30. ledna 2013 10:26, aktualizováno  10:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odvolací soud snížil Kotroušovi trest. Za mřížemi stráví 5,5 roku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Vladimír Kotrouš u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Kotrouš u soudu | foto: MAFRA - Petr TopicLidové noviny

PRAHA Bývalý šéf pražské městské policie Vladimír Kotrouš stráví za přijetí úplatku 5,5 roku ve vězení. Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud, který Kotroušovi původní trest odnětí svobody o půl roku zmírnil. Muži také na pět let zakázal pracovat v bezpečnostních ozbrojených sborech a uložil mu pokutu 400 000 korun.

Kotrouš si podle obžaloby řekl o úplatek za to, že zajistí trvání smlouvy městské policie s autoservisem Jíša. Dnešní verdikt je pravomocný, strany mohou podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Trest byl zmírněn

Pražský městský soud Kotroušovi původně uložil desetiletý, tedy nejvyšší možný zákaz činnosti u policie. Odvolací soud dnes tento zákaz zmírnil na polovinu doby. Pokud exšéf strážníků nezaplatí uloženou pokutu, prodlouží se mu pobyt za mřížemi o půl roku, tedy na šest let.

Bývalý šéf pražské městské policie chtěl podle obžaloby po Josefu Jíšovi, jehož opravna se od roku 2005 stará o vozy městské policie, ve čtvrtletních splátkách pět procent z prostředků, které firma strážníkům za rok fakturovala. Částky požadoval za to, že zajistí trvání smlouvy mezi městskou policií a autoservisem. Podle státního zástupce tak chtěl získat nejméně 1,2 milionu korun.

Vše nepřiznal

Šestačtyřicetiletý Kotrouš podle spisu od Jíši převzal na dvou schůzkách nejdříve 200 000 korun a poté dalších 150 000 korun. Zbytek peněz nedostal, detektivové ho předloni v listopadu zadrželi v jeho služebním voze i s úplatkem. Muž se k přijetí 150 000 korun, s nimiž ho policie zadržela, přiznal. Přijetí peněz odůvodnil tehdejší tíživou finanční situací. Popřel ale, že by převzal i 200 000 korun, které se nikdy nenašly, i to, že po Jíšovi žádal další peníze.

ČTK, Lidovky.cz
  • 4Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!