Přežili pokus o únos. Je Jemen bezpečný?

J. Nevyhoštěný (čtvrtý zleva) pózuji se svými přáteli a jemenskými policisty po sepsání protokolu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Čtveřice Čechů se rozhodla poznat Jemen, jejich cesta se však proměnila v drama, při kterém se střílelo. V okrese Haima asi 60 km od metropole Saná je přepadli únosci a pokusili se je odvézt do hor. Místní policie cestovatele zachránila střelbou na auto. Při zásahu byli zraněni dva policisté a dítě. Ve skupině Čechů byl i redaktor LN Jan Nevyhoštěný. Čtenářům serveru Lidovky.cz odpovídal on-line.

položených otázek: 27 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (26.1.2011 13:00) Miki
Dobrý den, jaký mají vlastně k únosům, potažmo k islámskému terorismu, vztah "obyčejní Jemenci"? A jde skutečně o únosce z řad místních kmenů a klanů, nebo se za nimi schovávají bojovníci odjinud? děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ (27.1.2011 10:04)
Zdravím všechny zájemce o cestování po Jemenu a ty, kteří se chtějí dozvědět něco více o naší „události“. Ve své otázce dáváte dohromady dvě zcela odlišné věci. Vůči islámského terorismu se tak jako v ostatních muslimských zemích naprostá většina „obyčejných“ lidí staví krajně odmítavě. Teroristé navázáni na skupinu Al-Kajda v Jemenu operují pouze na východě území, útočili ve wádí Hadramaut. Turisty neunáší, nýbrž zabíjejí. V našem případě se jednalo o kmenový únos, při kterém není cílem turistům ublížit, nýbrž je pouze využít k tlaku na centrální vládu a úřady. Ani tomuto druhu únosů však Jemenci nijak nefandí, neboť poškozuje jejich jméno v zahraničí a má fatální vliv na turistický ruch.
OTÁZKA (26.1.2011 13:52) Jarek
Dobrý den, proč jste se hned po útoku nevrátili domů? Já bych zdrhal hned. Jaký byl zbytek "pobytu"?
ODPOVĚĎ (27.1.2011 10:10)
Popravdě nás to i přes samozřejmý otřes ani nenapadlo. Věděli jsme, že bezpečnostní opatření v hlavním městě Saná jsou dostatečná a ostrov Sokotra, kam jsme mířili v druhé polovině pobytu, je zcela bezpečný a k podobným událostem tam nikdy nedošlo. Únos byl jen jednou z událostí, kterou jsme v Jemenu zažili, a fantastický zbytek cesty negativní zkušenost zcela přebil.
OTÁZKA (26.1.2011 13:55) Ghonza
Dobrý den, máte dojem, že tento intenzivní zážitek ve vás vyvolal patologické psychologické změny? Netrpíte nyní xenofobií? Držím palce v těžkých časech
ODPOVĚĎ (27.1.2011 10:20)
Ano, od únosu patologicky nesnáším vůni kozího stáda, která se z ozbrojenců linula po celém voze. Utvrdil jsem se ve své xenofobii vůči xenonovým žárovkám. Jinak se cítím psychicky zcela zdráv, navíc osvěžen dosud nepoznaným pocitem intenzivního strachu o život.
OTÁZKA (26.1.2011 14:30) Staci strucne
Dobry den, zajimalo by me, jestli se do Jemenu chcete jeste nekdy vratit. Diky
ODPOVĚĎ (27.1.2011 10:28)
Určitě. Jemen je podle mého názoru i mínění množství českých cestovatelů, kteří zemi navštívili, jedním z nejkrásnějších míst na Zemi. Poslední pravá zachovalá Arábie. I přes naši nepříjemnou zkušenost mohu cestu do Jemenu všem alespoň trochu dobrodružnějším povahám doporučit. Při dodržení bezpečnostních doporučení a využití místních průvodců lze riziko problémů zcela minimalizovat. My jsme měli prostě smůlu.
OTÁZKA (26.1.2011 15:06) Klara
Dobry den, zkouseli jste s unosci vyjednavat? Co vlastne pozadovali? Mel jste strach o zivot? Bylo velike stesti, ze vas policiste pri prestrelce nezasahli...co na to rodina? Musela byt v soku, kdyz se zpravu dozvedela z medii...
ODPOVĚĎ (27.1.2011 10:39)
Ihned po prvním výstřelu jsme ozbrojencům nabízel peníze, jelikož mě nic jiného nenapadlo. Ale my jsme pro ně nebyli partnerem pro vyjednávání, tím byla jemenská vláda. Podle aktuálních informací požadovali po úřadech propuštění vězně, bratra jednoho z únosců. Náš průvodce Ahmed s nimi vyjednával: řekl jim, že policii už o únosu ví a nabízel jim, že pokud utečou, neřekneme policii kam zmizeli. Čtyři z únosců souhlasili, pátý namířil zbraň na řidiče a nařídil pokračovat v cestě do hor. Při pohledu na zcela rozstřílené auto je stutečně zázrak, že nikdo z nás nemá ani škrábnutí. Zraněn byl jen jeden z únosců, jehož krev objevil kamarád na svém tričku. Rodiny jsme se rozhodli zbytečně neděsit, až poté, co jsme dostali indícii, že o události budou informovat místní média, jsme těsně před odletem na Sokotru, kde není signál GSM, odeslali uklidňující SMS domů.
OTÁZKA (26.1.2011 17:03) Filip Emanuel
Dobrý den. Kolik jste za dovolenou utratili? A dala vám jemenská vláda nějaké odškodné? Jakou zemi byste ještě chtěl navštívit - resp. kdy můžeme čekat další únosovou novinku ;-)?
ODPOVĚĎ (27.1.2011 10:57)
Dovolená v Jemenu vyjde relativně levně. Zpáteční letenka do Saná se dá koupit od 11 tisíc korun, vnitrostátní na Sokotru za šest. Cena za auto a průvodce na 14 dní vychází okolo 10 tisíc. Jídlo a místní ubytování je velmi levné. O žádné odškodnení od vlády jsme neusilovali, nicméně aktivně bojujeme o zaplacení škody na autě našeho řidiče Ahmeda. Prezident Saleh sice osobně nařídil kmenovému vůdci v oblasti uhradit veškeré náklady na opravu, po našem odjezdu však může v jemenských poměrech vše vyšumět do ztracena. Proto jsme ihned napsali žádost na jemenské ministerstvo vnitra a vyřízení věci budeme sledovat i z Česka. Pokud bych toužil po intenzivnějším adrenalinovém zážitku, nabízí se jako další cesta jižní Čad, respektive centrální Súdán.
OTÁZKA (26.1.2011 18:05) Dan
Dobrý den, před 2 týdny jsem se vrátil z 3 týdenního cestování po Jemenu. Cestoval jsem všude veřejnou dopravou (bijou) včetně Hadramawtu, tak mě zajímá na kterém přesném místě to bylo. Někde jsem četl, že to bylo dokonce na hlavní slinici mezi Sana`a - Al Hudaydah. Tak jestli to bylo na této silnici někde u Manakhy nebo na nějaké lokální cestě. Díky. Jinak mi paradoxně přijde cestování po Jemenu s pronajatým autem více nebezpečné než lokální dopravou, kde člověk více "zapadne". Samozřejmě, že lokální veřejnou dopravou to jde do max. 2 lidí, nikoliv ve skupině, takže chápu, že jste měli pronajaté auto.
ODPOVĚĎ (27.1.2011 11:07)
K únosu došlo skutečně na hlavní tahu Sana`a - Hudaydah, asi půl hodiny jízdy z Manáchy směrem na Saná. Podle posledních informací měli únosci komplice, kteří zastavili v obou směrech dopravu. Na lokální cestu nás zavezli až sami únosci. Asi máte pravdu, že ve veřejné dopravě na sebe tolik neupozorníte. Nicméně asi nejhorším důsledkem celé události je fakt, že únosci jsou ochotni dojet si pro turisty na hlavní a dosud bezpečnou silnici (pocházeli z oblasti cca 150 km vzdálené od místa činu) a tam si nás "vyzobnout". I přes to, že se teď podobný pokus nejspíš nebude opakovat, by měli všichni turisté v daném úseku požádat o policejní doprovod, který stojí jen pár dolarů navíc.
