Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN

Vstupné? Jinak by designSUPERMARKET nepřežil, tvrdí organizátoři

DesignSUPERMARKET v Berlíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

DesignSUPERMARKET je festival, který rozhodně nepotřebuje představit. Předvánoční metropoli zaplavuje neotřelým designem už několik let a letos poprvé vyvezl český design i za hranice republiky. Jaké jsou další plány? Jak probíhá výběr účastníků? A kdo za festivalem vlastně stojí? Za organizátory odpovídali Darina Zavadilová a Martin Pošta.

položených otázek: 19 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (19.6.2012 11:02) Anonym
ahoj, na facebooku se ptáte krásně, tak to jen zopakuju,co děláte v létě? Když teda zrovna nejste v berlíně: ) díky martin
ODPOVĚĎ (20.6.2012 15:04)
Ahoj Martine, díky za pochvalu, budeme se snažit i nadále se ptát krásně :) U nás je to jak kdo - někdo už pár let letní prázdniny neměl, protože připravuje Fresh Film Fest, někdo jezdí po ostatních festivalech (Pohoda, Karlovy Vary, LFŠ), někdo si válí šunky u moře :) a co děláš ty?
OTÁZKA (19.6.2012 11:10) Tereza
Ahoj, zajímalo by mě jak dopadla prezentace v Berlíně - jaké byli rekace na český design a jestli na designSUPERMARKETU uvidíme nějaké zahraniční tváře? Je to cesta, po které byste chtěli jít - být více mezinárodní? Díky moc za odpověď a hodně štestí, t
ODPOVĚĎ (20.6.2012 15:20)
Ahoj, díky za otázku! Berlín hodnotíme určitě pozitivně. Pro nás i pro designéry to byla dobrá zkušenost. Český autorský design - a teď mám na mysli skutečně začínající designéry a mladé značky, ne české firmy a zkušené profesionály - zatím není v zahraničí příliš známý, o to více je o něj zájem. Takže potenciál tu je. Navíc musím říct, že v naší výstavě bylo pořád doslova plno, a to i v porovnání s okolními instalacemi. Budeme moc rádi, pokud se na základě účasti na DMY Berlin podaří našim designérům získat zahraniční distributory. designSUPERMARKET navázal kontakty s několika podobnými evropskými organizacemi a institucemi, které slibují další možnosti výstav českého designu v zahraničí a naopak cizunců u nás. Takže ano, v prosinci se určitě můžete těšit na nové tváře ze zahraničí, je to jeden z inovativních prvků festivalu.
OTÁZKA (19.6.2012 11:10) Anonym
Ahoj, jak dlouho trvá organizace festivalu, nezvládly by se třeba dva ročně: )? čekat celý rok je jak věčnost: ) díky honza
ODPOVĚĎ (20.6.2012 15:28)
Ahoj Honzo, organizace - obzvláště tohoto "nového" ročníku - trvá fakticky skoro rok i s přihlédnutím k naší účasti v Berlíně a dalších projektech, které ještě plánujeme. Také jsme zvažovali udělat více akcí do roka, i když je ta předvánoční nejpříhodnější. Teď se ustaluje nová koncepce designSUPERMARKETu na další roky a věřím, že s novými nápady příjemně všechny překvapíme :)
OTÁZKA (19.6.2012 11:13) Monika Čilá
Dobrý den, jak dlouho už festival probíhá, podle mě tak pět šest let..? Podílí se na jeho organizaci a konceptu stále stejní lidé? Četla jsem, že se to trochu změnila a hlavně kvůli finančímu apektu stojí za festivalem i Fresh Films - kdo je kurátory pro designSUPERMARKET?
ODPOVĚĎ (20.6.2012 15:36)
Ahoj Moniko, díky za otázku! Letos bude už šestý ročník, takže už je to nějaká doba, za kterou se za kormidlem vystřídala už řádka lidí, počínaje jejich zakladateli, někteří z nich na DSM stále participují, až po příchod lidí z Freshe (www.freshfilms.cz, ano máte správné info :) V novém kurátorském týmu, který se přávě formuje, se objeví zajímavá jména... Myslím, že letošní ročník bude po delší době převratným, takže se máte na co těšit :)
OTÁZKA (19.6.2012 11:15) Marika K.
