Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Pojišťovny jako a.s. se osvědčily

Tomáš Szalay

UKONČENO

"Mám z diskusí v Česku dojem, že zažívám stejný film po pěti letech znovu," říká jeden z architektů slovenské zdravotní reformy s tím, že v mnohých věcech by před českou reformou mohl smeknout klobouk. Ptali jste se 22. dubna od 11:00 slovenského odborníka na zdravotnictví Tomáše Szalayho.

položených otázek: 31 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (22.4.2008 12:23) Menšík
Dobrý den. Doufám že příští volby nevyhrají Paroubkovi populisti , protože by začali dělat díry do systému a vytvářet chaos. V takovém prostředí se výborně ztratí všechny lumpárny. M
OTÁZKA (22.4.2008 11:56) A.
Dobry den. Je sice pravda, ze poplatky u lekaru prispeji k tlaku pacientu na zvyseni kvality pece. Ale jak se da situace resit v nekterych vesnicich, kde ma vice mene monopol na peci jediny doktor, ktery si tak muze provozovat ordinaci podle sveho, a novym doktorum se tam stehovat vubec nechce. Dekuji.
OTÁZKA (22.4.2008 11:36) jm
Podle Vás která ustanovení zákona o zdravotních pojišťovnách //www.mvcr.cz/sbirka/1992/sb058-92.pdf , a která jiná obecně, nyní brání ministerstvu zdravotnictví zvyšovat efektivitu a hospodárnost ve zdravotním pojišťovnictví?
OTÁZKA (22.4.2008 11:27) Ach jo (bls1)
Promiňte, ale to jste se poněkud vyhnul odpovědi. Čím se na stabilitě zdravotních pojišťoven podílí jejich transformace na a.s. ?
OTÁZKA (22.4.2008 11:27) Bratislavcan
Pan Szalay beriete si na vrtanie dier do systemu Pentu, tak ako na Slovensku kde po vas zostala spust aka nema obdoby.
OTÁZKA (22.4.2008 11:26) Milan
Mna by tak zaujimalo, aku ma kvalifikaciu slovensky "expert" na zdravotnictvo ako byvalay moderator sukromnej TV?! Zavedenie poplatkov - to je dokazom expertnosti...?
OTÁZKA (22.4.2008 11:21) Lékař senior
POKUD si troufáte se vyjadřovat ke zdravotnické reformě...Uvědomujete si dopad na sociálně slabší vrstvy jako důchodce, nezaměstnané atd.Osaměle žijící důchodce mající důchod 7 a půl tisíce když zaplatí bydlení, rodia televizi a stravu... Tak to je tak akorát..
OTÁZKA (22.4.2008 11:20) Kesler
Aj v Cesku si budete za svoje"mudroty" vyplacat miliony z penazi danovych poplatnikov? Nie ste nahodou vysetrovany policiou za vase safarenie na MZ?
OTÁZKA (22.4.2008 11:14) Jirka1
Jakým způsobem přesvědčit p.Ratha,komunisty a část lidovců,že je to cesta správným směremUděláte pro to něco např.pořadem v ČT,aby to lidi (jak říkají Pražáci venkované) pochopili?
OTÁZKA (22.4.2008 11:13) Ach jo (bls1)
Dobrý den, uvádíte "Poisťovne sme transformovali na a.s., a dnes patria k najdôležitejším stabilizujúcim prvkom na scéne." Můžete mi říct nějaký konrétní rozdíl proti minulému stavu, který se projevil zvýšením stability? Vůbec nevím, co si mám pod tou stabilitou představit.
OTÁZKA (22.4.2008 11:11) Marian Kechlibar
Slyšel jsem, že někteří lidé na Slovensku začali po zavedení poplatků zanedbávat návštěvy lékaře, a následně si "vypěstovali" stavy natolik závažné (infarkty, mrtvice), že pak jejich léčení bylo dosti drahé. Zajímalo by mne, zda je to pravda, a pokud ano, nakolik se tyto případy projevily v zdravotnických statistikách a rozpočtech, eventuálně jaký byl trend (zda si tito lidé časem uvědomili, že jde o sebedestruktivní chování, nebo ne).
