Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výslech Kateřiny Jacques

Kateřina Jacques | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Návrh reforem, které mají ozdravit veřejné finance a udržet stávající vládu u moci, mají na stole poslanci. Ne každý z vládní koalice ale se změnami souhlasí. Na vaše dotazy odpovídala šéfka poslaneckého klubu Strany zelených Kateřina Jacques 25. května v 10:00.

položených otázek: 133 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (25.5.2007 9:56) Petr
Co Vám v poslední době udělalo největší radost a naopak co se Vám nedaří?
ODPOVĚĎ (25.5.2007 10:06)
Dobré dopoledne všem! Radost mi udělaly obě moje děti když skvěle zvládly přijímací zkoušky na střední školy. Nedaří se mi vytvořit si více volného času, jsem zavalena prací... :-)
OTÁZKA (25.5.2007 10:03) Andrea
Představuji si, že Vaše práce bude dost náročná. Kdy, kde a jak Vy - co by ostře sledovaná a zaměstnaná máma od dvou dětí nabíráte sílu?
ODPOVĚĎ (25.5.2007 10:17)
Viz. předchozí odpověď - poslední dobou to jde těžko. Nicméně sílu nabírám především s dětmi - vyrazíme na kolo, do přírody nebo do kina. Někdy si jen tak pustíme nějaký pěkný film doma na gauči...
OTÁZKA (25.5.2007 10:14) Fulín
Dobrý den, pro mě je zajímavá "shoda okolností", že zrovna v době, kdy USA plánují ten slavný radar v Brdech, paralelně po tolika letech by najednou měl být s USA bezvízový styk. Není to klasické něco za něco, tedy vy nám povolíte radar a my vám zrušíme víza? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (25.5.2007 10:20)
Jednostranná víza považuji za nespravedlivá a jsem přesvědčená o tom, že je třeba dosáhnout dohody o oboustranném bezvízovém styku. Souvislost s umístěním protiradarové základny však odmítám. Víza by měla být zrušena nezávisle na tom, zda ČR s umístěním radaru souhlasit bude či nikoliv.
OTÁZKA (25.5.2007 8:57) Black
Myslim si, ze kdyz uz jsou ctenari serveru lidovky.cz takova banda sprostych a neomalenych "lidi", meli by je alespon editori webu usmernovat, nebot co se zde odehrava je pod uroven snad kazdeho cloveka a pani poslankyne u mne vyhrala uz tim, ze se do takove priserne akce vubec pustila. Tolik neslusnosti, idiotu a gramatickych chyb jsem uz dlouho nevidel.
ODPOVĚĎ (25.5.2007 10:23)
To je skutečně spíše poznámka k editorům. Obecně mohu říct, že se taky trochu divím, kolik hloupých a zlých lidí se realizuje prostřednictvím internetu, ale takový už je život. Stále věřím, že slušných lidí je přeci jen víc...
OTÁZKA (24.5.2007 20:57) Jakub Berdych
Dobrý den, v rámci reformy jste prý prosadili osvobození zemního plynu od ekologické daně. Přitom plyn je stejně jako uhlí fosilní palivo s emisemi CO2. Není to protiekologické? Díky za odpověď
ODPOVĚĎ (25.5.2007 10:25)
Emise zemního plynu jsou ve srovnání s uhlím zanedbatelné (nulové emise aromatických uhlovodíků, nulové emise pevných částic, dvoutřetinové emise oxidů dusíku a oxidu uhličitého) a objem jeho zásob je navíc výrazně vyšší. Zemní plyn je sice také fosilní - a tedy neobnovitelný - zdroj energie, ale dá díky své relativní ekologické šetrnosti může sehrát důležitou roli v rámci přechodné fáze k trvale udržitelné energetice, založené na obnovitelných zdrojích.
OTÁZKA (24.5.2007 21:12) Pavel S.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli by pro Stranu zelených nebylo vhodnější spolupracovat na vládní úrovni raději s ČSSD. Nemyslíte si, že by socdem nebyla ochotnější k přijímání zelených opatření než fanatikové tržního neoliberalismu?
