On-line s Alexandrem Vondrou

Alexandr Vondra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Česko předalo vedení Evropy Švédsku. Jak se mu v čele sedmadvacítky dařilo? Na vaše otázky odpovídal Alexandr Vondra.

položených otázek: 67 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (1.7.2009 16:17) Martina
Dobrý den, pane Vondro, co říkáte na hodnocení, které dostalo české předsednictví od Švédů? Švédský ministr zahraničí Bildt označil končící české předsednictví Evropské unie za "nedobré" vs korektni premiér Reinfeldt: Češi předsednictví zvládli. V jednom z rozhovorů v televizi jste uvedl, že s Carlem Bildtem jste navázali velmi přátelskou spolupráci..
ODPOVĚĎ (2.7.2009 13:07)
Ano, s Carlem Bildtem jsme byli vždy přátelé. Naposledy mi telefonoval tento týden v pondělí, aby se poradil o některých věcech které souvisejí s předsednictvím. Nic špatného na naši adresu neříkal, ale dodnes si pamatuji jeho sms-ku, kterou mi poslal po pádu vlády: What a mess... Tedy co je to za zmatek, bordel, atd. Švédové dost těžce nesli pád vlády u nás. Zkomplikovalo jim to situaci... Noviny tento týden psaly o jeho rozhovoru pro nějaký švédský rozhlas, kde se kriticky vyjádřil. Nevím, neposlouchal jsem to rádio, bylo to jen z nějakého přepisu ČTK a docela by mě zajímalo, v jakém to bylo kontextu.
OTÁZKA (1.7.2009 16:02) Peke
Dobrý den, moje otázka sice nesouvisí s předsednictvím, ale co si myslíte o úmyslu Kanady znovu zavést víza pro občany ČR. Děkuji
ODPOVĚĎ (2.7.2009 13:11)
Je to samozřejmě špatně. S Kanadou to je jako na houpačce. Víza ruší, pak zavádějí, znovu ruší a teď je zase chtějí zavést. Na jedné straně to souvisí s velmi štědrým asylovým zákonodárstvím v Kanadě. Britové ho před časem zpřísnili a problém zmizel. Na druhé straně je to věc k zamyšlení i tedy doma. Není dobrou vizitkou, pokud počet Romů, kteří od nás odchází do Kanady, převyšuje počet Afghánců a dalších náodů.
OTÁZKA (1.7.2009 16:30) r@ven
Pane Sašo Vondro, že naši republiku pán Paroubek poškodil víme všichni. Máte nějakou zajímavou informaci ze zákulisí EU, kam normální člověk nevidí, kde určitě tento čin páně Paroubka evropští politici určitě nějak hodnotili ? Děkuji za odpověď a přeji vše nejlepší :-)
ODPOVĚĎ (2.7.2009 13:14)
Jednu takovou reakci ze Švédska jsem už zmínil. Ostatní také reagovali dost vzrušeně. Mluvili o nezodpovědnosti a pletichaření. Nechápali to. ve většině jiných zemí by se něco takového nestalo. Umějí v důležité chvíli upřednostnit zájem vlastní země nad hokynařinou.
OTÁZKA (1.7.2009 19:40) Martin
Pane Vondro, jaký je Váš názor na práci našeho prezidenta pana Klause? Myslíte, že jeho názory na EU a to jak je prezentuje pomáhá a nebo škodí ČR. Díky za nevyhýbavou odpověď.
ODPOVĚĎ (2.7.2009 13:17)
Kritický názor sám o sobě mi nevadí, sám jsem mnohé v EU také kritizoval. Ale myslím si, že to prezident poslední dobou přehání. Pouze kritizuje, EU příliš nerozumí a pověst, kterou si tím v zahraničí získal, nám dnes v prosazování zájmů v Evropě příliš nepomáhá.