OTÁZKA (22.4.2008 11:07) Radek
K připojištění či lepší péči. Jedná se o to, že pokud chci lepší protézu, než jakou hradí pojišťovna, musím ji zaplatit celou, a ne jen finanční rozdíl.
OTÁZKA (22.4.2008 11:02) Karel
Nejaky cas jste delal i v mediich, co rikate na novy tiskovy zakon? Myslite, ze v takovem stavu mohou media normalne fungovat?
OTÁZKA (22.4.2008 9:24) Tycoon
Proč je nutná reforma českého zdravotnictví, když je ve výborné kondici ? Minulý rok vytvořily pojišťovny přebytky ve výši 17 miliard Kč.
OTÁZKA (22.4.2008 8:51) Radek
Dokázali jste na Slovensku lidem vysvětlit, že není nic špatného na tom, když si movitější člověk připlatí za lepší péči / zaplatí si navíc komerční připojištění?
OTÁZKA (21.4.2008 22:07) Igor Šíp
Dobrý den! Myslím si, že v každé vyspělé zemi Evropy poplatky u lékaře vč. ročního limitu spoluúčasti za zdravotní služby nejsou stanoveny plošně, ale rozdílně podle přijmů. Na př. děti neplatí nic, důchodci třeba 50% atd.Dotaz: Jak je to na Slovensku? Prosím o detailní odpověď! Děkuji předem.Igor Šíp
OTÁZKA (21.4.2008 16:33) bratr lékaře v USA
dokončení: .... a když zaměstnavatelé v USA stále ještě zdravotní pojištění zaměstnancům nabízejí, tak jím tvrdě zvyšují spoluúčast na měsíčním pojistném a hlavně okrajují všechny benefity. Mít, jakkoliv z našeho hlediska děravé zdravotní pojištění, je pro Američany terno a chlubí se tím podobně jakom když jsem za ČSSR dostali devizový příslib nebo poukaz na škodovku. Pojištění přes zaměstnavatele je nepřenosné, výhazov z práce, stále častější věc, znamená ztrátu pojištění rodiny. Tzv. Cobra, zákon přijatý asi před 15 lety, který teoreticky umožňuje vyhozenému zaměstnanci si platit na dalších 9 měsíců pojištění, které přes zaměstnavatele má, si může dovolit jen málokterý propuštěný. Pojistné je prostě příliš drahé, na jednoho člověka asi 600 USD/ měs, rodinu s 2 dětmi asi 1400 USD /měs. A protože Američani jsou obecně zadlužení po uši, o čemž ani v západní Evropě, natožpak u nás nemáme stále ani zdaleka potuchy, musí splácet hypotéku na svůj dřevěný dům se sádrokartonovými stěnami, na auto, na VŠ dětem, úspory skoro nemají a tak platit pojistné, navíc-je li průměrný hrubý měsíční plat jen něco přes 2000 eur (3000 USD) prostě nepřichází v úvahu. Ale ikdyž mají pojištění, spoluůčast může rychle zdevastovat rodinné finance. Nejdříve musí prvních 800 USD ročně zaplatit ze své kapsy (element "zastrašování" proti "nadměrnému užívání" zdrav. péče jako Julínkovi poplatky u nás) , prvmích 200 USD na léky. Pak už přispívá pojistka, typicky 80%. Ale při cenách, třeba 1 den lůžka v nemocnici (bez výkonů) průměrně 4.000 USD, i těch 20% vede rychle k vyčerpání úspor a zadlužení. Skutečností je, že stále více domácností je donuceni vyhlásit úpadek, v roce 2005 již 2,7 mil. Hlavním důvodem jsou exekučnín pohledávky lékařů a nemocnic. Takže Američané přecházejí nemoci co mohou, modlí se, aby se nemoc rodině vyhnula. Poistku na zuby nemá skoro 100 mil. lidí a spoluúčast je mnohem vyšší. Porod:: (porodné všechny nemají) platí se max 48 hod po vstupu do nemocnice, pak ven!
