Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

On-line s Josefem Klímou

Reportér Josef Klíma | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Josef Klíma odchází z televize Nova. Rozhodl se tak kvůli změnám v pořadu Na vlastní oči, který Nova nedávno pozastavila. Spisovatel, scenárista, investigativní reportér a také autor sobotního Posledního slova LN však u "přestavby" pořadu nechce figurovat. Na vaše otázky odpovvídal Josef Klíma ve středu v 10:00.

položených otázek: 26 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (26.5.2009 19:20) Zdeněk Veselovský
Pane Klímo, nevadí Vám, že se o zrušení náhubkového zákona nejvíce pokouší Blesk a AHA a nestydí se balit své články do "práva na informace". Novináři mohou být policajty, ale nikdy ne soudci. NOVA také není vzor ctnosti a domnívám se, že podnikání pana Johna pořad Na vlastní oči devalvuje.
ODPOVĚĎ (27.5.2009 9:53)
K podnikání Radka Johna se vyjadřovat nebudu, nezlobte se, ale své jsme si už řekli mezi čtyřma očima. A před "náhubkovým zákonem" jsou si všechna média rovna, bez ohledu na to, co si o nich myslíte. Je to prostě špatný zákon, který české žurnalisty omezil obecně a tudíž je správné, že se ho v jednom šiku snaží zrušit. Čím větší jednota, tím větší naděje, že se to podaří.
OTÁZKA (26.5.2009 19:21) martin
nezda se vam, ze nam trochu pritvrzuje rezim? Nahubkovy zakon, podivni lide v podivnych medialnich radach, apoliticka publicistika......a kdyz uz nekde neco vyplave...je to jen boj jednech soudruhu proti druhym....zda se mi to, nebo je to tak? Preji hodne zdaru..
ODPOVĚĎ (27.5.2009 9:58)
Já bych řekl, že se nepřitvrzuje režim, ale doba obecně. Lidé jakoby si zvykli, že už to lepší nebude, že lhaní politiků a korupce státních úředníků se staly normou namísto výjimkou a tudíž už nebaží tolik po nových kauzách, kde novináři někoho chytají na švestkách. Společnost jakoby se stabilizovala - ale ve svém marasmu, jak už jsem jednou někde řekl. Náhubkový zákon je pak jen takový viditelný důsledek tohoto trendu. A podivní lidé v mediálních radách? Ty rady přece byly vždycky podivné a pro mě nepochopitelně složené. To se nemění.
OTÁZKA (26.5.2009 19:34) kulíšek
Přeji pevné zdraví.
ODPOVĚĎ (27.5.2009 9:59)
Díky. To už ve svém věku (a stavu) potřebuju nejvíc.
OTÁZKA (26.5.2009 20:03) Franta
Kdyby Vám jiná televize nabídla pokračování pořadu "Na vlastní oči" , akceptoval byste nabídku?
ODPOVĚĎ (27.5.2009 10:03)
To je absolutně nereálná otázka. Pořad tohoto typu si může dovolit jen "velká" televize, protože je dražší než třeba jeden díl hranného seriálu, Prima už před časem podobný formát zkoušela (a zavrhla, takže zbyl jen bulvár TOP STAR), ČT má své Reportéry a jiná "velká" televize tu už není. Navíc mí kolegové budou v pořadu pokračovat na NOVĚ. A já věřím, že dobře. NOVA má mimochodem chráněný i název.
OTÁZKA (26.5.2009 20:29) hanech
proč odcházíte z Novy - konkrétně ? Mám pocit , že se vracíme k držhubě a ze vzývané demokracie je oligarchie
ODPOVĚĎ (27.5.2009 10:09)
Už jsem to několikrát řekl: NOVA chce modernizovat pořad, který jsem před 15 lety pomáhal stvořit - a já už se na tu změnu necítím dost mladý a dynamický. A motivovaný. Co se týče držhuby a přeměny demokracie v oligarchii, myslím, že máte pravdu, ale já jsem pouhý malý kamínek v mozaice světa, než abych tenhle trend nějak svým odchodem výrazně posílil. A naopak, i kdybych se stavěl na hlavu, nezastavím to.
OTÁZKA (26.5.2009 21:29) eva clarova
pekny pozdrav pane klimo,vase oci byl jeden z mala poradu na nove,ktery se dal sledovat,asi nebudu jedina,kdo lituje,ze odchazite,dekuji vam za dobre odvedenou praci a preji hodne zdravi a uspechu -ec
ODPOVĚĎ (27.5.2009 10:10)
Díky. Až zpětně si teď s každým takovým ohlesem uvědomuju, kolika lidem jsem zpříjemňoval život.
OTÁZKA (26.5.2009 21:55) David
Pane Klímo, je to velká škoda že pořad Na vlastní oči odchodem Vás a pana Johna v podstatě končí. Rád bych Vás i pana Johna viděl v poslanecké sněmovně. Mohli byste tam vykonat mnoho užitečné práce. Zvládli byste to levou rukou, měli slušné jisté peníze i čas na své další aktivity. Co Vy na to?
ODPOVĚĎ (27.5.2009 10:13)
Nevím, jak Radek John, ale já tuhle otázku mám už léta vyřešenu. 1) Kdybych se stal politikem, musel bych přestat s novinařinou, protože už bych nebyl nestranný - a to ještě nechci, myslím si, že mohu ještě pár let jako novinář být užitečný. 2) Politiku neumím, kdežto žurnalistiku ano. A budu radši, když na mě lidi budou vzpomínat jako na dobrého novináře než na špatného politika.
OTÁZKA (27.5.2009 6:08) Monika, Litvínov
Dobrý den, Vašeho odchodu z pořadu NVO a z televize velmi lituji. Viděla jsem ve Váš jakýsi vzor správného reportéra.. Máte do budoucna nějaké plány v televizi či mimo? Kdy se na Vás zas můžeme těšit?? Děkuji moc za odpověď. Monika
ODPOVĚĎ (27.5.2009 10:15)
Díky za uznání. Plány ještě konkrétní nemám, protože jsem ještě do konce května zaměstnán v NOVĚ a teprve dostávám různé nabídky. Ještě nevím, co si vyberu, mám ostatně ještě nějaké rozepsané hranné scénáře, které musím dokončit tak jako tak.
OTÁZKA (27.5.2009 6:10) Karel
Teď odcházíte z pořadu Na vlastní oči, žádný odchod ze zaměstnání není veselý, přesto - na co budete nejradši vzpomínat?? Máte nějakou veselou či zajimavou historku? Co vás během práce nejvíce překvapilo?
ODPOVĚĎ (27.5.2009 10:18)
To je na knížku (kterou mimochodem možná napíšu, protože je dobrá chvíle poohlédnout se). Nejvíc vzpomínám na to krásné dobrodružství, kterým natáčení bylo v devadesátých letech (divoké, občas s bodyguardy a hlavně ve velmi semknutém, skvělém kolektivu) a pak v prvních létech nového tisíciletí na řadu reportáží, které jsme natáčeli dohromady s Jankem Kroupou (hlavně seriál o Kajínkovi)
OTÁZKA (27.5.2009 8:27) Zorro
Pane Klíma, někde jsem četl v rozohovru s Vámi, že by Vás nikdo nikdy neuplatil. Když jsem kdysi viděl nějaký díl "očí", měl jsem o tom dost velké pochybnosti. Myslíte, že v prostředí našeho státu je možné, aby existoval někdo jako "nezávislý a neúplatný" novinář ? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (27.5.2009 10:22)
Nevím, proč jste začal pochybovat o mé neúplatnosti, ale je to prostě tak, i když Vám to těžko dokážu: to základní, na čem jsem si celý život zakládal (a zakládám dál), je neúplatnost a nezávislost. I když nezávislost nezávisí jen na mně, protože jednotlivá média mohou být závislá na vydavatelských vztazích, což neovlivním.
