17. listopadu 2008 19:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odpůrci radaru zablokovali dopravu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 19Diskuse
Odpůrci radaru v Brdech demonstrovali 17. listopadu v Praze na Národní třídě.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpůrci radaru v Brdech demonstrovali 17. listopadu v Praze na Národní třídě. | foto: ČTK

PRAHA Odpůrci americké radarové základny v Brdech demonstrovali v pražských ulicích. Akci uspořádala iniciativa Ne základnám. Několik stovek demonstrantů se z Národní třídy přesunulo před Strakovu akademii.

Na Národní třídu, kterou demonstranti zablokovali, dorazilo i
několik stoupenců amerického protiraketového štítu, kteří se s demonstranty slovně napadali. Dva příznivce radaru museli po strkanici s názorovými protivníky odvést strážníci.

Před sídlem vlády rozvinuli odpůrci radaru transparent s nápisem "Tato vláda musí skončit" a zapálili svíčky jako symbol konce vlády. Dav skandoval heslo "Ne základnám". I před sídlem premiéra zasáhla policie. Státní policisté střežící budovu zadrželi jednoho demonstranta, který se s nimi dostal do konfliktu.

Podle náměstka ředitele pražských strážníků Ludvíka Klemy se demonstrace zúčastnilo kolem 1000 lidí, na pořádek dohlíželo zhruba 30 strážníků. Sami organizátoři odhadli počet demonstrujících na 500 až 600 osob.

Na demonstraci promluvili mimo jiné jeden z nejznámějších odpůrce radaru z řad brdských starostů, starosta Trokavce Jan Neoral (nez.), filmový režisér Zdeněk Troška a publicista a předlistopadový disident Petr Uhl. Zhruba po hodině se stovky účastníků demonstrace vydaly pešky směrem k nedalekému
Národnímu divadlu a před sídlo vlády ve Strakově akademii.

Demonstrace na Národní třídě mimo jiné zablokovala dopravu včetně tramvajové. Účastníci měli v rukou transparenty s nápisy "Radar sametem nezakryjete" či "76 procent proti radaru", čímž naráželi jednak na dnešní výročí tzv. sametové revoluce v listopadu 1989 a jednak na průzkumy veřejného mínění, v nichž většina občanů umístění amerického radaru v Česku odmítá.

Odpůrci radaru demostrovali i proti současné vládě.

Protestující rovněž skandovali například "Ne základnám!" a "Radar tady nebude!" a pískali na píšťalky. Někteří drží v rukou svíčky. Skandovali i při pochodu na Malou Stranu.

Někteří odpůrci radaru přišli na Národní třídu už přes den a za cíl svého protestu si vybrali prostor kolem pamětní desky, která připomíná brutální zákrok komunistické policie proti pokojné studentské manifestaci přesně před 19 roky.

Demonstrace je další v řadě akcí, které se konaly na řadě míst Česka a jejichž účastníci si připomínají nejen výročí 17. listopadu 1989, ale rovněž věci, jež s tímto výročím přímo nesouvisejí. Zřejmě
nejdramatičtější byla situace kolem litvínovského sídliště Janov, kde
zhruba dvě hodiny v ulicích tvrdě bojovalo několik set policistů a
pravicových radikálů, kteří chtěli proniknout do litvínovského sídliště
Janov obývaného převážně Romy.


Lidovky.cz, ČTK
  • 19Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz