Proč vyhrál volby Donald Trump a jak změní Ameriku? Ptejte se amerikanisty Kryštofa Kozáka

Vedoucí katedry severoamerických studií na Institutu mezinárodních studií... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Vítězství Donalda Trumpa v klání o post prezidenta USA se nečekalo. Svůj díl viny na tom nesou předvolební průzkumy, které hromadně předpovídaly vítězství jeho protivnice Hillary Clintonové. Po vítězství kandidáta republikánů vyvstalo mnoho otázek ohledně budoucnosti země. Co vůbec bylo důvodem Trumpova vítězství? Proč průzkumy selhaly? Jakým způsobem se pod jeho vedením Spojené státy změní? Bude schopen sjednotit rozpolcenou zemi? Bude se mu dařit prosazovat svoje plány? „Má určitě lepší předpoklad pro prosazení své agendy, než měl po dobu svého mandátu Barack Obama,“ řekl v rozhovoru pro Lidové noviny šéf katedry severoamerických studií na Fakultě sociálních věd Kryštof Kozák. Na otázky čtenářů serveru Lidovky.cz odpovídá ve čtvrtek od 14 hodin.

položených otázek: 33 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (10.11.2016 14:26) Jirka Nový
Škoda že zmizela moje otázka ze včerejška, zda se má vůbec cenu ptát, jak se změní Amerika a jedno zda vás nebo někoho jiného, když se právě při prezidentských volbách ukázalo, jak moc se mýlili všichni "experti" ve vyhodnocování předvolebních výsledků. Proč právě vy byste měl tušit, jak se (ne)změní Amerika?
Kryštof Kozák: (12.11.2016 14:44)
Máte pravdu, spousta předních expertů byla tzv. "úplně mimo". Já jsem si jenom přečetl Trumpův program a dosadil některé možné výsledky. Možná to ale bude všechno jinak, chytat se můžeme kromě historických paralel také některých základích zákonitostí a souvislostí, víc nic.
OTÁZKA (10.11.2016 14:20) Iva Valčíková
Pane Kozáku, proboha, jak vůbec můžete mít odvahu prognózovat, "jak Trump změní Ameriku"? Samozřejmě neberu v úvahu takové ty obecné blafy, které zvládne zformulovat středoškolák s rozhledem.
Kryštof Kozák: (10.11.2016 15:17)
Jenom jsem se podíval na jeho volební program a napsal, jak by to moho vypadat, kdyby se opravdu uskutečnil. Nejsem Hari Seldon...
OTÁZKA (10.11.2016 14:18) Karel
Proč byl zvolen Trump není ani tak důležité, na počet hlasů bez volitelů by zvolen nebyl, jen mě fascinuje, jak můžete vědět, co udělá a jak to prosadí nebo neprosadí? V politice je poprvé. Máte křišťálovou kouli ?
Kryštof Kozák: (10.11.2016 15:16)
Máte pravdu, nemám. Co máme jsou pouze náznaky, a často se mýlíme (viz sázka na vítězství Clintonové). Stejně je užitečné přemýšlet a porovnávat, co si o tom různí lidé myslí, i když jejich kvalifikace je často jenom v tom, že hodně čtou různé americké analýzy a ve volném čase knihy o USA.
OTÁZKA (10.11.2016 14:18) Petr B
Myslíte, že ta miliarda dolarů proinvestovaná v Hillary, hollywoodští proletáři a majitelé masážních medií to nechají jen tak? Věříte, že D. Trump se dožije inaugurace?
Kryštof Kozák: (10.11.2016 15:14)
Řekl bych že ano, ale máte pravdu, že úroveň frustrace u Demokratů a jejich donorů je obrovská. Atentátem na Trumpa by si ale moc nepomohli, spíš by z něj udělali mučedníka...
OTÁZKA (10.11.2016 14:14) Eva
Problém globálního oteplování zamáčkl jako smyšlený . Tady vidím problém. Co Vy?
