S čím půjde TOP 09 do voleb? Odpovídal předseda strany Miroslav Kalousek

Kalousek vládu vyzval ke "zrušení toho cirkusu". | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Zatímco před čtyřmi lety projevilo TOP 09 důvěru necelých dvanáct procent voličů, letos jim poslední volební průzkumy přisuzují kolem pěti až devíti procent hlasů. Jak si strana vysvětluje takový propad a s jakým výsledkem by se spokojila? Čím chce přesvědčit nerozhodné občany? S kým by případně šla do vlády, a kdo naopak nepřipadá v úvahu? Na otázky čtenářů na serveru Lidovky.cz v dalším dílu rozhovorů s volebními lídry odpovídal předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

položených otázek: 149 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (20.9.2017 20:52) Ivo Vrbka
Dobrý den. Jak může ve volbách uspět strana, která za 4(spíše 8) let nebyla schopna vygenerovat nového důvěryhodného charismatického leadra ?...ne že by ostatní strany na tom byly lépe
Miroslav Kalousek: (21.9.2017 11:30)
Když jsme na tom všichni stejně, není tedy možné, aby neuspěl nikdo. I ti, kteří mě nemají rádi, mi nemohou upřít kompetenci a houževnatost. Z témat, která jsou pro nás zásadní neuhneme a dostaneme-li od voličů mandát, také je prosadíme. Takže nemusíte mít obavy dát svůj hlas TOP 09. Uplynula hodina, která byla vymezena na naši diskuzi. Děkuji všem čtenářům Lidovek za otázky a těším se někdy příště na shledanou.
OTÁZKA (21.9.2017 0:03) ANTIMONY
Podle stalinistické komunistky Marty Semelové je v programu KSČM zrušení ÚSTR, jak na to TOP 09 zareaguje?:
Miroslav Kalousek: (21.9.2017 11:27)
TOP 09 nestrannou činnost ÚSTR podporuje. Útok Marty Semelové nebyl prvním komunistickým útokem na tuto instituci a těmto útokům budeme vždy bránit.
OTÁZKA (20.9.2017 22:05) Jiří Petr
Kam by konkrétně měla směřovat důchodová reforma?
Miroslav Kalousek: (21.9.2017 11:27)
Ke stabilnímu finančně zajištěnému systému, který by dostatečně reflektoval obě důležité priority výše důchodů. Tedy solidaritu a zásluhovost. Neučiníme-li nic, zásluhovost (čím více jsem platil, tím více bych měl brát) ze současného jediného pilíře povinného pojištění zcela vymizí a všichni budeme brát stejnou stále menší a menší dávku.
OTÁZKA (20.9.2017 23:23) GF
S kým vylučujete jako TOP 09 povolební vládní koalici po říjnových volbách?
Miroslav Kalousek: (21.9.2017 11:24)
Naprosto vylučujeme koalici s KSČM a s hnutím ANO, protože oba dva subjekty mají v úmyslu vnést do správy země mnohem výraznější autokratičtější prvky. O extrémistických stranách (SPD aj.) nemluvím, protože pevně doufám, že v Poslanecké sněmovně nebudou.
OTÁZKA (20.9.2017 23:24) anti
CO byste řekl k subjektům které letos ve sněmovních volbách kandidují za TOP 09 - tedy Koruna česká, KAN, LES a KONS?
Miroslav Kalousek: (21.9.2017 11:22)
Za TOP 09 nekandidují tyto subjekty, ale na kandidátkách TOP 09 kandidují některé významné osobnosti z řad těchto stran. Nejedná se o programovou koalici. Všichni kandidáti se přihlásili k programu TOP 09. Důvod, proč nás tyto strany podporují, je jejich obava o liberální parlamentní demokracii a důvěra, že TOP 09 ve svých postojích neuhne.
OTÁZKA (20.9.2017 23:25) INNERS
Jste pro to aby ČR dávala do NATO ony 2 procenta?
Miroslav Kalousek: (21.9.2017 11:21)
Promiňte, že Vás opravím. Nejedná se o 2 procenta HDP pro NATO, ale o 2 procenta výdajů na vlastní armádu, která je členem NATO. Ano, je to náš postoj a máme to v našem volebním programu.
OTÁZKA (21.9.2017 0:40) Jaromír Bílek
Chcete zrušit EET, v pořádku, také si myslím, že internetové zasílání účtenek pro všechny není správná cesta, ale jakým způsobem to chcete nahradit? Bohužel mám zkušenost, že někteří obchodníci (živnostníci a podnikatelé) nepřiznávají své tržby? Ať už aby nemuseli do DPH nebo prostě jen podvádějí aby odváděli menší daně. Mnohé restaurace, stánkaři nebo někteří vietnamští obchodníci. Děkuji za odpověď. Jaromír Bílek
Miroslav Kalousek: (21.9.2017 11:18)
Krácení tržeb v maloobchodě, na které bylo nasazeno nesmírně drahé a pro mnohé živnostníky likvidační EET, je pouze 5 procent celkového problému úniku DPH. Je nutné na to jít opačně. Zaměřit se na úniky u velkých firem a ten pětiprocentní problém řešit preventivní kontrolou. Žádný instrument nebude nikdy stoprocentně účinný, ale zvolit takový nástroj, který přinese víc škody než užitku, je nesmysl.
OTÁZKA (21.9.2017 7:00) Zdeněk Pacers
Mám jen jeden dotaz. Co pozitivního jste za roky, co jste placený penězi daňového poplatníka vykonal pro jeho dobro.
