Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN

S čím jde ODS do eurovoleb a kolik chce mandátů? Odpovídal lídr kandidátky Zahradil

JAN ZAHRADIL (ODS). Někdejší výzkumný pracovník ve vodohospodářství sedí v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Před pěti lety skončili občanští demokraté ve volbách do Evropského parlamentu šestí se ziskem necelých osmi procent hlasů. Tento výsledek jim přisoudil dva mandáty. S jakými ambicemi jde ODS do letošního hlasování a co by ráda v následujících pěti letech v Evropské unii změnila? V online rozhovoru se čtenáři serveru Lidovky.cz odpovídal europoslanec a lídr kandidátky strany pro květnové volby Jan Zahradil.

položených otázek: 59 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (12.4.2019 13:42) Jana Boušková
Dobrý den, pane Zahradile. Z pohledu ekonomky jsou fondy EU, které směřují do podnikatelského sektoru jako podpora některých velikostních kategorií podniků, nebo některých segmentů trhu, zásahem, který jde proti smyslu trhu. Proto bych ocenila, pokud by přerozdělování těmito cestami skončilo co nejdříve. Je jednak nesystémové, jednak je přerozdělování velkým pokušením pro lidi a struktury, které přerozdělování zajišťují. Souhlasíte? Jsem si vědoma, že ČR je zatím tzv. čistým příjemcem (ačkoliv je složitější to spočítat, než jen od příjmů z fondů EU odečíst naše platby do Bruselu). Děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den. Jana
Jan Zahradil: (12.4.2019 13:58)
Ano, souhlasím, ale zároveň nevidím cestu, jak tuto "dotační" politiku ukončit. Resp. tato možnost leží primárně v rukou národních vlád a jimi nastavených priorit. V EP se rozhoduje zejména o struktuře rozpočtu, nikoliv o jednotlivých národních projektech. To byla pro dnešek poslední otázka, můj limit na odpovědi vypršel, blíží se 14. hodina. Děkuji všem a nezapomeňte přijít 24. a 25. května k evropským volbám. Do té doby vás budeme rádi přesvědčovat, že tou správnou volbou jsme my.
OTÁZKA (12.4.2019 13:47) Petr
Dobrý den pane Zahradile! Zajímá mě v jaké frakci chce ODS v budoucím EP zasedat. Zůstanete v dosavadní "společnosti" nebo uvažujete o změně?
Jan Zahradil: (12.4.2019 13:54)
Naše frakce ECR je třetí nejsilnější a v budoucnu ještě poroste jako atraktivní alternativa k eurofederalistům. Budeme vůdčím hlasem evropské reformy, nemáme důvod měnit pozice. Pokud k nám chtějí podobně smýšlející strany vstoupit, mohou podat přihlášku, my to posoudíme. Ale nehodláme s nikým fúzovat.
OTÁZKA (12.4.2019 13:43) anonym
Dobrý den, jak vnímáte přijetí článku 13?
Jan Zahradil: (12.4.2019 13:52)
Hlasoval jsem v závěrečném hlasování pro vypuštění tohoto článku a když to neprošlo, tak proti celé směrnici.
OTÁZKA (12.4.2019 13:22) Miroslav Krombel
Dobry den, jaky mate nazor na pokryti evropy siti 5G? Ptam se z duvodu dopadu na zdravi lidi (zareni atd.) Dekuji za odpoved.

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (12.4.2019 13:47) Tomáš Burian
Dobrý den, Jaká je vaše nejoblíbenější písnička od Iron Maiden?
Jan Zahradil: (12.4.2019 13:51)
Run to the hills.
OTÁZKA (12.4.2019 12:24) Mirka Bilkova
Proč pan Zahradil kandiduje,když na EU nenajde “nit suchou”? Když je EU tak špatná,proč neobejde?

