Proč povinně očkovat naše děti? Ptalil jste se vakcinologa

Přední český odborník na vakcíny Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Očkovat, či neočkovat? Rodiče mají zatím na výběr. V budoucnu by se to ale mělo změnit. Ministerstvo zdravotnictví pracuje na novele zákona, která má donutit rodiče brát své dítě na injekci. Pokud odmítnou, hrozila by jim pokuta. Proč musíme děti očkovat? A není vakcín, které dostávají příliš moc? Na tyto a další otázky vám odpovídal předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

položených otázek: 35 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (13.1.2011 9:28) Lord Ghonza de Dragonwald
Dobrý den, zvažuje se povinné očkování proti rakovině děložního čípku? Případně jeho zlevnění? S pozdravem
ODPOVĚĎ (13.1.2011 11:04)
Zvažuje plošné očkování u dívek, ale v režimu dobrovolnosti jako u pneumokoků. Cena tendrová by jistě byla výrazně nižší než cena na soukromém trhu.
OTÁZKA (13.1.2011 9:29) Adela
Vazeny pane Prymulo, prosim dejte mi vedet proc bysme meli verit vysokym predstavitelum ve zdravotnictvi ohledne uzitecnosti ockovani. Skoro kazdy den se dovidame o korupcnich kauzach ruznych osob, ktere rozhoduji o nasich zakonech a urcuji beh statu. Mam proto velkou neduveru v ruzna prohlaseni o uzitecnosti ockovani. Prosim komentujte. Dalsi muj dotaz: existuji nejake studie o rizicich ockovani v dlouhodobem horizontu na nas organismus? myslim tim sledovani ockovanych po dobu delsi nez par tydnu. Pripada mi napriklad podezrely narust rakoviny u ockovane generace.. dekuji predem za odpovedi.
ODPOVĚĎ (13.1.2011 11:07)
Nepolemizuji, že politika je zkorumpovaná. Objem prostředků na očkování však není zase tak zajímavý 1-1,5 mld Kč. O prospěšnosti svědčí však historie. Díky očkování vymizely např. černé neštovice. Dlouhodobé studie existují, žádná neprokázala příčinný vztah k rakovině.
OTÁZKA (13.1.2011 9:36) Ivam
Dobrý den, můžete mi odpovědět kdo bude trestně odpovědný za vedlejší účinky očkování (lékař ?, Vy ?, ministr zdravotnictví ?, farmaceutická firma - její vedení?) Děkuji za odpověď - doufám, že Vy i Vaše rodina jste se nechali očkovat proti prasečí chřipce.
ODPOVĚĎ (13.1.2011 11:09)
Já jsem se proti "prasečí" chřipce skutečně očkovat nechal. Pro Vás nepochybně zcela překvapivě.
OTÁZKA (13.1.2011 9:41) Helena Fukalová
Dobrý den. Ráda bych se zeptala, jakou formou stát převezme odpovědnost za vedlejší účinky a negativní dopady očkování v případě, že nařídí očkování povinně všem rodičům? A zda mi v případě povinnosti očkování lékař písemně potvrdí neškodnost očkování? Děkuji.
ODPOVĚĎ (13.1.2011 11:10)
Stát nice nemění, pouze řeší sankční povinnost, vše ostatní tedy i povinnost očkování tady je již řadu let a nikdo ji nezrušil.
OTÁZKA (13.1.2011 9:41) M.S.
Dobrý den. Absolutně s povinným očkováním nesouhlasím. Jde jen o "namaštění" kapes farmaceutickým firmám. Které z očkování bude povinné? Můžete je prosím specifikovat? Děkuji
ODPOVĚĎ (13.1.2011 11:10)
Již jsem odpověděl výše.
OTÁZKA (13.1.2011 9:45) Helena Brdičková
Hezké dopoledne, pane předsedo. Za nežádoucí důsledky vakcinace přebírá veškerou zodpovědnost rodina mimo jiné finanční a neexistuje možnost se na tuto situaci připojistit! Z jakého důvodu nepřebírá stát za svá rozhodnutí zodpovědnost? V zahraničí se vyplácejí miliardy takto postiženým i tam, kde není očkování povinné.
ODPOVĚĎ (13.1.2011 11:12)
Tato problematika u nás není skutečně zcela odpovídajícím způsobem právně dořešena.
OTÁZKA (13.1.2011 9:42) Lucie Dlouhá
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak chce stát zajistit odškodnění rodičům/dětem poškozených očkováním. Pokud to přikazuje, měl by za to též nést odpovědnost, souhlasíte? V tom případě by se ale také musel zlepšit monitoring takových případů - co by se pro to dalo udělat? Děkuji, S pozdravem, Lucie D.
ODPOVĚĎ (13.1.2011 11:13)
Monitoring je zcela dostačující prostřednictvím SÚKL.
přeposlat e-mailem