ODPOVĚĎ (25.5.2007 10:31)
Strana zelených vstoupila na parlamentní jeviště v době, kdy není reálně možné sestavit vládu, která by nebyla seskupena buď kolem ODS, nebo kolem ČSSD. Cíle, které si Strana zelených předsevzala, přitom v mnoha ohledech nesnesou odkladu. Proto nemá valný smysl spekulovat nad tím, jestli by nebylo lepší odložit realizaci svých politických záměrů o čtyři roky a počkat, jestli pak náhodou nevznikne příznivější situace. Prosazování politických záměrů je vždy kompromisem. Vládní spolupráci s ČSSD neodmítáme. Taková vláda však nesmí opírat svoji existenci o hlasy komunistické. Nejde o jedno hlasování o důvěře, ale závazek vůči těm, kteří vznik vlády umožnili. Míra ochoty k přijímání našich návrhů a opatření však dle mého názoru vyplývá spíše z momentální politické konstelace než z přibližného ideologického zaměření velkých parlamentních stran. Masivní útoky ČSSD vůči zeleným před volbami i po nich naznačují, že ani spolupráce s touto velkou stranou by nebyla idylická...
OTÁZKA (24.5.2007 20:15) Ondrej Vlak
Vazena pani poslankyne, nedavno tiskem probehla informace, ze jste nejpilnejsi poslanec (podle dochazky). Mrzi me, ze nekteri Vasi kolegove maji snemovnu jako korytko a vubec tam nechodi.Me to neprijde normalni. U Vas, i kdyz s Vama casto vecne nesouhlasim, vim, ze to berete vazne - to cenim!
ODPOVĚĎ (25.5.2007 10:34)
Děkuji za uznání, i když je pravda, že docházka a účast na hlasováních nejsou hlavními kritérii kvality poslanecké práce. Při hodnocení je třeba zohlednit i další parametry, jako např. odbornost, transparentní chování, komunikaci s veřejností a médii a především věcné a smysluplné legislativní angažmá.
OTÁZKA (24.5.2007 23:41) Jakub D.
Vážená paní předsedkyně, prosadili jste do balíku reforem slibované přeřazení palivového dříví do snížené sazby DPH? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
ODPOVĚĎ (25.5.2007 10:35)
Ano, přeřazení dříví, pelet apod. jsme v poslanecké sněmovně již nedávno schválili. Příslušná novela zákona je nyní v senátu a doufám, že bez problému projde. Ekologické topení dřevem by se tak mělo ekonomicky zvýhodnit.
OTÁZKA (24.5.2007 17:25) Jazzy
Rád bych se zeptal, jak se jako poslankyně parlamentu České republiky díváte na své předchozí aktivity, jako byla např. vaše aktivní, fotograficky zdokumentovaná, účast na demonstraci proti MMF v roce 2000, kde jste spolu s agresivními výtržníky z organizace Ya Basta fyzicky útočila proti příslušníkům Policie České republiky ?
ODPOVĚĎ (25.5.2007 10:38)
Ke svým „předchozím aktivitám“ se bez uzardění hlásím. Za svůj život jsem se zúčastnila celé řady demonstrací. Dopad a smysl aktivit Mezinárodního měnového fondu je v celé řadě ohledů velmi problematický a myslím si, že demonstrace, které na tyto nedostatky upozorní, mohou mít zcela jednoznačný přínos. Pochybuji však, vážený příslušníku, že najdete jedinou fotografii, na níž „spolu s agresivními výtržníky“ fyzicky útočím proti příslušníkům Policie České republiky. Nic takového jsem nikdy nedělala. Máte příliš bujnou fantazii.
OTÁZKA (24.5.2007 21:20) Martina
Zdravím. Nemyslíte si, že v rámci úsilí o nezbytné ozdravení životního prostředí není lepší jít cestou osvěty než uvalovat na lidi finanční sankce? Spousta lidí má z vámi navrhovaných opatření strach.
ODPOVĚĎ (25.5.2007 10:41)
Ekologická daňová reforma nezahrnuje jen finanční sankce a zdražování, ale také motivační nástroje a podporu trvale obnovitelných zdrojů energie. Obavy nejsou na místě, přechod na ekologické a alternativní zdroje se vyplatí. Nemám v úmyslu zatracovat smysl a účinnost osvěty, ta je velice důležitá. Bez přenastavení základních parametrů systému však nemají apely na lidi prakticky žádný smysl. Šetrné chování k přírodě se musí vyplácet a k tomu slouží ekonomické nástroje.
OTÁZKA (25.5.2007 8:24) Otazka
Pujdete zitra na demonstraci?
ODPOVĚĎ (25.5.2007 10:43)
Zítra se zúčastním jako každý rok mezinárodního folklórního festivalu Praha srdce národů.
OTÁZKA (24.5.2007 6:40) Filip Zizka
Dobry den pani Jacques, rad bych se Vas zeptal, jaky je Vas nazor na pripravovanou reformu, jeji rasanci, potrebnost, dopady. Byl jsem pritomen zasednai shromazdeni Rady Evropy a byl nemile zklama, i kdyz nikoliv prekvapen, kdyz ceska poslanecka delegace, jejimz jste clenem, stravila drtivou vetsinu casu postavanim u obcerstveni, zatimco se v plenu diskutuji dulezita temat. Jake je Vase vysvetleni, prosim?
