Výslech Dany Kuchtové

Dana Kuchtová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Vláda znovu prožívá jedno ze svých složitých období. Většina koaličních problémů se točí okolo Strany zelených - energetická politika, kamionová doprava i výsledky Čunkova auditu. Sami zelení se přitom na mimořádném sjezdu musí dohodnout, jak by jejich politika měla vypadat. Ptali jste se 18. července v 10:00 první místopředsedkyně zelených Dany Kuchtové. Kvůli technickým problémům nebylo možné půl hodiny na otázky odpovídat. Čtenářům se za zpoždění omlouváme.

položených otázek: 168 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (16.7.2008 12:24) Ondřej Toman
Dobrý den, kde máte vzor v zelených v zahraničí? Všude v cizině, kde chtěli uspět, se nakonec zmírnili a jsou součástí politického systému. Vaše počíná jde úplně proti tomuto proudu. Kdo je Váš partner na české politické scéně? Děkuji. Ondřej Toman
ODPOVĚĎ (18.7.2008 10:23)
Dobrý den, mým cílem je udělat z české Strany zelených standardní zelenou stranu blízkou evropským zeleným. Strany zelených v Evropě již prošly dlouhým vývojem a my se od nich máme co učit. Myslím, že se od proudu evropských zelených stran začínáme v poslední době odklánět, např. v otázce radaru máme úplně odlišné stanovisko od evropských zelených. Našimi partnery na politické scéně jsou demokratické strany.
OTÁZKA (16.7.2008 12:36) Josef
Pro mě nejste alternativa za Martina Bursíka, ale možná, že pro některé příznivce SZ ano. Nicméně. Proč se nechcete ucházet o úspěch v krajských či senátních volbách v tomto roce? To, že jste o "mandát " veřejnosti před původním termínem sjezdu nestála, je dokladem Vašeho neustálého kličkování a uhýbání. Děkuji.
ODPOVĚĎ (18.7.2008 10:28)
Kandidovala jsem jako lídr v Jihočeském kraji v parlamentních volbách a ke vstupu do Poslanecké sněmovny mi chybělo několik desítek hlasů. V krajských a senátních volbách chci, aby v Jihočeském kraji dostali prostor další schopné/schopní političky/politici SZ. Podporuji krajského lídra Jiřího Gutha a senátního kandidáta p. Bučka a budu jim ve volbách pomáhat. Nekličkuji, neuhýbám, v příštích parlamentních volbách hodlám opět kandidovat.
OTÁZKA (16.7.2008 14:38) rojack
Dobrý den paní Kuchtová. Jak vám je, když cítíte a vidíte, že odborná veřejnost je pro jádro, vláda je pro jádro, poslanci jakbysmet (jenom Jyrka čeká na potvrzení průzkumu veřejného mínění renomovanou agenturou) a laická veřejnost chce energii a je jim jedno z jakého zdroje. Jen vaše hrstka příznivců opakuje demagogické argumenty proti jádru, většinou z neznalosti a lehkomyslnosti.
ODPOVĚĎ (18.7.2008 11:03)
Dobrý den, mluvíte o demagogii na naší straně a demagogicky je formulovaný Váš dotaz. Ve skutečnosti je to tak, že část odborné veřejnosti je pro jádro, část odborníků je proti jádru, část veřejnosti je pro jádro, část proti jádru. V Evropě je např. větší část veřejnosti proti jádru, u nás naopak, mírná většina je pro jádro. Shoduji se s Vámi v tom, že veřejnost chce energii. Mnozí ale už dnes zodpovědně přemýšlejí o tom, jak energii odebírat a neničit životní prostředí. A není jich hrstka, přibývá jich, pravda na můj vkus pomalu, na Váš, zdá se, příliš rychle.
OTÁZKA (16.7.2008 15:37) David T.
vážená paní místopředsedkyně rád bych se zeptal, zda máte "plán B" jak získat zpět voliče zelených, kteří jsou zklamaní vládní politikou SZ ? Vnímáte pokles popularity?
