Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Odpůrci radaru to v Bruselu osladí české vládě

Česko

  21:42
ROKYCANY - Tři plné autobusy lidí, od teenagerů po sedmdesátileté seniory, vyrazily z Rokycan do Bruselu, kde chtějí ve středu protestovat proti plánované stavbě radaru v Brdech. Mají se zde zúčastnit několika mítinků před Evropským parlamentem (EP) organizovaných italskými a polskými aktivisty.

Prosincové protesty proti radaru před Úřadem vlády ČR foto: Jakub Hněvkovský, Lidové noviny

Cestu si zatím lidé hradí z vlastních zdrojů, přispívali od 800 do 1000 korun, část výdajů jim zaplatí europoslanci. Do Rokycan se podle informací starosty Trokavce Jana Neorala (nez.) a šéfa hnutí Nenásilí Jana Tamáše vrátí ve čtvrtek dopoledne.

"České vládě to tam osladíme," řekl Neoral všem cestujícím, mezi nimiž byly téměř tři desítky starostů brdských obcí. Od protestů v Bruselu si slibují to, že se diskuse o radarové základně přesune z českých kulturních domů a náměstí na půdu EP, a bude tak mít větší dosah i váhu.

Odpůrci radaru jsou podle aktivistů pro vládu neviditelní
"Hlavní akce nás čeká ve 14:00. Oblékneme se do bílých kombinéz, abychom ukázali, že 70 procent občanů naší republiky, kteří si nepřejí radar, jsou v podstatě pro českou vládu neviditelní," řekl Tamáš.

Podle něj je povědomí o projektu plánovaného radaru v EP velmi malé. Členové parlamentu, s nimiž se odpůrci radaru dosud setkali, byli podle Tamáše šokováni pokročilostí jednání s USA i mírou nesouhlasu s výstavbou mezi českými občany. Základnu USA v ČR odmítají podle průzkumů veřejného mínění zhruba dvě třetiny lidí.

Přijetí delegace z Ligy starostů a hnutí Nenásilí, které akci organizují, přislíbila Čechům také místopředsedkyně EP Luisa Morgantiniová. "Evropský parlament by se k radaru měl vyjádřit, zatím se na jeho půdě žádná diskuse nevedla," uvedl čtyřiadvacetiletý účastník Jaromír Vavroch, student z Mostu. Podle Neorala jedou do Bruselu také odborníci, například pražský fyzik Petr Pokorný.

Podle aktivistů by se měly podobné akce opakovat i v budoucnu. Společná kampaň hnutí proti radaru má trvat šest měsíců. "Už máme před sebou další cestu, jejíž cíl zatím nechceme zveřejňovat. Poté, co se vrátíme z Bruselu, uděláme přesný harmonogram cest," dodal Neoral. Petici proti radaru už podle něj podepsalo 300 tisíc lidí.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč