Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN

Zachraňoval životy v Američany vybombardované nemocnici. Ptejte se českého Lékaře bez hranic

Český chirurg Tomáš Šebek má za sebou čtyři zahraniční mise v barvách Lékařů... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Pacienti upálení na lůžkách, rozervaná těla zdravotníků, lidé postřílení na útěku před plameny. Bilance leteckého úderu na nemocnici Lékařů bez hranic (MSF) v afghánském Kundúzu je katastrofální: nejméně 30 mrtvých, ale především likvidace v regionu neocenitelného zařízení, které zachránilo životy tisíců a mohlo v tom pokračovat - kdyby jej Američané v noci na 3. října neproměnili v sutiny. Kolegy a přátele tu noc ztratil i chirurg pražské Nemocnice na Františku Tomáš Šebek, který v Kundúzu pod záštitou MSF měsíce pracoval. Jak hodnotí nálet na apolitickou a neutrální nemocnici, již mělo chránit mezinárodní humanitární právo? A co ho přimělo odjet právě do Afghánistánu, který je právem hodnocen jako druhá vůbec nejnebezpečnější země světa? Respektovaný lékař bude na otázky čtenářů serveru Lidovky.cz odpovídat ve čtvrtek 12. listopadu v 11:00.

položených otázek: 58 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (12.11.2015 11:19) Tomáš
Chtěl bych Vám jen poděkovat,za to,že pomáháte všem,co to potřebují,i když Vás to může stát život,i když si musíte číst zapšklé příspěvky lidí,kterým život časem naloží přesně tolik,kolik si zaslouží ! nereagujte na ně,je to ztráta energie,kterou můžete vynaložit jiným způsobem! Vám přeju jen to nejlepší.Moc si Vážím lidí jako ste Vy! ale přece mě ted napadla otázka,jak je to s pomocí od místních např. dobrovolníků,lékařů,kteří chtějí pomáhat v nemocnici?Máte s tím nějaké zkušenosti,byli tam takový,je možné je začlenit at už třeba jen na praní prádla?ještě jednou děkuju
Tomáš Šebek: (12.11.2015 11:48)
Dobrý den, Tomáši. Protože jste poslední tazatel, tak využiji odpověď Vám k širší informaci. Především budu rád, pokud si kdokoliv zakoupí knížku "Mise Afghánistán Český chirurg v zemi lovců draků" (www.mise-afghanistan.cz). Jsou v ní odpovědi na všechny otázky, které dnes padly. Mimo jiné z každého prodaného výtisku jde 10 Kč na Lékaře bez hranic. Pak ocením podporu "lajkem" na facebooku: https://www.facebook.com/Mise-Afghánistán-Český-chirurg-v-zemi-lovců-draků-1630208543919427/. A v neposlední řadě odkazuji na podrobný interní dokument Lékařů bez hranic k tragédii v Kundúzu, který najdete zde: http://www.lekari-bez-hranic.cz/cz/clanek/lekari-bez-hranic-zverejnuji-interni-zpravu-o-utoku-na-nemocnici-v-kunduzu. K vaší otázce: Všechny projekty Lékařů bez hranic fungují tak, že školíme místní spolupracovníky a vlastně jim jen postupně pomáháme vést projekt, který jim v okamžiku plné důvěry v samostatnou existenci bez naší podpory předáváme, abycom se zase posunuli na další místa, kde je nás potřeba. Místní lidé jsou základ práce Lékařů bez hranic, bez nich by to ani nešlo. A je to na všech úrovních - zdravotníci, elektrikáři anebo pradleny. Díky za otázku a omlouvám se, že jsem do Vaší odpovědi implementoval více, než nač jste se ptal. Mějte prima den! Mimochodem Tomáš je docela dobrý jméno, že? :)
OTÁZKA (12.11.2015 11:19) Ondra
Ahoj, Při vaší první misi v Kundúzu jsem na vás narazil na blogu. A díky vašim blogům sem se stal i pravidelným přispěvatelem finanční pomoci pro MSF. Právě čtu obě vaše knížky, a jsou suprácké, skvělý styl vyprávění a velice inspirující i když jsem stavař a půlce lékařských termínu nerozumím. :D A to tak inspirující, že jsem se začal učit i francouzsky a třeba se někdy taky podaří vyjet. Otázku asi nemám, jen sem vás chtěl pochválit jaká jste šikulka:) Těším se na další blogy !
