On-line s Markétou Reedovou

Markéta Reedová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Po neúspěchu SNK-ED ve volbách do Evropského parlamentu převzala Markéta Reedová vedení strany a do podzimních voleb vytvoří společnou kandidátku s Věcmi veřejnými. Na vaše otázky odpovídala předsedkyně Evropských demokratů a náměstkyně primátora Béma.

položených otázek: 62 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (15.7.2009 12:29) František Novotný
Dobrý den, proč stavíte společnou kandidátku s Věcmi veřejnými, když ta strana je spjatá s firmou, která dostává městské zakázky divným způsobem a do čela si zvolila p. Johna, který má díky svým kšeftíkům s Bémovým kumpánem Janouškem spoustu másla na hlavě? Proč jste neuvažovali např. o TOP 09, EDS paní Hybáškové či hnutí Starostové? Děkuji a přeji hezký den.
ODPOVĚĎ (16.7.2009 11:02)
Dobrý den všem! A s chutí do první odpovědi..:-) Důvod je jednoduchý: s Věcmi veřejnými se dokážeme shodnout na středopravém liberálním programu. Radka Johna znám jako novináře, který dlouhou řadu let odváděl skvělou práci. Občas mě fascinuje, jak na základě jedné mediální spekulace dokáží lidé zapomenout na nezpochybnitelné zásluhy. A naopak, některé věci se v návalu momentální euforie bez problémů zapomínají - to platí i pro některé představitele TOP 09. Nicméně, nechci tříštit středopravou politickou scénu, udělala jsem maximum pro spolupráci se všemi, se kterými se můžeme shodnout - včetně stran, které jste jmenoval. Ke shodě ovšem nedošlo, což mě mrzí, ale ostatní měli, jak můžete číst v médiích, prostě jinou představu.
OTÁZKA (15.7.2009 13:18) charmer
Dobry den, pani predsedkyne. Nemela byt puvodne kandidatka take s SSO? Nebudete potrebovat pri spolecne kandidatce 2*5% pro vstup do PS? Jak se Vam jinak libi nas soucasny volebni zakon? A mate jiz predstavu, jakym zpusobem budete akcentovat omezovani nepatricnych vyhod politiku ve svem volebnim programu? Diky za odpovedi.
ODPOVĚĎ (16.7.2009 11:09)
Spolupráci s SSO je pro mě a SNK ED obtížně představitelná, protože se jedná o stranu, která je velmi silně euroskeptická. V ostatních věcech bychom shodu sice našli, ale nemyslím, že by mohlo fungovat spojení proevropských stran, což jsou Věci veřejné i SNK ED, s SSO. Volební zákon je klasickou prací dominantních politických stran, které dělají vše pro to, aby omezily zdravou konkurenci. Neexistuje například racionální důvod, proč by volební koalice dvou stran musela překročit ne pětiprocentní, ale dvojnásobnou hranici volebních hlasů. Ohledně prebend. Každý náš kandidát se zaváže, že nebudou využívat neopodstatněných výhod (náhrad, jízdného zdarma, atd.) a poslaneckou imunitu bude používat pouze pro výkon své funkce. Druhý krok je nasnadě, po vstupu do sněmovny předložíme příslušnou změnu zákona.
OTÁZKA (15.7.2009 11:04) Pepa
To je skvělý, že do toho jdete s Věcmi veřejnými, v evropských volbách sem se dlouho rozmýšlel komu dát hlas a ted jste mi to usnadnili. Budete i dál takto spolupracovat až se dostanete do parlamentu? Přemýšlite o společném klubu nebo něčem podobném? Děkuji, hezké léto
ODPOVĚĎ (16.7.2009 11:13)
Děkuji za podporu. Mým cílem je vytvořit pravostředovou alternativu, která bude dělat inteligentní a moderní pravicovou politiku. Domnívám se, že se tím výrazně lišíme od všech stávajících subjektů... V poslanecké sněmovně bychom zcela jistě společný klub měli. Jedině týmovou prací můžeme něco vytvořit. Spolupráce s Věcmi veřejnými je prvním krokem, nikoliv posledním. Počítáme s trvalou spoluprací.