OTÁZKA (2.7.2009 8:58) EUrabia
Proč podporujeme vstup Turecka do EU? To je přeci naprosto sebedestruktivní přístup - brát do EU islámskou zemi a demografickou časovanou bombu. Chápu že třeba ruský agent Klaus se řídí heslem "čím hůř pro EU tím lépe pro Moskvu" a proto bezuzdné rozšiřování o kulturně a nábožensky nekompatibilní neevropskou zemi jako s exhibicionismem a provokatérstvím jemu vlastním podporuje. Měli bysme podporovat rozumné rozšiřování např. o nám blízké Chorvatska a hlavně z EU nedělat druhý "Sovětský svaz", který taky nevěděl kde začíná a kde končí.
ODPOVĚĎ (2.7.2009 13:22)
Turecku jsme to kdysi slíbili (samozřejmě za určitých podmínek) a sliby je dobré dodržovat (pokud budou splněny ony podmínky). Je evidentní, že cesta k členství Turecka je dlouhá,jednání potrvají léta. Ale nebylo by dobré nyní práskat dveřmi a k Turecku se otočit zády. Evropa potřebuje Turecko jako strategicky důležitou zemi, kudy k nám proudí životně důležité suroviny. Máme také zájem, aby se muslimové neradikalizovali, aby Turecko zůstalo sekulární zemí.
OTÁZKA (2.7.2009 9:40) sax von drak
Dobrý den, s odstupem času se zdá jako stále větší chyba, že vaše vláda neuzavřela s ČSSD pak o neútočení. Nemohli jste pro to přece jen udělat víc?
ODPOVĚĎ (2.7.2009 13:24)
Dohoda byla sepsána na papíře a dojednána. Jiří Paroubek pak ale dodatečně vystupňoval požadavky. Tím dohoda padla pod stůl.
OTÁZKA (2.7.2009 9:42) václav
Zdravím. Do první Topolánkovy vlády jste nastupoval s velice razantní euroskeptickou rétorikou. Postupem času jste ale svoje vystoupení mírnil, až jste během předsednictví Evropskou unii velice hájil. Čím to? Změnily vás zkušenosti? Nakazil jste se bruselským virem? Nazýváte ještě někoho eurohujerem? Jinak přeji hodně štěstí a děkuji za práci pro ČR.
ODPOVĚĎ (2.7.2009 13:28)
Jsem zdravý, žádný virus nemám. A k eurohujerům se také nepočítám. Ale: 1) K povinnostem předsednické země patří aktivita a hájení zájmů celé EU. Sanžil jsem se to dělat odpovědně, dobře a naplno. A za 2)V debatě o Lisabonské smlouvě jsem se přes všechny výhrady přiklonil k tomu, aby ji Poslanecká sněmovna a Senát schválily, protože jsem přesvědčen, že pro naši zemi je lepší být "in" než "out".
OTÁZKA (2.7.2009 10:00) chk
Dobře jsem si všiml, že když jste se "omlouval" v Bruselu za Entropu, šibalsky Vám k ní stále očíčka zalétala. Tak jak je to doopravdy, přiznejte se: že jste to považoval za dobrej fór.....? ;-)
ODPOVĚĎ (2.7.2009 13:32)
Entropa se mi líbila a líbí. Jsem také přesvědčen, že se na ni bude vzpomínat dlouho a v dobrém a s humorem. Její součástí byla ovšem mystifikace a já - nevědomky - mystifikoval své partnery. Při vernisáži v Bruselu jsem tam nevystupoval jako šéf galerie, ale jako představitel vlády. Musel jsem se omluvit. Nebylo to jednoduché. Některé věci jsme nepředpokládali - třeba, že v Bulharsku budou lidé mrznout kvůli dodávkám plynu. Byla to zkouška umělecké svobody, nebylo úplně jednoduché ji ustát, ale zvládli jsme to.
OTÁZKA (2.7.2009 10:11) Euroseptik
Jsem hodně naivní, když si myslím, že EU, která o sobě vypráví, jak v ní mají všichni stejná práva, po zavedení kanadských víz pro ČR zavede na oplátku Kanaďanům víza platící pro všechny země EU?
