On-line s Janou Hybáškovou

Jana Hybášková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Předsedkyně Evropské demokratické strany (EDS) Jana Hybášková měla být lidoveckou jedničkou ve středních Čechách. Prosazoval ji i Cyril Svoboda. U části lidovců to ale vzbudilo nevoli a KDU-ČSL přesunula Hybáškovou na kandidátku Královehradeckého kraje. Ptejte se proč. Na vaše otázky odpovídala Jana Hybášková na serveru Lidovky.cz.

položených otázek: 104 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (13.8.2009 12:28) damenico
Dobrý den. Jakou plánujete volební kampaň? Bude nějak koordinovaná s ostatními kandidáty KDU-ČSL? Co říkáte na volební program KDU-ČSL?
ODPOVĚĎ (13.8.2009 14:53)
Volební kampaň je kampaní KDU-ČSL s podporou EDS. Její podoba bude oznámena na společné tiskové konferenci 24.8. Kampaň bude úplně společná a je plně koordinovaná s centrem i v jednotlivých krajích. EDS přináší do kampaně své tváře Věru Jourovou ve Středních Čechách, generála Šedivého v Plzni. Především ale přinášíme nový styl politiky založené na evropské zkušenosti a evropské slušnosti. EDS výrazným způsobem obohatila volební program KDU-ČSL v důležitých oblastech jako hospodářství a cesta z krize, boj proti korupci, vymahatelnost práva, vnitřní bezpečnost a obrana, evropské záležitosti a vzdělávání, takže jsme s programem v současné podobě velmi spokojeni.
OTÁZKA (13.8.2009 14:18) Ivana
Dobry den, jako vaseho byvaleho volice me mrzi spojeni s KDU. Povazovala jsem vasi stranu za pravicovou, ale KDU stoji zretelne na leve stane politickeho spektra. Do jake miry se ztotoznujete s jejich programem? Dekuji.
ODPOVĚĎ (13.8.2009 14:58)
Ne, omlouvám se, nemáte pravdu. V minulosti jsem byla poslankyní v klubu Evropské lidové strany - o ní rozhodně nemůžete říct, že je levicová. Je to proevropská pravice. KDU-ČSL v českém prostředí stojí ve prostřed, v žádném případě nalevo. Ve společném programovém prohlášení Cyril Svoboda podepsal, že nikdy nebude spolupracovat s komunisty. Kdyby byl levicový, tak by to tam nemohlo být. KDU-ČSL má výraznou politiku sociální solidarity a to je v podmínkách, kdy se naše země začíná rozpadat na super-úspěšné a ty na okraji velmi důležité. S KDU máme společné postavení na hodnotách, nejenom na pragmatických cílech. KDU-ČSL je jistě konzervativnější, my jsme liberálnější, ale rozhodně není levicová.
OTÁZKA (13.8.2009 12:29) Jan Skokan
Vážená paní, kdy už konečně dáte pokoj a usadíte se? Co to je za móresy. cestovat ze strany na stranu, jako opilec v autě?
ODPOVĚĎ (13.8.2009 15:00)
Děkuji za Váš dotaz. EDS je po SNK-ED druhou stranou, jíž jsem členem.
OTÁZKA (13.8.2009 12:29) František N.
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli jste neuvažovala o společné kandidátce i s jinými stranami pravého středu? Přijde mi neštastné vytvářet tři malé bloky (TOP09+Starostové, SNK-ED+Věci veřejné a KDU-ČSL+EDS) a tříštit scénu napravo od polit. středu. Myslel jsem, že Vy byste měla názorově blíže k TOP 09 nebo VV. Jinak držím palce za Váš odvážný postoj v blízkovýchodním konfliktu a přeji úspěch ve volbách.
ODPOVĚĎ (13.8.2009 15:00)
Děkuji Vám za Vaše přání. Po pěti letech práce s Evropskou lidovou stranou v Evropském parlamentu byla KDU prvním jasným a přirozeným partnerem. EDS hledala partnera, který ji poskytne prostor pro důstojný růst. Proto jsme rádi, že můžeme spolupracovat se stabilní parlamentní stranou. Nečitelné Věci veřejné a nově vzniklý TOP 09 by pro naší novou stranu byli přílišným nečitelným rizikem.
OTÁZKA (13.8.2009 12:35) Zuzka K.
