Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN

Zlínsko s vládou komunistů? To radši s firmou odejdu, říká podnikatel

Podnikatel Radek Hegmon před krajským sídlem - Baťovým mrakodrapem. V pozadí instalace - socha Bati se běžně dívá směrem k budově. Vzhledem k vládě KSČM se však i Baťa musel 'otočit' zády.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

UKONČENO

Podnikatel ze Zlínska Radek Hegmon nesouhlasí s tím, aby kraji vládli komunisté. Rozhodl se proto k ráznému kroku - pokud bude vítězná ČSSD i nadále trvat na spolupráci s komunisty, přesune sídlo své firmy do jiného kraje. Tvrdí, že se ke stejnému kroku chystají i další podnikatelé z kraje. Pod petici proti vládě komunistů přobývají stovky podpisů. Kolik firem by mohlo z kraje odejít? Myslí si, že ještě může koaliční dohodu zlomit? Ptejte se Radka Hegmona, odpovídat bude ve středu po 14. hodině.

položených otázek: 31 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (6.11.2012 18:56) Víťa
Gratuluji k odvaze a přeji úspěch. Jen mám obavu, abyste měli kde se usídlit. Když už tam nejsou komunisti přímo v radě kraje, tak jsou tam alespoň softkomunisti z ČSSD :(. Jen to Liberecko a Praha... Máte nějaký odhad, kolik podnikatele ten přesun bude stát?
ODPOVĚĎ (7.11.2012 13:58)
Dobrý den všem. Díky Vám za podporu. Přesné odhady nemáme, ale nám jde o věc samotnou a o princip - tedy o to, aby v krajské radě neseděli ti, kteří v minulosti pošlapávali svobodu.
OTÁZKA (6.11.2012 19:06) Jiří Skovajsa
Za tento postoj máte mou úctu. Kolik procent podnikatelů ze Zlínska, podle vás, bude následovat váš příklad.
ODPOVĚĎ (7.11.2012 14:02)
V první řadě bych rád zdůraznil, že k této výzvě se nestavíme z pozice podnikatelů, ale z pozice těch, kteří v 89. roce za svobodu bojovali, uplynulých dvacet let jsme poctivě pracovali a v tuto chvíli nejde o pozici, ale o myšlenku. Jak se můžete přesvědčit, petici podporuje široká veřejnost od studentů po důchodce.
OTÁZKA (6.11.2012 19:50) Marek
Fandím Vám! Lidé si zvolili strany, které přejí všemu, jen ne podnikání. Budiž jim přáno, ale nyní si užijí, jak vypadá takový kraj bez podnikatelů. Držím palce!
ODPOVĚĎ (7.11.2012 14:04)
Věříme, že nakonec zastupitelé demokratických stran vezmou rozum do hrsti, zapomenou na své stranické boje a nakonec vyslyší přání voličů, protože více než 80 procent těch, kteří přišli k volbám, si přejí demokratickou stranu ve vedení kraje.
OTÁZKA (6.11.2012 21:41) Marek S.
Ále jó. Jen si jdi. Co tím získáš? Nejsou to opravdu zbytečné plány? Přijdou sem jiní a nakonec budeš litovat.
ODPOVĚĎ (7.11.2012 14:07)
Opouštět můj rodný kraj je opravdu to poslední, co bych chtěl učinit. Ale v této situaci nemohu nečinně sedět a mlčet.
OTÁZKA (6.11.2012 23:18) verka
Proč jste takhle aktivní nebyly před volbami? Teď je to trapné...Jste členem nějaké strany? Nefandím vám protože tohle jste měl dělat před volbami a nedělat ze sebe i ostatních pitomce měsíc po nich. To je pozdě. Šance na změnu tu byla-viz Liberec. Proč jste sám nekandidoval? Není toto spíš reklama zdarma před odchodem do nějakého bytu na Praze 2 kde už má sídlo 200 firem? Dík alespoň za nějaké odpovědi.
