Ptejte se Ivana Langra

Ministra vnitra Ivan Langer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Ivan Langer nastoupil na post ministra vnitra v roce 2006. Teď jeho působení ve vládě skončilo. Co za tři roky na ministerstvu udělal a jak vidí svou budoucnost? Na vaše otázky odpovídal v pondělí v 11:30.

položených otázek: 150 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (6.5.2009 17:38) Martin Beneš
Hezký den pane ministře, jak se Vám líbí Váš nátupce Martin Pecina? Jaké kroky od něj očekáváte?
ODPOVĚĎ (11.5.2009 11:31)
Věřím, že je to profesionál, který (i když nemá zkušenosti s resortem vnitra) zvládne poslání, které má nová vláda - zajistit chod státu do předčasných voleb. Očekávám, že dokončí rozpracované projekty - zejména české předsednictví EU (rozhodnutí o budoucí podobě Schengenského informačního systému), transformační fázi Reformy policie (vznik nových krajských ředitelství) a rozsáhlé změny v oblasti českého eGovernmentu (datové schránky a základní registry veřejné správy).
OTÁZKA (7.5.2009 9:20) Lukas
Prosadil jste rozsáhlou výměnu u policie, která měla za následek rychlý odchod zkušených policistů, pomalý příchod nováčků (z nichž budou policisté za dlouhou dobu). Vzniklo tak vakuum chybějících policistů. Ze strategického pohledu je to totální propadák. Proč jste v této oblasti tak přesvědčený o správnosti postupu?
ODPOVĚĎ (11.5.2009 11:38)
Musím vás opravit - personální a s ní i generační obměna měla a má vztah s novým služebním zákonem, který nabyl účinnosti 1.1.2007. Do té doby se, prakticky na 4 roky, zastavila. Odchody zkušených policistů mne pochopitelně mrzely a mrzí, nicméně řada z nich využila tzv pozitivní motivace _ systém výsluh, řada z nich nesplňovala podmínky nového služebního zákona, a proto raději odešli. Výrazná většina těch, co odešli, sloužila 25 a více let. Jsem přesvědčen, že platové podmínky u policie jsou nejlepší za řadu posledních let, podmínky pro práci a technické vybavení se postupně zlepšuje. Za poslední dva roky bylo do řad policie přijato téměř 6000 nových policistů a policistek, takže není pravda, že se nedaří stavy doplňovat. Co ovšem platí, že policista se policistou nestane ze dne na den a v tom je největší výzva do budoucích let.
OTÁZKA (6.5.2009 15:48) Táňa Kačírková
Pane Langre, krátká otázka: jaké jsou Vaše další politické ambice? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (11.5.2009 11:39)
Povedu kampaň ODS do předčasných parlamentních voleb a chci udělat maximum pro naše vítězství v nich.
OTÁZKA (6.5.2009 15:53) Jan
Dobrý den, mezi lidmi se říká, že se na vnitru dělali rychle skartace aby se nedalo dohledat jak se podnikalo a jak se dělala výběrová řízení, je to pravda?
ODPOVĚĎ (11.5.2009 11:39)
Je to samozřejmě nesmysl, stejně jako celá spopusta jiných fám a výmyslů.
OTÁZKA (6.5.2009 15:54) František
Dobrý den pane Langře. Chtěl bych se zeptat, co přesně bude možné dělat se schránkou na stránkách www.datovestranky.info ? Bude povinností úřadů posílat všechnu úřední poštu touto formou? Jedná se tedy i o soudy, městské úřady, živnostenské apod? Když odepíši úřadu zpět stejnou formou, bude má odpověď mít právní formu? Děkuji za vyčerpávající odpověď.
ODPOVĚĎ (11.5.2009 11:42)
Ano, pro tzv orgány veřejné moci (OVM) je používání systému datových schránek povinností. Startujeme 1.7., a to testovací prostředí, ostrý start je připraven na 1.11. Z pohledu právních důsledků se nic nemění oproti současným papírovým obálkám.
OTÁZKA (6.5.2009 15:57) Mirek
Dobrý den, co považujete za svůj největší úspěch a co byste naopak udělal jinak ve funkci ministra. Děkuji, Mirek.
ODPOVĚĎ (11.5.2009 11:50)
díky za otázku. moje odpověď zní: 1. Proměna ministerstva vnitra v ministerstvo vnitřních věcí, redukce počtu zaměstnaců o více než 20% (nezapomeňte, že jsem navíc zrušil Ministerstvo informatiky). 2. Odstranění posledních zbytků železné opony - vznik Ústavu pro studium totalitních režimů, vstup do Schengenského prostoru (zrušení hraničních kontrol) a zrušení vízové povinnosti s USA. 3. Reforma policie - proměna filosofie její práce, změna organizační struktury a masivní investice do pracovního protředí policistů a jejich technického vybavení (viz projekt P1000). 4. Revoluce v české byrokracii, v české veřejné správě - eGON (Czech point, datové schránky, základní registry). 5. Digitalizace televizního vysílání - díky nám byl vytažen špunt, přijat nový zákon, zvládnuta informační kampaň, a to, co bylo snem, se stalo skutečností - otevřel se prostor pro nové televizní stanice, zvětšil se prostor pro názorovou pluralitu. PS: Chcete-li vědět víc, koukněte na můj či vnitrácký web, tam jsou všechny zrealizované projekty k dispozici.