Paní Hybášková, volila jsem Vás do EP, ale zcela nechápu, proč jste se spojila s lidovcema, navíc za vedení p. C. Svobody, který směřuje opět ke koalici se soc.dem. a d. Vás si, a Vaší práce dosud, velmi vážím, ale lidovci by už konečně měli být v příští vládě mimo mísu, proto ta otázka na Vaši spolupráci s nimi. Dík a hezký den přeje Z.K.
ODPOVĚĎ (13.8.2009 15:04)
Děkuju vám strašně moc za vaši podporu, doufám, že Vám budu moci dokázat, že si jí zasloužím i v budoucnosti. Z KDU v současnosti odchází komplikované a nečitelné osobnosti, KDU si konečně oddechuje z vnitřních napětí a má chuť jít dopředu dynamickým partnerem a to je pro nás velmi dobré. S panem Svobodou máme za sebou mnoho hodin jednání o spolupráci - mohu vás ujistit, že žádné apriorní směřování směrem k ČSSD jsem nezaznamenala. Nám jde opravdu o politický střed.
OTÁZKA (13.8.2009 12:48) Jana
To, co děláte, mi nepřipadá šťastné. Jednak obcházíte volební zákon ( správně byste měli uzavřít koalici) a jednak tříštíte pravicovou scénu. Na tom všem může vydělat jen Paroubek a Grebeníčkem. A ještě něco: KDU už dávno není strana napravo od středu. Jste si toho vědoma?
ODPOVĚĎ (13.8.2009 15:08)
EDS je nová politická strana, která získala po šesti měsících existence 70 tisíc hlasů. Je to pro nás velký závazek k pokračování do budoucna. Proto jsme se svými osobnostmi rozhodli podpořit třetí stabilní demokratický subjekt na české politické scéně. Cením si toho, že KDU umožňuje našim lidem kandidovat.
OTÁZKA (13.8.2009 12:48) Petr Klem
Pani Hybaskova, jste znama svou velkou podporou Izreaele. Chci se vas zeptat, jakeho vyznani jste? Zidovskeho nebo krestanskeho? Navstevujete kazdou nedeli krestanske bohosluzby? Nebo jste snad ateistka?
ODPOVĚĎ (13.8.2009 15:09)
Jsem původem z vysočinské rodiny moravských katolíků.
OTÁZKA (13.8.2009 12:54) Jiří Franc
Paní Hybášková, co je příčinou neslučitelnosti EDS a SNK Evr. Dem.?
ODPOVĚĎ (13.8.2009 15:10)
Děkuji za váš dotaz, EDS daleko usilovněji prosazuje evropská témata a europeizaci českého prostředí.
OTÁZKA (13.8.2009 13:28) Euridika
Paní Hybášková, kde jsou vaše "ušlechtilé" cíle? Proč kandidujete za lidovce, kteří jsou proslulí svou politickou prostitucí.?Jste orthodoxní sionistkou, jak se to slučuje s katolickou vírou? Nebudíte touto mesaliancí všeobecné podezření, že byste se spojila i s ďáblem, pokud vám nabídne místo na kandidátce v pekle? Máte vůbec schopnost sebereflexe, občané vám již u voleb do EU dali jasně najevo svůj názor?
ODPOVĚĎ (13.8.2009 15:13)
Děkuji 70 tisícům občanů, kteří nás ve volbách do EP podpořili. Pro Českou republiku jsem 15 let pracovala v diplomacii, 2 roky jsem strávila jako velvyslankyně ve velmi těžkých válečných podmínkách v Kuvajtu a Iráku, byla jsem poradkyní Pavla Teličky v přístupových jednáních do EU. Naší zemi jsem myslím dala všechno co jsem mohla, a za tím si stojím. V Evropském parlamentu jsem byla spoluautorkou 33 usnesení. V Evropském parlamentu jsem vydobyla České republice respekt. Nyní se vracím do české politiky a hodlám zde pracovat se stejnou energií, hodnotami a cíli.
OTÁZKA (13.8.2009 14:20) Mirek
Zdravím Vás. Kandidujete v Hradci Králové. Jaké jsou Vaše vazby k tomuto kraji? Díky, Mirek
ODPOVĚĎ (13.8.2009 15:14)
V Královehradeckém kraji mám řadu příbuzných. Můj strýc prof. Ivan Hybášek, jeden z nejvýznamnějších otorinolaryngologů byl léta významným lékařem Královehradecké vojenské nemocnice a aktivně zde působí dodnes.