ODPOVĚĎ (18.7.2008 11:09)
Katastrofické předpovědi, že zelení ztrácejí voliče, jsou myslím přehnané. Ve standardních průzkumech (s výjimkou Medianu) máme vždy cca. stejná procenta obliby. Přesto není možné přehlížet kritiku, setkávám se s ní u veřejnosti velmi často. Získat zpět opravdu zeleného voliče znamená především návrat k tomu, co jsme slibovali v programu. Programové kompromisy, které nyní děláme, jsou mnohé již daleko za hranou zelené politiky. Voliči to vidí a kritizují nás právem.
OTÁZKA (16.7.2008 17:26) anonym
Dobrý den, proč jste tak dlouho spolupracovala s Bursíkem, i proti Patočkovi (a Stropnickému)? Otočila jste po vyhazovu z ministrestva. Je to zhrzenost nebo koncepční střet? Podle mě Kuchtová-Stropnický 4, Bursík tak 4. Nejde si vybrat.
ODPOVĚĎ (18.7.2008 11:20)
Dobrý den, ano spolupracovala jsem s Martinem Bursíkem, s M. Stropnickým jsem komunikovala a snažila se mu porozumět už v době, kdy stranu vedl Jan Beránek. Programově se nám to příliš nedařilo, ale důležitá byla vůle komunikovat i z jeho strany. Na to teď navazujeme, byť částečná programová odlišnost zůstává. Z ministerstva jsem odešla sama, poté, kdy mi pan premiér dával nesplnitelné termíny u evropských programů (mimochodem program, kvůli kterému jsem odešla, není Bruselem schválený dodnes) a kdy se předseda za mě nepostavil, ale vystavoval mi žlutou kartu. Za takových podmínek se bohužel pracovat nedá. Zhrzená určitě nejsem - jsem totiž ráda, že nemusím řešit zcela evidentní nedostatek peněz učitelům a školám vůbec. O. Liškovi se nějaké peníze získat podařilo, ale je to málo a víc tato koalice dát školství nechce. Tento konflikt by byl předpopramovaný a já myslím, že v této konstelaci neřešitelný. Téma sleduji a příště bych při koaličních vyjednávání o školství postupovala jinak. Střet konceptů mezi mnou a M. Bursíkem je stručně řečeno střetem mezi "béčkem" ODS a skutečnou středovou zelenou politikou. Přeju šťastnou ruku při výběru konceptů.
OTÁZKA (17.7.2008 7:16) Bušek František
Četl jsem vyjádření ´vaší bývalé předsedkyně poslaneckého klubu,že vaši voliči budou spokojení jednotnou těsnou spoluprací s ODS. Myslíte si totéž?
ODPOVĚĎ (18.7.2008 11:25)
Spolupráce s ODS byla a je možná (zažila jsem ve vládě velmi seriózní vyjednávání, ale také snahu prosadit témata ODS za každou cenu), musí mít ale hranice, kterými jsou naše programové priority. Naši voliči si podle průzkumů umí představit spolupráci s ODS, CSSD i KDU-CSL. Pokud K. Jacques formulovala myšlenku tak, jak píšete, pak je to velmi plochý a zjednodušující pohled na voliče SZ.
OTÁZKA (17.7.2008 12:58) noether
Mohla byste představit současný prgram Strany zelených? Nějak není jasné jaký to vlastně je. Te minulý určitě ne...
ODPOVĚĎ (18.7.2008 11:30)
Máme politický a volební program SZ. Oba najdete na našem webu a oba jsou platné. Včetně toho politického, ve kterém je např. napsané, že budeme proti zřízení cizí vojenské základny na našem území. To, že se od vlastního programu v reálné politice příliš odchylujeme, je problém. Volba nového předsedy může tento problém vyřešit jen částečně. Vyřešila by ho především důkladná programová debata nad novými tématy, která nejsou v koaliční dohodě. Zatím bohužel řešíme vše silou.
OTÁZKA (17.7.2008 18:02) Roman
Jste pro referendum o dostavbu Temelína?
ODPOVĚĎ (18.7.2008 11:31)
Ano, podpořila jsem ho už jednou, myslím si, že o dostavbě Temelína nemůže rozhodnout pouze vláda.
