On-line se Štefanem Ličartovským

Romové kempují na Žižkově  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Ptejte se muže, který zorganizoval sbírku pro rumunské Romy. Aktivista Štefan Ličartovský odpovídal na vaše otázky na serveru Lidovky.cz.

položených otázek: 107 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (29.7.2009 20:24) Zirk
Pane Ličartovský, pro koho byla vámi organizovaná sbírka, když dle ministra Kocába se nejedná o chudé cikány. Kolik jste vybral a proč je za tu částku neubytujete v nějakém ubytovacím zařízení v Praze. Na zákloadě jakého práva si dovolují tito cizí státní příslušníci okupovat cizí pozemek. Prosím o jasné odpovědi. Né nic neříkající vysvětlování.
ODPOVĚĎ (30.7.2009 11:53)
Sbírka vznikla spontáně, aby Cigáni neobsazovali nemocnici, nerušili okolí a nemělo to vliv na pacienty v nemocnici, ale i na obyvatele okolních domů. Soukromá bírka byla organizovaná pro Cigány, kteří přijeli v pátek, tam nebyly žádní baroni, drahá auta, ale naopak tam byly starý auta, podle mého odhadu patnáct let starý. Tam to vypadalo na nutnost pomoci, nebyli draze oblečení, spíš naopak. To, že tam přijeli Cigáni s drahými auty se zlatem na krku, to bylo později, kdy přijeli psychicky podržet komunitu. Chtěli jsme s radním Hurdou preventivně zabránit panice u majority, ochránit obě strany a zajistit hygienu, předejít rasovým útokům. Kdyby tam přišla Dělnická strana nebo jiní extremisti, mohl z toho být masakr. Dívím se panu ministrovi Kocábovi, že situaci zlehčuje, neslyší na výzvy Radnice Praha 3. Vybral jsem 69.500Kč a zůstalo nám po zaplacení kempu se vším všudy 760Kč. Můžu Vás ujistit, že v kempu nevznikli žádné škody na mejetku a bylo tam čísto. Uměli jsme se všichni domluvit, Cigáni jednali podle provozního řádu a dohod s žižkovskou radnicí. A to že dnes jsou na jiném pozemku je jejich věc, chtěli jsme se všem těmhle problémům vyhnout, ale podanou ruku Kocáb od žižkova nesmyslnš odmítl. Cigáni viděli volnou plochu, tak se tam nastěhovali.
OTÁZKA (29.7.2009 23:08) jungwirth
Proč mohou rumunští občané romské národnosti beztrestně dělat věci, za které by nerómský občan České republiky byl potrestán minimálně citelnou pokutou?
ODPOVĚĎ (30.7.2009 11:54)
Čeho se dopustili? Pokud se opravdu něčeho dopustili, pak majá být trestaní podle našich zákonů.
OTÁZKA (29.7.2009 20:29) zdravý rozum
Diskuze jsou plné naštvání a rozčarování z nevyrovnaného přístupu - nejen - ministra Kocába k většině a menšině, pokud to takhle zbagatelizuji. Také si myslím, že nejde o rasismus jako takový,ale jen pocit bezmoci. Jaký je váš názor na to brblání - je to podle vás rasismus nebo oprávněná deziluze? Existuje podle vás osobně dvojí přístup policie, úředníků, zákonodárců k tzv. bílým a tzv. Romům? Dvojí vymahatelnost práva a pořádku - a třeba jen obyčejné lidské slušnosti?
ODPOVĚĎ (30.7.2009 11:57)
Rád bych se sešel s panem Kocábem a vysvětlil mu do očí, že se nejedný o žádný politický tah, nejsem v romském politickém hnutí. S Kocábem bych chtěl mluvit proto, abych si s ním vyříkal, jak moc Cigánům u nás zkomplikoval život, teda těm rumunským. A myslím si, že dvojí přístup existuje, to je fakt.
OTÁZKA (30.7.2009 0:22) jan
To děcko v nemocnici nemá zdravotní pojištění a náklady za jeho léčbu jdou do stovek tisíců korun. Nebylo by správné, kdyby jeho romští přátelé prodali jeden z jejich Mercedesů, nebo nějaký ten zlatý prsten a náklady zaplatili ?
ODPOVĚĎ (30.7.2009 11:59)
Je to věc pacienta, jeho rodiny, nemocnice a popřípadně soudu, nebo mezinárodních úmluv s Rumunskem.
OTÁZKA (30.7.2009 7:04) Marek
Už navázala naše vláda diplomatické styky s Rumunsko-romským královstvím nebo tak učinit teprve hodlá ?
ODPOVĚĎ (30.7.2009 11:59)
To opravdu nevím :-)
OTÁZKA (30.7.2009 9:08) Dana
Štefane, jaké máte zaměstnání Vy? Jak Vy chápete skutečnost nutnosti chodit do zaměstnání a plnit úkoly s ním spojené? Proč většina Romů prací pohrdá, žije raději ze sociálních dávek a český stát neupraví jejich systém tak, aby NEBYLO výhodné nepracovat?
ODPOVĚĎ (30.7.2009 12:05)
V současný době pracuju pro tři neziskovkly bez nároku na peníze. Připravuju čtvrtý ročník boxerského turnaje o pohár města žižkov. Boxují tam kluby z celé čr. Větší procento cigánů by určitě radši pracovalo, ale jsou na posledním patře žebříčku u zaměstnavatelů. Sám to znám. Když jsem sháněl místo, nebyl problém, ale až do chvíle než uviděli, že jsem černej.