OTÁZKA (21.4.2008 16:14) bratr lékaře v USA
Přidávám se k otázce Martina: Odkud pramení pravicová důvěra v efektivitu trhu ve zdravotnictví, když USA, země liberálům zaslíbená, jsou, jak z hlediska ekonomie (výše nákladů, neuveřitelných 17% HDP, tedy dvojnásobek u nás a průměr EU, celkem asi 7.000 USD-hlavu a rok) jeneže daleko nejrozhazovačnější, ale v mnoha ukazatelích zdravotní péče horší než průměrní (minulý týden PBS TV, americký ekvivalent BBC, znovu potvrzoval uváděný fakt, USA na 37. místě v některých kategoriích, počínaje kojeneckou úmrtností, atd.). "Svobodná volba", kterou nás ortogoxní pravice snaží zmást je skutečně, pro milióny Američanů podobná případům v dokumentárním filmu SICKO Mike Moorea (autora v Caanes oceněného a příjmy nejůspěšnějšího dokumentárního firmu v historii, Farenheit 9-11), kdy si dělník, po pracovním úrazu, pi kterém přišel o dva prsty, s manželkou počítá, zda si může dovolit zaplatit si a zadlužit se přišitím jednoho (12 tis USD), nebo obou (60 tis USD). Ano, mohlui si dovolit jen jeden. ..... Již 47 miliónů Američanů nemá žídné zdravotní pojištění. Desítky miliónů dospělých, milióny dětí přecházejí nemoci, chronické nemoci, mnozí pajdají, neléčí se, protože si nemohou dovolit platit pojištění ani potřebnou péči. Pravice doposud uspěla vymýváním mozků, že prý všeobecné pojištěníé znamená socializaci zdravotnictví a přídělový systém. Všichni kandidáti demokratů na prezidenta, cítíc nejednou už zoufalost a stres ekonomicky ohroženého a zápasícího obyvatelstva označují to, že 47 mil nemá žádné pojištění za defakto nejhorší přídělový systém. Ale naděje, že by bylo včeobecné pojištění prosazeno je nulová, zejména skutečné, neziskové, jako má Evropa, Kanada atd. Lobby lékařů a průmyslu zdravotní péče jsou příliš silní, štědře korumpuje politiky, je to neprůchodné. ..... Protože recese znamená nejen ztrátu zaměstnání, ale po léta se už rychle zvyšovalo pojistné (2000 až 2007 se zdvojnásobilo), zaměstnavatelé odmítají pojištění zaměstnancům nabízet a když jej ještě nabízejí, tak
OTÁZKA (21.4.2008 15:53) Bobyzboby
Zdá se že čeští "experti" v režii ODS už jsou příliš profláknutí, takže přicházejí na řadu ultra propagátoři zahraničních pokusů. Dotaz: k jakému základnímu účelu dnes slouží zdravotní pojišťovny na Slovensku, je jejich prvotním cílem ziskovost, jako tomu bude brzy u nás?
OTÁZKA (21.4.2008 15:52) Jan z Londýna
Předevšímm, HLAVNĚ pro nejednou příliš namyšlené (i arogantní?) české spoluobčany, včetně hlavy státu a jeho pohrobků v ODS: -------- Díky a blahopřání Slovákům, na které mnozí Češi habituálně, po dlouhá desetitetí (od Beneše a Štefánika?) s gustem hleděli z patra: (údajně "zaostalejší") Slováci nejenže DOKÁZALI dohnat několik let velkých ztrát a škod způsobených (naštěstí dočasným) opojením svým demagogem, Mečiárem (vstup do NATO, EU, příliv zahraničních investic, atd.), ale navíc v REFORMÁCH jasně předehnali (údajně "vyspělejší") Čechy (navíc jím, ač ještě o polovinu menší než ČR, párkrát naklepli v hokeji:). ..... Měli SKUTEČNĚ pravicovou vládu (ne Klausovy populistické nebo Topolánkův značně oslabený slepenec), razantní refotmy (které dokonce vyhnali Rómy do ulic a k rabování obchodů), rovnou daň ( o které rádoby světem uznávaný "echte liberál", Klaus, jeho ještě více tenzní žák, Tlustý, po léta jen hovořili. --------- Nabízí se logická, jak káže Klaus, pragmatická otázka: Když to Slováci (kterých se navíc Klaus, když si s Vladem rozdělili dvorky, na kterých bossovali, "zbavil" protože prý "zpomalovali reformy"!) , bez Klause a Čechů, dokázali, KDE je chyba: Buď Klaus není takový génius, za kterého ho jeho matka, Lucinka Zaňáková-Bílá a stále ještě nezdravě moc Čechů považuje, anebo, že by Češi nechápali jeho liberální moudrosti? ..... Problém Čechů. oproti Slovákům je totiž jejich DOMÝŠLIVOST, iluze "českého premiantství" (na kterém se hlavně Klaus úspěšně pase): Slováci si nechali Západem poradit, měli odvahu, i přes škody způsobené Mečiárem do toho jít. Klaus a jeho "mladá garda" naopak Západ "hrdě" poučují. ..... Dalším DIAGNOSTICKÝM problémem je to, že Češi, minimálně už 60 let (od 1946 do 2006) VOLÍ KOMUNISTY mnohem víc než Slováci. Posledně si je už vůbec nepostili do SNR, zatímco u nás KSČM rozhoduje, nejen že (jejich oblíbenec) Klaus je zase prezidentem. ..... Stran zdravotnictví: Jasněže poplatky jsou OK, spoluúčast úpotřebné. Jen nekopírujte USA.
