Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Patnáctiletý trest pro Krejčíře platí. V souvislosti s kauzou tunelování Čepra

Česko

  7:40aktualizováno  14:02
PRAHA - Patnáctiletý souhrnný trest pro uprchlého Radovana Krejčíře za skutky spáchané v ČR platí. Potvrdil to ve středu pražský vrchní soud, když zamítl Krejčířovo odvolání. Verdikt, který mu rovněž uložil pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech firem, je pravomocný.

Radovan Krejčíř foto: Reuters

Podle aktuálního rozsudku Krejčíř vytvořil fiktivní pohledávky firem Bena a Tukový průmysl Ostrava v hodnotě zhruba tří miliard korun vůči státnímu podniku Čepro. Peníze následně vymáhal soudně. Chtěl také uložit v sídle Tukového průmyslu falešné švýcarské franky a podplatit některého z celníků, aby je naoko zabavil na úhradu celního dluhu a následně s penězi uprchl. Tak by firmě vznikla vůči státu dvoumiliardová pohledávka. Celníka se poté Krejčíř chystal zavraždit.

Kauza Krejčíř opět v české soudní síni, ve hře je trest za tunel v Čepro a plán vraždy

Do Krejčířova souhrnného patnáctiletého trestu jsou započítána i jeho dřívější odsouzení v ČR za půlmiliardový daňový únik a další trestné činy. Podnikatel je nyní za mřížemi v Jihoafrické republice, kde si odpykává 35 let vězení za obchodování s drogami a pokus o vraždu. V Česku je stíhán jako uprchlý, vrchní soud odvolání projednal v jeho nepřítomnosti.

Kořeny kauzy sahají do poloviny 90. let, kdy státní podnik Čepro začal obchodovat se společnostmi Bena a Tukový průmysl Ostrava, kterým poskytoval kapacitu svých zásobníků na pohonné hmoty. Tukový průmysl podle informací týdeníku Euro od Beny přebíral do svého celního skladu v areálu Čepra pohonné hmoty dovezené ze Slovenska, při jejich dalším prodeji už však neodváděl clo a daně, jak bylo jeho povinností. Podvod po několika letech odhalili celníci.

Kauza Čepro se táhne do devadesátých let

Firmy ovšem tvrdily, že pohonné látky jsou stále uloženy v zásobnících Čepra (podle zástupců Tukového průmyslu navíc státní firma vydala pohonné hmoty bez jeho souhlasu, a tak vlastně může i za daňový delikt). Bena paliva převedla na společnost Venturon Investment, podle všeho propojenou s lidmi kolem Krejčíře, který pak koncem roku 2003 podal žalobu na Čepro o vydání pohonných hmot nebo zaplacení peněžního ekvivalentu, který byl vyčíslen na téměř 2,6 miliardy korun.

V březnu 2004 soud žalobě firmy Venturon Investment vyhověl, a to takzvaným rozsudkem pro zmeškání. Zástupci Čepra totiž k soudu vůbec nepřišli. Vedení státního podniku totiž o řízení nevědělo, Krejčířovi lidé podle obžaloby zaplatili zaměstnankyni podniku za to, že soudní obsílky nezaevidovala. Pohledávka později prošla několika dalšími společnostmi a v listopadu 2004 Obvodní soud pro Prahu 1 na návrh jedné z nich nařídil exekuci Čepra.

Na exekuci ale nedošlo, protože po jejím nařízení se vedení Čepra začalo intenzivně zajímat o pro ně neznámý soudní spor a podalo i trestní oznámení. Exekutora tak ve firmě předešla policie, jež zmrazila firemní účty. V lednu 2005 Městský soud v Praze exekuci na majetek Čepra zrušil. Čepro se proti platebnímu rozkazu neúspěšně bránilo u Vrchního soudu v Praze i Nejvyššího soudu, zastání našlo až u Ústavného soudu, který v roce 2007 zrušil verdikt, který pohledávku přiznal Venturonu.

Čepra se zastal Ústavní soud

Podobný scénář měl i další případ, ve kterém šlo o 348 milionů korun za údajně nevydané palivo a v němž si peníze nárokovala firma M Port. Také v této kauze soud nejprve pro nečinnost Čepra rozhodl v neprospěch státního podniku a také v tomto případě Čepro našlo po odhalení věci zastání u Ústavního soudu, který kauzu údajného nároku znovu otevřel. Napodruhé již M Port s požadavkem neuspěl.