OTÁZKA (15.7.2009 11:16) Student
V SNK ED po odchodu lidí jako Jan Kasl a Jana Hybášková získali rozhodující pozice lidé z neprůhledných pondnikatelských skupin. Proto mě překvapuje, že se tváříte antikorupčně a antiklientelisticky. Vy v tom nevidíte rozpor?
ODPOVĚĎ (16.7.2009 11:21)
Mrzí mě odchod obou zmíněných politiků. Osobně doufám, že někdy budeme spolupracovat, vždyť v mnoha věcech máme stejný pohled na věc. Ale na druhou stranu, je trochu absurdní, že v případě prohry uvnitř partaje lidé odejdou a založí vlastní strany - viz EDS Jany Hybáškové i Starostové a nezávislí, kde se angažuje Jan Kasl. Ohledně neprůhledných podnikatelských skupin: to opravdu nevím, o čem mluvíte. Napište jaké! Naše financování je naprosto čisté. Z duše nesnáším, když někdo obviňuje bez důkazů, je to nefér.
OTÁZKA (15.7.2009 12:09) jirka n.
Ještě malá otázka, někteří lidé píší že vás budou volit, jak se tedy dívate na to, že i díky hlasům vaší strany na Praze 5 zůstal ve funkci Jančík ? Už v tomto momentě jste u mne ztratili kredit. Ještě jednou děkuji.
ODPOVĚĎ (16.7.2009 11:26)
Naši lidé už z rady odstoupili, vyzvali starostu Jančíka, aby složil svou funkci, pokusili se několikrát vyvolat hlasování zastupitelstva, které ho může odvolat, ale nepovedlo se. Víte proč? Protože Jančíka drží nejen část ODS, ale také zastupitelé ČSSD. Mimochodem, právě v ČSSD na Praze 5 je i šéf strany Paroubek... Já jsem každopádně ráda, že SNK ED už v radě městské části Praha 5 není. Vždy jsem byla proti. Proti bylo i naše krajské předsednictvo - viz několik našich veřejných výzev k odstoupení z rady. Proto jsem velmi, velmi ráda, že k tomu nakonec došlo. Mrzí mě však, že se nepodařilo to hlavní: odvolání Jančíka. Ale jak jsem psala, ptejte se na to ČSSD a Jiřího Paroubka!
OTÁZKA (15.7.2009 12:15) Jaroslav
Jak ovlivnily preference Vaší strany její kontakty na starostu Jančíka ? Jedná se o koaliční smlouvu mezi ODS - předseda na P5 Jančík, ČSSD předseda na P5 Paroubek a Vaší stranou, která má svého člena rady ? Je eticky přijatelné, aby JUDr. Jančík jako zastupitel hl. m. Prahy a zároveň starosta městské části byl v minulosti advokátním koncipientem vv kanceláři sídlící na stejné adrese jako advokát, kterému platila P5 peníze ? Jak hodnotíte platby z majetku města svěřeného městské části advokátním kancelářím, kde působila stávající europoslankyně Češková Proč takovéto nakládání s majetkem města Praha toleruje ?
ODPOVĚĎ (16.7.2009 11:28)
V Radě městské části Praha 5 už delší dobu není jediný náš člen. Jančík je ve funkci držen nikoliv SNK ED, ale ODS a ČSSD.
OTÁZKA (15.7.2009 14:09) green
1. Dobrý den, jak se dívate jako viceprimátorka na to, že hotel Blanka nemá zákonem předepsané posouzení vlivu na životní prostředí SEIA a přesto se vesele staví. Jste odpovědná za protikorupční kroky, není toto jedna z možností jak zmíněnou protizákonnost vysvětlit? 2. Kolik jste za své volební období podala podnětů policii pro podezření z korupce na MHMP? 3. Jak se díváte na finanční pozadí Věcí veřejných, s kterými hodláte spolupracovat?