Kryštof Kozák: (10.11.2016 15:12)
Díky za dobrou otázku, moc se to teď nezdůrazňuje ale je to je z dlouhodobého hlediska největší průšvih s mezinárodním dosahem. Je zajímavé, že ekologie volebně zřejmě moc netáhne...
OTÁZKA (10.11.2016 14:10) Vítek
Myslíte že je reálné aby Donald Trump zajistil nová pracovní místa v ekonomice ve které se průmysl skokově automatizuje? Myslíte že dostane svým slibům rychlého ekonomického růstu a deportaci Mexičanů bez pracovního povolení?
Kryštof Kozák: (10.11.2016 15:11)
Kdyby nastartování ekonomiky bylo tak jednoduché, tak by to Obama rád udělal. Vláda může snížit daně pro firmy a zvýšit cla, což ale může mít za následek další schodky rozpočtu, zvýšení cen a obchodní války. O přistěhovalce bez povolení se dost obávám, jsou totiž ideálním obětním beránkem, který se navíc nemůže moc bránit. Dělají navíc tvrdou práci, o kterou nezaměstnaní starší bílí muži opravdu nestojí a jejich údajnou ztracenou důstojnost jim nevrátí.
OTÁZKA (10.11.2016 14:10) Ivan
Vy té problematice asi moc nerozumíte, že? Na všechny otázky odpovídáte že je to těžké, že se uvidí, že doufáte.... To my víme také a proto se práme. K tomu označení Amerikanista jste přišel jak?
Kryštof Kozák: (10.11.2016 15:07)
Vidět do budoucnosti není snadné. :) Navíc máte pravdu, že jsem si myslel, že Clintonová nakonec vyhraje. Amerikanista jsem proto, že jsem četl knihy o Americe, studoval jsem dva roky v USA a znám pár skvělých Američanů. To ale neznamená, že vidím do hlavy člověka, který nemá s vládnutím žádné zkušenosti, má prchlivou povahu a je schopen říkat výroky, které se navzájem popírají.
OTÁZKA (10.11.2016 14:06) Petr Boháč
Vítězství D. Trumpa nečekali agitpropčíci z ČT, ČTK a dalších masážních kanálů. Nebylo by rozumnější a prospěšnější než slovně odmítat neustále EU vnucované kvóty, orientovat se politicky a hospodářsky na USA a vůbec diversifikovat hospodářské vazby mimo EU?
Kryštof Kozák: (10.11.2016 15:02)
To mi nepřijde příliš realistické už proto, že Trump se chce spíše ekonomicky uzavírat. Diverzifikace mezinárodního obchodu je dobrá proti nenadálým výkyvům, ale myslet si, že bychom mohli zavrhnout EU a záviset místo toho na USA je nebezpečná chiméra. Navíc, jak donutíme Volkswagen prodat Škodovku General Motors? :)
OTÁZKA (10.11.2016 14:03) Dominika Brnová
Dobrý den, lze vůbec očekávat nějaký příznivý trend v americké politice po zvolení Donalda Trumpa? Děkuji za odpověď.
Kryštof Kozák: (10.11.2016 14:59)
Potenciální agresoři se budou obávat podnikat kroky, které by mohly Donalda Trumpa naštvat, neboť se budou obávat jeho přehnané reakce. Obdobně Reagan prý předstíral, že je šílený, aby se Sověti báli provokovat.
OTÁZKA (10.11.2016 14:02) Ivan
Zdálo se, že většina našich nejvyšších představitelů, mimo prezidenta Zemana, ale včetně prezidentského kandidáta Horáčka se vůči Trumpovi tvrdě vymezovala a horovala pro paní Clinton. Bude jim dnes americká vláda věřit prudký předpokládaný obrat v názoru?
Kryštof Kozák: (10.11.2016 14:57)
Je to sice trochu smutné, ale česká politická scéna v USA nikoho moc nezajímá, což platí i o Trumpovi. Horší to bude mít třeba Francois Hollande, který Trumpa dost urážel, a teď s ním bude muset řešit důležité problémy.
