Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Proč povinně očkovat naše děti? Ptalil jste se vakcinologa

Přední český odborník na vakcíny Roman Prymula

UKONČENO

Očkovat, či neočkovat? Rodiče mají zatím na výběr. V budoucnu by se to ale mělo změnit. Ministerstvo zdravotnictví pracuje na novele zákona, která má donutit rodiče brát své dítě na injekci. Pokud odmítnou, hrozila by jim pokuta. Proč musíme děti očkovat? A není vakcín, které dostávají příliš moc? Na tyto a další otázky vám odpovídal předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

položených otázek: 35 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (13.1.2011 10:56) svoboda
Proč nemám mít člověk právo na svobodnou volbu v tak důležité oblasti, která ovlivní imunitní systém jeho dítěte? Ať jsou studie pro nebo proti, je to přece obrovský a nevratný zásah do organizmu! V případě, že se rodiče snaží o život s harmii s přirodou a nedrží se konvenčních stravovacích návyků a životního stylu. Věřím že takový rodiče chtěji pro své dítě to nejlepší a bude hledat prostředky a informace zda to či ono je pro jeho dítě nejlepší! Možná že namítnete nebo si můžete myslet že to nejde... že pouze vzdělaný lekář má právo to posoudit, ale i mezi lékaři jsou neshody.
OTÁZKA (13.1.2011 10:49) Lucie
Dobry den, mame rok a pul starou holcicku. Nenechali jsme ji ockovat x TBC jeste v dobe, kdy se povinne ockovalo. Nechali jsme ji naockovat Hexou. Dale ale neminime ockovat MMR. Mame o problematice ockovani nacteno nekolik knih a studii. Nejde o to, jsme se jen tak rozhodli neockovat, ale o to, ze nas zatim nic nepresvedcilo o jeho vyhodach. Doktori nam stale tvrdi, jak je to dulezite a bezpecne, ale o rizicich si clovek musi vsechno zjistit sam!!! Ockovani casto neuchrani dite pred nemocemi, vedlejsi ucinky jsou velkym rizikem. Podepsali jsme i petici o svobodne volbe ockovani. V Evrope je bezne, ze je ockovani dobrovolne, proto nechapeme, proc zrovna u nas se ma neockovani trestat. Proc nemohou rodice rozhodnout o zdravi sveho ditete. Navic jsou k ockovani nuceni a neda se tudiz vubec hovorit o svobodnem informovanem souhlasu, coz je v rozporu s EU. Chceme mit druhe dite, ktere ale nebudeme nekterymi vakcinami ockovat. Na jak vysove pokuty se tedy mame pripravit. Budou opet sankciovani oba rodice? Dekuji
OTÁZKA (13.1.2011 10:41) Marek Nečada
Dobré dopoledne, v jedné z předchozích odpovědí jste uvedl, že by mělo být povinné očkování proti hepatitidě B. To je nemoc, kterou jen tak nechytnete od člověka, který na Vás zakašle, ale zpravidla souvisí s nějakým druhem nezodpovědného chování, případně je riziko v určitých povoláních (zdravotníci). Proč by mě měl stát "chránit" před touto nemocí povinným očkováním, když se jí dokáži téměř s naprostou jistotou vyhnout sám?
OTÁZKA (13.1.2011 10:40) Anonym
Čím si vysvětlujete, že se nešíří epidemie, při nichž by umírali tisíce lidí v ostatních demokratických zemích na západ od našich hranic, kde je očkování pouze doporučené? Proočkovanost tam navzdory dobrovolnosti zůstává vysoká, proč se obáváte, že by tomu v ČR bylo jinak? Tzn. že by většinová populace očkovala stále stejně a procento proočkovanosti by nikterak výrazně nepokleslo? Ve kterých státech nemohou neočkované děti navštěvovat mateřské školky a školy?