OTÁZKA (27.5.2009 8:28) Marek
Dobry den, tuhle jste psal o jednom scenaristovi, ktery prinesl pribeh o nevydiranem ekonomovi. Jak moc to byl smysleny pribeh?
ODPOVĚĎ (27.5.2009 10:25)
Máte-li na mysli hraný film o prezidentovi, na kterého má KGB homosexuální kopromateriál z minulosti, pak je to samozřejmě naprostá fikce, protože o našem prezidentovi nic takového známo není.
OTÁZKA (27.5.2009 9:22) merlak
Víte něco velmi zajímavého, co jste se ale bál natočit a zveřejnit? Předpokládám, že neřeknete co to je, ale stejně mě zajímá, jestli vás někdo vydíral, Teď ani nemám na mysli čisté kriminálníky či lumpy, ale spíš takzvanou smetánku...
ODPOVĚĎ (27.5.2009 10:29)
Mám řadu příběhů, které jsem nikdy natočit nemohl, přestože byly velmi zajímavé. Ale buď chyběly důkazy nebo o nich svědci odmítali vypovídat na kameru, prostě nebyl žurnalistický materiál. Ale vždy jsem inklinoval tyhle věci popsat jinak: třeba formou hranného filmu nebo románu. Takhle jsem napsal v létech 1997-2002 velký román LOĎ S OTROKY, který se odehrává ve fiktivní komerční televizi - a tam jsem mnohé z toho popsal.
OTÁZKA (27.5.2009 9:43) mirka
dobrý den, jste po těch všech příbězích a reportážích životní optimista nebo spíš skeptik?
ODPOVĚĎ (27.5.2009 10:31)
Řekl bych, že jsem reálný optimista. To znamená, že si myslím, že dobré to není, zhoršuje se to, ale mohlo by to být ještě horší - a to taky ještě není. Optimismus mi ale vždycky dodávalo i to, že jsem mohl křičet: Pozor, lumpárna! Máte aspoň pocit, že člověk udělal, co mohl, aby se to zlepšilo.
OTÁZKA (27.5.2009 9:44) Vojtěch Gaal
Dobrý den, končíte s novinařinou definitivně? Budete se už věnovat pouze televizní nebo filmovým scénářům?
ODPOVĚĎ (27.5.2009 10:34)
S novinářinou asi neskončím, už proto, že mi lidé dál píší své kauzy a já je zatím přehazuju na jiné. Třeba na Janka Kroupu, který momentálně pracuje pro MFDnes. Ostatně, píšu dál sloupky do LN a nějaká média se mi ozvala s tím, že by mě jako novináře chtěla využít. Ale co budu dělat teď ještě opravdu nevím. Vím, co určitě dělat nebudu: kandidovat do jakýchkoli voleb za jakoukoli stranu. I když jsem ty nabídky taky dostal.
OTÁZKA (27.5.2009 9:44) Veronika Nová
Pane Klímo, zdravím Vás a zdůrazňuji, že vždy, když stojíte za některým pořadem, je to záruka určité úrovně, objektivity, atraktivnosti. Proč myslíte, že již není zájem dovyšetřit kauzy Kájínek, František Mrázek, "volba" prezidenta Klause v r.2008 a mává se rukou nad Pitrovými výlet do Čech? Veronik
ODPOVĚĎ (27.5.2009 10:40)
Díky za uznání. Myslím ale, že jste sloučil několik věcí dohromady. U Kajínka nebrání otevření případu žádný politický zájem. Jen a jen neústupnost plzeňského soudu, který ignoruje svědky, kteří změnili výpovědi. U Mrázka je to zase propletenec zájmů politických a finančních skupin (a to pravice i levice!)a u Klausovy volby čistě politický handl, který nemá přesah ani ke Kajínkovi, ani k Mrázkovi. A Pitra by přece mohl zatknout i první místní policista, kdyby si počkal před domem. Proč to neudělá? Já nevím.
přeposlat e-mailem