stran. To co se vlastně okolo financování stran dělo dřív, bylo legrační oproti systému co se zrodil. Fakt smekám.
OTÁZKA (24.5.2015 10:51) Jan
Je zřejmě, že Váš "případ" je od počátku účelový, s cílem Vás odstranit z politické scény, umožnit tak "bezproblémové" vládnutí současné politické "elity a prosazování zájmů našich i zahraničních lobistických skupin. Z jakého důvodu se tím od samého počátku nehájíte ?
David Rath : (25.5.2015 14:22)
Upozorňoval jsem na účelovost již při svém vydání ve Sněmovně. Celá akce byla předem dobře připravená a sehraná skupinou v policii, státním zastupitelství s napojením na některé politiky - Kubice, Pospíšil... U soudu je taková obhajoba marná, ten má své zadání a je součástí té hry, alespoň tento prvoinstanční.
OTÁZKA (24.5.2015 10:28) Martin Simandl
Dobrý den, musím říct, že jako politika jsem Vás nemohl vystát, ale sledovat, jak se Vám daří vyběhnout s českou justicí, je nesmírně zajímavé, obdivuhodné a poučné.
David Rath : (25.5.2015 14:19)
Já s nikým nevybíhám..., já jen chci, aby tu probíhal spravedlivý proces a ne předem připravené divadlo s cílem mít exemplární případ. Exemplární případy jsou totiž důkazem selhání celého systému, přiznání neschopnosti věcem klidně a profesionálně čelit a nahrazuje se to hysterií, kdy jednoho ukřižuji a tisíc horších se tomu směje. Opilý kuk na chodníku zabije děvče a uteče, dostane 6 let, myslivec omylem zastřelí spícího trempa a dostane podmínku. V mé kause nikdo není poškozený, škoda nevznikla nikomu a navrženy jsou tresty 7,5 - 10 let? To o něčem vypovídá. Určitě ne o spravedlnosti.
OTÁZKA (24.5.2015 9:56) Tomas Klein
Vazeny pane Rathe, skutecne jste nevedel, ze v krabici od vina nesete penize?
David Rath : (25.5.2015 14:13)
Nevěděl a důkazem jsou mi odposlechy, tedy ta část, kterou někdo na začátku vystřihnul a na nátlak obhajoby se posléze objevila, ale to už byly noviny měsíce plné těch správných interpretací a upravených informací.
OTÁZKA (24.5.2015 9:04) Ivan Nový
Uvažujete o tom, že viditelnou snahu soudu o exemplární test (nemravné jednání soudu zavádějící praxi kolektivní viny) poženete až k ústavnímu soudu?
David Rath : (25.5.2015 14:12)
Ano. Celé to se spravedlností má málo co společného. Začalo to místně nepříslušným ústeckým státním zastupitelstvím, pokračovalo to vystřižením odposlechů, kde dostávám od Kottových víno , přes nezákonnou vazbu... Prostě chtějí monstrproces se vším všudy a to jsme zapomněl na to divadelní obsazení Sněmovny těžkooděnci při mém vydávání.
OTÁZKA (24.5.2015 9:03) Jan Zdrazil
Dobry den pane Rath Opravdu jste presvedceny o sve nevine, nebo jste jen dotcen tim ze zrovna Vas nachytali a Vy jste souzen, zatimco o jinych se spolecnost nedozvedela a nikdy se tak nedostanou pred soud a nebudou potrestani? Jde Vam skutecne o Vasi nevinu a ocisteni, nebo neco jineho? Proc ma clovek verit nekomu, kdo se snazi zneverohodnit sveho soudce, namisto predlozeni jasnych dukazu, ktere vyvrati jeho vinu? Dekuji
David Rath : (25.5.2015 14:09)
Důkazy byly předloženy, ale je mi jasné, že jsou ignorovány. Já soudce nechci znevěrohodnit, on tak činí sám - pokuta za nezákonné zveřejnění mých osobních údajů, zrušení jím rozhodnuté nezákonné vazby, zvláštní angažmá jeho strýce a bratrance... Ani jediné jsem neudělal já, já si jen dovoluji na to upozornit.
OTÁZKA (24.5.2015 8:58) jan miksik
Pane Rate, uz jste premyslel o tom, ze byste, az se vratite z vezeni, kandidoval na prezidenta CR?