OTÁZKA (13.1.2011 10:26) sa11cz
dobry den, neporusuje CR trestanim odmitnuti povinneho ockovani mezinarodni umluvu o lidskych pravech a biomedicine, kterou ratifikovala? ponese v nove novele zakona stat zodpovednost za pripadne poskozeni zdravi ockovanim? proc neni dulezitejsi pravo rodicu odmitnout ockovani (treba na zaklade rizika vaznych nezadoucich ucinku uvedenych v pribalovem letaku), k cemu je pak rodicum penezita nahrada, kdyz se pak musi cely zivot starat o dite postizene ockovanim (napr. autismus po ockovani MMR (spalnicky, zardenky, priusnice), ktere jsou sotva nejake vazne spolecnost ohrozujici nemoci). proc kdyz stat chce trestat rodice, kteri neockuji napr proti MMR, proc netresta prisne stejne i alkoholiky, kuraky, rychlou jizdu autem apod, coz jsou pro spolecnost mnohem horsi jevy ohledne zdravi??
OTÁZKA (13.1.2011 10:24) Jitka Blažková
Čím to je, že ač je v okolních zemích očkování dobrovolné, je tam proočkovanost vysoká? Proč není možné věřit rodičům i tady u nás? Proč to tam lze a tady ne? Jsme snad jiní, míň zodpovědnější nebo jak si to mám vysvětlit? Nejsem apriory proti očkování, ale chci si sama svobodně rozhodnout kdy, jak a jakou vakcínou nechám naočkovat své dítě. Proč bych musela nutně zvolit Hexavakcínu, když se mi tato vakcína "nelíbí", proč bych si nemohla sama zvolit, že si očkování rozvolním?
OTÁZKA (13.1.2011 10:21) Pavel
Tvrdíte, že všechny pokuty "bude platit stát". To je nádhera, farmaceutické firmy musí být nadšené. Mají zlatý důl (vy jim zajistíte povinné očkování, o cenách nikdo nic nebude vědět) a zodpovědnost bude mít stát, takže pokuty za to, že nám ublíží, si zaplatíme taky sami :-) Docela by mě zajímal váš vztah s farmaceutickými firmami, jestli jste taky jeden z těch doktorů, který se od nich nechává jednoduše uplatit...
OTÁZKA (13.1.2011 10:17) Anonym
Dobrý den, ve Švýcarsku, kterou jistě nikdo nemůže považovat za nevyspělou zemi, je možné si zvolit svobodně, zda chci být očkován, či ne, stejně tak to mohou za děti učinit rodiče. Proč by tomu tak nemohlo být i v ČR. Sám moc dobře víte, že tragických případů, které končí smrtí nebo zmrzačením dětí právě po povinném očkování přibývá.
OTÁZKA (13.1.2011 10:11) Petr
Jsou desitky lekaru a stovky aktivistu po celem svete, co naprosto nesouhlasi s ockovani a rikaju, ze riziko vedlejsich ucinku ockovani je mnohe vetsi, nezli riziko chorob, ktere prakticky neexistuji. Je mozne tihle nazory ignorovat? A co jsi mam myslet o mne dvou znamych pripadech, kde primo po ockovani meli deti problemy, lekari rikali, ze to je nasledkem ockovani, ze to je bezne. Pak se stav deti vazne zhorsil a najednou se souvislost s ockovanim jaksi zahadne stratila, proto do statistik vedlejsich ucinku se nedostali. Opravdu mame verit, ze tem firmam inkasujicim miliardy jde skutecne jenom o zdravi?
OTÁZKA (13.1.2011 10:04) Petr V.
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli jste se nechal očkovat proti prasečí chřipce?
OTÁZKA (13.1.2011 10:01) Ls.lucki
Je mi jasné, že se budete odpovědím vyhýbat, ale zajímá nás, zda máte nějaké obchodní kontakty s farmaceutickými firmami, jako ostatní lékaři? Prosím o naprostou a křišťálovou pravdu, protože vše vyjde najevo. Druhá otázka - okolo nás ve vyspělém světě neexistuje tento totalitní systém, aby nutil člověka k k tak zásadnímu zásahu do organismu i proti své vůli, myslíte, že lidé nepoznají, že očkování je hlavně byznys pro některé? Třetí otázka - Vaše osoba není pro občany české republiky žádným přínosem co se týká osobní suverenity a svobody rozhodování o sobě a svých dětech. Kdy odstoupíte z funkce?
