12. října 2007 13:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ODS vyhrála, Kořistka zaplatí 100 tisíc

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 19Diskuse
Zdeněk Kořistka u soudu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Kořistka u soudu. | foto: ČTK

PRAHA Občanská demokratická strana vyhrála spor s bývalým unionistickým poslancem Zdeňkem Kořistkou. Ten obvinil stranu z úplatkářství a tím podle městského soudu poškodil její dobrou pověst. Kořistka se tak musí straně omluvit a zaplatit jí 100 tisíc odškodné. Původně ale strana požadovala deset milionů korun.

Proti dnešnímu verdiktu se lze odvolat k vrchnímu soudu, což Kořistka podle svých slov určitě udělá. Právní zástupce ODS se musí o případném odvolání poradit.

Policie v září 2004 obvinila asistenta šéfa ODS Marka Dalíka a lobbistu Jana Večerka z toho, že Kořistkovi při červencové schůzce nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří novou vládu. Žalobce je nejdřív odmítl vzít do vazby a později jejich stíhání zrušil. Případ byl dvakrát odložen, verdikt potvrdila i nejvyšší žalobkyně.

ODS se cítila Kořistkovými výroky poškozena. Ačkoli Kořistka stále trval na tom, že se ho Dalík s Večerkem pokusili jako vyslanci ODS uplatit, dvojice říkala, že lže. Podali na něj dvě žaloby na ochranu osobnosti, kterými se domáhali omluvy a každý půlmilionové satisfakce. Ostravský soud loni v říjnu rozhodl, že se jim má Kořistka omluvit a zaplatit jim dohromady 30.000 korun. Bývalý poslanec se však odvolal.

"Žaloba je důvodná," prohlásila soudkyně Helena Nebesařová. Podle ní se jasně prokázalo, že výroky poškozující stranu Kořistka opravdu pronesl. Bývalý poslanec však nedokázal, že mu někdo nabízel úplatek ani jeho spojení s ODS. Podle soudkyně sice politická strana musí počítat s výpady proti ní, nařčení z korupce je však značné poškození její pověsti. Proto rozhodla, že omluva nestačí, přestože straně nevznikla hmotná škoda. "Jsem naprosto šokovaný. Myslím si, že je to bezprecedentní rozsudek, protože jsem byl poškozen na svých ústavních právech," reagoval na rozhodnutí soudu Kořistka. Soud mu podle něj neumožnil spravedlivý proces, protože mu neumožnil dokázat pravdivost svých tvrzení. Nedovolil totiž do důkazů zahrnout odposlechy telefonních hovorů lidí spojených s případem a
vyslechnout některé svědky.

Lidovky.cz, ČTK
  • 19Diskuse