Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN

Proč je Česko rájem solárních luk? Na vaše dotazy odpovídala Zuzana Musilová

Zuzana Musilová, výkonná ředitelka České fotovolatické průmyslové asociace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Poslanci tento týden přehlasovali veto prezidenta Klause a stvrdili tak zákon o podporovaných zdrojích energie. Mezi podporované zdroje zahrnul i biometan. Nový zákon má podle vlády pomoci Česku dosáhnout cíle, ke kterému se zavázalo v rámci EU, aby do roku 2020 obnovitelné zdroje pokrývaly 13,5 procenta spotřeby energie. Energetický regulační úřad však předpokládá, že Česko dosáhne cíle již v roce 2013. Jaké jsou nedostatky nového zákona, jaký ekonomický dopad bude mít podpora obnovitelných zdrojů na občany a kdy fotovoltaický sektor dosáhne samostatnosti? Ptejte se nově zvolené ředitelky České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) Zuzany Musilové. Odpovídat bude v pátek od 12 hodin.

položených otázek: 46 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (11.5.2012 13:13) Kovar
Velké FVE jsou podle mého úlet, naopak malé FVE do 30kW jsou rozumným řešením například už proto, že většina vyrobené energie se může spotřebovat v místě výroby. Budete usilovat o to, aby se letošní roční limit celkem 50MW iínstalovaného výkonu ve FVE zvýšil? Projížděl jsem mnoha německými vesnicemi a počet malých FVE (výkon odhaduji na 5 až 8kW) na střechách domů a hospodářských budov v těchto vesnicích je impozantní. Domníváte se, že dotace těchto malých FVE by byly rozumné? Má CZEPHO nějakou studii, týkající se i malých FVE? Děkuji a jsem s pozdravem. Kovar
OTÁZKA (11.5.2012 13:07) Kovar
Velké FVE jsou podle mého úlet, naopak malé FVE do 30kW jsou rozumným řešením například už proto, že většina vyrobené energie se může spotřebovat v místě výroby. Budete usilovat o to, aby se letošní roční limit celkem 50MW iínstalovaného výkonu ve FVE zvýšil? Projížděl jsem mnoha německými vesnicemi a počet malých FVE (výkon odhaduji na 5 až 8kW) na střechách domů a hospodářských budov v těchto vesnicích je impozantní. Domníváte se, že dotace těchto malých FVE by byly rozumné? Má CZEPHO nějakou studii, týkající se i malých FVE? Děkuji a jsem s pozdravem. Kovar
OTÁZKA (11.5.2012 13:03) rudastraka
Dobry den pani inzynyrko, poslu Vam dotaz na zuzana.musilova@czepho.cz ohledne zdrazeni elektriny diky FVE, kdy tvrdite, ze jestlize mi obnovitelna elektrina zdrazuje nocni proud z 1,50 na 2,00 kc/kWh, tak to podle me dela zdrazeni pres 30%, podle vas jen 10%, v pripade plneho prispevku 80hal/kWh to podle me dela 53%, podle vas jen 10%. Doufam ze mi odpovite u ukazete mi ten vas "spravny" vzorecek jak se pocitaji procenta.
OTÁZKA (11.5.2012 13:00) stanik
Dobry den.Proč se preferuje vystavba solarnich fotovoltaickych elektraren na orne pudě v ČR.Proč se nepreferuji stavby a osazovani spiše na stavajici zastavbě,at prumyslovych nebo obytnych objektu.Nemyslite si,že povolovani těchto jednostrannych staveb a snadny zabor zemědělske pudy je kratkozrakym a v budoucnu se nam muže vymstit.Beru tyto stavby v nevyuživanych prostorech ale ČR těchto prostor moc nema.Nesouhlasim s pouhym kopirovanim ciziny bez rozumneho a profesniho posuzovani.Neměli by jsme totiž dělat podobnou chybu jako v připadě jadra,i když ja osobně jsem zastancem jaderne energie.Děkuji
OTÁZKA (11.5.2012 12:50) občan
Nechcete se živit nějak poctivě?