David Rath : (25.5.2015 14:05)
Narážíte na to, že jsme bizarní stát, kde prezidenti prošli kriminály, nebo byli odsouzeni k trestu smrti - T.G.M. Je to důkaz jisté národní zvrhlosti. Prostě rádi tu lidi zavíráme a když se zjistí, že vlastně nejsou tak hrozní, tak je máme za prezidenty... Nemám chuť se na této zvrhlosti podílet.
OTÁZKA (24.5.2015 8:45) Milan
Pane Rathu, sdělil jste, že advokát Pacovský od Vás získal citlivé informace pro obhajobu. Naznačil jste, že by je mohl předat soudci. Mohl byste sdělit, které informace - za předpokladu že jste 100% nevinný - jsou natolik citlivé, že by je soudce nesměl znát? Nenapadá mne zhola nic. Pokud byste byl vinen, chápal bych to. Pak skutečně existují citlivé informace, které musí zůstat mezi advokátem a klientem. Ale jste-li nevinný, opravdu mne nenapadá ani jeden údaj, který byste měl před soudcem tajit. Nestudoval jsem na VŠ lékařství ale "pouze" matematickou logiku důkazů, modelů a aritmetiky, takže Vašemu tahu nerozumím.
David Rath : (25.5.2015 14:00)
Tento soud neuvažuje logicky, ale podle předchozího zadání a společenské poptávky. Tudíž je lhostejně, zda jsem nevinný , budu odsouzen přes to a bez důkazů. Úkol zní jasně... Obhájce dr.Pacovský dostal mnoho informací o taktice obhajoby, které jsou jen věcí obhajoby a mohou být zneužity.
OTÁZKA (24.5.2015 8:20) Petr
Dobry den, nikdy jsem nebyl Vas priznivec ani volic, nicmene Vam drzim palce-neresim, zda-li jste provedl to, z ceho Vas s.Jirat obzaloval, ale ze zpusobu a zachazeni s Vami me mrazi. Snad Vas muze byt utechou, ze nejste zdaleka jediny. Lidsky me je Vas lito, protoze nemate sebemensi sanci, ulice si zada exemplarni trest, vcelku jedno, jste-li vinen, ci nikoliv. Otazka-citite se jako byv.spickovy politik, ministr, dlouholety poslanec PSP CR (spolu)vinen za stav justice, PCR a SZ? Nepridal jste teto fizlokracii take svoji trosku do mlyna? Diky a vezte, ze nakonec se nic neji tak horke, jak se uvari, Petr, Praha
David Rath : (25.5.2015 13:54)
Ano, připadám si spoluodpovědný za to, jak zdivočely represivní složky, jak zneužívají svých pravomocí, jak porušují zákony a interpretují si je jak se jim to hodí. Omluvou mi budiž, že jsem na takové případy upozorňoval ve Sněmovně. Jako jeden z mála jsem se tehdy zastal vězněné paní Jourové. Opět takových nás nebyla většina.
OTÁZKA (24.5.2015 7:41) petr krátký
Proč ze sebe děláte takového kašpara ? Nejste schopen ani základní sebereflexe,že krást se nemá a zloděj patří do vězení ?
David Rath : (25.5.2015 13:50)
Když někdo někomu něco ukradne, tak někomu něco schází. V této kauze škoda nikomu nevznikla a nikdo není poškozený. To je prokázáno. Bohužel mediální masáž vymyla mozky tak, že mnoho lidí žije v představě, že se kradlo... Nekradlo.
OTÁZKA (24.5.2015 7:39) Jan Nepokoj
Co jste udělal jako poslanec pro změnu podmínek vazebně stíhaných?
David Rath : (25.5.2015 13:48)
Předložil jsem změnu zákona jak o vazbě, tak o výkonu trestu. Tyto zákony u nás mají blíž k bolševické totalitě , ne k vězeňství vyspělých zemí. Bohužel nebyly přijaty pod různými výmluvami. Akcentoval jsem preventivní roli a ne roli mučící a ponižující, která je pro společnost drahá a ve své podstatě i nebezpečná. Dělá z lidí větší a větší zločince.
přeposlat e-mailem