Tomáš Šebek: (12.11.2015 11:28)
Ahoj Ondro, díky Vám za zpětnou vazbu a pochvalu. Nepatří ale mě, ale mým zvědavým čtenářům, pro které jsem to zapisoval, a Lékařům bez hranic, že mi umožnili spolupráci. Budu Vám držet palce a vězte, že stavaři jsou stejně důležití pro Lékaře bez hranic jako jsou samotní zdravotníci. Bez stavařů a dalších bychom šermovali skalpely tak maximálně na zelné louce :) Hezký den!
OTÁZKA (12.11.2015 11:14) Kateřina
DObrý den, Tomáši, smekám před Vámi a držím palce do budocna ve všem do čeho se pustíte. Děkuju za Vaši práci, kterou děláte. Ale zajímala by mě jedna věc. Vrátíte se, nebo máte to v plánu, do "terénu"? Do země ve válečném konfliktu?
Tomáš Šebek: (12.11.2015 11:26)
Dobrý den, Kateřino. Moc díky za podporu. Má spolupráce s Lékaři bez hranic trvá. Jenom to po mém čerstvém návratu z Afghánistánu není na pořadu dne. Vyjíždím většinou znovu za 1,5 roku a do té doby se věnuji práci lékaře v ČR. Výběr místa nechám podle toho, kde mě bude potřeba. Každopádně vždy nejraději vyjíždím do míst, kde mohu poskytnout své zkušenosti válečného chirurga. Hezký den.
OTÁZKA (12.11.2015 11:14) Lenka
Dobrý den, právě čtu Vaší knihu (obrovský respekt) a je neskutečné, kolik životů se zachránilo. Kde probíhá ošetření, když je teď nemocnice nefunkční? Furt mi nejde do hlavy, jak se taková chyba z americké strany mohla stát? I kdyby dostali nařízení bombardovat oblast pro podezření přítomnosti Talibanců, tak to byla neutrální oblast a musí v tom být něco dost divného s vyššími cílemi... viděla jsem dokument, kde mluvily afghánský rodiny, že jim američtí vojáci střílí i přátelé a příbuzný, ke kterým vtrhnou pro podezření přítomnosti Talibánců a to si myslím, taky neni moc rozumné, když to odnesou nevinný. Jak vnímaj Američany Afghánci?
Tomáš Šebek: (12.11.2015 11:23)
Dobrý den, Lenko. Momentálně asi 300.000 lidí v Kundúzu a okolí nemá dostupnou kvalitní lékařskou péči, protože jedinou plně funkční a vybavenou nemocnici provozovali Lékaři bez hranic. Na vztah k Američanům se musíte ptát Afghánců, necítím, že bych na to mohl relevantně odpovědět. Hezký den.
OTÁZKA (12.11.2015 11:13) Klara J. Petrzelkova
dobry den pane doktore, sama pracuji v Africe, sice jako zoolog, ale protoze se zabyvam infekcnimi onemocnenimi prenosnymi na cloveka, jsem povetsinou v uzkem kontaktu se zdravot. zarizenimi a jsem vystavena bide africkeho zdravotnitvi, smrti. Obcas na me padne pocit totalniho zmaru a pocit, ze vlastne nema cenu se snazit. Muzu se optat jak s takovymi stavy bojujete, pokud je tedy mate :). Jinak si Vasi prace nesmirne vazim. S pozdravem.