OTÁZKA (13.1.2011 9:59) Jitka Hornychová
Má pediatrička není schopna o očkování mých dětí rozhodovat - nerozumí ani základům jako ty před ní. ( vystřídala jsem 3) . Ta poslední mi v r. 2009 řekla že dospělý pertusi nikdy dostat nemůže. Co mám dělat? Poslouchat ji a čekat až mne jednou moje děti zažalují? Třeba budou argumentovat, že když má jejich tatínek IQ téměř 138 měl i selským rozumem rozpoznat, že pediatrička a úředníci říkají hlouposti a měl chránit především zdraví svých dětí.
OTÁZKA (13.1.2011 9:53) Jitka Hornychová
Pane, Prymula, kolik procent lidí má odhadem dle vás ve skutečnosti dnes v ČR protilátky proti černému kašli? Tím, že budete chtít přeočkování dětí v jedenácti letech, dosáhnete přece jen toho že většina lidí - cca nad 20 let protilátky mít zase nebude. Mělo někdy v naší populaci méně lidí protilátky proti černému kašli než dnes - po zavedení očkování? Zjednodušeně- lidé, co kdysi černý kašel prodělali, nebyli po zbytek života přenašeči této nemoci a tedy hrozbou pro společnost.
OTÁZKA (13.1.2011 9:46) Lenka Kamenická
Zajímalo by mě, kdo převezmě odpovědnost, pokud se prokáže poškození očkováním? Jak toto bude odškodněno, když to stát "nakáže". Dále by mě zajímalo, proč nejsou lékaři schopni říci něco víc o očkovacích látkách. Tedy kromě toho, jak je to prospěšné. Upozorní vás pouze na teploty. Ze zahraničí mám jiné zkušenosti, lékaři říkají i negativa.
OTÁZKA (13.1.2011 9:45) Helena Brdičková
Hezké dopoledne, pane předsedo. Za nežádoucí důsledky vakcinace přebírá veškerou zodpovědnost rodina mimo jiné finanční a neexistuje možnost se na tuto situaci připojistit! Z jakého důvodu nepřebírá stát za svá rozhodnutí zodpovědnost? V zahraničí se vyplácejí miliardy takto postiženým i tam, kde není očkování povinné.
OTÁZKA (13.1.2011 9:44) Eva Koslowski
Dobrý den, mám děti narozené v SRN, mají oba dva již více než 10 let. Nebyly očkované, jelikož nás německý lékař přesvědčil o škodlivosti očkování. Teď nás čeští lékaři budou nutit očkovat, ne osvětou, ale pokutami. Nepřipadá Vám to trošičku průhledné, že se zde nejedná o boj o zdraví, ale o prosazení ekonomických zájmů?
OTÁZKA (13.1.2011 9:43) Anonym
Chápu smysl očkování a nebráním se mu, co mi ale krajně vadí, je zvyšující se kombinace vakcín najednou. Proč nutit rodiče násilím a trestat je, když i v řadě Evropských zemí například jako Rakousko je řada očkování dobrovolná. Ano v Rakousku se lidí více očkují proti encefalitidě, chřipce dobrovolně, ale řada dětských očkování není povinná a je to na rodičích. Myslím,že rodiče by měli mít právo vakcíny odmítnout, případně zvolit místo 6 kombinace, 3 kombinace jednotlivá očkování, ikdyby za ně měli více platit.
OTÁZKA (13.1.2011 9:42) Lucie Dlouhá
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak chce stát zajistit odškodnění rodičům/dětem poškozených očkováním. Pokud to přikazuje, měl by za to též nést odpovědnost, souhlasíte? V tom případě by se ale také musel zlepšit monitoring takových případů - co by se pro to dalo udělat? Děkuji, S pozdravem, Lucie D.
OTÁZKA (13.1.2011 9:41) M.S.
Dobrý den. Absolutně s povinným očkováním nesouhlasím. Jde jen o "namaštění" kapes farmaceutickým firmám. Které z očkování bude povinné? Můžete je prosím specifikovat? Děkuji
OTÁZKA (13.1.2011 9:41) Helena Fukalová
Dobrý den. Ráda bych se zeptala, jakou formou stát převezme odpovědnost za vedlejší účinky a negativní dopady očkování v případě, že nařídí očkování povinně všem rodičům? A zda mi v případě povinnosti očkování lékař písemně potvrdí neškodnost očkování? Děkuji.
