Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Své děti očkovat nechce. Proč? Ptali jste se Gabriely Čechové

Čechovi: Nechceme nechat očkovat naše děti

UKONČENO

Manželé Gabriela a Vilém Čechovi se rozhodli, že své děti nenechají očkovat. Hygienická stanice je za odmítnutí vakcín chtěla pokutovat. Obrátili se na soud a výsledkem je průlomový verdikt: stát už nesmí pokutovat rodiče, kteří vakcíny pro své děti odmítnou. Podle Nejvyššího správního soudu by se nejprve musela změnit pravidla. Proč se rodiče rozhodli neuposlechnout vyhlášku ministerstva zdravotnictví? Gabriela Čechová odpovídala v on-line rozhovoru serveru Lidovky.cz.

položených otázek: 69 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (2.8.2010 10:37) Lucie
Co vám reálně hrozí, pokud soud přeci jenom prohrajete?
ODPOVĚĎ (2.8.2010 13:57)
Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch, takže je to velmi nepravděpodobné
OTÁZKA (2.8.2010 10:45) kerram
Dobrý den, a nemyslíte si, ze neohrozujete jenom svoje deti ale i jejich okolí. Tím se postrádá smysl pročokovanosti společnosti. Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (2.8.2010 13:59)
Dobrý den, to si určitě nemyslím. Spíše by měli oni ohrožovat nás, když u nich proběhne choroba po očkování (perorální očkování obrny)
OTÁZKA (2.8.2010 10:45) Marta
Nebojíte se opětovného rozbujení nemocí, které již byly pravidelným očkováním zlikvidovány?
ODPOVĚĎ (2.8.2010 14:01)
Pokud by proběhla epidemie, očkovat budeme.
OTÁZKA (2.8.2010 10:46) Mirek
Preji dobry den a mam na vas rovnou 2 otazky. 1) Jaky byl duvod vaseho rozhodnuti nenechat deti ockovat? 2) Nebojite se, ze se nad detmi ponese urcite stigma? Mam tim na mysli, jestli na ne ucitele nebudou pohlizet jinak nez na naockovane deti a jestli jim to nemuze uskodit ve skolnim kolektivu (ja vedle tebe nechci sedet, dostanu cerny kasel). Sami urcite vite, jak dokazi male deti nakladat s informacemi :) Preji pekny den a detem hodne zdravi, Mirek
ODPOVĚĎ (2.8.2010 14:04)
Dobrý den, až do června tohoto roku moje dvě starší děti navštěvovali školku, ostatní děti se k nim chovaly kamarádsky, nic takového u nás neproběhlo. Všeobecné očkování odmítáme, starší děti mají kompletní tetan - vakcína, která je samostatně.
OTÁZKA (2.8.2010 10:49) Martin
Dobrý den, co budete dělat v případě, že Vaše děti dostanou některou z nemocí? Např. tetanus? Necháte své dítě očkovat do 24 hodin v případě pokousání netopírem, psem,... v zemi kde se vyskytuje vzteklina (případně u nás pokud nezajistíte dodání zvířete ke kontrole na vzteklinu)? Díky za odpověd!
ODPOVĚĎ (2.8.2010 14:06)
Tetanus máme očkovaný. Vzteklé děti mám dost, ale na vzteklinu to nevypadá ...
OTÁZKA (2.8.2010 11:00) Honza Krsa
Neobáváte se případného postihu za to,když nedej bože Vaše dítě zemře nebo ochrne po obrně nebo po tetanu,spalničkách případně jiné nemoci, vůči kterým se bráníme očkovaním? Přeci jenom do 18ti let máte za něj zodpovědnost.
ODPOVĚĎ (2.8.2010 14:09)
Pokud nejsou trestaní rodiče za to, že jim dítě ochrne po očkování(oni při tom mohli zanedbat připravenost dítěte na očkování - stav imunity), potom tedy zřejmě nemůžeme být postihováni my.
OTÁZKA (2.8.2010 11:03) Martin
Jak se žije s vědomím, že stačí aby se vaše dítě dostalo do kontaktu s turistou nebo imigrantem se zemí kde se neočkuje, např. na letišti, v MHD, v restauraci, nebo dokonce na zahraniční dovolené a podobně a je tím ohroženo pro něho smrtelnou nemocí ? Budete tedy děti celoživotně držet doma na dvorku ?
ODPOVĚĎ (2.8.2010 14:10)
Ze začátku to bylo opravdu tak, jak píšete. Vydrželo nám to tak rok. Potom jsme se věci úplně odevzdali a jsme relativně v klidu. Děti cestují, setkávají se s dalšími dětmi atd.
OTÁZKA (2.8.2010 11:06) Jarka
Dobry den, nenechat deti ockovat je Vase svobodne rozhodnutim ale jak se Vam bude libit rozhodnuti ostatnich rodicu, pokud budou pozadovat, aby Vase deti nenavstevovaly zadne kolektivy - skolka, skola, ale take zajmove krouzky, tabory? No a co teprve, kdyby se Vam stalo, ze onemocni nekterou z ockovanych nemoci - coz Vam samozrejme v zadnem pripade nepreji - a budou mit v lepsim pripade nejake nasledky, jak jim to potom vysvetlite? Podotykam, ze mam dnes dve dospele dcery, obe silne alergicky, ktere na ockovani reagovaly velmi bourlive, presto jsme je nechaly naockovat i proti rakovine delozniho cipku. J.M.
ODPOVĚĎ (2.8.2010 14:15)
Dobrý den, již jsem o tom psala výše, děti do června chodili do školky, tyto problémy nebyly. Až budou chodit na střední, tyto problémy nebudou. Naše děti mají hodně aktivit, diskriminované samozřejmě nejsou.