Zdravím, plánujete ještě nějakou další prezentaci českých designérů v zahraničí - chtěli byste spíš na ohromné veletrhy v Miláně nebo Paříži, nebo je vám bližší trochu underground? Co vás na české designové scéně poslední dobou zaujalo? Díky za odpověď, Maika
ODPOVĚĎ (20.6.2012 15:46)
Zdravíme a děkujeme za dotaz. Na další zahraniční prezentaci českých designérů bychom se určitě rádi podíleli. Pro začínající české designéry, studenty a mladé autorské značky zatím neexistuje platforma pro skupinové vystavování, která by pomáhala odbourat finanční nedostupnost podobných projektů. Vidíme v tom zejména pro designéry samotné velký potenciál. Vše ale záleží na okolnostech (mj. zájem designérů, zafinancování apod.). Nám jako festivalu je určitě bližší underground, nicméně pro samotné designéry by měly možná větší smysl velké veletrhy. Záleží na tom, co si kdo od účasti na podobném projektu slibuje – jestli image, nebo přímo prodej. V současné době se ale hlavně soustředíme na přípravu dalšího ročníku festivalu designSUPERMARKET, který proběhne v prosinci. Průběžně přitom sledujeme a navštěvujeme různé zahraniční akce a vymýšlíme, jestli, jak a kam dál příští rok. Zaujala nás třeba konkrétně včerejší vernisáž diplomek na VŠUP. Na výstavě jsou k vidění závěrečné projekty hned několika studentů, kteří se pravidelně účastní designSUPERMARKETU, mj. Karel Matějka z Tobyšlo a Libor Šosťák z Vyrobeno Lesem.
OTÁZKA (19.6.2012 11:50) Ota
Ahoj! Jaký ročník designSUPERMARKETU se vám líbil nejvíc a proč? Díky a těším se na prosinec!o
ODPOVĚĎ (20.6.2012 15:52)
Ahoj Oto, tady se asi sluší napsat, že se nám nejvíc líbil ten poslední ročník, protože ho ještě máme v živé paměti. Měli jsme skvělé prostory v Paláci Archa, do kterých dobře zapadla jednoduchá a čistá instalace, příjemná atmosféra, kvalitní design a spousta milých setkání. Určitě ale rádi vzpomínáme i na starší ročníky, kdy na designSUPERMARKETU teprve začínali některé značky, zatímco dnes už jsou z nich profesionálové na evropské úrovni. Jejich neustálé přízně a zájmu si velmi vážíme. Díky za dotaz a taky se těšíme v prosinci na viděnou!
OTÁZKA (19.6.2012 11:50) Anonym
Dobrý den, už víte, kde se festival uskuteční? Nemůžete to alepsoň nakousnout: )
ODPOVĚĎ (20.6.2012 16:05)
Díky za dotaz! V současné době koketujeme s více prostor, ale ruku na srdce, najít odpovídající místo o dostatečné rozloze (1600m2) za přijatelný nájem fakt není sranda. Uvítáme i vaše tipy! Každopádně je velice pravděpodobné, že místo bude opět na Praze 1, ale víc momentálně ještě prozradit nemůžeme :)
OTÁZKA (19.6.2012 11:53) Anonym
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli jako odborníci byste mohli říci, že se situace českého designu zlepšuje. Možná je to českou náturou, ale návrháři si hodně stěžují, že uživit se mohou jen v zahraničích, že to tu stále nefonguje.. Jaký je váš názor? Jak se to mění v průběhu let? Čeká nás z thoto hlediska světlá budoucnost? proč lidi nekupují design? : ) výslechy. ) díky za odpověď martina
ODPOVĚĎ (20.6.2012 16:27)