Součástí obžaloby v dnes souzené kauze je příprava dalšího miliardového podvodu a navíc i vraždy. Radovan Krejčíř údajně nechal v sídle Tukového průmyslu uložit padělané peníze (v hodnotě dvou miliard korun) a hodlal podplatit některého celníka, aby je naoko zabavil na úhradu celního dluhu firmy. Celník by pak podle plánu i s penězi zmizel, jakoby do zahraničí, podle obžaloby ale Krejčíř chystal jeho vraždu, aby se tak zbavil nepohodlného svědka.

Na chystaný podvod a možnou vraždu upozornil policii Radek Zwierzyna, kterého Krejčíř nechal dosadit do funkce jednatele Tukového průmyslu a jenž měl sehnat jak úplatného celníka, tak asistovat při jeho pozdější likvidaci. Zwierzyna ale v obavách o vlastní život plán ohlásil. Následně v červnu 2005 policie Krejčíře obvinila, že se pokusil pomocí fiktivních pohledávek vyvést peníze z Čepra, a z přípravy vraždy celníka.

Krejčíř uprchl do JAR

Při domovní prohlídce v jeho vile v Černošicích Radovan Krejčíř 18. června 2005 uprchl a od té doby je v cizině. Od dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice, kde byl před dvěma lety odsouzen na 35 let za pokus o vraždu, únos, mučení a obchod s drogami. V JAR je spojován i s řadou dalších zločinů včetně vražd. Letos v polovině března jihoafrický soud souhlasil s Krejčířovým vydáním do České republiky, konečné rozhodnutí ale ještě záleží na tamním ministru spravedlnosti.

V kauze vyvádění peněz z Čepra a přípravy vraždy podalo Vrchní státní zastupitelství v Praze obžalobu na Krejčíře a dalších deset lidí v lednu 2013. V listopadu 2015 pak pražský městský soud Krejčíře poslal na 15 let do vězení. Do tohoto trestu se započítala i jeho dřívější odsouzení za půlmiliardový daňový únik a další zločiny. Krejčíř se odvolal, dnes mu ale pražský vrchní soud patnáctiletý souhrnný trest za skutky spáchané v ČR potvrdil.

Čepra se týká i nedávný rozsudek pražského městského soudu, který poslal na čtyři roky do vězení někdejšího šéfa firmy Tomáše Kadlece. Spolu s někdejším obchodním ředitelem firmy Alexandrem Houškou byl potrestán za nevýhodné obchody z roku 2005 za více než 260 milionů korun. Podle obžaloby mimo jiné odkoupili za vyšší ceny shodný benzín, který krátce předtím prodali a který navíc neopustil sklady firmy. Další bod se týkal toho, že bez dostatečných záruk poskytli společnosti Czech Energospace zálohu jednoho milionu dolarů.

V minulosti čelil Kadlec i podezření, že jej korumpoval právě Krejčíř. Šlo o dva miliony korun, které na Kadlecův sporožirový účet složil Krejčířův blízký spolupracovník. Podle Kadlece to byla ve skutečnosti půjčka od Houšky. Policie nakonec v lednu 2008 Kadlecovo stíhání zastavila.

Advokátka: Krejčíř nejspíš podá dovolání

Krejčířova advokátka věří, že její klient bude proti uloženému trestu dále bojovat a že podá dovolání. Právnička Karolína Babáková trvá na tom, že trestná činnost nebyla prokázána. Řekla to ve středu novinářům po zasedání soudu. „To si musí rozhodnout klient. Ale jak ho znám, tak samozřejmě bude bojovat dál, takže podáme dovolání,“ odpověděla Babáková na otázku, jestli bude v kauze podnikat nějaké další kroky.

Právnička dlouhodobě kritizuje, že je Krejčíř v Česku stíhaný jako uprchlý, když se fakticky nemůže k soudu dostavit. Jakým způsobem a jak často nyní s klientem komunikuje, neupřesnila. „To komentovat moc nechci, každopádně je jasné, že vzhledem k tomu, kde se nachází, tak rozhodně nemáme možnost konzultovat ty věci tak, jak bychom měli. On nemá v podstatě možnost se účinně bránit v tomto řízení,“ prohlásila.