OTÁZKA (26.1.2011 22:37) Patrik Marschal
Pomohl byste, řekněme mediálně při snahách kompenzovat Ahmedovi škody na autě? Napsali bychom společnš s mnoha turisty dopis na jemenskou ambasádu, atd. Děkuji za www.ye.cz
ODPOVĚĎ (27.1.2011 11:14)
Pomoc při kompenzaci škod na Ahmedově autě je teď naše priorita. Věřím, že náš dopis na ministerstvo vnitra pomůže. Pokud ne, tak samozřejmě podpoříme i petici a finanční sbírku, která právě vzniká v okruhu Ahmedových českých přátel, kterých není málo.
OTÁZKA (27.1.2011 0:45) Kata
Dobry den (ahoj), jen by mě zajímalo, jak probíhala jednání s velvyslancem-ambasádou. Jestli jste se s nimi vůbec spojili a jestli situaci řešili. Díky
ODPOVĚĎ (27.1.2011 11:30)
Velvyslanec v Jemenu si stěžoval, že jsme na ambasádě nebyli nahlášeni a že se o únosu dozvěděl až z místních médií. Služeb informačního systému DROZD jsme skutečně nevyužili, ostatně stejně jako naprostá většina ostatních českých turistů v Jemenu. Nicméně není pravda, že ambasáda o našem únosu nevěděla. Jen pár hodil po události zavolal jeden z místní pracovníků úřadu (údajně vrátný) koordinátorovi našeho pobytu a informoval se zda jsme v pořádku. Vedení ambasády nepovažovalo za důležité se ve věci angažovat, přestože věděli komu se ozvat. Ostatně tento týden české velvyslanectví v Jemenu končí a mediální humbuk nejspíš zkomplikoval české misi balení kufrů se suvenýry.
OTÁZKA (27.1.2011 6:34) Hana
Pane redaktore, jak moc chudý je Jemen? Jaký je průměrný výdělek v USD na osobu? Díky, Hana
ODPOVĚĎ (27.1.2011 11:38)
Jemen je nejchudší zemí arabského světa. Centrální vláda nemá pod kontrolou podstatnou část území země a estabilishment drží v chodu nevelké příjmy z těžby ropy, jejíž zdroje dojdou do několika let. Saná pak bude podle některých analýz prvním hlavním městem světa, kterému dojde voda. Příjmy lidí pracujících pro stát jsou podle mé malé ankety okolo 150 dolarů měsíčně. Učitelé angličtiny nebo vojáci si mohou přijít až na 300 USD. Například náš řidič Ahmed je ředitelem základní školy, avšak jeho příjem je tak tak malý, že kdykoliv má příležitost pracovat s turisty, neváhá.
OTÁZKA (27.1.2011 9:00) JIrka
Dobrý den. Přemýšlel jste o tom, jak by to dopadlo, kdyby se únos do hor zdařil? Kde byste skončili? Jak by se k vám místní chovali? A čeho by chtěli vyším držením dosáhnout? A reflektuje vůbec jemenská vláda na takové vydírání? Díky moc.
ODPOVĚĎ (27.1.2011 11:48)
Pokud by se únos zdařil strávili bychom pravděpodobně několik dní v horské vesnici, kde by se o nás starali jako v bavlnce. Jediným nebezpečím by nejspíše byla případná osvobozovací akce armády či policie, které v minulosti neskončily zrovna šťastně. Zadržení cizinců chtějí únosci většinou dosáhnou propuštění vězňů z jejich kmene nebo zatlačit na vládu ve snaze postavit silnici, zavést elektřinu či něco podobného. Jemenská vláda řeší případy, kdy jde o cizince, okamžitě a obtratem vyhoví. V stejné oblasti, kde došlo k našemu únosu, byl před rokem unesem americký pár, jenž byl propuštěn do 24 hodin.