Tomáš Šebek: (12.11.2015 11:21)
Dobrý den, Kláro. Já si myslím, že jste taky tak trochu idealista :) Stejné je to se mnou. Je to dobře. A nebojte, skeptici na nás dají pozor, abychom se z roviny idealismu nedostali k utopii. Vaše i moje práce má smyl a myslím, že jí oba věříme. A stejné je to se všemi ostatními. Mějte prima den a zdravím do Afriky!
OTÁZKA (12.11.2015 11:12) Zdeněk Prospal
Upřímně děkuji za krásné odpovědi. Jste člověk na svém místě. Přeji Vám hodně úspěchů v osobním i profesním životě.
Tomáš Šebek: (12.11.2015 11:19)
Děkuji, Zdeňku, hodně úspěchů i Vám!
OTÁZKA (12.11.2015 11:11) Lucka
Zdravím Vás, pane doktore, lidé Vás za účast na misích spíše obdivují, ráda bych ale věděla, zda Vám není i vyčítáno (ať už blízkým, či veřejným okolím), že účastí na misích jednáte sobecky vůči své ženě/dětem? Každá mise je přece jen do jisté míry riskantní "výlet" a může se stát, že už se nevrátíte... Pěkný den.
Tomáš Šebek: (12.11.2015 11:19)
Dobrý den, Lucie. Rodina mi nic nevyčítá, mám od nich 100% podporu stejně jako oni mají mou. Řekl bych dokonce, že moje žena a děti někdy dělají daleko riskantnější věci. Pokud ale něco milujete a máte podporu milovaných, funguje to. Mám tu kliku :) Mějte se!
OTÁZKA (12.11.2015 11:11) Dana Baierová
Dobrý den, pane doktore, děláte velmi záslužnou práci, zato vám i všem vašim kolegům patří velký dík a obdiv. Přeji vám hodně sil, odvahy a energie do další práce.
Tomáš Šebek: (12.11.2015 11:17)
Děkuji!
OTÁZKA (12.11.2015 11:03) Lenka
Tomáši, Ráda bych vám vyjádřila podporu a poděkování za všechno co děláte nejen pro MSF, ale i pro pacienty doma a také za to jak poutavě píšete. V roce 2013 jsem byla na TEDx, kde jste mluvil převážně o misi na Haiti a jedinečným způsobem jste představil svou práci. Mimochodem, být znovu puberťák, vylepila bych si váš plakát na zeď do pokojíčku, jste sympaťák a můj hrdina. :-) Velmi si vážím toho, co děláte vy a vaši kolegové z MSF (a lékaři vůbec). A teď tedy dotaz: Ta hrozná tragedie v Kundúzu se mnou docela zamávala, vás to ale určitě od dalších misí neodradí, že? Chystáte se v nejbližší době na nějakou další? A kam?
Tomáš Šebek: (12.11.2015 11:17)
Dobrý den, Lenko. Díky moc za podporu! I za vyjádření sympatií :) Ale být puberťačkou, vylepil bych si spíše Rolling Stones :) Ne, neodradí mě to. Ale nemám ještě jasno o místě. Jsem čerstvě zpět a chvíli budu zase ošetřovat české pacienty. Mějte se prima!
OTÁZKA (12.11.2015 10:26) Ivan
Dobry den, v jake zemi jste zazil nejvetsi rozdil mezi predstavou o ni a o jejich obyvatelich a realitou? Btw. Vase knizka z Afghanistanu se cte jednim dechem. Vzali jsme si jich do firmy 50 a kolegyne se o ne perou ;)
Tomáš Šebek: (12.11.2015 11:15)
Dobrý den, Ivane. Nepředstavoval jsem si, že jsou lidé všude stejní. Ale je to jasné :) Díky za podporu, klidně nás ještě "lajkujte" tady: https://www.facebook.com/Mise-Afghánistán-Český-chirurg-v-zemi-lovců-draků-1630208543919427. Více informací o knize Mise Afghánistán Český chirurg v zemi lovců draků najdete i na www.mise-afghanistan.cz. Díky!
OTÁZKA (12.11.2015 9:42) Jan Jelínek
Otázku jsem poslal, ale Vy jste neodpověděl. Škoda.