ODPOVĚĎ (7.11.2012 14:14)
Stejně jako mí blízcí, i já jsem byl volit - vnímám to jako svou občanskou povinnost. Před volbami jsem ovšem netušil, že strany, které se tváří demokraticky, mohou chtít uzavřít koalici s komunisty, ačkoliv jsou tady jiné varianty bez KSČM. Nakonec by tím vyslyšelil přání voličů. Pokud jde o reklamu, považuji tuto narážku za nevhodou - nevím na koho a na co, většina našich podnikatelských aktivit je směřována mimo území ČR. Naopak jsem vždy byl hrdý, že můžu díky své společnosti dělat dobré jméno Zlínskému kraji v zahraničí. K této aktivitě jsem se rozhodl až na základě pro mě nepřijatelného výsledku povolebních vyjedávání. Na Prahu 2 se nemám důvod stěhovat, jsou mnohem hezčí místa v naší zemi.
OTÁZKA (7.11.2012 0:37) Pamětnice
Pane Hegmone a to vám nevadí u členů ODS i těch ve vládních funkcích jejich "komunistická" minulost ? Vemte si jednoho po druhém, zakladatel ODS Klaus se oženil se Šalgovičovou dcerou ( 2.muž po Husákovi) a byl prorežimní a využíval výhod. Otec divoké privatizace a rozkradení ČS zlatého pokladu, miliard prý až bilionů.... Topolánek st. předseda KSČ Zbrojovky Vsetín, Topolánek ml.SSM Vítkovice, Nečas předseda SSM PF Brno atd. A to nemluvím o těch, kteří byli aktivní StB. Já hodnotím lidi podle jejich charakteru a práce pro společnost, ne podle příslušnosti k politickým stranám. Jinak pokud vidíte, co tato vláda pravicových stran koná, tak vám musí být jasné, že podnikatele ohrožuje právě ona....vždyť krachují 2 hospody denně, maloobchod nemá tržby, stavebnictví stojí...jste snad slepý ?
ODPOVĚĎ (7.11.2012 14:17)
Celkově mi vadí, že bývalí komunisté, ať už jsou v jakékoliv straně, zasahují do politiky. Je to ostuda celé naší společnosti, že jsme se neuměli s komunistickou minulostí vypořádat. Názor, že někteří byli komunisté jen proto, aby mohli rozvíjet svou odbornou kariéru, zcela neuznávám. Přesto jediná KSČM je oficiální následovnicí KSČ.
OTÁZKA (7.11.2012 5:14) Karel Jirásek
Jste pózista pane Hegmone. Co uděláte pro to, aby se pravice zvedla? Pro to, aby získala mravní a morální kredit? Chováte se jako ti nemorální a nemravní představitelé české pravice.Hluchou a vyprahlou pózou. Tedy opakuji otázku.Co uděláte pro to, aby se pravice zvedla a vyhrála u Vás příští volby?
ODPOVĚĎ (7.11.2012 14:21)
Mně nejde o orientaci vládní strany, usiluji pouze o vládu demokratických stran. Nemám důvod se někde zviditelňovat a dělat plané pózy, má práce mě zviditelňuje dostatečně na celoevropské úrovni.
OTÁZKA (7.11.2012 6:53) jazve
Doufám že jako správný pravicový patriot přesunete sídlo do Prahy.
ODPOVĚĎ (7.11.2012 14:22)
nejsem pravicový patriot, odpověď viz výše.
OTÁZKA (7.11.2012 7:08) jazve
Ještě jedna otázka. Myslíte si že nyní mohou být narušeny klientelistické vazby mezi politiky a podnikateli?
ODPOVĚĎ (7.11.2012 14:24)
Tohle nedokážu posoudit, protože tyto vazby ve Zlínském kraji neznám. Pravděpodobné ale je, že tato situace je důsledkem korupčních kauz, o kterých se ve Zlínském kraji hovoří.
OTÁZKA (7.11.2012 8:06) Jiří Šrámek