Dobrý den Martino, díky za dotaz a cením si, že nás považujete za odborníky. Pokusím se svůj názor z pohledu organizátora festivalu designu shrnout stručně, jinak by z toho mohla být debata na celý den. Myslím si, že se situace českého designu obecně zlepšuje – a teď mám na mysli jeho obchodní potenciál. Podle mého názoru je to především tím, že si současná generace designérů – ta, která zažila minulý režim, i ti mladší - uvědomuje nutnost určitého marketingového přístupu k designu a produktům. Hodně pomáhá, že se v uměleckých školách stále častěji objevují progresivní tendence propojování studentů designu přímo s výrobci už během studia. Pro začínající designéry je v jejich autorské tvorbě klíčová schopnost sebeprezentace, finanční zhodnocení vlastních produktů, akceptování systému marží v případě prodeje u distributorů a samozřejmě neustálá komunikace – širokému publiku se prostě nejvíce prodává to, co je známé. Minimálně studenti pražské VŠUP, které dobře známe, jsou v tomto směru velmi schopní, ty mimopražské tolik neznáme a rádi bychom je oslovili. Co se týče nakupování designu u nás, lidé prostě buď ocení kvalitu materiálu, provedení, osobní přístup autora a českou výrobu, nebo ne. Je to asi zase otázka zvyků z minulého režimu. Věříme ale, že se to bude neustále zlepšovat. Je potřeba o designu neustále mluvit, přibližovat ho lidem, a také proto děláme designSUPERMARKET – budujeme si vlastní publikum.
OTÁZKA (19.6.2012 11:59) Michael Štěpánek
Kdo se objevil z čechů v berlíně a s čím?MŠ
ODPOVĚĎ (20.6.2012 16:40)
Dobrý den, v rámci výstavy designSUPERMARKET se v Berlíně představilo 8 vybraných českých designérů a značek. Qubus Design studio uvedlo hned dvě novinky: Zrození a zánik krásy a Proměna: "Die Verwandlung" – obě jsou kolekce skleněných objektů na pomezí art designu v návrhu Jakuba Berdycha. Úplně novou kolekci Wake up in Berlin představila i módní značka Katarze. Vyrobeno Lesem se prezentovalo celou sérií objektů, mimo jiné novou stolní lampičkou Pan Plamínek od Michaely Tomiškové. Papelote vystavilo portfolio papírenských doplňků Elemento, Fabrico a Musko. de-sign.cz se prezentoval vlastním projektem SUPER-BOWL. Klárá Šípková uvedla starší kolekce šperků Structure a Stretch a několik nových kousků. Ether Evy Vontorové představil dominantní kabelku Alto a kolekci luxusních multifunkčních kožených doplňků. Leeda v Berlíně vsadila na image – módní značka se představila prostředníctvím krátkých autorských videí Leeda Berlin a série I love your boyfriend s hudebními doprovody od Bourka, Jana P. Muchova a Prince of Tennis. Na fotky se můžete podívat na našich webovkách: http://www.designsupermarket.cz/clanky/fotky-z-berlina. Kromě designSUPERMARKETU reprezentovali Českou republiku na DMY Berlin také Martin Žampach, člen kurátorského týmu designSUPERMARKET, a Matěj Chabera s vlastním zajímavým a progresivním projektem Colab.
OTÁZKA (19.6.2012 12:40) Pepa
Ahoj! Co jste poslouchali v autě cestou do Berlína? : ) Zdraví Pepa
ODPOVĚĎ (20.6.2012 16:45)
M: Já jsem shodou okolností poslouchal berlínský Modselector, Rizzle Kicks a Parova Stelara (na ostatní si bohužel nevzpomenu), nevím, co běželo v druhém autě... D: Já jsem jela v autě s českými designéry Matějem Chaberou a Martinem Žampachem, kteří se DMY Berlin účastnili s vlastním projektem Colab. Neposlouchali jsme nic, zato jsme snídali domácí řízky s kyselýma okurkama a dobře se bavili.
OTÁZKA (19.6.2012 14:29) Marie Krásová
Zdravím! Co vám chybí na české designové scéně? Díky M
ODPOVĚĎ (20.6.2012 16:56)
Zdravíme také! Na české scéně nám zásadně chybí podpora designu ze strany státu, jako je to v řadě jiných evropských zemí. Teď nemáme na mysli podporu dílčích akcí typu designSUPERMARKET, ale určitou formu dobře fungující státní organizace pro podporu designu obecně.