OTÁZKA (17.7.2008 20:09) Lukas Bartek
Vazena pani Kuchtova. Dal jsem si tu praci a precetl si vysledky auditu firmy Kroll. Z anglicke ani ceske verze jasne vyplyva, ze by se p. Cunek niceho prokazatelne nedopustil, presto jeho vysledek spolu s p. Schwarzenbergem zpochybnujete. Zpochybnila by jste vysledek firem Deloitte nebo PricewaterhouseCoopers kdyby Vam vypracovali financni audit firmy? Domnivam se, ze prace zahranicnich profesionalu byla jedinym duvodem k zadani firme Kroll. Zpochybnovani vseho je ceska tradice...ja osobne si myslim, ze je to zahanbujici tradice.
ODPOVĚĎ (18.7.2008 11:41)
Vážený pane Barteku, já nevím, co média přesně z mých stanovisek k firmě Kroll prezentovala. O auditu jsem mluvila jako o neúplném - všichni víme, že z policejních spisů nebyla předána téměř jedna čtvrtina - tedy jako o auditu neseriózním. Považuji skutečně za neprofesionální vyhlásit jakési závěry, když nemám dokončenou práci. Jsem velmi ráda, že p. Schwarzenberg trvá na získání všech podkladů a dokončení auditu. Teprve pak je možné dělat závěry. Bohužel i dílčí podklady vyvolávají nové otázky, jak to bylo s příjmy p. Čunka. Já jsem osobně s p. Čunkem dobře vycházela a nepodezírám ho z korupce, myslím si, že na to jsou v Čechách jiní kabrňáci, ale bohužel stal se určitým symbolem nejasných finančních poměrů politiků. Stín pak padá na všechny a lidi nám pak vůbec nevěří.
OTÁZKA (17.7.2008 21:36) kdosi
Paní Kuchtová, jak je, podle Vás, možné, že ta ošklivá jaderná Francie snížila za posledních 30 let svoje emise CO2 asi o 30%, ale v tom hodném protijaderném Rakousku za tu dobu emise stouply o 25%? Přitom Francie elektřinu ještě vyváží, ale Rakousko dováží.Jako to ta Francie dokázala?
ODPOVĚĎ (18.7.2008 11:49)
Francie není ošklivá a Rakousko není jen hodné - i v ochraně životního prostředí. Francie snížila emise CO2 a vyprodukovala tisíce tun vysoceaktivního jaderného odpadu, se kterým si nevíme rady. S důvěrou řešením tohoto problému zatížíme naše děti, vnuky, pravnuky.. Ano, jaderná energie má jedno plus, tím je to, že neprodukuje CO2 (byť v celém cyklu výroby jaderného paliva a elektřiny bezemisní rozhodně není). Jaderná energetika má však kromě zmíněné produkce jaderného paliva i další problémy, např. blokuje tolik potřebnou decentralizaci energetiky, blokuje finanční prostředky, které by měly směřovat do obnovitelných zdrojů energie. Z těchto a ještě dalších důvodů není jaderná energetika tzv. udržitelným způsobem výroby elektrické energie, problémy životního prostředí celkově zhoršuje.
OTÁZKA (16.7.2008 12:38) lomihnát
Dobrý den, chtěl bych znát Váš názor na směr, který se snaží dát zeleným mladý pan Stropnický. Aby nebylo pochyb, o čem je řeč, lze otázku položit i jinak: Kdy si padnete do náruče s oranžovými a rudými bratry?
ODPOVĚĎ (18.7.2008 12:00)
Dobrý den, oranžovým nebo modrým nebo černým bratrům jsme společně s Martinem Bursíkem slibovali před volbami možný „pád“ do jejich náruče. Jinými slovy – jsme středoví a vždy jsme říkali, že můžeme spolupracovat jak s ODS, tak s CSSD, tak s KDU-CSL. Já na tom trvám, Martin Bursík v současné době výrazně preferuje spolupráci s ODS a CSSD démonizuje. Není třeba se ničeho obávat, já středovou pozici hodlám zachovat.