OTÁZKA (27.1.2011 9:16) Limetka
Dobrý den, neprojevil se u Vás během únosu tzv. stockholmský syndrom? Nepocítil jste najednou nutkání odjet s únosci do hor a žít tam s nimi v souladu s přírodou?
ODPOVĚĎ (27.1.2011 11:56)
Vize bukolického života uprostřed neproniknutelných jemenských hor jsem skutečně neměl. V Saná se však vypráví, že před lety jemenští ozbrojenci takto unesli čínského dělníka, kterého hostili tak, jak během života v socialistické říši středu nezažil. Poté, co ani po několika týdnech neprojevila čínská ambasáda o svého občana sebemenší zájem, ho únosci vyhnali. Číňan okouzlen životem v horském blahobytu se však do vesnice obratem vrátil a dožadoval se dosavadní péči i nadále.
OTÁZKA (27.1.2011 9:37) Mirka
Co jste dělali bezprostředně po únosu (nevydařeném)? Nebo spíš poté, co únosci utekli do hor? Jak se k vám chovali policisté? A co velvyslanectví?
ODPOVĚĎ (27.1.2011 12:03)
Poté, co únosci v oblaku prachu zmizeli, nás obklopili vesničané. Jeden z nich (otec postřeleného chlapce) napadl našeho průvodce, neboť si myslel, že řídil on. Stále jsme si nebyli jistí, jestli už je po všem. Místní občané nás zavedli do jednoho domu, kde nás vyděšené ujišťovali, že se už nemusíme bát. Pohostili nás a pak jsme společně čekali asi hodinu na příjezd policie, neboť hlídka po přestřelce odvezla své raněné a o nás se nezajímala. Únosci utekli do hor, kde jednoho z nich zadrželi rozlícení vesničané a o další se pak v noci postarali prezidentské gardy, které je vyrazily pochytat. Policisté byli milí a ochotně se s námi fotografovali.
OTÁZKA (27.1.2011 10:05) tomino
Dobrý den, dočetl jsem se, že jste po únosu dále cestovali podle itineráře na Sokotru. Je možné ještě po takovém zážitku si nadále ještě užívat dovolenou? Není lepší se rychle vrátit domů? Jinak přeju ještě hodně cestovatelských zážitků, spíše ale těch klidnějších.. tom
ODPOVĚĎ (27.1.2011 12:06)
Sokotra je úžasné místo, které jsme si nemohli nechat ujít. Na únos jsme tam téměř zapomněli. Díky za přání, ovšem nejsem si jistý jestli mě ještě někam přítelkyně pustí.
OTÁZKA (27.1.2011 10:13) tomino
Měl bych ještě jednu otázku a rád bych znal Váš názor: nehrozí cestovatelům v případě takovýchto únosů větší nebezpečí od osvoboditelského pokusu vládních složek, při kterém střílí hlava nehlava, než od samotných únosců? Slyšel jsem totiž, že se o unesené turisty starají jako o vzácné hosty a není výjimkou i vytvoření přátelství. Samozřejmě to neplatí pro Al-Kajdu, ta údajně bez rozpaků podřezává krky. Také by mě zajímalo, jaké jste měl pocity, když jste byli v tom autě pod palbou. Bylo to za světla nebo za tmy? Díky za odpovědi.
ODPOVĚĎ (27.1.2011 12:18)
Nebezpečí od "osvobobitelů" asi hrozí, ale myslím, že jemenské jednotky se už poučily a davají si pozor. I v našem případě mířili policisté hlavně na pneumatiky. Únos se udál v pravé poledne. V autě pod palbou jsem myslel hlavně na to, jak si krýt hlavu pod přístrojovou deskou, což v případě, kdy měříte dva metry a sedí na vás střílející ozbrojenec není zrovna lehké.
přeposlat e-mailem