Tomáš Šebek: (12.11.2015 11:04)
Dobrý den, Jane. Kromě 2 Karlových otázek, které již nepatřily do roviny kultivované diskuze, jsem dosud odpověděl na všechny. Tedy i Vám. Zkontrulujte prosím, zda jste otázku skutečně položil. Hezký den.
OTÁZKA (12.11.2015 10:12) Jiří
Jaké se Vám zdály sny po útoku na nemocnici?
Tomáš Šebek: (12.11.2015 11:03)
Dobrý den, Jirko. Já nikdy nemám sny, mně se sny nezdají. Pokud bych ale mohl mít sen, tak bych si přál, aby se to nikdy nestalo. A hlavně sním o tom, aby se to nestalo v budoucnu v jakékoliv nemocnici na světě. Mějte se.
OTÁZKA (12.11.2015 9:27) Gustav
Dobrý den, říkáte že útok na nemocnici byl úmyslný, proč ho teda Američani provedli? Děkuji za Váš upřímný názor...
Tomáš Šebek: (12.11.2015 11:01)
Dobrý den. Čekám spolu s kolegy na výsledky nezávislého vyšetřování. Interní zprávu najdete na http://www.lekari-bez-hranic.cz. Mně osobně je smutno a líto kamarádů i pacientů, kteří byli v nemocni zabiti či poraněni. Hezký den.
OTÁZKA (12.11.2015 9:22) Kateřina
Vážený pane doktore, vím, že traumacentrum v Kunduzu mělo uzavřenou dohodu se všemi stranami konfliktu, že ho budou respektovat, nebudou se mu tzv. míchat do práce a nechají ho v míru fungovat. Ale přesto: byl ten respekt stoprocentní? Opravdu se ani jednou za tu dobu, co jste tam pracoval, nestalo, že by vás tam někdo z bojovníků ohrožoval, případně se na vás snažil vyvolat (jakýkoli) nátlak? Zdá se mi to těžko uvěřitelné... Garantoval vám někdo tu slibovanou bezpečnost? Děkuji (jak za odpověď, tak za Vaši cennou práci).
Tomáš Šebek: (12.11.2015 10:59)
Dobrý den, Kateřino. Díky i za tuto otázku. Stejně jako v české společnosti najdete kriminální živly, jsou i v Afghánistánu. Ti našetěstí nemají nic společného s většinou společnosti. A tak se skutečně stalo, že nám tu a tam někdo vyhrožoval. Tito lidé negarantují nikomu nic. Byly to vyjímky a měla byste vidět, jak striktně a zcela bez nutnosti použití násilí anebo dokonce zbraní se proti nim vymezila místní komunita. Sami Afghánci nás chránili před svými lidmi, kteří chtěli vyvíjet kriminální činnost. Oficiální strany konfliktu s námi tak jako všude jinde na světě v našich dalších projektech jednali s respektem. Díky za Vaše Díky! Mějte se prima.
OTÁZKA (12.11.2015 9:51) Karel Křivan
"... Pokud byste se jako voják měl dostat do situace, že budete zraněný a třeba i v nemocnici nepřítele, pak Vám přeji, aby se o vás postaral stejně jako o vlastního. .." Velice naivní a hloupá představa. Přát můžete, já si taky přál jako dítě hodinky s vodotryskem. To platilo možná v WWII na západní frontě, ale už ne na východní frontě nebo v Pacifiku. Japonci nezachraˇnovali raněné GI´s, a ranění Japonci čekali až je začnou US-saniťáci ošetřovat a pak odpálili handgranát. Talibánci určitě nezachraňují zraněné protivníky. Kdo zachrání zločince, je zodpovědný za zlo, které zachráněný později spáchá. Zachráněním talibánce berete na sebe velkou zodpovědnost a bohužel i vinu. Všechna čest doktorům, ale měli by myslet trochu dál přes okraj operačního stolu.

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

přeposlat e-mailem