OTÁZKA (13.8.2009 14:28) Jakub Š., Česká Skalice
Nebojíte se, že KDU půjde do vlády s podporou komunistů? Děkuji
ODPOVĚĎ (13.8.2009 15:16)
Strašně moc si cením toho, že ve společném prohlášení z 14. července, které je základem naší spolpráce s KDU-ČSL Cyril Svoboda jasně deklaroval, že jakákoliv spolupráce s komunisty je pro něj a KDU-ČSL absolutně vyloučená. Dekomunizace se projeví i v předvolebním programu KDU-ČSL.
OTÁZKA (13.8.2009 14:32) Jan
Jak se hodláte angažovat v romské otázce? Co byste dělala v případě utáboření se rumunských romů v chráněné oblasti pod průhlednou záminkou bdění nad zdravotním stavem NEPRINCE? Přehrála byste to na Svobodu?
ODPOVĚĎ (13.8.2009 15:18)
Dodržování zákonů v této zemi musí platit pro všechny. Pokud jde o řešení romské problematiky, vím že současný kabinet premiéra Fišera zpracovává zásadní dokument, který by měl přinést obrat v praktickém řešení a to bude ležet na příští vládě.
OTÁZKA (13.8.2009 14:36) Petra
Co říkáte "zvýšení" platu zdravotních sester? Průměrně jim mají přidat 2.500 Kč, ale ne všem. Některé nemocnice na to prostě nemají. Praxe u těch "šťastnějších" bude taková, že jim seberou osobní ohodnocení (zhruba 2.500 Kč) a pak s velkou pompou "přidají". Nula od nuly pojde a sestry zůstanou na stejném, ne-li horším platu. Není to jasná LEŽ od ministryně zdravotnictví? Může politička klidně lhát, aniž by se jí cokoli stalo? Jak byste to řešila vy? Hlavně mě nedojímejte tím, že situaci ve zdravotnictví neznáte. Kdyby vám ministrování nabídli, určitě byste ho vzala.
ODPOVĚĎ (13.8.2009 15:20)
Situace pracovníků ve zdravotnictví, zejména zdravotních sester je opravdu zoufalá. Vámi popsané triky jsou velmi ošklivé. Zdravotním sestrám přeji zasloužené lepší finanční ohodnocení, ale musíme vědět, odkud na ně vzít peníze.
OTÁZKA (13.8.2009 14:43) Antonín Procházka
Paní Hybášková, pokud si pamatuji dobře, toužila jste být lídrem na kandidátce lidovců ve Středních Čechách, jenže tam jste místní organizaci nepřesvědčila. V Hradeckém kraji to už ale vyšlo. Tam na Vás nebyly žádné negativní reakce? Nebo některé místní organizace mají na umisťování kandidátů menší vliv? Nepřipadáte si jako smrt, která bere vše?
ODPOVĚĎ (13.8.2009 15:21)
Ne, dávno před nápadem se Středními Čechami se jednalo o Hradeckém kraji. Rozhodnutí ovšem bylo zcela v rukou KDU-ČSL.
OTÁZKA (13.8.2009 15:00) Romana
Dobrý den paní Hybášková, chtěla bych se Vás zeptat jak bude vypadat spolupráce EDS a KDU-ČSL po volbách v PS? Pokud budou kandidáti EDS zvoleni na kandidátce KDU-ČSL a pak dojde k názorovému středu mezi EDS a KDU-ČSL v některých otázkách a budete mít jiný názor než KDU-ČSL jak se zachováte? Budete hájit svoji pozici v PS a hlasovat podle sebe? Kandidáti EDS budou kandidovat na lidovecké kandidátce do PS, obsahuje smlouva, kterou jste podepsala s předsedou KDU-ČSL to, že kandidáti EDS budou na kandidátce na volitelném místě? Pokud ne, nebojíte se toho, že budete jen lidovcům "dělat křoví" ? děkuji za odpověď. Držím vám palce, aby se aspoň někdo racionální dostal do české iracionální politiky :-) Hodně štěstí!
ODPOVĚĎ (13.8.2009 15:24)
Ve společném prohlášení je jasně určeno, že budeme ve společném klubu. Znamená to, že bychom měli hlasovat co nejvíc společně a případné rozpory si hlavně budeme muset umět vyřešit uvnitř tohoto klubu. Křoví lidovcům neděláme, já jsem nikdy nikomu křoví nedělala.
přeposlat e-mailem

Najdete na Lidovky.cz