Miroslav Kalousek: (21.9.2017 11:15)
Nikdo z nás není schopen zastupovat všechny daňové poplatníky. Ve společnosti je mnoho různých, často protichůdných zájmu a priorit. Každý z nás zastupujeme své voliče. Ti jsou asi přesvědčení, že jsem je zastupoval dobře, protože mě volili opakovaně. Pevně věřím, že jejich podporu budu mít i letos.
OTÁZKA (21.9.2017 7:00) Miroslav Sládek
Dobrý den, mohu se zeptat, co je důležité změnit ve školství? Toto téma mě velmi trápí a hledám stranu, která najde nejlepší možnou variantu.
Miroslav Kalousek: (21.9.2017 11:15)
Dovoluji si poprosit, abyste se seznámil s příslušnou kapitolou našeho volebního programu. Je na našich webových stránkách. Jinak by má odpověď byla neúnosně dlouhá. Omezím se tedy na definici našeho zásadního cíle. Přejít od memorování ke kreativitě.
OTÁZKA (21.9.2017 7:13) Radek Svoboda
Dobrý den, jak obeznámit občany České republiky o výhodách Evropské unie, když jsou česká média zaměřena na nevýhody, aby měla větší sledovanost (viz Prima, Nova...). 2) Jak dlouhou životnost budou mít podle Vás politické strany a hnutí typu SPD, které se živí jen na strachu lidí z migrace. Předem děkuji za odpovědi, Svoboda Radek.
Miroslav Kalousek: (21.9.2017 11:11)
TOP 09 se ve veřejném prostoru snaží ze všech sil vysvětlit výhody našeho členství v Evropské unii. Je to tak trochu na každém z nás, kdo si myslí to samé, aby to ve svém okolí dokázal vysvětlit. Na druhou část Vaší otázky neznám odpověď. Bude to trvat tak dlouho, dokud tu bude dost lidí, kteří podléhají populismu.
OTÁZKA (21.9.2017 7:38) Jirka Nový
Zvýší nebo nezvýší podle vás, případný příliv muslimských migrantů, bezpečnostní situaci v ČR?
Miroslav Kalousek: (21.9.2017 11:09)
Pravda je taková, že se k nám příliš nehrnou a preferují jiné země než Českou republiku. Problém nepodceňujeme, případný azylant musí být perfektně prověřen, aby se eliminovalo bezpečnostní riziko. Zásadně ale varuji před rovnítkem mezi slovy "muslim" a "terorista" tak, jak to dělá pan Okamura.
OTÁZKA (21.9.2017 7:56) Ladislav Malý
Dobrý den pane Kalousku, žasnu, jakou nenávist u lidí vzbuzujete. Chci Vás proto jen ujistit, že jsou i lidé s opačným názorem, kteří se snaží o věcech přemýšlet a domýšlet jejich konce. Ti však nejsou tak "hluční". Program TOP 09 znám a budu ho volit. Je to pro mě jediná naděje, že ČR půjde správným směrem. Přeju hodně štěstí a pevných nervů.
Miroslav Kalousek: (21.9.2017 11:07)
Děkuji za podporu. Také někdy nestačím žasnout, ale pak si řeknu, že je to pořád lepší, než kdybych byl každému ukradený. Jasné názory a pevné pozice prostě emoce vzbuzují. Když nemáte co říct, nikomu vlastně nevadíte.
OTÁZKA (21.9.2017 8:24) Josef Bartoš
Váš volební program nabízi mnoho dobrých a rozumných nápadů, ale nejsou to odpovědi na otázky, které většinu občanů nezajímají? Nemyslíte na ty, kdo se cítí být oběťmi sametové revoluce a necháváte je napospas populistům...
Miroslav Kalousek: (21.9.2017 11:05)
Ve vší úctě, nerozumím pojmu "oběť Sametové revoluce". Díky ní jsme získali svobodu a je na každém z nás, jak se svou svobodou naloží. Jsem přesvědčen, že náš program nabízí řešení pro všechny segmenty společenských výzev a problémů.
OTÁZKA (21.9.2017 9:19) Dominik
Dobrý den, co si myslíte o volebním systému do PS a o riziku štěpení elektorátu TOP 09 mezi menší strany a následném nižším zisku mandátů pro všechny takové strany v součtu (dokonce i v případě překročení 5% všemi těmito stranami) ? A plánujete případně prosazovat nějaké změny ve volebním systému? Díky, přeji pevné nervy a aby volební 20ka opravdu odpovídala i stejnému procentnímu zisku, jak předpověděl pan Kučera.
Miroslav Kalousek: (21.9.2017 11:03)
Dovoluji si připomenout, že loni v listopadu jsem navrhl společný volební blok od středu doprava, který by podle mého přesvědčení ve volbách zvítězil. Kolegové se rozhodli jít jinou cestou a scéna se spíše rozštěpila. Nepokládám to za prozíravé a dovoluji si navrhnout, že v takovém případě jsme my tou jasnou alternativou, protože my jsme vůli ke společnému postupu měli. Změny ve volebním systému v programu na příští volební období nemáme, ale jsme připraveni o něm diskutovat. Velmi prosazujeme elektronické volby.
OTÁZKA (21.9.2017 9:21) Libuše Králová
Vážený pane Kalousku, zajímal by mě Váš postoj k vyjádření prezidenta Trumpa na půdě OSN ohledně likvidace KLDR a možného dopadu na vztahy členů Společenství k USA. Děkuji.
Miroslav Kalousek: (21.9.2017 11:00)
Vyjádření prezidenta Trumpa chápu jako logický výrok státníka, který dává jasně najevo, že nebude čekat, až bude KLDR schopna zasáhnout jeho zemi balistickou raketou. Je na Severokorejcích, aby si ten výrok správně přeložili.
přeposlat e-mailem