Vážený pane!Můžete mi prosím vysvětlit PROČ NELZE ZVÝŠIT MZDY ZAMĚSTNANCŮM ALESPOŇ NA POLOVINU PLATŮ,OBVYKLÝCH V EU?Mám na mysli především dělnické platy.Zboží (výrobky) neprodáváme za třetinové ceny.Z toho usuzuji,že na zisk firmy je dostatek prostoru.Nízké mzdy,rovná se nízký odbyt!
ODPOVĚĎ (7.11.2012 14:28)
Toto není otázka pro mě. Zaměstnanci v naší společnosti jsou placeni dobře a jsou motivováni ziskem společnosti. Uvědomuji si totiž, že nemohu fungovat bez kvalitních zaměstnanců stejně, jako oni nemohou fungovat bez kvalitního vedení.
OTÁZKA (7.11.2012 8:08) Jiří Šrámek
Doplnil bych předešlou otázku.Nemyslíte,že KDO ZAJISTÍ VYŠŠÍ MZDY,STANE SE OBLÍBENÝM POLITIKEM A VÍTĚZEM VOLEB?
ODPOVĚĎ (7.11.2012 14:29)
Výši mezd ve firmách je podle mě primárně otázku těch lidí, kteří v té dané firmě vytváří přidanou hodnotu.
OTÁZKA (7.11.2012 8:46) Franta Šťúrala
Radku, jako memento je tato akce dobrá, ale špatně načasovaná. Oslabení pravice na Zlínsku má dlouhodobý charakter a je třeba analyzovat příčiny a snažit se je odstranit. Podnikatelská sféra na Zlínsku by se měla semknout a udělat to jako za T.Bati - prosadit své lidi do vedení města, kraje a pak legálně lobovat za zájmy podnikatelské sféry, zaměstnanost v regionu atd. Co Vy na to ? A ještě jedna otázka: přemístil byste Vaši firmu i např. do Španělska, kde máte pobočku ? Předem děkuji za odpovědi a držím palce, byť si myslím, že je už pozdě. Franta Šťúrala
ODPOVĚĎ (7.11.2012 14:35)
Do Španělska bych určitě svou firmu nestěhoval, myslím si, že tamní politika byla příliš populistická a významně poškodila ekonomiku. Už to, že jsem se v této záležitosti při svém pracovním vytížení angažoval, je důsledkem stavu nouze. Rozhodně nemám ambice angažovat se v politice, své schopnosti umím mnohem lépe uplatnit ve své profesi. Ale určitě by bylo dobře, kdyby se schopní lidí ze Zlínského kraje dali dohromady a vyčistili demokratické politické strany od korupčníků a populistů.
OTÁZKA (7.11.2012 12:44) Ondra
Líbí se mi vaše snaha. Ale. Čeho můžete dosáhnout, když přesídlíte firmy? Čím to kraj oslabí? Předpokládám, že výroba zůstane v kraji, takže nezaměstnanost se nezvýší. Příjem kraje se taky nijak nezmění. Problémy přibudou jen vám...
ODPOVĚĎ (7.11.2012 14:37)
Tak jsem uvedl výše, je to jediné konkrétní gesto, které ze své pozice mohu učinit.
OTÁZKA (7.11.2012 12:47) Hynek M.
Dobrý den, jakou koalici byste si představoval u nás v kraji vy? Lidovce místo komunistů? Podle mě je to jediná možnost, s topkou se socani těžko domluví. A s ODS, to by byla podobná zrada voličů ČSSD - možná ještě větší - než varianta s KSČM. Ale když jste podnikatel, tak chápu, že jste volič pravice.Díky za odpověď
ODPOVĚĎ (7.11.2012 14:40)
Neprosazuji ani levicové ani pravicové řešení, prosazuji pouze demokratickou variantu - možností byla celá řada.
OTÁZKA (7.11.2012 12:53) Ota
Pořád jsem se nikde nedočetl, o kolika firmách je řeč. Kolik podnikatelů je OPRAVDU ochotných do toho jít s vámi? Myšlenka to není špatná, ale podle mě nic nepřinese.
ODPOVĚĎ (7.11.2012 14:44)
Konkrétní číslo nevím, ale stále se nám ozývají firmy, které jsou ochotné učinit podobný krok. Ale jak jsem uvedl výše, nám nejde o stěhování, ale o vyřešení problému s komunisty v radě.
přeposlat e-mailem