OTÁZKA (11.5.2012 12:49) rudastraka
Dobry den, pisete ze mam chybny vypocet v tom jak obnovitelne zdroje zdrazuji elektrinu. Ja ale na fakture vidi koncovou cenu elektriny v nizkem tarifu 2.00kc/kWh a z toho dela 0.50hal prispevek na obnovitelne zdroje. Takze cena elektriny bez prispevku by byla 1.50/kWh. Takze prispevek 0.50 mi eketrinu zdrazuje o 0.5/1.5 = 0.33, tedy 33%. V pripade prispevku 0.80 hal do bude delat 0.8/1.6 = 0.53, ted zdrazeni o 53%. Uvadene ceny jsou koncove ceny vcetne vsech sluzeb a nakladu na distribuci.Vy presto tvrdite, ze obnovitelne zdroje zdrazuji elektrinu jen o 10%. Muzete mi uvest va "spravny" vypocet?. Dekuji
OTÁZKA (11.5.2012 12:48) Old
Myslíte si, že je fér, aby se na nemravné zisky "solárních" podnikatelů skládali lidé používající elektrický proud a ostatní podnikatelé, kterým drahá elektrika snižuje schopnost konkurovat? Vy si asi myslíte, že ano, protože z podobných prostředků jste patrně i placena a myslím si že hodně dobře. Proč vám mají lidé nedobrovolně platit mzdu?
OTÁZKA (11.5.2012 12:45) Martin
Několikrát jste uvedla, že FVE budou konkurenceschopné do pěti let a že vyrábějí elektřinu za 6 Kč/kWh, což je samozřejmě tržní nesmysl, protože je to 5x tolik co na burze a to v tom ještě nejsou započteny náklady na systémové služby, které FVE užívají velmi mnoho. Jinými slovy tato elektřina je na trhu neuplatnitelná. Koncovému zákazníkovi je elektřina z FVE k ničemu, protože v létě přes poledne kdy FVE jede naplno, je v práci nebo na dovolené. Jste tedy ochotna připustit, že bez povinného výkupu a dalších deformací trhu, jsou FVE pořád stále jenom takové drahé hračky?
OTÁZKA (11.5.2012 12:33) Doktor
Proč je v Německu 85% fotovoltaik na střechách a u nás jen 5%? Proč je na velké části území ČR nemožné dostat povolení na střešní FVE ( střední a celá jižní Morava, jižní Čechy)? Opravdu mají distributoři technické problémy, nebo je to jenom výmluva, aby byl občan dál nucen kupovat předražený proud, místo toho, aby si jej vyrobil doma? Vadí mi stále se zvyšující poplatky na obnovitelné zdroje, ale někde jsem četl, že máme snad nejvyšší poplatky za distribuci v Evropě. Jak to vlastně je? Děkuji za odpovědi.
OTÁZKA (11.5.2012 12:32) Anonym
Co mají co společného vytěžené uranové doly, kde uran dodávaný rusům sloužil k výrobě bomb a naše jaderné elektrárny? Nemanipulujete s fakty až moc?
OTÁZKA (11.5.2012 12:28) Tazatel
Bylo by možné odpovědět okrádaným daňovým poplatníkům na všechny jimi položené dotazy bez polopravd a lží?
OTÁZKA (11.5.2012 12:17) Anonym
V podstatě neodpovídáte na nepříjemné dotazy a snažíte se dělat sebepropagaci, není vám to trapné?
OTÁZKA (11.5.2012 11:56) Naštvaný občan
Nepovíte nám paní Musilová, jak se prostý občan může bránit zlodějům, jejichž činnost je posvěcená státem? Jak můžu bojovat proti tomu, aby mé pěníze nebyly používány na různé "obnovitelné zdroje", "bionaftu", IZIPy a jiné evidentní a sprosté tunely?
OTÁZKA (11.5.2012 11:38) martin s.
dobrý den, nebojíte se, že po dosloužení solárních elektráren zůstanou na poli fotovoltaické panely, o které se pak bude muset postarat stát?
OTÁZKA (11.5.2012 11:37) Anonym
Paní Musilová, není Vám trapně, být zvolená za "pěknou tvářičku" organizace, které slušní lidé nemůžou přijít na jméno? Obhajovat neobhajitelné = tunel na peněženky spotřebitelů? Tunel za 3/4 bilionu? Tunel smrdící kriminální činností?
