Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ptejte se dokumentaristy Jakuba Charváta

Mladý dokumentarista Jakub Charvát.

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Natočil dokument o praktikách finančních poradců ze společnosti OVB Allfinanz, nyní však za svůj snímek čelí žalobě a korporace žádá stažení filmu, omluvu a 100 tisíc za poškození dobrého jména. Student Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku Jakub Charvát bude na serveru Lidovky.cz odpovídat čtenářům o „zakázaného“ snímku, který vzbudil velký ohlas. Odpovídat bude ve 13:00.

položených otázek: 33 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (24.8.2016 11:49) Leoš
Jakube, boj s darebáky je důležitý, máte mou velkou podporu! Děkuji za dokument, pokračujte, zdravím, Leoš
Jakub Charvát: (24.8.2016 15:31)
Dobrý den, děkuji moc za Vaši podporu. A děkuji všem za zaslané dotazy. Snažil jsem se na všechny poctivě odpovědět ale dochází mi čas. Pokud chcete, můžete mě kontaktovat na mé emailové adrese jakub.charvat@outlook.com, nebo na mém Facebookovém profilu. Rád si vyslechnu vaše zkušenosti a příběhy.
OTÁZKA (24.8.2016 10:22) Ivan K.
Jak dlouho přesně jste Kubo působil u OVB, kolik jste stihl podepsat smluv a co byl "bod prozření?" Děkuji za odpověď
Jakub Charvát: (24.8.2016 15:20)
Dobrý den, na tu otázku můžu odpovědět v několika rovinách - ani můj odchod nemá pevné datum. Nemám teď před sebou poznámky, takže ty časy budou přibližné. V OVB jsem aktivně působil přibližně půl roku a odešel jsem přibližně po roce. Tuto moji výpověď (z nějakého důvodu) ale centrála nezaregistrovala a tak jsem byl dále veden jako aktivní spolupracovník. Byl jsem ve své nepřítomnosti tak aktivní, že "jsem dokonce podepsal smlouvu". Když jsem s tím přišel na centrálu, tehdy ještě bez kamery, dostal jsem jen číslo na "pana Ondřeje" a novou výpověď k podepsání - kdybych ji podepsal, tak bych se zavázal nést zodpovědnost za všechny smlouvy, které "jsem podepsal" během svého působení, tedy i za tu se kterou jsem neměl nic společného. Chvíli jsme si pak o tom dopisovali po emailech, telefonovali si, odmítali mi výpověď uznat. Jednou jsem se zmínil, že s tím půjdu na policii a ten týden mi najednou (bez upozornění) začala běžet výpovědní lhůta - to pro mě byl jeden z hlavních impulsů k natočení filmu, zrálo to ale samozřejmě déle. Co se týká probuzení ze snu o finančním poradenství, ten hlavní moment nastal ve chvíli, kdy jsem měl své rodině prodat investiční životní pojištění ke spoření na důchod, a nebyl jsem schopný si to před svým otcem logicky obhájit. I můj vedoucí tehdy po telefonu naléhal hlavně na prodej - fakta ho moc nezajímala. Znovu se ale jednalo o delší proces, přednášky pana Ondřeje tomu postupnému probouzení moc pomohly.
OTÁZKA (24.8.2016 9:11) Jan Kondziolka
Dobrá práce, sporu se postavte čelem a film prezentujte! Určitě se najde dost lidí, kteří vám na spor přispějí formou crowdfoundingu, pokud rovnou nepodpoří nějaká organizace na podporu fin. gramotnosti. Jinak jako další námět bych doporučoval někdy zajít do AAA, nebo jiného velkobazaru s tím, že máte auto na protiúčet a chcete nové, nechat si ho nacenit a potom říct že se ještě rozmyslíte, to bude materiálu, že se nedostříháte:-) A otázka - řekl by jste, že jsou to "šmejdi", tak jak se toto pojmenování v poslední době vžilo?
Jakub Charvát: (24.8.2016 14:58)
Dobrý den, díky za Vaši zprávu! Já osobně se termínu "Šmejdi" vyhýbám. Rada nad zlato se stejnojmenným filmem nesouvisí. Obě díla sice popisují nějaké nekalé praktiky ale i přes to bychom termín "Šmejdi" měli podle mého názoru nechat šmejdům. Finanční poradci, které ve filmu ukazujeme, jsou kategorie sama pro sebe. A je i v zájmu poctivých finančních poradců tuto kategorii jasně pojmenovat, vymezit a v důsledku (snad) marginalizovat.
OTÁZKA (24.8.2016 13:05) Ondřej Medek
Dobrý den, je naprosto správné, že konečně někdo ukázal finanční poradce v pravém světle. Jelikož se Váš dokument šíří především Internetem, neuvažoval jste o nějaké crowfundingové kampani o jeho oficiálním zveřejnění elektronicky?