OTÁZKA (10.11.2016 13:58) Jarda Cervenka
lze ocekavatm, ze Trumpovo vitezstvi muze nejak vyznamne ovlivnit vyvoj politiky v Cechach, na priklad odstarneni Sobotky co prinasi do zeme muslimske imigranty , jeste pred volbami ?
Kryštof Kozák: (10.11.2016 14:56)
To si nemyslím, ale Trumpovo zvolení je určitě velkou vzpruhou pro všechny politiky na světě, aby se inspirovali jeho stylem, protože je úspěšný. Strach z muslimských imigrantů v Čechách je uměle vyvolávaný - dokud jich tu nebude alespoň 100 000 a nebudeme na vlastní oči vidět, jak se tady chovají, tak bych se o tom dál nebavil.
OTÁZKA (10.11.2016 13:57) René Kabelák
Co vůbec bylo důvodem Trumpova vítězství? Proč průzkumy selhaly? Jakým způsobem se pod jeho vedením Spojené státy změní? Bude schopen sjednotit rozpolcenou zemi? Bude se mu dařit prosazovat svoje plány?
Kryštof Kozák: (10.11.2016 14:53)
Psal jsem o tom delší článek, jsou to dobré dotazy, ale každý z nich vydá na tři odstavce. http://blisty.cz/art/84397.html#sthash.nY0zaqx4.QrnUTkau.dpbs Něco je taky v rozhovoru zde: https://www.respekt.cz/politika/postavit-proti-trumpovi-hillary-byla-takticka-chyba
OTÁZKA (10.11.2016 13:56) Tibor
Vyhraje Trump volby i za čtyři roky, nebo se může stát, že nesplní očekávání lidí, kteří chtějí změnu a ti se postupně obrátí proti němu?
Kryštof Kozák: (10.11.2016 14:51)
Já jsem si myslel, že nevyhraje ani letos, takže můj odhad je v tomto ohledu dost problematický. Pravda je, že stávající prezident má ve volbách velkou výhodu, protože je automaticky v centru mediální pozornosti... A pokud Trump dokáže svést problémy na někoho jiného, tak šanci určitě má...
OTÁZKA (10.11.2016 13:54) René Kabelák
Je na místě démonizace Trumpa, nebo se dá očekávat, že svou nevybíravou rétoriku zmírní? Může být jistou nápovědou jeho první projev, kde se snažil působit co nejsmířlivěji?
Kryštof Kozák: (10.11.2016 14:49)
První projevy bývají obvykle střízlivé a smířlivé, podle toho bych závěry nedělal. Jestli začne důsledně prosazovat svůj volební program, tak je určitá démonizace na místě - například plán na deportaci všech ilegálních imigrantů je svým rozsahem jedním z největších populačních transferů organizovaných vládou. Doufáme, že ustoupí jednak z rétoriky, ale i z některých předvolebních slibů.
OTÁZKA (10.11.2016 13:52) Brouk
Jaké má americký prezident pravomoci k jednání bez Kongresu? Jak moc bude vázán Trump na to, co mu dovolí republikánská strana? Dá se čekat, že si bude prosazovat svou, nebo jej budou mít na "vodítku" ostatní republikáni?
Kryštof Kozák: (10.11.2016 14:46)
Obama teď bude určitě litovat, že poměrně hodně používal tzv. exekutivní vyhlášky, které sice nemají sílu zákona, ale dá se jimi v rámci exekutivních pravomocí leccos udělat. Trump například může snadno zrušit Obamovy vyhlášky, které zajišťovaly ochranu před deportací dětem, které přišly do USA se svými rodiči a už tu řadu let jsou a studují. Trump je dost rozhořčený, že ho důležití Republikáni v kampani vůbec nepodpořili, a tak se dá čekat, že se nebude bát jít s nimi do konfliktu. Optimistická varianta je, že nakonec najdou nějaká rozumná kompromisní řešení...
přeposlat e-mailem

Najdete na Lidovky.cz