ODPOVĚĎ (16.7.2009 11:35)
1. Myslíte tunel Blanka? Má všechna povolení k tomu, aby se mohl stavět. Osobně si myslím, že Praha nejvíc potřebuje vnější okruh, ale i vnitřní, jehož je Blanka součástí, je potřebný. 2. V zásadě to byly všechny podněty, které přišly na Protikorupční portál (http://korupce.praha-mesto.cz/). Ty totiž putují do Komise pro transparentní veřejnou správu, kde sedí i dva zástupci Policie ČR. Je na nich, které podněty si vyberou k prošetření. A já vím, že se několika věnovali důkladněji. 3. Nevidím v tom problém. Dokud nebudou politické strany financovány státem, což nikdo nechceme, budou politické strany financovat lidé, kteří mají patřičné zdroje. Pokud chcete "démonizovat" financování VV, v případě ostatních stran byste musel rovnou podávat trestní oznámení. Teď vážně, na celém světě je zcela normální, že politické strany podporují podnikatelé. To není nic špatného.
OTÁZKA (15.7.2009 14:32) Petr
Býval jsem nadšeným příznivcem ED a zejména pana architekta Kasla. I Vám jsem kdysi fandil. Ale poté, co jste za pohodlné korýtko na pražském magistrátu zradila původní ideály ED a jejich voličů, tuto stranu již neberu vážně! Domníváte se, že i nadále máte místo v politice?! Něměla byste odstoupit?
ODPOVĚĎ (16.7.2009 11:48)
SNK ED volili lidé proto, aby ovlivňovala pražskou politiku. V předchozím volebním období (od 2002) jsme měli 15 mandátů, byli jsme velmi aktivní a kritičtí opoziční zastupitelé. A výsledek v dalších volbách byl třikrát nižší. Voličům prostě nejde o kritiku, ale o možnost ovlivnit to, co se děje v Praze. Buď jsem mohla dále kritizovat v opozici nebo se snažit aspoň něco udělat. Co jsem tedy udělala? Mám na starosti evropské fondy, které fungují, čerpáme velmi rychle a bez jakýchkoliv problémů. Systém je nastaven tak, že každý žadatel má naprosto rovnou šanci získat dotaci. Mám na starosti také protikorupční opatření. To není za současné konstelace zrovna jednoduché, ale výsledkem je například, že stále více můžete při komunikaci s úřadem využívat internet, což znamená, že jsou úředníci mnohem více kontrolovatelní, a tím pádem všechno běží lépe. Na webu jsou také informace o veřejných zakázkách. Existuje protikorupční portál, kde můžete poslat svůj konkrétní podnět na korupční jednání úředníků. Každý je poctivě vyšetřen. Poprvé v ČR byl na můj popud uskutečněn projekt, který zmapoval korupční rizika na úřadě. Dělala ji nadnárodní společnost a výsledky byly velmi zajímavé. Na jejich základě jsem udělala i Protikorupční strategii, kterou jsem předložila, ale zatím nebyla schválena kvůli rozložení politických sil. To je ovšem rozložení, které takto určili voliči v pražských volbách. Možná, že je to z vašeho pohledu málo, ale za vezměte v úvahu současnou situaci a uvědomte si prosím, že například prosazení veřejných zakázek na web může trvat i dva roky. Mám na starosti také zahranční vztahy, ale s tím už nebudu unavovat.:-)
OTÁZKA (15.7.2009 17:01) Nikita
Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda pro SNK-ED byli výsledky evrospských voleb velkým zklamáním? Vzhledem k dosaženému výsledku je logické, že hledáte partnery k volbám. Uvažujete ještě o nějakých dalčích partnerech kromě Věcí veřejných?
ODPOVĚĎ (16.7.2009 11:55)
Ideální představa je takováto: vytvořit středopravý subjekt, který nebude konzervativní. Tady mají snad všichni politici pocit, že konzervativní je správný. Co to ovšem znamená v české kotlině? Obávám se, že podle těch, kteří se to deklarují, je to jediné: zakonzervovat současný stav navždy. My chceme vyvořit subjekt, který nabídne rozumnou, inteligentní pravicovou politiku, která podporuje aktivity lidí, nebrzdí je, která dává možnost lidem rozhodovat o jejich životě. Například otázka potratů. Konzervativní strany lidem říkají, že potrat není možný, že na něho nemají právo, atd. To je přece špatně: toto je na svědomí každého člověka. Tady nemá politik lidem co nakazovat. Proto chceme být protiváhou ODS, KDU-ČSL, ale třeba i TOP 09...
OTÁZKA (16.7.2009 11:05) dvatri
Jaky je vas postoj k Lisabonske smlouve?
ODPOVĚĎ (16.7.2009 11:58)
Ideální dokument to není, ale ze shody 27 zemí prostě nikdy nevznikne ideální smlouva. Pokud chceme hrát v Evropské unii konstruktivní roli, je v našem zájmu, abychom ji přijali. Nesmíme zapomenout, že jsou v ní i naše požadavky. Naučme se radši spolupracovat, hledat v EU spojence, atd. V tom jsme zatím velmi slabí...
OTÁZKA (16.7.2009 11:05) vala
Co rikate na cinnost pana ministra Kocaba?
ODPOVĚĎ (16.7.2009 12:01)
Osobně je mi sympatický hlavně jako muzikant. Myslím, že i v politice má dobré nápady, ale často jejich realizace vede k přesnému opaku. Například akce byt pro squattery je absurdní.
OTÁZKA (15.7.2009 10:49) Michal Beníček
Proč už to jako rozhádaná strana nezabalíte? Proč ubíráte jiným pravicovým stranám, proč své popadlé hlasy posíláte Paroubkovi? Proč nepodpoříte něco co má smysl - TOP 09? Proč chcete spolupracovat s Věcmi veřejnými - stranou, která je korupčním podnikatelským záměrem?
ODPOVĚĎ (16.7.2009 12:05)
A proč má TOP 09 smysl? Protože o ní nadšeně píší média? Protože je v čele Miroslav Kalousek? On sám říká, že jsou konzervativní stranou. Jaký je tedy rozdíl mezi konzervativní TOP 09 a konzervativní ODS nebo KDU-ČSL? Politika je o pluralitě názorů. Nechci se dožít situace, ke které vaše otázka směřuje, a to že budou pouze dva strany Národní fronty, ČSSD a ODS. Obě budou špatné, ale zároveň budou jedinou volbou...
OTÁZKA (15.7.2009 10:57) damenico
Dobrý den! Mohla byste uvést jména 3 největších sponzorů Vaší strany a kolik peněz Vám v minulém roce věnovali? Děkuji.
ODPOVĚĎ (16.7.2009 12:07)
Prakticky celou volební kampaň jsme hradili ze státního příspěvku za krajské volby a příspěvků drobných dárců, povětšinou členů a sympatizantů strany. Totéž platí také pro financování běžného provozu... Fakt nemáme miliony na výlep plakátů v Chorvatsku.
OTÁZKA (15.7.2009 11:02) Bohumil Řeřicha
Paní Reedová, neobáváte se, že ve spojení s Věci veřejnými opět nedosáhnete na 5 % hranici ? Nedomnívám se že právě Radkem Johnem v čele co by úspěšným publicistou Věci veřejné získají úspěšnost. Jistě, v Praze může Vaše uskupení získat dost hlasů ale v regionech to tak jisténebude
ODPOVĚĎ (16.7.2009 12:09)
Doufám, že vytvoříme pro voliče takovou alternativu, že budeme úspěšní! A nejen v Praze...
OTÁZKA (16.7.2009 11:52) občan
Dobrý den, bude v termínu (2010) dohotoven silniční okruh (2 tunely) Chuchle-Lahovice-Břežany-D1? A kolik bude stát orpoti původnímu rozpočtu
ODPOVĚĎ (16.7.2009 12:11)
To je vnější ukruh, za který nese odpovědnost stát, nikoliv hl. m. Praha. Nicméně, vzhledem k tomu, že je spolufinancován z evropských fondů, termín by měl být (snad) dodržen.
přeposlat e-mailem