OTÁZKA (16.7.2008 12:55) Jirka
Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, proč svým cílevědomým úsilím chcete rozvrátit stranu zelených? Nebo chcete jen získat předsednické křeslo? Neuvědomujete si, že úspěch strany zelených ve sněmovních volbách stál a padal na osobě pana Bursíka a pokud se ho zbavíte, voliče, které on získal, zase ztratíte a pravděpodobně zase sněmovnu opustíte?
ODPOVĚĎ (18.7.2008 12:00)
Úspěch Strany zelených ve volbách spočíval v kumulaci několika faktorů – osobnosti Martina Bursíka, usilovné práce členů strany (všichni jsme propagovali M. Bursíka), v získání sponzorů na kampaň, v mimořádné kreativitě tvůrců kampaně, ale především v tom, že jsme měli značku Strany zelených. Bez této značky by Martin Bursík před voliči neobstál, srovnejte to, jak se neprosadil v jiných stranách. To, že má předseda opozici nebo protikandidáty není žádné rozvracení strany. Dobrý manažer a týmový hráč to zvládá.
OTÁZKA (16.7.2008 13:19) Jan
Paní Kuchtová,byla jste jednou,kdo pomohl panu Bursíkovi,nedlouho po jeho vstupu do SZ, do křesla předsedy.To jste tenkrát nepochopila,kdo pan Bursík ve skutečnosti je? Kvůli panu Bursíkovi odešlo tenkrát z SZ mnoho příznivců pana Beránka a nakonec i Petr Uhl.Máte v tomto směru čisté svědomí?Já Vás osobně znám jako charakterního člověka a nic proti Vám nemám.Myslím,že byste byla lepší předseda než pan Bursík.
ODPOVĚĎ (18.7.2008 12:01)
Myslím ale, že M. Bursík býval jiný a vysoká politika ho velmi změnila. Nechme ale osobních tónů, není důležité, jak já ho vidím jako člověka, ale jaké vidím problémy v řízení strany. Těmi problémy jsou netýmová práce, nerespektování vnitrostranických pravidel, problematická personální politika, hlavně programové kompromisy daleko za hranou zeleného programu. Díky za podporu, kandidaturu na předsedkyni zvažuji.
OTÁZKA (16.7.2008 13:59) Dan
Vážená paní Kuchtová, v jednom online rozhovoru jste ČSSD označila za přirozeného koaličního partnera SZ. Není pro Vás varování to, jak se pan Paroubek choval ke koaličním partnerům před volbami v roce 2006? Myslíte si, že bude SZ respektovat s poslanci KSČM za zády? Proč si myslíte, že v koalici s ČSSD toho prosadíte víc, než v současné vládě?
ODPOVĚĎ (18.7.2008 12:01)
Dobrý den, CSSD i ODS i KDU-CSL jsou našimi možnými strategickými partnery. Středová pozice Strany zelených tento koaliční potenciál umožňuje. SZ si nevybírá předsedy případných koaličních stran. Politické poměry, včetně osobnosti předsedů, určují straníci a SZ je respektuje. Otázka KSČM je složitá, sdílím názor p. Švejnara, že je třeba s KSČM diskutovat, že není možné téměř 20 let po revoluci zde mít stranu, kterou ignorujeme. Nemusíte ale mít obavu z toho, že bych já byla tou osobou, která přispěje k návratu současné KSČM do vlády.
OTÁZKA (18.7.2008 9:30) Přemek Hojda
Chci se zeptet, zda jste se už rozhodla ve věci vaší kandidatury na předsedkyni SZ a zda máte zmapováno, jaká je vaše podpora ve straně?
ODPOVĚĎ (18.7.2008 12:04)
Své rozhodnutí oznámím příští týden a podporu ve straně jsem ještě před založením Potěmkinových vesnic (více než 30 základních organizací, které vznikly většinou v červnu, kdy o sjezdu ještě nikdo netušil, na podporu M. Bursíka) měla podle mého odhadu padesátiprocentní. Děkuji Vám všem za zájem, za Vaše dotazy a těším se někdy na shledanou. Srdečně Dana Kuchtová
přeposlat e-mailem

Najdete na Lidovky.cz