OTÁZKA (11.5.2012 11:32) Vladimír Pošta
Paní Musilová, odkdy můžu čekat v našem podnebném pásu - tedy kromě ČR na severu Francie, středu Německa, na Ukrajině, v Belgii - že si budu vyrábět bez dotací energii pro svůj dům levněji než jí budu nakupovat? Nastane tento den? Nebudou pak takové domy vybavené třeba větrníkem nebo solárem a bateriemi snáze prodejné než ty, které takové vybavení mít nemohou. Díky za odpověď.
OTÁZKA (11.5.2012 11:19) Martin
Proc byla v Cechach spustena takova lziva a nenavistna antikampan proti OZE? Je za tim CEZ (lide na nej napojeni) a dostavba Temelina? Mate sanci vubec lidem vysvetlit, ze je nejvice okradaji energeticke monopoly a OZE jsou jejich obetnim berankem? Slysel jsem, ze nejvetsi platby jsou za distribuci elektriny a ze platime nekolikrat vice nez je bezne v Evrope.
OTÁZKA (11.5.2012 11:15) Rexo
Cena jaderné elektřiny je pod 50 haléři, vaše solární energetika stojí přes 4,5 koruny. proč bych měl investovat do tak očividně nesmyslného projektu jako jsou sluneční elektrárny? V branži se říká, že jste přišla z podivné společnosti, kterou předtím vlastnili uhelní baroni. Znamená to, že na fotovoltaicke rýžují zase ti stejní energetičtí baroni?
OTÁZKA (11.5.2012 11:06) Beda
Proc zamlcujete, ze i po zmenach bude porat zachovana pozadovana minimalni doba navratnosti investice FVE dle zakona? Jen proste to nebude vejvar v radu desitek procent rocne, ale projekt spadne na uroven navratnosti miry kapitalu, ktera je porad vyssi nez je v prumyslu bezne (kdyz navic ignoruji i nizkou miru rizika vzhledem k vykupni povinnosti)?
OTÁZKA (11.5.2012 10:53) Petr Vacek
Paní Musilová, kdo vlastní nejvíc ftv elektráren v Česku? V médiích se neustále dovídáme o tajemných zahraničních majitelích, mezi lidmi se ale mluví o tom, že ve skutečnosti nejvíc elektráren patří ČEZu (prý celá čtvrtina) a spřáteleným politikům z ODS (také čtvrtina). To by pak znamenalo, že tu vysokou státní podporu odhlasovali politici sami sobě... děkuji za odpověď.
OTÁZKA (11.5.2012 10:51) Jirka Stejskal
Neprijde vam trapne tahat ze statu penize na tyhle voloviny v dnesni dobe, kdy se na vsem setri? Uvedomujete si, ze penize, ktere vlada vyplati vam, nevyplati ucitelum, nebo zdravotne postizenym?
OTÁZKA (11.5.2012 10:36) Jirka Stejskal
Mohla byste vysvetlit, kdy a kdo z nasich statniku souhlasil s tim nesmyslem ze 13,5% energie vyrobi "obnovitelne" zdroje? Co by se stalo, kdyby Cesko tento zavazek nesplnilo?
OTÁZKA (11.5.2012 9:42) j. Sklenar
Jako reditelka CZEPHO muzete comentovat na odbouravani dotaci pro fotovoltaicke panely, crachy a propousteni v Nemecku, US, Anglii, Australii Spanelsku, Italii, a jinde? . Na priklad http://savethenorwesters.com/2011/03/21/wind-and-solar-subsidies-drying-up-in-europe-us/ a http://articles.latimes.com/2012/apr/18/business/la-fi-first-solar-layoffs-20120418
OTÁZKA (11.5.2012 9:32) poustka
Vážená paní, můžete prosím zveřejnit, který z redaktorů lidovek.cz přišel s nápadem Vás oslovit ?
OTÁZKA (11.5.2012 9:03) Ladislav
Dobrý den, prosím o odpověď na otázku, co je ekologického na fotovoltaické elektrárně postavené na orné půdě (jedna z nejůrodnějších oblastí v Evropě) v polabí? Děkuji a přeji příjemný den
OTÁZKA (11.5.2012 9:01) J. Sklenar
Uvedomujete si jak malo energyje a penez usetri nove zarovky? Stara 100 watova zarovka nejen svitila, ale dodaval 100 W tepla po celou pulrocni vytapeci sezonu a plitvala jej troch energije v lete kdy dny jsou dlouhe and sviti se malo. Nove zarovky skoro zadne teplo nedodavaji a tak tepelny system musi topit vice a tak co usetrite za elktryuku zaplatite za topeni topenin A navic nove zarovky jsou daleko drazsi nez ty stare.