OTÁZKA (20.6.2012 9:26) Anonym
Ahoj, proč se na dsm platí vstupné?
ODPOVĚĎ (20.6.2012 17:05)
Zdravím a díky za dotaz. Vstupné je věc diskutovaná, ale pro jakoukoliv akci nutná. designSUPERMARKET je sice prodejní, ale stále výstava, kterou zorganizovat a připravit něco stojí a také se musi zaplatit, což by bez vstupného nešlo. Až nám jednou přistanou do klína tací sponzoří, kteří nám umožní vstupné zrušit anebo snížit, tak to rádi uděláme, ale v současné době by prostě a jednoduše bez vstupného akce nebyla, což je pro nás dost silný argument :)
OTÁZKA (20.6.2012 9:27) Jana
Zajímalo by mne, kde hledáte inspiraci. Máte nějaké oblíbené zahraniční festivaly, které byste doporučili? Díky Jana
ODPOVĚĎ (20.6.2012 17:12)
Dobrý den Jano, díky za dotaz. Naše inspirace často vychází z potřeb a námětů našich designérů. Po skončení každého ročníku dostáváme feedback od účastníků s konkrétními připomínkami a dalšími návrhy. Díky tomu, že se s většinou z nich známe osobně, průběžně a rádi diskutujeme, jak celý projekt vidí oni z druhé strany. Nicméně všechno musí být nakonec přizpůsobeno celkovému konceptu a rozpočtu akce. Co se týče zahraničních festivalů, na DMY Berlin se nám líbila uvolněná atmosféra, která byla zase úplně jiná než ta na v porovnání vlastně komorním designSUPERMARKETU. Určitě fandíme a doporučujeme Design Festival v Lodzi, plánujeme se podívat i na dizajn víkend v Bratislavě a možná někdy v budoucnu i Mikser v Bělehradě. Směrem na západ je každoroční povinností Milano, zkušenosti máme i z veletrhů v Londýně a Paříži, ale to už je asi úplně jiná liga. Láká nás také Dutch Design Week v Eindhovenu a já osobně jsem hodně zvědavá na bienále latinskoamerického designu, které se uskuteční v listopadu v Madridu.
OTÁZKA (20.6.2012 9:28) Anonym
Co jste si na posledním desgn super marketu koupili vy? : )
ODPOVĚĎ (20.6.2012 17:27)
M: Já osobně jsem koupil krásnou sadu šperků od Markéty Rychterová, tj. dvoje červené náušnice a jeden přívěšek na krk - paráda :) D: Já otevřeně přiznávám, že jsem zcela sobecky nakupovala opět hlavně pro sebe, a to módu Muset a Sistersconspiracy a taky třeba domů na zeď choroše a “kelímkové květináče” od Gabriela Vacha, Evy Pelechové a Hidden Factory. Krátce po akci pro mě bylo krásným narozeninovým překvapením kožené psaníčko i se známkou z dílny Hany Zárubové z no.
OTÁZKA (20.6.2012 9:29) Anonym
Co je podle vás DESIGN? Martin
ODPOVĚĎ (20.6.2012 17:44)
Záludná otázka. Ve škole nás učili, že design vznikl v momentě, kdy se v 19. století ve výrobním procesu začala rozlišovat funkce toho, kdo produkt navrhuje, od řemeslníka, který vyrábí podle předloženého návrhu. V současné praxi pro nás design představují produkty, které se odlišují od často nekvalitních a esteticky pochybných výrobků někde z Asie prodávaných v nekonečných sériích. Na druhou stranu, za design dnes bývá považováno leccos. My v rámci festivalu designSUPERMARKET podporujeme design ve smyslu produktů s parametry, jako jsou kvalita materiálu a zpracování, originalita a jedinečnost, estetická hodnota a stoprocentní nasazení designéra při návrhu každého objektu.
přeposlat e-mailem