OTÁZKA (21.4.2008 14:23) challenger
A ještě jeden dotaz na Vás mám: nemáte pocit, že "státní akciová společnost" je nesmysl? Osobně, podle řečí našeho managementu, který se na převod velmi těší, mám pouze ten pocit, že v akciové společnosti se ruší některé retrikce nakládání s majetkem a znemožňující určité finanční operace. Základní princip těchto restrikcí je ten, že státní majetek nemá odpovědného vlastníka a proto jsou tyto restrikce zavedeny, aby se zabránilo finančním machinacím a tunelování (což stejně ani tak nelze úplně). Převodem na akciovou společnost však majetek nenabyde odpovědného vlastníka a tudíž pravděpodobnost majetkové kriminality výrazně vzroste, respektive se část kriminality "legalizuje" a nebude již trestně postižitelná. Státní akciová společnost je extrémně nebezpečná forma, zvláště, pokud tato společnost nemůže zvyšovat své příjmy zdražováním poskytnutých služeb, jak to dělá třeba společnost ČEZ. Tedy buď je třeba nemocnice zcela privatizovat za tržní cenu jako zdravé ekonomické subjekty (a ne je předtím zruinovat, aby měl soudruh podle stranického a korupčního klíče nižší kupní cenu) anebo je nechat ve formě státní příspěvkové organizace (která samozřejmě nebude ekonomicky viabilní jako soukromá společnost, to je jasné) Je zločin, že vláda jednoznačně neříká, co chce, jestli subjekty, co léčí lidi nebo subjekty, co vydělávají (což ve zdravotnictví, kde je regulace cen mnohdy pod úrovní materiálových nákladů, jde pouze pomocí cost cuttingu, který ovšem na druhou stranu bude stát lidské životy, což se na Slovensku názorně prokazuje).
OTÁZKA (21.4.2008 14:09) challenger
Dobrý den, v čem jsou parametry slovenského zdravotnictví po reformě lepší, než českého před reformou? Slovenská reforma zdravotnictví, ač opěvována pravicovými médii, dopadla fiaskem, rozkrádačka a tunelování ve slovenských nemocnicích si nic nezadá s obdobnými jevy v nemocnicích čekých, slovenští lékaři s hodinovou mzdou nižší než průměr ve státě masově hlasují nohama a utíkají pryč ze země, slovenský pacient má 2x vyšší pravděpodobnost, že když dostane infarkt, že zemře než v Česku (a nejhorší prognózu ze zemí Visegrádské 4), u vybraných onkologických onemocnění je to zrovna tak. Nespokojenost slovenských pacientů se zdravotním systémem je extrémní, vládní propaganda ji derivuje na bedra slovenských lékařů, kterým se prý nechce pracovat (za žebráckou mzdu by však těžko našli někoho schopnějšího, komu by se chtělo). Konec minulé vlády byl poznamenán masovými protesty zdravotníků s ještě masovější podporou veřejnosti. Korupce je ve slovenských nemocnicích denní chleba a to na všech úrovních a má spolu s restrikcemi vzestupnou tendenci. V čem je tedy ten opěvovaný úspěch, nemá-li být úspěchem to, že ze zdravotní daně plyne bezpracné bohatství několika bývalým estébákům z vedení společnosti Penta, kteří parazitují na decimovaném lékařském know-how a kteří dostali v plen peníze z povinné zdravotní daně. Těžko se dá také věřit, že privatizace této části státní správy byla provedena bez korupce.