„Nesouhlasíme s výrokem o vině, takže samozřejmě nesouhlasíme ani s tresty. Myslím si, že trestná činnost prokázána nebyla. Nejvíc mi vadí ten bod přípravy vraždy, tam je to úplně absurdní,“ řekla Babáková ke středečnímu rozsudku.

Šance na vydání Krejčíře do ČR je podle Babákové „poměrně vysoká“. „V minulosti jihoafrické soudy rozhodovaly jinak, v současné době rozhodly tak, že vydání přípustné je. A v podstatě není důvod, proč by si teď ministerstvo spravedlnosti nedomluvilo konkrétní podmínky vydání,“ podotkla.

Radovan Krejčíř

Krejčíř, který z České republiky uprchl před policejním vyšetřováním v červnu 2005, je v současnosti ve vězení v Jihoafrické republice. V zemi, kde pobývá od dubna 2007, byl odsouzen za pokus o vraždu, za únos a za obchod s drogami k 35 letům vězení a čelí tam i obvinění v několika dalších závažných kauzách. Letos v polovině března jihoafrický soud souhlasil s Krejčířovým vydáním do ČR, konečné rozhodnutí ale ještě záleží na tamním ministru spravedlnosti.

České ministerstvo spravedlnosti minulý týden uvedlo, že nadále trvá na jeho vydání, ČR totiž na Radovana Krejčíře v minulosti vydala několik mezinárodních zatykačů. Krejčíř stojí Jihoafrickou republiku v přepočtu miliony korun kvůli nezbytným bezpečnostním opatřením - podle tamních médií se několikrát pokusil o útěk z věznice. Pokud by byl skutečně vydán do ČR, mohl by si přitom požádat o nové projednání svých českých kauz, protože byl souzen a odsouzen jako uprchlý.

Už před Krejčířovým odsouzením kvůli Čepru padly pravomocné verdikty, například za podvody s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5. Původně mu za ně soudy uložily 10,5 roku vězení, později je zahrnuly do trestu o vytunelování státního podniku Čepro a přípravu vraždy celníka. Loni v červenci český soud zastavil pro neúčelnost další stíhání za únos podnikatele Jakuba Konečného, který podle obžaloby zorganizoval v roce 2002.

Krejčíř, který se narodil 4. listopadu 1968 v Českém Těšíně, vystudoval Fakultu ekonomickou Vysoké školy báňské v Ostravě. Po škole podnikal v řadě společností, mimo jiné zasedal v orgánech společností Staviva, Corado Holding nebo Corimex. V současnosti je podle internetového obchodního rejstříku společníkem ve firmách TT Real Service, K plus G Invest a DKR Invest Praha.

Na přelomu tisíciletí začal být v České republice Krejčíř stíhán kvůli hospodářské trestné činnosti, v červnu 2005 ovšem zmizel do zahraničí. Podařilo se mu tehdy utéct policistům při domovní prohlídce v jeho vile v Černošicích a zamířil na Seychelské ostrovy (již dříve si zařídil občanství Seychelské republiky), kam za ním odjeli i manželka Kateřina se synem Denisem. V dubnu 2007 přicestoval Krejčíř pod falešnou identitou do JAR. Byl ihned zatčen a následně propuštěn na kauci.

V Jihoafrické republice začal být spojován se závažnými zločiny, od listopadu 2013 je za mřížemi. V květnu 2014 stanul před soudem a v únoru 2016 si vyslechl trest 35 let vězení za pokus o vraždu, únos, mučení a obchod s drogami. Případ se týká únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který údajně zmizel i s 25 kilogramy pervitinu. Krejčíř účast na zločinech odmítá, jeho snaha o odvolání ale byla neúspěšná. V JAR je spojován s řadou dalších zločinů včetně vražd.

Česká republika, která se domáhá Krejčířova vydání od roku 2007, po Krejčířově odsouzení v Jihoafrické republice oznámila, že chce dál usilovat o vydání. Krejčíř se přitom v JAR snažil extradiční proces zpomalit žádostí o politický azyl. Tuto žádost ale v roce 2016 stáhl a vydávací řízení tak mohlo pokračovat.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...