Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN

Proč je Česko rájem solárních luk? Na vaše dotazy odpovídala Zuzana Musilová

Zuzana Musilová, výkonná ředitelka České fotovolatické průmyslové asociace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Poslanci tento týden přehlasovali veto prezidenta Klause a stvrdili tak zákon o podporovaných zdrojích energie. Mezi podporované zdroje zahrnul i biometan. Nový zákon má podle vlády pomoci Česku dosáhnout cíle, ke kterému se zavázalo v rámci EU, aby do roku 2020 obnovitelné zdroje pokrývaly 13,5 procenta spotřeby energie. Energetický regulační úřad však předpokládá, že Česko dosáhne cíle již v roce 2013. Jaké jsou nedostatky nového zákona, jaký ekonomický dopad bude mít podpora obnovitelných zdrojů na občany a kdy fotovoltaický sektor dosáhne samostatnosti? Ptejte se nově zvolené ředitelky České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) Zuzany Musilové. Odpovídat bude v pátek od 12 hodin.

položených otázek: 46 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (11.5.2012 12:33) Doktor
Proč je v Německu 85% fotovoltaik na střechách a u nás jen 5%? Proč je na velké části území ČR nemožné dostat povolení na střešní FVE ( střední a celá jižní Morava, jižní Čechy)? Opravdu mají distributoři technické problémy, nebo je to jenom výmluva, aby byl občan dál nucen kupovat předražený proud, místo toho, aby si jej vyrobil doma? Vadí mi stále se zvyšující poplatky na obnovitelné zdroje, ale někde jsem četl, že máme snad nejvyšší poplatky za distribuci v Evropě. Jak to vlastně je? Děkuji za odpovědi.
ODPOVĚĎ (11.5.2012 13:12)
Obnovitelné zdroje energie mají obrovský potenciál. Jenom fotovoltaické elektrárny umístěné na ideálních střechách jsou schopné pokrýt až 50% celkové spotřeby elektřiny v ČR. Rozvoj vlastní výroby elektřiny by mohl mít potenciálně významný vliv na poptávku lidí po elektřině ze sítě. Podle našeho názoru jsou za omezováním připojování FVE spíše politické důvody nikoliv technické, ty nikdy nebyly prokázány.
OTÁZKA (11.5.2012 11:38) martin s.
dobrý den, nebojíte se, že po dosloužení solárních elektráren zůstanou na poli fotovoltaické panely, o které se pak bude muset postarat stát?
ODPOVĚĎ (11.5.2012 13:16)
Tento problém je dnes řešenn v rámci evropského sdružení výrobců FV panelů PV CYCLE, kteří zde shromažďují potřebné finanční prostředky, které dnes pokrývají náklady na recyklaci dosud vyrobených a instalovaných panelů. Děkuji za pozornost. Omlouvám se všem, kterým jsem nestihla odpovědět. Pro další dotazy jsem k dispozici, kontakt najdete na stránkách asocice CZEPHO.
přeposlat e-mailem