Ptejte se lídra ODS Petra Nečase

Nový volební lídr ODS Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Petr Nečas se stal novým volebním lídrem ODS, v pondělí 12. dubna by mu měl bývalý šéf Mirek Topolánek předat všechny kompetence a stranu povede do parlamentních voleb. ODS se nyní hodlá plně koncentrovat na volby, chce opustit mediální kauzy a programem oslovit voliče. Jak? Ptejte se Petra Nečase, odpoví vám on-line v pátek 9. dubna od 11 hodin.

položených otázek: 117 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (7.4.2010 10:36) Jan Nosek
Dobrý den, byla by ODS ochotna podporovat menšinovou vládu ČSSD? Osobně doufám, že ne. Děkuji, Jan Nosek, Brno
ODPOVĚĎ (9.4.2010 11:07)
Hezké dopoledne. Děkuji těm z Vás, kteří chtějí se mnou diskutovat. Považuji za vyloučené, abychom se po těchto volbách zúčastnili jakékoli formy přímé či nepřímé vládní spolupráce s ČSSD, tedy ani podpory menšinové vlády ČSSD.
OTÁZKA (7.4.2010 11:03) MK
Jak byste charakterizoval pozici předsedy Topolánka v současné ODS ? Zdá se, že za moudrého, reformního, charakterního politika se strana stydí a je označován za škůdce strany. Kdy tato situace vlastně vznikla, pokud je ODS stále tou stranou s jasnou vizí, kterou se vždy řídila a řídí ?
ODPOVĚĎ (9.4.2010 11:09)
Mirek Topolánek byl sedm let předsedou ODS, až na jednu výjimku ODS v této době vyhrála všechny volby. Drtivě převažující názor členské základy, který se promítl i do rozhodování jednotlivých orgánů ODS včetně výkonné rady, však byl takový, že musí dojít ke změně volebního lídra.
OTÁZKA (7.4.2010 12:17) Ondřej
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak mohu dát hlas hlas straně, za kterou kandiduje tolik kontroverzních osobností (Jančík, Langer, aj.). Já vím, již jste se k této věci vyjadřoval s tím, že např. pan Langer má řadu bezpečnostních prověrek, já si naopak myslím, že je to v tom případě ještě horší, protože to dokazuje, že ani tyto prověrky nepomohou, poněvadž o jeho pochyných aktivitách snad dnes již nikdo nepochybuje. Jistě, že nepopírám, že to není problém i ostatních stran, ale teď hovoříme o ODS. Děkuji, Ondřej
ODPOVĚĎ (9.4.2010 11:14)
Zaprvé platí, že pan Jančík nekandiduje ve volbách do Sněmovny, je to komunální politik a bude případně kandidovat v podzimních komunálních volbách. Zadruhé - Ivan Langer má i bezpečnostní prověrku NATO. Vážně si myslíte, že tato věc by mohla být zmanipulována u NATO? Vím, že i osoby jsou důležité, ale program politické strany a schopnost jej prosadit je důležitější.
OTÁZKA (8.4.2010 4:02) jirka
dobrý den, co říkáte na to, že se na plné obrátky rozjíždí negativní kampaň čssd proti vaší osobě? hodláte na ní nějak reagovat? děkuji.
ODPOVĚĎ (9.4.2010 11:15)
Špinavou kampaň proti mé osobě jsem očekával, nejsem překvapen a myslím si, že se bude stupňovat. Jsem připravený to vydržet.
OTÁZKA (8.4.2010 4:05) Honza Paník
Dobrý den, hodláte po případných vítězných volbách kandidovat na předsedu strany?
ODPOVĚĎ (9.4.2010 11:16)
Vítězné volby znamenají silný mandát od voličů a kandidatura na předsedu strany je potom naprosto logická. Teď se však těmito myšlenkami nezabývám, plně se soustředím na volební střet a dělám vše, abychom volby vyhráli.
OTÁZKA (8.4.2010 4:07) Jarmila
Dobrý den, nabízí ODS něco proti zneužívačům dávek? Ročně to stojí miliony korun a pak chybí na důležitější věci, jako třeba řešení dluhu. Děkuji.
ODPOVĚĎ (9.4.2010 11:24)
Naprosto s Vámi souhlasím, tato část našeho volebního programu patří mezi klíčové. Chceme např. rozšířit nehotovostní výplatu soc. dávek, např. formou poukázek. Chceme nahradit některé sociální dávky daňovými slevami, což zvýhodňuje ty rodiny, kde alespoň někdo pracuje. Chceme, aby neplatiči nájemného a pořádkových pokut za narušování soužití mezi občany, kteří dostávají sociální dávky, tak aby jim z nich byl přímo strháván dluh. Chceme rozšířit a zjednodušit využívání institutu zvláštního příjemnce, vázat výplatu soc. dávek striktně na řádné zajišťování docházky dětí do školy a požadovat od pobiratelů soc. dávek, kteří nemají zaměstnání, aby se účastnili veřejně prospěšných prací, veřejné služby, rekvalifikací nebo vzdělávacích kurzů. Kdo by je odmítl, přišel by o sociální dávky. Více viz www.ods.cz
OTÁZKA (9.4.2010 7:37) Galina Krejčová
Hezký den, problesklo v tisku, že se ODS ještě před volbami, očistí i od pana Langera a starosty Prahy 5 Jančíka? Ptám se, jak je tento rozumný nápad daleko?Děkuji za odpověď GK
ODPOVĚĎ (9.4.2010 11:27)
Provádět změny na kandidátních listinách do Sněmovny lze pouze na žádost jednotlivých regionů. Přijde-li z daného regionu žádost o změnu kandidátky, bude jí vyhověno. Co se týče pana Jančíka, připomínám, že to je komunální politik - a o jeho postavení v hierarchii pražské ODS musí rozhodnout sama pražská ODS.
OTÁZKA (9.4.2010 9:35) Ivana Šmídová
Co si myslíte o novinářích, kteří píšou o tom, že jste jen loutkou a stranu ve skutečnosti řídí pan Langer?
ODPOVĚĎ (9.4.2010 11:28)
Nevím, kteří novináři to píší, je to nesmysl. Stranu vždy řídí grémium a výkonná rada. Pan Langer je pouze šéf volební kampaně.
OTÁZKA (9.4.2010 9:36) Luděk Žídek
ODS má pouze jednu osobnost, volební eso - Mirku Němcovou . Kam jste jí zahodili a proč s ní nehrajete ?
ODPOVĚĎ (9.4.2010 11:28)
Nikam jsme ji nezahodili. Mé dlouhodobé lidské a politické vztahy s paní Němcovou jsou velmi dobré. Se spoluprací s ní velmi počítám.
OTÁZKA (9.4.2010 9:47) Manca Franc
Jistě víte o celostátní aktivitě nevolit lidry a kandidáty uvedené na prvních třech místech volebních lísrků a a preferovat zatržením hned ty tři za nimi. Bude ODS měnit pořadí prot, aby si mohla prosadit tři první ?
ODPOVĚĎ (9.4.2010 11:32)
Naše kandidátky jsou výsledkem demokratických tajných primárek a měnit pořadí na nich nebudeme. Volební zákon to dnes již ani neumožňuje. Plně respektuji možnost voličů používat preferenční hlasy. Ve svém volebním kraji jsem ve dvojích volbách po sobě dosáhl nejvyššího počtu preferenčích hlasů a velmi si toho vážím. Při použití pref. hlasů by měla být brána v potaz především kvalita daného kandidáta - a ne jeho pořadí na kandidátce. Tato iniciativa, na kterou mají její aktéři právo, může vést k tomu, že slušný a inteligentní člověk třeba na druhém místě kandidátky bude nahrazen méně slušným a méně inteligentním kandidátem z nižšího místa.
OTÁZKA (9.4.2010 10:27) Dan Hanák
Jsem středo-pravý konzervativní volič, většinou volím KDU-ČSL, a plánuju tuto stranu volit i letos. Z Vašeho příchodu do čela ODS mám ale radost, velmi rád bych Vás měl za premiéra. A kdo ví - pokud se Vám podaří změnit ODS na slušnou konzervativní stranu, nebránil bych se tomu, dát Vám hlas třeba v komunálních nebo evropských volbách... S čímž souvisí dotaz: Chcete nadále vést ODS jako široce rozkročenou liberálně-konzervativní stranu (blíže středu), nebo byste preferoval ODS jako stranu jasně pravicově a konzervativně vyhraněnou? Úspěch TOP09 ukazuje, že po tom je mezi lidmi určitá poptávka...
ODPOVĚĎ (9.4.2010 11:37)
Děkuji za Váš názor, vážím si ho. Dlouhodobá sociologická data ukazují, že v naší zemi nepřesahuje počet pravicových voličů 18%. Chceme-li mít silnou protiváhu sociální demokracii, musíme mít politickou stranu, která se nedá uzavřít do elektorátu 15 až 20 procent, ale bude usilovat o širší politickou podporu. ODS vždy byla liberálně-konzervativní stranou, má v sobě oba dva tyto proudy. Co se týče úspěchu TOP09, počkejme na výsledek voleb. Ale my musíme mít větší ambice, než jen porazit komunisty. My chceme porazit sociální demokraty.
OTÁZKA (7.4.2010 20:45) Anonym
DOBRY DEN!!! Mame nejdrazsi zakazky v cele EVROPE!! Co udelate aby se konecne jejich cena snizila a stat prestal krvacet diky logbisticke story betonaru!!! Proc neni stanovena cena pevna kterou musi firma dodrzet a zaroven jeji vyse by byla na urovni Polska nebo jineho statu s podobnou ekonomikou a ceny materialu a prace. My mame ceny dokonce vyssi nez NEMECKO a RAKOUSKO ! Jak je to mozne??Tu by se dalo usetrit dokonce miliardy!!!! To prece neni normalni. Jake dusledky pro Bema vyvodite z OPENCARDU. Vyhozene miliony by byli jinde uzitecne. Treba na opravu pamatek a uklid mesta.
ODPOVĚĎ (9.4.2010 11:45)
Veřejné zakázky musí být transparentní, musí být zveřejňovány na internetu a musí být známo, jak kdo hlasoval a jak vypadá znění smluv. Jsem i pro stanovení nepřekročitelných cen. Vývoj veř. zakázek v posledních 10 letech považuji také za selhání Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v čele s panem Pecinou. Mám před sebou také tabulku Eurostatu, která ukazuje, že máme ceny infrastrukturních staveb na 84% průměru EU. Polsko je na 125% průměru EU, Německo na 103% průměru EU. To jsou fundovaná data z renomované a nezávislé instituce. Nicméně platí, že ve veř. zakázkách u infrastrukturních staveb je nezbytné udělat pořádek, učinit je více transparentními, zabránit kartelovým dohodám a případné korupci. A skutečně pak ušetříme miliardy korun. Co se týče Opencard, je základním politickým úkolem pana Béma přesvědčit veřejnost, že tento projekt jde správným směrem a bude znamenat přínos pro Prahu a její občany a že chyby, které se staly, nebyly vědomé, ale byly to dětské nemoci velmi složitého a náročného projektu. Chci také zdůraznit, že Opencard je předmětem komunální politiky, na celostátní úrovni se o něm nikdy nerozhodovalo a s volbami do Sněmovny nemá nc společného. O Opencard by se tady mělo hlasovat v podzimních komunálních volbách.
OTÁZKA (9.4.2010 10:30) Jaroslava
Dobrý den, jaká je vaše současná pozice v ODS? Jaké máte pravomoce? A na co se chcete zaměřit?
ODPOVĚĎ (9.4.2010 11:47)
Jsem celostátní volební lídr ODS a místopředseda pověřený pravomocemi předsedy ODS. Zaměřuji se hlavně na volební kampaň a udělám vše pro volební vítězství ODS.
OTÁZKA (9.4.2010 11:26) Ludmila
Dobrý den, mohl byste prosím představit program, kterým by ODS mohla oslovit seniory (jako významnou skupinu voličů)? Děkuji.
ODPOVĚĎ (9.4.2010 11:51)
Chceme se zaměřit na rozvoj sociálních služeb pro seniory, především těch ambulantních a terénních. Chceme, aby senioři mohli co nejdéle zůstávat ve svém přirozeném prostředí, a tím je jejich domov a rodina, a proto takový důraz právě na ty terénní a amb. služby. Chceme podporovat vznik komunitních center péče pro seniory a vytvořit celostátní síť geriatrických sester, které budou mít na starost dohled nad kvalitou péče o seniory. Chceme také zachovat zákonnou valorizaci důchodů. Pevně věříme v inteligenci a moudrost našich penzistů, že se nedají omámit nesmyslnými sliby o 13. tzv. důchodech, které by šly pouze na úkor zadlužení jejich vnuků.
OTÁZKA (7.4.2010 13:26) Světlana Tusová
Pane Nečas, budete prosazovat osobní zodpovědnost veřejných činitelů, aby se neopakovaly kauzy typu OpenCard a mnohé další? Opravdu by mě to zajímalo, protože jsem znechucena tím, jak je možné, že ačkoli je v kauzách tohoto typu zjevné osobní přičinění jistých veřejných činitelů, nikdo svůj post neopustí, nikdo není stíhám pro naprosto neekonomické zacházení se státními prostředky. Dáte mi důvod volit ODS? (...důvod volit i pro něco jiného než je samotné pravicové smýšlení...) Díky za odpověď.
ODPOVĚĎ (9.4.2010 11:54)
V rámci tzv. finanční ústavy, která bude velmi ztěžovat schvalování deficitních rozpočtů, chceme prosadit i zákon o rozpočtové odpovědnosti, který by vázal výši platu veřejných činitelů na výsledky hospodaření státu. Když stát bude hospodařit špatně, dělat neekonomická rozhodnutí či dluhy, plat veřejným činitelů bude snížen, a to až o desítky procent. Tak je to podle mě správné.
přeposlat e-mailem