OTÁZKA (6.5.2009 16:00) Marie Kačíková
Dobrý den, pane ministře, jste rád, že se Vám podařilo "protáhnout" pana Klause? Většina lidí včetně bývalého senátora Mejstříka a Novotného za těmi špinavostmi, vyhrožováním, podplácením viděli nečestnou hru ze strany ODS. Co jste říkal tomu, že zahraniční média tu volbu odsoudila jako podvod na lidi, a že Váš výrok o bručení a celá volba posunula tuto zemi na úroveň balkánských zemí?
ODPOVĚĎ (11.5.2009 11:54)
Volba prezidenta republiky byla zcela transparentní, neboť byla veřejná. A k onomu bručení? Na má slova došlo - státní zastupitelství obžalovalo jednoho bývalého policistu a jednoho bývalého rozvědčíka za jejich účast na tzv kauze Savoy. Pozadí této kauzy nicméně zveřejněno nebylo, což považuji za chybu. Ukázala by se totiž klíčová role jiných lidí v této kauze. Zeptejte se pana Randáka a pana Paroubka.
OTÁZKA (6.5.2009 16:00) Matěj Houska , Nová ves
Stále je zde černý mrak jménem KRAKATICE - můžete se k tomu vyjádřit ? Dále bych chtěl znát Vaše stanovisko ke knize Kmotr Mrázek II - v této knize je zobrazena Vaše osobnost dost nelichotivě , velice mírně řečeno .Jedno tvrzení jsem si tam přečetl , ale chybí zde jaká koli oponentura , mám se domnívat že popsané děje se skutečně událi ? Korupce je největší problém ČR proto se na to ptám .
ODPOVĚĎ (11.5.2009 12:02)
Mám za sebou 2 bezpečnostní prověrky na nejpřísnější stupeň, a to Přísně tajné. Deset let mého života bylo prověřeno policií a zpravodajskými službami. Deset let mého života (včetně mých majetkových poměrů) je ve formulářích Národního bezpečnostního úřadu. Nemám a neměl jsem, co skrývat. Krakatice je podle mne obžaloba minulých poměrů v policii. Informace nevedly k trestnímu stíhání nikoho. Do spisu nahlížel kdekdo. Já ne. Škoda, že sociální demokraté ve Sněmovně zablokovali zproštění mlčenlivosti asi dvaceti lidí, které jsem navrhoval, dozvěděli by jsme se víc. A můj názor na onu knihu? Je to pouhý přepis údajných odposlechů. Nikdo neví, co je falešné a co pravé. Prý vydaný ve veřejném zájmu. No nevím. Podle mne je to prodej kradeného zboží. A peníze z prodeje šly na jeden soukromý účet. Jako investigativní novinář bych pracoval jinak.
OTÁZKA (6.5.2009 16:51) Jura
Proč jste nezměnili taktiku u shromáždění a demonstrací nacionalistů, nenecháte je bez ochrany a při sebemenších výtržnostech prostě nevyčistíte prostor od všech s pozavíráním výtržníků? Proč je ještě chráníte a umožńujete jim dokončit demonstraci, aby získali o to více dalších příznivců? Díky špatné vládě ČSSD a ODS získávají nacionalisté velké sympatie, protože nabízí naštvaným voličům jednoduchá řešení. Proč jste tedy lhali voličům ve volebním programu a smlouvě s občany, dopustili jste nevyšetřené kauzy čuníků a wolfíků a tím odvrácení a znechucení voličů od Vámi proklamované politiky? Myslíte si, že znovu uvěří dalším lžím ODS a lidem v ní srocených kolem Vás a Topolánka?
ODPOVĚĎ (11.5.2009 12:06)
Nácky policie nechrání. Dohlíží na dodržování veřejného pořádku a při jeho narušení zasahuje. A výsledky jsou rychlé a viditelné. Využívá se tzv zkrácené trestní řízení a padají tresty. Víc a rychleji, než předtím. Vyšetřování podezření ze spáchání trestného činu bylo, je a věřím, že i bude ve výhradní působnosti policie a státního zastupitelství. Jestli jsem chtěl něčeho dosáhnout, tak to byla nepolitická práce policie podle principu padni komu padni. A to se podařilo. A Paroubkovskorathovské výkřiky o politizaci práce policie jsou nesmysly a lži.
OTÁZKA (6.5.2009 17:23) Igor
Dobry den pane Langre, Rad bych se zeptal na aktualni situaci s novelou zakona o statnim obcanstvi CR. Naposledy asi pred rokem jste odpovidal na otazku na Vasem webu s tim, ze vlada Vam ulozila zpracovat a predlozit nove zneni do konce kvetna 2009. Podarilo se Vam vytvorit novy navrh a jak se bude situace kolem tohoto zakonu vyvijet po Vasem odstupu? Puvodne se predpokladala ucinnost od 1.1.2010 a predevsim jsem zvedavy jestli bude zrusena podminka vzdavat se puvodniho obcanstvi. Dekuji za odpoved.