OTÁZKA (2.8.2010 11:13) Martin Vedral
Říká vám něco slovo odpovědnost ke svému okolí? A sobectví? A hloupost? Víte, jsem lékař a vím o čem píšu. Sám jsem v mládí udělal něco podobného jako vy, dnes se za to stydím. Nemyslíte si, že to potká i vás?
ODPOVĚĎ (2.8.2010 14:17)
Doufám, že ne. Snad mi to nepřejete. Pořád dost dobře nechápu, čím bychom měli ohrožovat okolí. Je to spíše naopak. (perorálně obrna)
OTÁZKA (2.8.2010 11:15) Josef Tvrdý
Máte ráda své děti?
ODPOVĚĎ (2.8.2010 14:21)
Samozřejmě, že mám ráda své děti, hlavně, když spí chi chi Mám dost živé a divoké děti, učitě by mě spávaly i víc, kdybych je naočkovat dala, hlavně jako miminka. Jsem matka, která nebere automaticky se strachem všechno, co je jí naservírováno. O věcech přemýšlíme a nakonec se rozhodneme pro to, co je podle nás nejlepší.
OTÁZKA (2.8.2010 11:15) Pavel Sedlák
Taky mi připadá, že začít život "hexavakcínou" (tj. 6 vakcín najednou) je dost drsné, připadá mi to nepochopitelné. Dospělí se očkují postupně, novorozeňata neumí mluvit, takže se proti takto brutálnímu zásahu nemohou bránit. Stejně nechápu úplné odmítnutí očkování, díky očkování jsou u nás smrtelné infekční nemoci vzácné. Kdo Vás na tento nápad přivedl, z jakých zdrojů vycházíte?
ODPOVĚĎ (2.8.2010 14:24)
Začíná se tuberou ..., která by měla být už dávno zrušená ... Hexa mě děsí, máme kompletní tetan, rádi bychom i přijatelnější obrnu, ale to nejde. Knihy: Očkování obchod se strachem. Očkování pro a proti. atd.
OTÁZKA (2.8.2010 11:15) Martin
Hodláte v případě onemocnění dětí nekterou z očkovatelných nemocí (což Vám samozřejmě ani v nejmenším nepřeji) uhradit zdravotní pojišťovně léčebné náklady, nebo to necháte na solidárním zdravotním systému? Otázka vypadá jedovatě, ale každé akceptované svobodné rozhodnutí něco stojí... Martin
ODPOVĚĎ (2.8.2010 14:25)
Přece to není o penězích. Největší trest by byla nemoc sama...
OTÁZKA (2.8.2010 11:16) Michal Meduna
Dobrý den! Rád bych se dozvěděl, jestli se manželé Čechovi rozhodli neočkovat své děti na základě racionální nebo emocionální úvahy. Jestliže to bylo na základě racionální úvahy, pak bych byl rád, kdyby mohli čtenářům osvětlit svůj argument. Epidemiologie zná fenomén "stádní imunity", kdy překročení určité procentuální hranice odolnosti vůči nemoci (např. 90% proočkování proti nemoci X efektivně chrání i zbylých nenaočkovaných 10%, protože se nemoc X nemá pomalu na kom šířit). Uvítal bych také jejich reakci na to, že jejich rozhodnutí a rozhodnutí jejich následovníků neočkovat své děti může ohrozit zdraví a životy dětí, které se z objektivních důvodů nemohou nechat očkovat (např. alergická reakce na součást vakcíny). Děkuji.
ODPOVĚĎ (2.8.2010 14:31)
Kterou X nemoc máte na mysli? Špatně se mi nekonkrétně odpovídá. Neodmítáme očkování samotné, ale plošné očkování. Jde nám hlavně o to, aby imunitní systém a nervový systém, který ještě v roku není hotový. Později již nemá moc smysl očkovat hemofilus, černý kašel ... Pokud by byla nějaká vstřícnější vakcína, tak bychom uvažovali o tom, že ji dáme. Hexa je děs.
OTÁZKA (2.8.2010 11:33) Matej Kracmera
Dobrý den, mám dva dotazy: 1. snažila se Vám zdůvodnit Hygienická stanice potřebu očkování, ale hlavně počet přeočkování ? Proč je v české republice požadován vyšší počet povinného přeočkování (4x hexavakcína) oproti okolním zemím (např. oproti německu) ovšem s tím, že vyšší počet přeočkování nezvyšuje úmrtnost a nemocnost dětí. 2. Jak budete řešit školky a pod. ? Pracuji v mezinárodní firmě, děti německých kolegů rozhodně nesplňují požadavky na očkování dětí, přesto je jim umožněn vstup do jakéhokoliv zájmového kroužku a pod., komplikace tedy asi nastávají pouze pro občany ČR.
ODPOVĚĎ (2.8.2010 14:35)
Doufejme, že se to brzy změní i c ČR. Já tomu věřím a určitě je Liga lidských práv. Opravdu to žádné moc logické odůvodnění nemá. Děti do školky chodily, teď nemůžou, ale ještě jsem zatím neslyšela, maminko, my chceme do školky. Kdykoliv se k nim můžeme připojit na procházce... Kroužky si sama vedu, jsem výtvarnice
OTÁZKA (2.8.2010 11:36) Anonym
Milí Čechovi, moc Vám držím palce a přeji mnoho sil, aby jste ty otázky zde ustáli. V našem státě je totalita v očkování zakořeněna skutečně prvotřídně a myšlenkové stereotipy se Vám bude těžko vyvracet. Mýty jako státní či kolektivní imunita tu jsou přijímány jako božská pravidla a samostatný logický úsudek se tu moc neuplatní. Držte se! Markéta
ODPOVĚĎ (2.8.2010 14:36)
Marky, moc díky. Je to přesně tak jak píšete.