OTÁZKA (13.1.2011 9:36) Ivam
Dobrý den, můžete mi odpovědět kdo bude trestně odpovědný za vedlejší účinky očkování (lékař ?, Vy ?, ministr zdravotnictví ?, farmaceutická firma - její vedení?) Děkuji za odpověď - doufám, že Vy i Vaše rodina jste se nechali očkovat proti prasečí chřipce.
OTÁZKA (13.1.2011 9:29) Adela
Vazeny pane Prymulo, prosim dejte mi vedet proc bysme meli verit vysokym predstavitelum ve zdravotnictvi ohledne uzitecnosti ockovani. Skoro kazdy den se dovidame o korupcnich kauzach ruznych osob, ktere rozhoduji o nasich zakonech a urcuji beh statu. Mam proto velkou neduveru v ruzna prohlaseni o uzitecnosti ockovani. Prosim komentujte. Dalsi muj dotaz: existuji nejake studie o rizicich ockovani v dlouhodobem horizontu na nas organismus? myslim tim sledovani ockovanych po dobu delsi nez par tydnu. Pripada mi napriklad podezrely narust rakoviny u ockovane generace.. dekuji predem za odpovedi.
OTÁZKA (13.1.2011 9:28) Lord Ghonza de Dragonwald
Dobrý den, zvažuje se povinné očkování proti rakovině děložního čípku? Případně jeho zlevnění? S pozdravem
OTÁZKA (13.1.2011 9:25) Helena Zahradníčková
Známý mě varoval, že po očkování proti klíšťové encefalitidě se můžou objevit nějaké komplikace, že to není úplně bezpečné. Jaké nežádoucí účinky může toto očkování vyvolat? Děkuji za odpověď.
OTÁZKA (13.1.2011 9:24) bestieVsamete
Dobrý den, jako malé se mi ujalo očkování, prokašlala jsem první 4roky života a samozřejmě následky nesu celý život. Může se situace v dnešní době opakovat?
OTÁZKA (13.1.2011 8:51) Jenda
Dobrý den ! Můžete, prosím, jmenovat tři vědecké studie (autor, datum, místo, vědecká instituce), které verifikovaně dokládají bezpečnost plošného očkování dětí ? Můžete tak učinit příkladem na libovolném typu očkování dle svého vlastního výběru. Sdělte, prosím, jaký typ nežádoucích reakcí a v jakém procentu se u Vámi zvoleného typu očkování vyskytuje. Jsou Vám známa data ohledně počtu smrtelných případů nedávné epidemie spalniček v Rakousku, kde není zavedeno plošné očkování proti této nemoci ? Děkuji za odpověď.
OTÁZKA (13.1.2011 8:29) Pavel
Nejste náhodou jen prodlouženou rukou farmaceutických firem? Místo, aby šli peníze doktorům, tak cpete dětem do těla těžké kovy za milióny vakcín. Víte, jak se očkuje ve světě, v USA, v Austrálii, že to není povinné? A víte kolik tam mají lékaři platy?
OTÁZKA (13.1.2011 8:23) MUDr.Galina Krejčová
Hezký den, proč aspoň neodložit očkování až k 2. roku života , tak jak to praktikují v Japonsku? Děti mají již pevnější imunitu a tak i méně reakcí na očkování. S pozdravem GK
OTÁZKA (13.1.2011 8:05) Jersi
Jake citite moralni pravo nutit nekoho do ockovani po nedavnem fau paux s ockovanim proti praseci chripce? Jednalo se o prokazatelne lzivou lobby vyrobcu a prodejcu vakcin s prapodivnym puvodem, z kterehoz ockovani se mnozi zodpovedni vyvlikli (vzpominate na ono detinske "ted mam chripku, ale protoze jsem normalni chripku prodelal nedavno, je tohle jiste chripka praseci a ja se tak nemusim nechat ockovat"?!!) Co se bude muset stat, abyste si prestali myslet, ze lidi prijmou uplne vsechno jako ovce?