Jakub Charvát: (24.8.2016 14:53)
Dobrý den, na filmu jsem nikdy neměl v plánu vydělávat a pokud se "podívám na účet", jsem v hlubokém mínusu. Co se týká zveřejnění, je to v tuto chvíli i právní problém a v této oblasti si rád nechám poradit.
OTÁZKA (24.8.2016 10:17) anonym
Pokud OSVČ podepisuje smlouvy, je u OVB povinná uhradit provizi, náležející OVB v případě, že klient pojistku během prvních dvou let nesplácí? To by bylo nevýhodné a OSVČ by zadlužilo. Děkuji JŠ
Jakub Charvát: (24.8.2016 14:49)
Dobrý den, pokud finanční poradce uzavře s klientem smlouvu, je zvykem že za ni pak dva roky "nese zodpovědnost" a pokud klient smlouvu zruší, poradce musí vrátit svou provizi. Tyto peníze jsou poradci vypláceny z poplatků, které klient hradí v rámci své smlouvy.
OTÁZKA (24.8.2016 12:38) Jakub Kuzev
Dobrý den, máte zkušenost s firmou partners ?
Jakub Charvát: (24.8.2016 14:43)
Dobrý den, osobní zkušenost (jako klient, nebo poradce) s nimi nemám
OTÁZKA (24.8.2016 9:44) Zbyněk Konvička, Písek
ahoj Jakube, držím palce tvé poctivé práci dokumentaristy, který se nebojí jít investigativně do společenského problému a jde s kůží na trh! A mám otázku: Můžeš v několika bodech shrnout proč bys mladé lidi varoval před touhou stát se obchoďákem právě u OVB? Jaká rizika z toho pro ně mohou vyplynout? díky ZK
Jakub Charvát: (24.8.2016 14:38)
Ahoj, všichni se rozhodujeme svobodně. Spíše než vyjmenovávat zápory, které se opravdu mohou lišit napříč celou republikou - kvalita hodně kolísá, bych rád řekl, co je potřeba zvážit. Není to jen brigáda v rychlém občerstvení. Je to poměrně složitá práce a když ji budeme vykonávat nekvalitně, následky mohou být pro klienty zničující. Není pravda, že zájmem vedoucího je automaticky i zájem jeho podřízeného ve struktuře. Peníze opravdu nerostou na stromech, dá práci je vydělat a když někdo nabízí rychlé, velké a snadné peníze, něco na tom smrdí. Měli bychom si rozmyslet, komu vložíme do rukou svou důvěru. Protože pokud půjdeme po dvou školeních vykonávat praxi finančního poradce, rozhodne to o tom jak kvalitní práci budeme vykonávat - za dvě školení se nenaučíme finančnímu trhu rozumět, jen budeme papouškovat co jsme slyšeli na přednáškách. To samé ale platí i pro rodiče mladých finančních poradců. To že si dcera potřebuje na mém finančním portfoliu vyzkoušet svou novou práci ještě neznamená, že bych jí měl důvěřovat jako finanční poradkyni. Nemusí to myslet zle, třeba tomu co říká doopravdy věří. Také ale může papouškovat co, co se naučila na posledních dvou školeních. A komu vložila svou důvěru do rukou ona?
OTÁZKA (24.8.2016 13:02) Simona Hradní
Proč je film jen o jedné firmě, když jako "dokumentarista" tvrdíte, že se to děje i v jiných firmách? Tato to vypadá spíš jako pomsta neúspěšného, nebo ne?
Jakub Charvát: (24.8.2016 14:30)
Dobrý den, původně jsem se chtěl věnovat problematice obecněji ale protože natáčení nenaplánujete, musel jsem ze svých plánů ustoupit. OVB měla mít ve filmu od začátku své místo. Je to největší finančně poradenská firma na našem trhu a navíc s ní mám osobní zkušenost. Důvod, proč nakonec dostala tak velký prostor jsou právě reakce firmy na dotazy, konfrontaci s otázkami. Pokud jste film viděla, víte že získat odpověď bylo poměrně těžké. Nepočítal jsem s tím, protože jsem očekával profesionálnější přístup. Rozhodl jsem se dát prostor realitě, ukázat co se dělo během natáčení. Způsob reakce doopravdy, nejen zprostředkovaně, ukazuje že v pracovním prostředí, které ve filmu popisujeme, opravdu něco není v pořádku. A abych tyto události mohl do filmu zahrnout a popsat je na vymezeném prostoru, musely některé původní plány pryč. I tak jsem se jim alespoň částečně snažil dostát, jak vidíte na konci celého snímku. Na tom že jsem bývalý finanční poradce jsem nakonec založil jednu z příběhových linek filmu. Proto můžu ono pracovní prostředí popisovat, sám ho dobře znám.