ODPOVĚĎ (2.7.2009 13:34)
Vláda by měla apelovat na solidární postup EU. Jestli uspěje, nevím.
OTÁZKA (2.7.2009 10:29) guevaristo
Dobrý den opravdu si myslíte že poslanci volení do evropského parlamentu tak malým počtem voličů mají mandát vytvářet zákony závazné pro celou unii??
ODPOVĚĎ (2.7.2009 13:39)
Mandát mají. V zákonu žádné omezení týkající se účasti ve volbách není. Nízká účast v některých zemích, mj. u nás, je vizitkou zájmu veřejnosti. Pokud to chce někdo změnit, možnost má: přijít k volbám. Zároveň jsem ale přesědčen, že na tvorbu evropské legislativy musí mít vliv také národní parlamenty členských zemí. Mají dohlížet na to, aby se na úrovni EU rozhodovalo jen to, co je pro všechny výdodnější. Není dobré, pokud by měl Evropský parlament spolurozhodovat o každé prkotině.
OTÁZKA (2.7.2009 10:39) Pavel Dubský
Dobrý den, stále čekám, že podobně jako irský volič budu mít možnost se v referendu vyjádřit k Lisabonské smlouvě. Kdypak nám dáte šanci? Nebo budete vy politici opět lhát , že Váš názor koresponduje s názory voličů?
ODPOVĚĎ (2.7.2009 13:41)
Nepatřím k těm, kteří si myslí, že o mezinárodních smlouvách, které myjí stovky stran, se má rozhodovat v referendech. Stačí parlament.
OTÁZKA (2.7.2009 12:31) Monika
Dobrý den, za týden letím do Kanady. Mám se bát? Co bude, když den před mým odletem zavedou víza?
ODPOVĚĎ (2.7.2009 13:42)
Doporučuji Vám ptát se na kanadské ambasádě. Rozhodnutí činí Kanada, nikoli česká strana. Sorry.
OTÁZKA (2.7.2009 13:00) Petr Nowak
Co si myslíte o hodnocení našeho předsednictví ze strany francouzů ?
ODPOVĚĎ (2.7.2009 13:47)
Je zaujaté, povýšenecké. Koneckonců se dá doložit, že ve Francii a některých dalších zemích a médiích bylo naše předsednictví zpochybňováno ještě dřív, než mohlo začít. Mnozí politici a novináři hodně investovali do Lisabonské smlouvy, která oslabí roli rotujícího předsednictví tím, že ustaví funkci stálého předsedy Evropyké rady. Smlouva dostala po prvním irském referendu ránu a tito politici a novináři chtěli na českém předsednictví demonstrovat nebytnost smlouvy. Prostě argumentovat, že menší a méně zkušená země to pořádně dělat nemůže...
OTÁZKA (1.7.2009 19:49) Pavel
Nevadí vám že nám sem bude EU posílat kvanta imigrantů? I proti naší vůli.EU vlastně bude moci dělat cokoliv proti naší vůli. Budeme žít jako v totalitě. O nás se bude rozhodovat jinde. A za to můžete Vy! Alexander Vondra, muž který zruší ČR jako demokratický samostatný stát. Cukr, mléko žárovky, zemědělství..... EU nás ničí
ODPOVĚĎ (2.7.2009 13:49)
Vidíte to příliš černě, nesouhlasím s vámi. Dnes naše země vypadá a funguje daleko líp než za totalitního komunismu. Tehdy jsme byli izolováni, dnes jsem otevřeni.
OTÁZKA (1.7.2009 15:57) Petr
Vazeny pane Vondra , v zahranici nejvice zesmesnilo ceske predsednictvi zmena vlady v Ceske republice. Jenze v ceske republice tomu nikdo nechce verit Zdravi Petr
ODPOVĚĎ (2.7.2009 13:50)
Pak nezbývá než to neustále opakovat....
přeposlat e-mailem

Najdete na Lidovky.cz