OTÁZKA (12.1.2011 22:04) Simona Kučerová
Pane Prumulo, ráda bych se Vás ještě zeptala, zda se, coby vakcinolog, budete zasazovat o možné výjimky ze zákona? Vždy tady bude určité procento osob, které nebudou moci projít běžným očkovacím kalendářem - např. děti, které se narodí jako nedonošené, děti s imunodeficitem. Jak si představujete, že by měla nebo mohla být ošetřena tato problematika? Vyšetření imunitního systému nemůže být provedeno dříve než cca v roce dítěte, kdy už podle očkovacího kalendáře má správně mít velkou část očkování za sebou. Bude vakcinologická společnost upozorňovat na skutečnost, že hlavní výhodou a smyslem plošného očkování je zabránit šíření infekce populací a tak chránit osoby, které očkovány z nějakého důvodu být nemohou, popř. by neměly být? Neobáváte se, že v případě zavedení zákonné povinnosti očkovat ještě vzroste tlak na očkování osob, u nichž by mělo být očkování odloženo, nebo zcela vypuštěno? Dále: domníváte se, že by v zákoně měla být výslovně zakotvena povinnost lékaře informovat o nežádoucím účinku léčiva SUKL, společně se sankcemi za neplnění této povinnosti?
OTÁZKA (12.1.2011 21:26) Pavel Zabak
Prvni otazka: rtut jako nosic vakciny se ma pry nahradit nanocasticemi - je to jako z blata do kaluze, kdyz pry na tomto poli nejsou zatim zadne zname studie, co si myslite o teto problematice Druha otazka: jak verit vakcine s pridanymi aditivami, primesemi, kdyz v Nemecku v souvislosti s ockovanim propukl skandal s tim, ze nektere slozky - policie, armada atp. byla ockovana vakcinami bez primesi - pricemz i logicky podle mne tito lide jsou nejvice zdravotne disponovani a ostatni meli dostavat vakciny s primesemi, je to nejak uplne obracene a nehlede na to jake jsou to aditiva - skvalen apod. a skoro nikdo nikdy poradne nevysvetlil jaky smysl maji v techto - napriklad protichripkovych vakcinach uvedene primesy, podle mne se s verejnosti v teto oblasti nehraje cista hra a opet jaky je vas nazor na primesy ve vakcinach A treti otazka: za totality se potlacovala vlastni odpovednost - proc neni v teto demokracii moznost z duvodu vlastniho svedomi odmitnout ockovani dite, nebo sebe sama - a chybi mi v tomto Vasem uvodniku i prave jak to bude do budoucna s ockovanim ostatnich skupin obyvatelstva - budou ockovani povinna - jaky prosim je Vas nazor
OTÁZKA (12.1.2011 18:57) Mirka Novotná
Dobrý den, po očkování proti chřipce mám komplike v podobě makrofágové fasciitidy a hrozí mi ochrnutí na levou ruku. Chci se zeptat zda existuje nějaké speciální centrum na léčbu této nemoci.
OTÁZKA (12.1.2011 17:27) Simona Kučerová
Dobrý den, máte nějaký přehled o tom, o jakém rozsahu povinného očkování se uvažuje v souvislosti s novelou zákona? Pokud by návrh kopíroval současný očkovací kalendář, jaké jsou Vaše argumenty proto takto široký rozsah povinného očkování? Jaká by dle Vašeho názoru takto široce zákonem stanovený rozsah přinášel rizika? Dále: domníváte se, že je vhodné, aby zákon také stanovil, kdo nese zodpovědnost za nežádoucí účinky očkování? Kdo by to podle Vás měl být - stát, který očkování nařizuje, lékař, který ho provádí, nebo firma, která vakcínu vyrábí? Děkuji
OTÁZKA (12.1.2011 15:20) Pavel
Dobrý den, jsme rodiče autistického dítěte. Regres v jeho vývoji nastal v jeho druhém roce po očkování proti dětské obrně (potvrzeno i neuroložkou). Jste ochoten akceptovat více výjimek z povinného očkování - např. pro autistické děti nebo jejich sourozence?
OTÁZKA (12.1.2011 15:18) Mirek
Pokud očkování povinně a pod hrozbou sankcí, tak by mělo být v zákoně i stanoveno odškodnění. Očkování totiž může vyvodit alergickou reakci končící až smrtí. Rozhodně nelze říkat, že je to vyjmečné. Vykládejte to rodičům, kteří přišli takto o dítě. Stát by měl garantovat kvalitu vakcín a potom nést i patřičnou odpovědnost.