ODPOVĚĎ (11.5.2009 12:07)
Omlouvám se, ale neumím odpovědět.Obraťte se prosím na tiskový odbor MV, určitě vám dají přesnou informaci. Díky za pochopení.
OTÁZKA (6.5.2009 17:28) Pepa
Dobrý den, sliboval jste ve volebním program zatočit s odposlechy - jak se Vám to podařilo? Děkuji.
ODPOVĚĎ (11.5.2009 12:12)
Podařilo. A zatraceně dobře podařilo! Za poslední dva roky poklesl počet odposlechů o téměř 40 procent. Byla provedena řada opatření s cílem minimalizovat jejich únik. Zavedl jsem pravidelné roční vyhodnocení efektivity a počtu odposlechů, tedy systém zpětné kontroly. A ještě dodatek. Odposlech je důležitý nástroj v rukou státu v boji proti nejzávažnější kriminalitě. Současně je ale jedním z nejvážnějších zásahů do práv a svobod lidí. Jsem přesvědčen, že se nám v této oblasti podařilo najít vyváženou pozici mezi dvěmi hodnotami - bezpečností a svobodou.
OTÁZKA (6.5.2009 17:42) tomáš drahoňovský
dobrý den, čím si vysvětlujete rostoucí popularitou extremistů v poslední době? děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (11.5.2009 12:19)
V tom, na co jsme zaměřili novou Strategii boje proti extremismu - malá informovanost a nedostatečně vzdělávání. Ten, kdo nemá dostatek objektivních informací, ten, kdo není dobře odborně a vědomostně vybaven je vždy snadněji přijemcem jednoduchých pravd a řešení předkládaných extremismy. Je to dlouhý boj, ale věřím, že uspějeme.
OTÁZKA (6.5.2009 17:57) Pete
Proč jste nevyšetřil obvinění v Kubicově zprávě a dopustil odchodu jeho a s ním padesátky detektivů z útvaru pro boj s organizovaným zločinem?
ODPOVĚĎ (11.5.2009 12:22)
Jako ministr vnitra jsem nikdy nevstupoval do vyšetřování jakýchkoli kauz či podezření. ÚOOZ je v dobré kondici, změnil se styl jeho práce a jsem přesvědčen, že teď konečně mají zločinci důvod se jeho detektivů bát.
OTÁZKA (6.5.2009 21:25) jim
dříve Vás nazývali princem ODS... Jak byste se nazval dnes ?
ODPOVĚĎ (11.5.2009 12:23)
NIkdy jsem tu nálepku neakceptoval. Jsme členem ODS a jejím místopředsedou.
OTÁZKA (6.5.2009 23:41) Radim Jánský
Neexistuje země na světě, kde by si lidé dovolili "argumentovat" s policisty, tak jako u nás a chyba není v občanech. Chyba je v policistech, kteří nereprezentují zákon a to navíc zákon nejen ve své síle, ale i laskavosti. Tedy, že policista se má chovat jako člověk a ne jako paragraf. Zároveň má mít respekt i důvěru. Naši policisté josu ve své většině ufňukaní amatéři, kteří se neustále vymlouvají, že ani za nedostatky nemohou, vše je řízeno zhora. Vaši pozici jsem Vám nezáviděl ani chvíli a děkuji aspoň za nápisy Pomáhat a chránit, které připomínají, že policie je především služba. Myslíte, že má policie šanci se dostat z bezbřehého amatérismu? Jak? Děkuji.
ODPOVĚĎ (11.5.2009 12:30)
Má šanci a příležitost. Reforma položila základ nové filosofii práce policie a jejím symbolem je právě slogan Pomáhat a chránit. Policie prošla velkou personální obměnou. Příležitost dostala generace "mladých rozhněvaných mužů", kteří dostali (po létech naprosté zakonzervovanosti) šanci ve velitelských funkcích. Policie se modernizuje a mění se prostředí pro práce policistů. Vždy jsem si říkal - jak můžeme po někom chtít, aby byl hrdý na svoji práci, aby byl hrdý na uniformu, když sedím ve špinavé smradlavé kanceláři na rozvrzané židli a datluje něoc do 30 let starého psacího stroje, když tráví čas v rozhrkané zrezavělé Felicii, ve které je v zimě zima a v létě vedro. Proto změna. Proto nové policiejní služebny, nová auta, nové motorky, nové technologie, konec zbytečné byrokracie apod. Samo o sobě to samozřejmě nestačí, ale je to základní předpoklad návratu hrdosti na uniformu - těch, co ji nosí i těch, co ji vidí. A respekt? ten musí být přirozený, ne vynucený. Práce u policie je celoživotní poslání. Jsem přesvědčen, že těch, kdo k ní takto přistupují, je drtivá většina.
přeposlat e-mailem