ODPOVĚĎ (25.5.2007 10:57)
Reforma veřejných financí je velmi potřebná. Na tom se v dnešní době shodne většina odborníků. Je pochopitelně pravda, že čím je reforma razantnější, tím větší bude mít vliv. To platí jak v pozitivním tak v negativním smylu. Současná podoba je výsledkem kompromisů - neodráží na sto procent program žádné z koaličních stran. Nevím, jak jste dospěl ke zjištění, že se česká delegace v RE zdržuje během jednání u občerstvení. Členové a členky delegace mají účast na zasedání rozdělenou tak, aby naše přítomnost v sále byla po celý týden jednání zajištěna - dokladem je např. výpis z hlasování. Poslanci se také zúčastní jednání frakcí a výborů, kam nemáte přístup. Zároveň je nutno dodat, že práce poslance není jen o diskutování na plénu.
OTÁZKA (25.5.2007 10:03) Pavel Kalina
Dobrý den, nevím jestli se tento můj dotaz správně odeslal, protože mi selhalo připojení. Podám ho tedy znovu. Zajímalo by mě jak se díváte na zavedení stropu pro placení zdravotního a sociálního pojištění. Nepříjdou vám tyto stropy asociální, vždyť velmi bohatí lidé tak zaplatí ze svého příjmu procentuelně nižší částky než ostatní?
ODPOVĚĎ (25.5.2007 11:01)
Stropy pro platby zdravotního a sociálního pojištění jsou zavedeny v téměř všech zemích EU. V Německu jsou například od pojistného osvobozeny všechny příjmy nad 1,6násobek průměrného platu. Jestliže strop není zaveden, lidé z vyššími příjmy odvádějí na sociální a zdravotní pojistné i mnohonásobně víc, než mohou čerpat. Jakékoliv dávky, důchody a výplaty mají také své stropy. Bohatí lidé stále systém výrazně dotují. Také osoby samostatně výdělečně činné již stropy mají. Není tedy důvodné, aby je neměli zaměstnanci. Na závěr podotýkám, že se jedná o jednu z věcí, na které se shodnou i opoziční poslanci (ČSSD navrhovala stropy pro pojistné ve výši pětinásobku průměrného příjmu.
OTÁZKA (24.5.2007 7:17) Ferdinand Mravec
Paní poslankyně, domníváte se, že v Česku, kde žije více než 70% obyvatel takzvaně "z ruky do huby", je vaše dosavadní zelená politika opravdu vhodná? Pokud ano, tak proč?
ODPOVĚĎ (25.5.2007 11:02)
Zelená politika směřuje k vyšší kvalitě života. Právě lidé, kteří na tom nejsou finančně příliš dobře potřebují v tomto směru větší zastání, než bohatí, kteří jsou schopni si život zajistit podle svých představ. Velká část lidí nemá možnosti aktivně se brát za kvalitu svého života a proto je třeba je podpořit.
OTÁZKA (25.5.2007 0:14) Tom
Opravdu se zde sesla sebranka ceskeho naroda (zejmena dotazy v dolni casti). Lidovky se stale vice podobaji bulvarnimu platku. Redakce novin by se nad tim mela zamyslet. Ale ted k veci. Pani Jacques, vysvetlete alespon 3 hlavni duvody, proc podporite Vy osobne tzv. nultou etapu reformy verejnych financi. Diky
ODPOVĚĎ (25.5.2007 11:07)
Jedná se o problematiku komplexní a není snadné odpovědět na malém prostoru chatu. Pokusím se stručně, tři důvody: 1. Zavádí do systému tzv. ekologickou daňovou reformu, na kterou bude možné v dalších etapách navázat. Ekologická daňová reforma je důležitým krokem k přesunutí nákladů na životní prostředí ode všech na ty, kteří je vytvářejí. Tento bod je velkým úspěchem zelených při jednáních o reformě. 2.Přesouvá zdanění práce na vyšší zdanění spotřeby. To motivuje lidi více pracovat a rozhodovat jestli své peníze spotřebují, nebo je budou spořit. 3. Ozdravení veřejných financí. Reforma veřejných financí pomůže zastavit tempo růstu státního dluhu, které by bylo bez reformy nezadržitelné. Pokud by ke snížení tohoto tempa nedošlo následky by mohly být katastrofální. Nejvíce by na to doplatili nemajetní, protože na jejich oprávněné potřeby by ve státní kase prostě peníze nebyly.
přeposlat e-mailem