OTÁZKA (11.5.2012 9:01) Jiří Pěnkava
Dobrý den, jak se jako ředitelka CZEPHO díváte na riziko blackoutu v ČR, ke kterému už bylo párkrát blízko (ačkoli se o tom pochopitelně nemluví)? Letní slunečná neděle - fotovoltaika chrlí MW, spotřeba nízká...a je to tu. Byla byste ochotná jakožto ředitelka asociace přistoupit na možnost odpojení fotovoltaiky v těchto případech - přesto že zákon nařizuje "vykoupit a zaplatit"? A vzdát se tak určitého (asi malého) podílu tržby? Nebo je Vaším úkolem hájit byznys bez ohledu na následky? A prosím - nerozporujte a nezlehčujte to riziko o kterém jsem mluvil, odpovězte na mou otázku. Děkuji a přeji pěkný slunečný (výnosný) den.
OTÁZKA (11.5.2012 9:00) rudastraka
Dobry den, na podporu vykupu zelene elektriny platime cca 0.50hal, coz zvysuje cenu "nocni elektriny" elektriny o 30%. Po pripadnem zruseni fotovoltaicke dane se za 1kWh bude platit navic 70-80hal, coz by elektrinu zvedalo az o vic jak 50% (podle cen CEZ sazba D8 v NT bez podpory obnovitelnych zdroju 1.5kc/kWh, 0.8/1.5 = 0.53). Nemyslitre si, ze by si za tento penezovod od nas obycejnych obcanu k bohatym investorum mel jit nekdo sednout??
OTÁZKA (11.5.2012 8:46) Jan Matucha
Můžete nám doložit jaké skutečné přínosy fotovoltaika má pro nás jako spotřebitele a proč bychom je měli podporovat? Jak je zajištěna dodávka elektřiny když slunce nesvítí?
OTÁZKA (11.5.2012 8:32) AGO Bocek
13,5 % spotřeby el. energie je sice krásný socialistický závazek , co se však stane s českým průmyslem , když mu díky tomuto závazku stoupne cena eleny na dvojnásobek , nemáte obavy z rozbíjení fotovoltaických panelů obyvatelstvem , a připadá vám fyzikálně možné zakládat energetiku na zdrojích, jejichž roční koeficient využitelnosti je pouhých 14 % ?
OTÁZKA (11.5.2012 8:26) J.Sklenar
Jste si vedomi ze v poslednich 13 letech se globalni teploty nezvysily and , jak prilozeny graf ukazuje, se snizuji http://www.cru.uea.ac.uk/cru/info/warming/ a 2011 byl cladnejsi nez 1997?
OTÁZKA (11.5.2012 8:16) Martin
Povinný výkup elektřiny ze zákona, dotování a výpalné pro obnovitelné "zdroje" a bezplatné drancování systémových služeb elektrické sítě mě a především mojí peněžence nedá spát. Jak dlouho ještě bude těm vašim hračkám trvat, než budou plně konkurenceschopné na trhu s elektřinou i bez těchto berliček? Prosím jasnou odpověď a žádné pohádky o grid parity. Taktéž prosím o odhad aktuální tržní ceny elektřiny z FVE v modelu trhu bez státních deformací.
OTÁZKA (11.5.2012 7:54) Jan Hlavačka, Brno
Dobrý den, veškeré slavné úspory vždy skončily jen zvýšením ceny pro koncového spotřebitele. Domníváte se, že za celou tuhle lumpárnu s dotovanými OZ energie půjde někdo do kriminálu? Kdo vrátí spotřebitelům peníze, které jim vytahali z kapes podvodníci s fotovoltaickými elektrárnami, větrníky a nyní i s biometanem? Děkuji za odpověď.
OTÁZKA (11.5.2012 7:14) sramek44@seznam.cz
Proč nepopularizujete využití fotovoltaiky mezi zemědělci,aby mohli lépe dotovat svoji výrobu?
OTÁZKA (11.5.2012 7:12) sramek44@seznam.cz
nesmyslné nápady mají podporu,ale skutečně obnovitelný energetický komplex tuto podporu nemá.Mám na mysli JE Dukovany--VD Dalešice--VD Mohelno!Proč nepodporujete rekonstrukci jiných na stejný způsob?Proč se nevyužívá kapacita JE?