OTÁZKA (24.8.2016 12:40) Petr Balcar
Projevila zájem o odvysílání vašeho dokumentu veřejnoprávní ČT ?
Jakub Charvát: (24.8.2016 14:20)
Dobrý den, celý film se v ČT nepovedlo odvysílat. Díky tvůrcům pořadu Průvan, Zuzaně Piussi a Vítovi Janečkovi, se tam ale mohly objevit ukázky z filmu proložené rozhovorem. Odkaz je zde: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10624368437-pruvan/216562254300005
OTÁZKA (24.8.2016 12:10) Filip
Dobrý den, díky moc za dokument a za upozornění na tohle téma. Jak by se podle Vás měl k celému problému postavit stát - existuje nějaká smysluplná regulace / kontrola, která by zamezila podvodníkům a přitom nezatěžovala zbytečně skutečné poctivé finanční poradce? Jak to funguje v zahraničí? Děkuji F.
Jakub Charvát: (24.8.2016 14:18)
Dobrý den, teď trochu lovím souslednost událostí v paměti ale pokud si dobře pamatuji, o samoregulaci se mluví už od kauzy Helvag. Když pak v roce 2008 chtěla organizace AFIZ po OVB aby samoregulační opatření zavedla, firma raději organizaci opustila. Do jiné organizace vstoupí až v roce 2010. Firma později jistá opatření zavedla, ale když ji opouštěl její oblastní ředitel Chotovinský, tak do médií uvedl že: "„Kontrolní mechanismus je podle mého názoru postaven jenom proto, že to kontrolní orgán České národní banky chtěl. Dle mého názoru není zas až tak funkční." Mluvím o jednom případu, se kterým jsem se podrobně seznámil, berte to prosím jen jako příklad. Můj názor je, že slovo "samoregulace" zní hezky ale v praxi moc nefunguje. Jak to funguje v zahraničí? Často velmi podobně jako u nás, najdete ale i výjimky. Napadá mě například Holandsko, kde pokud se nepletu, byl provizní systém tak jak ho známe u nás zrušen.
OTÁZKA (24.8.2016 12:26) Eliška
Myslíte, že OVB schválně nedostatečne školí své pracovníky?
Jakub Charvát: (24.8.2016 14:09)
Dobrý den, nemůžu říci, že se to děje záměrně - nikdy jsem nebyl svědkem nějakého centrálního způsobu školení. Školení na přednáškách většinou vedli různí představitelé struktur OVB, předávali své zkušenosti mladším spolupracovníkům. Jak to může vypadat vidíte i v našem filmu Rada nad zlato. Z toho mi logicky vychází dvě věci - buď si firma kvalitu předávaných zkušeností ohlídat neumí, a nebo se dívá jinam. Nemohu říci o kterou z možností se jedná, protože ani pro jednu nemám důkazy. Pokud to není ani jedna z nich, je tu ještě třetí možnost - takto si ta firma kvalitní školení představuje.
OTÁZKA (24.8.2016 11:55) jirka n.
držím vám palce ! Jen dodám, že nedávno byl v pořadu u Jana Krause někdo z "policie či dokonce BIS" a prohlásil, že banky jsou nej... pračkou peněz pro mafie, takže tak asi. JN
Jakub Charvát: (24.8.2016 14:04)
Dobrý den, tento pořad nesleduji ale zkusím si ten díl vyhledat.
OTÁZKA (24.8.2016 9:35) Michal
Pro všechny, kdo by chtěli Jakubovi přispět na transparentní účet v boji proti nekalým praktikám poradců - šmejdů. https://www.fio.cz/ib2/transparent?a=2001049665 Hodně štěstí, nedej se!
Jakub Charvát: (24.8.2016 14:03)
Nedej se, přidej se! :)
OTÁZKA (24.8.2016 11:35) Hanka
Pane Charváte, moc Vám fandím, dokument jsem bohužel neviděla. Ale sama jsem byla podvedená v rámci "bezrizikového" produktu Helvag ( kolem roku 2005) a dalším produktům např. investičního životního pojištění ! Takže o dobrém jménu této společnosti opravdu nelze pochybovat! Dotýkáte se v dokumentu i kauzy Helvag?
Jakub Charvát: (24.8.2016 14:03)
Dobrý den, v dokumentu se této kauze nevěnujeme. Ne proto, že by to podle mě nebylo důležité. V rámci tématu, které jsem se rozhodl zpracovat, na to bohužel nebyl prostor. Já ale s natáčením skončit neplánuji - mohla byste mi prosím napsat na můj email jakub.charvat@outlook.com?
OTÁZKA (24.8.2016 11:16) miroslav
ahoj jakub co mam teraz urobit s poistkami ktore nam uzatvaral jeden fin poradca
Jakub Charvát: (24.8.2016 14:00)
Dobrý den, napište mi prosím na email jakub.charvat@outlook.com