Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

S pokleslým vkusem bojujeme stále, říká zakladatel mmcité Karásek

Oceňovaný stojan na kola Davida Karáska Meandre

UKONČENO

David Karásek je úspěšný designér, držitel ocenění Red Dot Award a spoluzakladatel firmy mmcité, která je svým městským mobiliářem proslulá i daleko za hranicemi České republiky. Před více než deseti lety začínala firma s lavičkami, dnes v sortimentu mmcité najdete i přístřešky pro kola, popelníky nebo dětská hřiště, a s firmou spolupracují uznávaní čeští designéři, například Roman Vrtiška nebo Lucie Koldová. Jaký byl impuls k založení firmy, jak dosáhnout úspěchu na mezinárodní scéně a co mmcité plánuje do budoucna?

položených otázek: 12 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (27.2.2013 16:17) Fronti
Dobrý den, zajímalo by mě jak dlouho u vás ve firmě trvá uvedení typického výrobku na trh (např. lavičky) - od prvního návrhu po realizaci.
OTÁZKA (27.2.2013 15:03) Újezďák
Díval jsem se na stojany na kola do vašeho nabídkového listu, neb jsem po spatření do dřeva vypáleného znaku kola v článku nabyl dojmu, že jste též autory nepraktických stojanů na kola u radnice Prahy 4. ( viz link na článek kde je stojan jako poslední obrázek k vidění). http://prahounakole.cz/2011/08/v-potirani-cyklistu-vede-praha-4/ Otázka je tedy : Jste pachateli a nemáte někdy dojem, že design občas není zrovna přátelský k uživatelům ? :) V nabídce máte pěkné stojany, alek kupříkladu váš vlnkovaný stojan Meandr mi k poutání kol nepřijde zrovna uživatelsky příjemný a Velo se jeví co typický stojan nepřítel pro cyklisty s kotoučovými brzdami, což je třeba v Praze značná část cyklistů...
OTÁZKA (27.2.2013 14:47) MV
Omluva za překlepy.
OTÁZKA (27.2.2013 14:43) Míša Vaňková
Dobrý den, chtěla bych se Davida zeptat: 1. Jak/jestli se změnilo vnímání městského mobiliáře jako součásti veřejného prostoru a jestli je v dnešní době prostor pro kreativitu a design (jak to můžeme vidět v zahraničí), nebo pořát "bojujete" s klasickým vnímáním toho, jak má vypadat lavička, koš, zastávka...? 2. Co je (jestli se to tak dá říct) na procesu kreativa- návrh- realizace- umístění "nejložitější" (skloubení designu a užitnosti, získání kvalitních materiálů, seriová výroba...)? 3. Nějaký "sen", cíl, přání v tom co byte chtěli navrhnout, realizovat nebo dosáhnout a co by znamenalo "tak to se povedlo, na to jsem fakt hrdý"? :) Díky! S přáním neutuchající kreativity. Míša V.
OTÁZKA (27.2.2013 14:37) Karel Višnovský
Dobrý den pane Karásku, jak jste se k designu dostal? Vnímáte jej jako disciplínu, jež se dá řemeslně naučit nebo jde v první řadě především o otázku talentu? Děkuji KV
OTÁZKA (27.2.2013 12:47) Petra Malá
Zajímalo by mě jestli a jak testujete vaše výrobky na odolnost venkovního prostředí a proti vandalismu? Dále mě zajímá jak se stalo, že máte sídlo v Bílovicích? Co byl podle Vás rozhodující okamžik pro uplatnění se v zahraničí? Jsem z Brna, kde je hodně městského mobiliáře vaší firmy. Trochu mě mrzí, když třeba vidím odpadkové koše od vás, které jsou polepené plakáty nebo ušmudlané od popela od nedopalků a upatlané. Přemýšlíte při volbě materiálu i o jeho "samočistitelnosti" (samoudržitelnosti, s co nejmenší potřebou údržby)? Díky a přeji další úspěchy a rozvoj
OTÁZKA (27.2.2013 12:05) Pospíšil
Dobrý den, budu trochu rýpavý, protože používám MHD v Brně podle toho, co jsem viděl na vašich stránkách tak je mi spousta přístřešků povědomých. Ať již jsou z vaší dílný či nikokliv, vkaždém případě mě zaráží jejich nepraktičnost co se užitné hodnoty týče. Na pohled jsou sice hezké, ale když pod nimi člověk stojí spolu s dalšími lidmi a skoro na všechny prší a fouká (teď nemám na mysli vandaly poničené kusy, to samozřejmně není vaše vina), tak jen přeje designerovi který tu zastávku navrhl aby si to taky zkusil. Chápu že je to jen dočasný přístřešek a neslouží k delšímu pobytu, ale přijde mi, že věcy by neměly jen vypadat ale také sloužit. Přijde mi, že vštšina zastávek je hodně otevřená (což například na kopci kde hodně fouká je docela hloupost), stříšky jsou kolikrát hodně vysoko a otvory kde jsou citylighty tomu taky moc nepohají. Stál jsete někdy v dešti pod některou s vašich zastávek?
OTÁZKA (27.2.2013 9:13) Maak
Došlo na vaše slova a emigroval jste na Slovensko i se svoji firmou, v nedávné minulosti propojenou pupeční šňůrou na penězovody obecního úřadu Zlín díky kamarádům z ODS i CSSD? Děkuji za odpověď.
OTÁZKA (26.2.2013 15:41) Tomáš Ježek
rád bych se zeptal jak vnímá firma mmcité rozdíly v přístupu k budování kulturního prostředí v zemích, kde působí nebo kam dodávají své produkty, v porovnání s Českem. Vždyť objednání městského mobiliáře musí vzejít z radnice, to není soukromá věc. Nedokáži si představit, že naše úřednická nevzdělaná jelita odkojená v Babovřeskách (konkrétně mám na mysli úřady Zlí(ý)nského kraje) budou schopna bez úplatku prosadit nějakou pěkně vydesignovanou věc.
OTÁZKA (26.2.2013 8:55) Ivana Vágnerová, Brno
Dobrý den pane Karásku, nemohla by Vaše firma navrhnout a nabídnout městu nějaké přístřešky na popelnice, které se poslední leta přesunuly ze dvorů bytových domů na ulice? Děkuji za odpověď a přeji Vám hodně úspěchů při zkrášlování našich měst.
OTÁZKA (25.2.2013 20:26) Honza Pivec
Dobrý den, chtěl bych se Davida zeptat, zda-li vnímá nějaký posun v trednu používaných materiálů, zda-li se budoucnost přikloní, třeba v případě laviček, spíše k dřevoplastu, nebo k přírodním materiálům. A jak lze bojovat návehem prvků mobiliáře nebo použitým materiálem proti hojně rozšířenému vandalství. Děkuji
OTÁZKA (25.2.2013 18:11) Martini
dobry den Chtel bych se zeptat jestli Vás trochu nemrzi, ze v centru Brna na laveckach ktere jste navrhli i zkonstruovali nyni sedi v podstate jenom bezdomovci a normalni clovek ma pomalu strach si na ne sednout aby neco nechytl.