OTÁZKA (11.5.2012 6:29) Vladimír Šťastný
Myslíte si, že fotovoltaika a OZE obecně férově soutěží v hospodářské soutěži když požírá desítky miliard ročně ze státního rozpočtu, náklady na systémové služby (vytváření prostoru a záloh v síti pro energii z OZE) jsou hozeny na bedra odběratelů a náklady na rozvoj a údržbu přenosové soustavy nenesou vůbec?
OTÁZKA (11.5.2012 6:25) Vladimír Šťastný
Myslíte si, že je dobře stavět fotovoltaické zdroje způsobem jakým to provedl Alexandr Novák u Moldavy, kdy v územním a stavebním řízení porušil naprosto všechno, co porušit šlo a odpovědné orgány mu ho nakonec bez sankcí schválily?
OTÁZKA (11.5.2012 5:43) Jaroslav Dorda
Proč si dne lidé nemouhou připojit malou střešní FVE na většině území ČR. Kdy dojde opět k povolování připojení nových FVE do sítě E.ON nebo ČEZ na Olomoucku?
OTÁZKA (11.5.2012 5:42) Jaroslav Dorda
V Německu v sektoru OZE pracuje přes 300 000 lidí. Kolik si myslíte, že by mohl sektor fotovoltaiky (pouze malé střešní instalace) zaměstnat v ČR za předpokladu, že by stát dále rozumně podporoval rozvoj malých střešních FVE?
OTÁZKA (11.5.2012 5:40) Jaroslav Dorda
Kdy si myslíte, že fotovoltaiky bude konkurenceshopná bez dotací?
OTÁZKA (11.5.2012 3:09) Petr
Myslíte si, že rozpočet ČR je v pozici, aby mohlo být v následujících 20 letech dáno cca 750 mld Kč na fotovoltaiku? A myslíte si, že rodinné rozpočty a situace firem jsou natolik dobré, že vstřebají navýšení cen elektřiny? Já osobně s touto dotační politikou nesouhlasím a domnívám se, že poškozuje jak zájem lidí, tak i státu a celá situace s FVE dokresluje korupční prostředí v ČR.
OTÁZKA (11.5.2012 2:47) Jiri Huml
Dobry den, prosim vysvetlete, podle Vaseho nazoru, proc je treba podporovat dotacemi obnovitelne zdroje energie a jak si predstavujete ze tyto dotace budou postupne odstraneny, dekuji.
OTÁZKA (11.5.2012 1:16) Tomáš Vacek
Dobrý den. Kolik podnikatelů by podle Vás v této době investovalo do fotovoltaiky v případě, že by žádná podpora od státu nebyla? Myslíte, že vůbec někdo? Kdybyste měli prodávat fotovoltaickou elektřinu přímo konečnému spotřebiteli, kolik lidí si myslíte, že by od vás 15x dražší elektřinu kupovalo? Domníváte se, že byznys, který se rodí a zároveň i padá s podporou resp. nepodporou státu je zdravý byznys? Nemám nic proti fotovoltaickému podnikání v případě, že by tito "podnikatelé" byli závislí na reálné tržní poptávce a ne na slíbených nadhodnocených výkupech státu.
OTÁZKA (10.5.2012 20:42) Michal
Umíte plavat ? Jak moc dobře? Kolik uděláte bazénů? Jakým stylem nejčastěji plavete? Jakou nejčastěji plavete rychlostí? Umíte plavat pod vodou bez zacpaného nosu a s otevřenýma očima? Kolik metrů uplavete pod vodou?
OTÁZKA (10.5.2012 19:41) Petr Pruner
Včera na ČT nebyl odborník schopen vysvětlit větu v zákoně: " zákon ponechává povinnost vykoupit elektřinu z obnovitelných zdrojů i u těch provozovatelů, u kterých ze zákona koncem roku skončí příslušné smlouvy." Chápu to jako laik správně v tom smyslu, že stát bude dotovat i ty zdroje, které by dle stávajícíh předpisů už dotovat nemusel?
OTÁZKA (10.5.2012 19:33) Petr Pruner
Jste šéfkou organizace, která nás zprostředkovaně všechny okrade o 800miliard Kč. Jste spokojená nebo chcete ještě více ?