OTÁZKA (30.7.2009 9:54) Jolana
Pane Ličartovský, chcete odpovědět na všechny zde položené otázky ihned a nepoužít jediné slovo? Pak jděte, vysvětlete rumunským Romům, že si po sobě musí uklidit, a ihned ať odjedou. Pokud toto nejste schopen udělat, nejste buď aktivista anebo tu jste pouze na uklidnění. Rozhodně bych pak nevěřila, že chcete něco řešit... Tak co, půjdete za nimi?
ODPOVĚĎ (30.7.2009 12:09)
Vážená dámo měl jsem taky velkou obavu jako vy že v kempu bude bordel, hygiena nebude stát za nic, ale cigáni si po sobě uklidili. To platilo o víkendu. Teď je nesleduju, ale věřím, že se řídí pokyny strážníků. Pokud ne, pak je chyba někde jinde. Jestli nebudou dodržovat zákony, vyhlášky, tak to musí řešit policie. Já nejsem policejní vyjednavač.
OTÁZKA (30.7.2009 10:21) AugustusTiberius
Dobry den,nekde jsem cetl ze tato komunita neustale kocuje.Z mista na misto.Mohl byste mi prosim priblizit cim se tito lide zivi? Vzhledem k tomu kolik maji zlata a drahych vozu....je to pro me proste zahada. Dekuji za odpoved.
ODPOVĚĎ (30.7.2009 12:13)
U tech cigánů jsem neviděl větší množství zlata, řetízky nosí kdekdo. Jestli jste tam v pátek byl, tak víte, že je to pravda. V pátek přijeli chudší, pak bohatší, ale to jsme neřešili. My cigáni jsme v evropě už od čtrnáctýho století a do čech jsme přijeli v šestnáctém století. Každá komunita si zvoilila svůj způsob obživy. Jak jistě víte, cigáni jsou v podstatě obchodníci - handlíři, a místo koní handlujou auta, holky čtou z ruky budoucnost nebo prostě nakupují a prodávají mýdla, ručníky, cejchy a podobně.
OTÁZKA (30.7.2009 11:56) Autor
Jak reaguje Rumunská ambasáda V Praze a Rumunská vláda ???
ODPOVĚĎ (30.7.2009 12:14)
To opravdu nevím ani mě to nezajímá. Je to věc rumunských turistů. Řešil jsem víkend, chvíli, kdy mohlo dojít ke krizi.
OTÁZKA (30.7.2009 11:59) dulcibelka
Říkáte, že:" Sbírka vznikla spontáně, aby Cigáni neobsazovali nemocnici, nerušili okolí..." Měly by snad takové sbírky vznikat pro všechny občany, kteří mají příbuzné v nemocnici? Když přijedu do cizí země jako turista, má mi snad tamní zastupitelství také sehnat a zaplatit nocleh?!
ODPOVĚĎ (30.7.2009 12:15)
Pokud máte máte tak velkou rodinu a dobrý kamarády... Sám víte, že šlo o krizovku.
OTÁZKA (30.7.2009 12:07) Sid
Cikan nebo Rom? Nemec Nebo Deutch? Proc nepouzivame ceske slovo Cikan? Co Vam na nem vadi?
ODPOVĚĎ (30.7.2009 12:19)
Používám slovo CIGÁN, to NENÍ ÚRÁŽKA, jde o kontext. Cikán je hanlivý, urážka. CIGÁN pochází jako slovo ze slovenska, je normální stejně jako ROMÁCI, ROMOVÉ nebo O ROM. Největší urážkou je nepřizpůsobivý občan. Mezi naší komunitou si taky řekneme v legraci ty cigáne jeden :-) a zasmějeme se tomu, ale nikdo neřekne ty cikáne, protože toho druhýho by urazil.
OTÁZKA (30.7.2009 12:07) opas
Píšete, že pracujete pro tři neziskovkly bez nároku na peníze. Jaké tedy máte příjmy?
ODPOVĚĎ (30.7.2009 12:20)
Zatím jsem bez běžnýho zaměstnání.
OTÁZKA (30.7.2009 12:08) Rejpal
O tom napůl utopeném se mluví jako o "romském princi". Kde se vlastně vzala tato romská šlechta? Uznává ji někdo? O koho vlastně jde?
ODPOVĚĎ (30.7.2009 12:24)
Každá romská komunita v česku historicky měla vždycky svýho vajdu, zástupce pro úřady atd.Pokud se jedná o rumunský cigány, vychází z rodových tradic, bohatství a autoriěn. Uznávají ji Olaši po celým světě.
OTÁZKA (29.7.2009 20:16) Buran
Zajímalo by mě, proč jim náš establišment umožnil, to, co se běžnému občanovi této země v podstatě zakazuje. Tj. táboření v chráněných územích a i na jiných veřejných prostorech. Mohu si i já rozdělat ohníček dejme tomu na hoře Říp ?
ODPOVĚĎ (30.7.2009 12:25)
Už jsem na to odpovidal.
OTÁZKA (29.7.2009 21:17) mira
Vážený pne ,proč i takové země jako je Irsko,nebo Itálie se snaží těchto lidí zbavit a přitom tam žije x etnik a bez problému.Není to náhodou o chování vašeho etnika vůči majoritě,jako je to u nás?Kdy již začnete něco konat a ne jen řečnit a vše svádět na majoritu.
ODPOVĚĎ (30.7.2009 12:28)
Nemáte pravdu, jinde mají cigáni v nouzi zajištěnou práci. Na majoritu nic nesvádím!!! Neřečním ale snažím se makat.
přeposlat e-mailem

Najdete na Lidovky.cz