OTÁZKA (21.4.2008 14:06) Karel
Kolikrát se do budoucna bude muset zdražit nemocenské pojištění, aby subjekty podnikající v tomto oboru (v ČR např. p. Chrenek) byly nasyceny a uspokojeny? Kolik miliard odváděných ze systému zdravotní péče uspokojí Vaše chlebodárce? Proč se tito "reformátoři" nenamáhají dát na stůl konkrétní fakta, tabulky, srovnání atd, místo toho slyšíme přihlouplé fráze o tom, jak trh vše vyřeší?
OTÁZKA (21.4.2008 13:48) Martin
Proc mate takovou duveru v vice trhu ve zdravotnictvi, kdyz system ve kterem trh ma nejvetsi roli je zaroven systemem pro obcany nejdrazsim a v zadnem pripade neni nejkvalitnejsim - mluvim o Americe, ktera ma spoustu ukazatelu prumernych a zeme s vetsim vlivem statu vetsinou dosahuji lepsich vykonu za nizsi penize.
OTÁZKA (21.4.2008 12:30) R.
Dobry den! Politicky se radim k pravemu stredu. Presto nesouhlasim s tolik diskutovanymi polatky. Za co je platim? Preci si platim zdravotni pojisteni... A proc lekar nemuze beztrestne platbu prominout? Nepripada vam to spis levicacke nez pravicacke, ze zakon nekomu neco narizuje, jak ma ci nema podnikat? Podle mne je to spise neschopnost vlasy & spol. vyresit problem plytvani jinak, duveryhodneji apod. Dekuji za nazor...
OTÁZKA (21.4.2008 11:59) lékař
Dobrý den, v čem vidíte nejhorší následky reformy realizované na Slovensku? Pracujete pro Tomáše Julínka a jeho team?
OTÁZKA (21.4.2008 11:47) Paul
Jak se díváte na fakt, že český min. zdravotnictví Julínek, jako jediný v EU, nejen že neprosazuje zákaz kouření na veřejnosti v ČR, včetně restaurací a barů, ještě tomu aktivně brání. Přitom je známo jak výrazně pozitivní dopad na zdraví lidí toto jednoduché administr. opatření má, bez toho aby na to někdo doplácel. Nepočítáme-li ovšem tabákové společnosti. Ty ztrácí. Také by jste chtěl, aby MZ Slovenské Republiky činil a vystupoval na tomto poli jako tabákový dealer? Jako ten náš ministr?
OTÁZKA (21.4.2008 11:10) Alert.B
Dobrý den. Jaký je současný stav počtu lékařů na slovensku? Je problém u slovenských lékařů získat atestaci stejně jako u lékařů českých?
OTÁZKA (21.4.2008 10:41) Martina
Dobrý den, podle úvodu tipuji že jste asi příznivec pana Dzurindy což by odpovídalo tomu koho Lidovky zvou. Přesto se zeptám jaké vlastně platili poplatky lidé za pana Dzurindy a co nyní platí za pana Fica. A také by mě zajímalo jestli znáte nějakou evropskou zemi(nebo i mimoevropskou) kde musí platit poplatky děti. Podle tisku (naposledy na aktualne.cz) taková země v Evropě neexistuje, ale podle pana Julínka se takto poplatky platí všude, kdo má tedy pravdu?
OTÁZKA (21.4.2008 10:17) noether
Dobrý den, rád bych se zeptal, k čemu je taková reforma, kterou příští vláda zruší, tak jako na Slovensku? Já osobně mám pocit, že naši (a slovenští) reformátoři se inspirovali v padesátých letech u komunistů. Taky mají pocit, že nám ty světlé zítřky musí protlačit za každou cenu a proti vůli většiny. P.S. Už se těším na ty ideologické obezličky, pokud vůbec odpovíte...
OTÁZKA (21.4.2008 10:08) Honza
Za co nyní platí pacienti na Slovensku ?