29. listopadu 2008 13:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS by měl vést krizový management

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 70Diskuse
Mirek Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek | foto: ČTK

NYMBURK Středočeští občanští demokraté nerozhodli o tom, zda v čele strany podpoří současného předsedu Mirka Topolánka, nebo dají přednost Pavlu Bémovi. Ani jeden z nich nezískal od delegátů regionálního sněmu dostatečný počet hlasů. Bém však měl převahu, nominace mu unikla o jediný hlas. Předseda ODS Topolánek na sněmu prohlásil, že stranu by měl po nadcházejícím kongresu vést krizový management.

Topolánek poznamenal, že střední Čechy jsou komplikovaným regionem, kde je podle něj zakleta celá řada problémů ODS. Připomněl, že za tento kraj byli zvoleni do sněmovny rebelující poslanci Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel.

"Tušíme, že ten problém je větší jak jinde. Diskuse je ohnivější a v tomto smyslu jsem rád, že jsem tady byl," dodal.

Šéf ODS míní, že změny voličských preferencí v roce 2007 předurčily rok 2008 a strana tomu nebyla schopna zabránit. Podle něj je zapotřebí zjistit, zda je volební neúspěch daní za vládnutí, nejednotnost a nevěrohodnost.

"Pokud si ODS nepřizná své vlastní chyby, bude je nějakým způsobem kondenzovat jen do rituálních řezání hlav, tak je na nejlepší cestě prohrát i další a možná i příští volby," prohlásil Topolánek.

Podle výsledků oblastních sněmů měl ve středních Čechách větší podporu Topolánek. Na regionálním sněmu ale hlasovalo pro Béma 75 delegátů, potřeba bylo 76 hlasů. Současného předsedu podpořilo v tajném hlasování 60 delegátů a 15 se jich hlasování zdrželo.

K delegátům promluvili oba uchazeči o nejvyšší stranické křeslo.

Topolánek po svém projevu novinářům řekl, že občanské demokraty by měl po nadcházejícím kongresu strany vést krizový management. Pokud si ODS nepřizná své chyby a bude se soustředit jen na "rituální řezání hlav", tak jí podle Topolánka hrozí, že prohraje i další volby.

Bém je přesvědčen, že bez výměny v čele strany nemá ODS šanci uspět. "Bez změny se dopředu nedostaneme a je nepochybné, že voliči nám neuvěří, voliči se k nám nevrátí, nevyhrajeme další parlamentní volby," uvedl.

Podle Béma se v Nymburku diskutovalo o řadě témat, mimo jiné i o lisabonské smlouvě, bezpečnosti či radaru. Šéf ODS i pražský primátor po svém vystoupení v Nymburku zamířili na regionální sněm jihomoravské ODS.

Lidovky.cz
  • 70Diskuse