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (12.4.2019 12:48) Žaneta Dvorská
Zdravím Vás pane Zahradil, zachraňte prosím českou korunu. Držím Vám palce.
Jan Zahradil: (12.4.2019 13:50)
Ano, jsem proti přijetí eura v ČR. Musíme se vyvázat z této povinnosti, znovu náš postoj přehodnotit a nechat lidi rozhodnout. Podmínky pro přijetí eura se razantně změnily, máme na to právo. Koruna letos slaví 100 let od svého vzniku, je to oblíbená, stabilní a silná měna, není důvod se jí zbavovat.
OTÁZKA (12.4.2019 12:40) Jiří
Dobrý den, jaký je Váš odhad zisku mandátů pro ODS? Je schopna ODS porazit Piráty i ANO? Myslím si, že by ODS neměla cílit směrem ke středu + mírnější pravici a snažit se tak přebírat voliče Pirátu, STANu apod., ale spíše k umírněnější pravici až po tu "razantnější pravici". Co myslíte? Děkuji.
Jan Zahradil: (12.4.2019 13:48)
Věřím, že počet mandátů minimálně zdvojnásobíme (tj. ze dvou na čtyři) a že by to mohlo stačit i na vítězství. Ostatně minule vyhrálo eurovolby ANO s nějakými 16% a právě čtyřmi mandáty.
OTÁZKA (12.4.2019 11:57) Vincent
Kdy EU pomůže zavést České republice EURO? Nebo budeme muset stále měnit na horách v Alpách kačky za eura??
Jan Zahradil: (12.4.2019 13:46)
Nejsem příznivcem zavedení eura. A to proto, že by to znamenalo nejen ztrátu samostatné měnové politiky, ale i politiky fiskální a omezení tvorby vlastního rozpočtu. Navíc i společnou spoluzodpovědnost za špatně hospodařící státy eurozóny. A někdy v budoucnu i sjednocování daní. Euro není jen měna, je to politický nástroj federalizace EU do podoby státního útvaru. S tím nesouhlasím.
OTÁZKA (12.4.2019 11:51) Ondřej Ticháček
Co máte v úmyslu dělat v EU, která není dominantně levicová jen co se týče frakcí, ale i institucionálně. Naprostá většina úředníků jsou federalisté. Pokud uspějete Vy i ECR, narazíte na zeď podobně jako Trump v USA. Kurz je nastavený na čím dál užší integraci a jak je vidět u jednotlivých států, i obměna čelních představitelů s tím jen těžko pohne. Jaké máte Vy/ČR podle možnosti s tím něco dělat?
Jan Zahradil: (12.4.2019 13:43)
Máte pravdu. Proto je zapotřebí vytvořit takovou politickou většinu, která se tomuto trendu postaví. A to je možné jen v evropských volbách.
OTÁZKA (12.4.2019 11:41) Natálie Zenklová
Proč je pro nás Izrael důležitý partner pane Zahradile? Jak se stavíte k anexi Golanské výšiny? S pozdravem Zenklová
Jan Zahradil: (12.4.2019 13:42)
Izrael je jediná plnokrevná parlamentní demokracie na Blízkém východě. Je to země, která svými dějinami a kulturou s Evropou úzce souvisí - vždyt´ji osidlovali a osidlují především příchozí z evropských zemí či z našeho euroamerického civilizačního okruhu. Proto si naši jednoznačnou podporu zaslouží.
OTÁZKA (12.4.2019 9:48) Jiří Šrámek
CO VAŠE STRANA KONKRÉTNĚ HODLÁ PROSAZOVAT?ZATÍM JEN O VŠEM KECÁ A NÁVRHY JAKSI NEJSOU.VŠE CO DĚLÁ VLÁDA JE ŠPATNĚ.JEN NIKDO NEŘEKNE JAK JE TO DOBŘE!A NA EVROPSKÉ ÚROVNI JE TO MÁLO!

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (12.4.2019 6:04) Vincent
Vidím, že ostatní spíš vyjadřují své názory. Taky vyjadrim. Vyloučení Klause ml. Bylo správné, po tomto aktu uvažuji volit ODS. Prioritou by bylo setrvat v EU, NATO, a zavést euro i v ČR co nejrychleji.

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (11.4.2019 22:30) anonym
Proč si ODS tak dlouho pěstovala jako maskota Klause ml.? Není čas se zbavit i Udženije? Její komtrovské vazby jsou jen ukázka nereformovatelnosti ODS. Nepřijde vám divné, že do čela Senátu, který má být pojistkou proti Zemanovým/Babišovým excesů a pokusům ohýbat ústavu nominujete one-trick-pony politika Kuberu s jeho únavnou kuřáckou pózou, pro kterého největší ohrožením svobody nejsou Zemanovy a Klausovy snahy nás tahat zpátky do ruské sféry vlivu, ale (ne)možnost bezohledně smrdět ostatním pod nos?

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (11.4.2019 22:02) GF
Můžete v EP nějak více pomoci proti darebáckým státům - KLDR, Vietnam, Kambodža, Venezuela, Bolívie, Konžská dem. rep., Čínská lidová republika, Rusko, Laos, Kuba, Nikaragua, Bělorusko?

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

přeposlat e-mailem